11.3.2015g
Nije realno da se sa "Beogradom na vodi" krene na leto
http://rs.n1info.com/a42017/Biznis/Nije ... -leto.html
Nije realno da se sa projektom izgradnje "Beograda na vodi" krene na leto, saglasni su gosti Novog dana TV N1.
Podsetimo, vlast je najavila da će na leto početi izgradnja prvih objekata Beograda na vodi. Promocija projekta održana je na štandu kompanije Igl hils na 26. Međunarodnom sajmu nekretnina u Kanu.
I pored pompezne najave, Beograd na vodi je predmet polemike na svim terenima - pravnom, stručnom, ali i političkom.
Na dnevnom redu Skupštine Srbije 18. marta naći će se leks specijalis o postupcima i izdavanju građevinske dozvole radi realizacije izgradnje projekta "Beograd na vodi".
Gost Novog dana, pravnik Rade Erkić, kaže da se na osnovu postojećeg zakona ne može vršiti eksproprijacija. Objekti, čija se gradnja planira u okviru ovog projekta, ne mogu se podvesti pod zakon o eksproprijaciji, i zato se donosi leks specijalis, kaže Erić.
On navodi da na terenu predviđenom za ovaj projekat ima i javne, državne svojine, i svojine javnih preduzeća i privatne imovine.
Da bi se realizovao čitav projekat u skladu sa važećim zakonom, može da se vrši ekproprijacija za one delove gde bi se gradili putevi, bolnice, itd, ali za izgradnju hotela da uzmete nekome kuću - to ne može, navodi Erić.
U javnosti se može čuti da je u pitanju javni interes. "Mislim da može to da se uvede u javni interes, ali ne paušalno, već da se detaljno obrazloži javni interes", navodi Erić.
On navodi da se može reći da se radi o projektu od javnog interesa, da se radi o uređenju prostora koje sada nije reprezentativno.
Kako navodi, leks specijalis može da bude dobar zakon, ali uz korekcije. "Nadam se da će korekcije uslediti uz amandmane“.
"Nema kompromisa između želja investitora i potreba društva"
Na pitanje da li je moguće da se počne sa prvim radovima na leto, kako je najavio premijer, gošća Novog dana Vesna Cagić-Milošević, predsednica Društva arhitekata Beograd, kaže da je pitanje šta se podrazumeva pod početkom radova.
Najpre, potrebno je realizovati projektnu dokumentaciju, navodi ona. Ali, suština čitave situacije, i glavni problem ove teme sa stanovišta stručnjaka, je što vi ni ne znate šta bi trebalo da uradite da biste realizovali izgradnju i što je vezano za stanje te lokacije, kaže ona.
Niko ne spori da je svaka velika gradnja kompromis izmeđi želja investitora i potreba društva.
Ovde nema kompromisa, odlučili su se za Prostorni plan za posebne namene. Nema kompromisa sa društvom, ovde imamo samo šta investitor želi, naglašava ona.
Upitana kako projekat utiče na infrastrukturu grada, kaže: "Potrebne su neke analize, šta imamo, šta je potrebno da bi se realizovao, mi te analize nemamo“.
Ono što znamo je da to zemljište nije infrastrukturno opremljeno, kaže Cagić Milošević.
Na konstataciju da je arhitekta Dragoljub Bakić izjavio da, pre izgradnje, moraju da se izgrade metro, novi most kod Vinče, da se izmeste železnički saobraćaj i autobuska stanica, kao i da se završi Prokop, Cagić Milošević kaže da sve to stoji da mora da se uradi u prostornom planu.
"Favorizovanje jednog investitora, po zakonu, neprihvatljivo"
Erkić dodaje da do sada nismo videli neki zvanični dokument, kao i da nije sprovedena procedura. "I to je glavna zamerka u odnosu na ovaj zakon... Takođe, favorizovanje samo jednog investitora, sa aspekta zakona, nije prihvatljivo“.
Mislim da eksproprijacija ne može da se završi tako ekspresno, da bi se stekli uslovi da imamo tako uređene imovinsko-pravne odnose da bi se brzo krenulo u izgradnju, navodi on.
Upitana kako je razumela jučerašnju izjavu gradonačelnika Beograda Siniše Malog, koji je pozvao sve stručne ljude da se uključe u ovaj projekat, Cagić Milošević je ocenila da je taj poziv paušalan.
"Zna se kako, u stručnom smislu, funkcioniše određeni proces. Ako imamo investitora, vas kao projektanta on može da pozove. Taj poziv (gradonačelnika Beograda Siniše Malog) je paušalan“, kaže Cagić Milošević.