Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Па примера ради, глорификација бетонских купа на којима сам једном седео и никад више нећу. Седео сам баш на тој која се сада налази унутар грађевинске ограде. Седео сам ту из нужде а не зато што сам дошао да уживам у атмосфери. Нисам довео ни девојку да је ту љубим, док ми иза гмижу змије кроз камење, пацови беже од истих, до ноздрва допире еуро 3 стандард из ластиних ауспуха а све то због романтичног погледа на пандурску шклипоцију на води окружену модерном уметничном инсталацијом од пар стотина пластичних флаша свих текућина и запремина.

Цео тај потез обале од Бранковог моста до Газеле је до те мере ужасан да шта год да се ту уради, не може бити горе од овога сада. Подиже се киоск кафана на "зеленој површини" са неколико ендемских врста београдског спаљеног корова и помера се једна стуб расвете који је 4 године чекао да га неко из градске управе поправи.

Као што рекох, киоск урбанизам ми се гади, али немојмо филозофирати око нечега на основу фикција и маште. За том псеудоклупом ће жалити шака хипика само зато што им се гади систем а не зато што су икада уживали у тој клупи или су то планирали.
 
Ovo je još jedna tačka na trasi biciklističke staze na kojoj će biti kočenja, sudaranja, psovanja, možda i pesničenja.
Umesto da se okolina očisti od svega što je stf spomenuo, oni samo naguravaju svoje montažne šklopocije.
Ovo prirodan produžetak rugla u Hercegovačkoj, kada se krene od Zadruge prema Savi. Nastavlja se isti manir: brza gradnja neuglednih kioska za brzu zaradu.

(a ja sam na tim klupama, u prolazu, video razmenu paketića između dilera i mladog para sa malim detetom, i to na samo par desetina metara od policijske baze, u sred bela dana)
 
relja":3k69jf4q je napisao(la):
Ovo je još jedna tačka na trasi biciklističke staze na kojoj će biti kočenja, sudaranja, psovanja, možda i pesničenja.
Umesto da se okolina očisti od svega što je stf spomenuo, oni samo naguravaju svoje montažne šklopocije.
Ovo prirodan produžetak rugla u Hercegovačkoj, kada se krene od Zadruge prema Savi. Nastavlja se isti manir: brza gradnja neuglednih kioska za brzu zaradu.

(a ja sam na tim klupama, u prolazu, video razmenu paketića između dilera i mladog para sa malim detetom, i to na samo par desetina metara od policijske baze, u sred bela dana)

+1 k'o vrata. Naprimer, prolazak biciklom pored beton hale vikendom je postao jednostavno mučan.

Ovo za dilovanje sam i sam video više puta. U prvi mah nisam skontao u čemu je stvar, jer sam video perifernim vidom, ali sam na istu scenu naišao par puta i shvatio.
 
stf":1bv3jea3 je napisao(la):
Па примера ради, глорификација бетонских купа на којима сам једном седео и никад више нећу. Седео сам баш на тој која се сада налази унутар грађевинске ограде. Седео сам ту из нужде а не зато што сам дошао да уживам у атмосфери. Нисам довео ни девојку да је ту љубим, док ми иза гмижу змије кроз камење, пацови беже од истих, до ноздрва допире еуро 3 стандард из ластиних ауспуха а све то због романтичног погледа на пандурску шклипоцију на води окружену модерном уметничном инсталацијом од пар стотина пластичних флаша свих текућина и запремина.

Цео тај потез обале од Бранковог моста до Газеле је до те мере ужасан да шта год да се ту уради, не може бити горе од овога сада. Подиже се киоск кафана на "зеленој површини" са неколико ендемских врста београдског спаљеног корова и помера се једна стуб расвете који је 4 године чекао да га неко из градске управе поправи.

Као што рекох, киоск урбанизам ми се гади, али немојмо филозофирати око нечега на основу фикција и маште. За том псеудоклупом ће жалити шака хипика само зато што им се гади систем а не зато што су икада уживали у тој клупи или су то планирали.

To nije tačno. Često sam prolazio tim putem, i na klupama je uvek bilo ljudi. Svih mogućih vrsta. Video sam da se tu i odmara, i priča, i jede, i spava, i ljubi, i popravljaju bicikli, prepakuju koferi, nameštaju roleri, pije, prave čitave žurke sa desetinama ljudi, pa čak se dešavaju i višednevni performansi, filmske predstave i koncerti, kao što je bilo za vreme pretprošlog Miksera. Ali pustimo sad šta ljudi rade i zašto to rade, važno je da on čak i ovakav ima svoje korisnike.

Ono što sam rekao je sledeće. Činjenica da je prva stvar koja je urađena u gradnji prvog objekta projekta BNV baš uklanjanje klupa sa obalskog šetališta jeste zgodan simbol čitavog jednog pristupa urbanizmu u Beogradu, a verovatno i unutar BNVa, i lepo govori ko je u centru pažnje, investitor ili građanin. Hvalim i branim prostore, bez obzira na njihov izgled, na kojima ima života, koji ljudima nešto znače. A hvalim ih zato što je mnogima iz struke važnije sterilna lepota i prazna arhitektonska forma od funkcije koju ta arhitektura ima. Naravno da bi bilo bolje da ovaj deo obale i dalje služi mnoštvu ljudi, ali širi, lepši, čistiji i moderniji. Ali to nije u ponudi, nego se kao alternativa obično nudi prazni, betonirani geometrijski prostor, sa izlozima ekskluzivne robe i par stolica za bogataše, ili šljašteće đubre koje treba da im isprazni džepove. Ako baš moram da biram između važnog dela grada koji je star i ružan, ali živi punim plućima, i savršenog, novog, ali praznog pejsaža, biram ovo prvo.

Srećom, i dalje postoji mogućnost da dobijemo i jedno i drugo, ali ne ako se na Beobuildu još više proširi stav da je vrhunska vrednost u Beogradu "čišćenje đubreta", pa ma šta ga zamenilo, samo ako je novo. Jer nam je neko, gle sreće, "besplatno" očistio i uredio zapušteni prostor. A šta smo dobili i kakva je korist od toga izgleda nije toliko važno? Pri tome se zaboravlja je "čišćenje đubreta" preskupo plaćeno trajnim gubitkom pravih potencijala "očišćenog" prostora, dok u suprotnom, sem činjenice da on i ovako ima mnoštvo korisnika, i dalje postoji šansa za nešto bolje. Zbog toga, svaki put kada se zapušteni deo grada tobože "besplatno" očisti projektom koji nije najbolji mogući, Beograd trajno postaje ružniji i gori nego što je mogao biti. A to je beskrajno veća šteta od potrebe da nešto staro gledamo još neko vreme.
 
Pa ja koliko vidim oni su ovime sprecili nedozvoljene aktivnosti na tim klupicama koliko ste uspeli da vidite i predpostavite :p
 
Pitao sam se ko će da se izleti sa takvim zaključkom, ali Igore, nisam od tebe očekivao.
 
Danas SA predstavlja "deponiju krša,a kako smo čuli ovde i poroka :shok: ",presečen "oazom" koju čine biciklistička,pešačka staza,klupe za odmor i po koji kutak za odmor i relaksaciju.
Po planu (bar se tako na maketi vidi,(deo gde će prve 2 stambene zgrade biti izgradjene) širina obale bi bila barem 50-tak metara,sa drvoredima,šetalištem(na tolikom prostoru će sigurno biti i dosta klupa za odmor i relaksaciju),biciklističkim stazama koje se doduše ne vide,ali će ih sigurno biti zbog pešačko-biciklističkog mosta u najavi. Ovaj deo obale će i dalje služiti još većem broju ljudi,jer će biti i širi,komforniji, lepši, čistiji,moderniji i nadam se "bezporočniji",što naravno ne zavisi od investitora.

Ono čemu če težiti arapski investitor jeste masovnost i stvaranje "dobrog imidža BnV-a",jer će to dovoditi još više i više ljudi koji će osim odmora i relaksacije(a prostora na toj širini obale će svakako biti,zatim parkovske površine na 37ha sa brojnim zabavnim sadržajima),istovremeno i trošiti i novac u manjoj ili većoj meri u skladu sa mogućnostima,doduše često i preko toga (pa čemu služe kreditne kartice :p ) i tako praviti profit investitoru u većoj i gradu u manjoj meri.
 
Zuma,

definitivno se ne sažemo oko ambijenata gradskih deponija tipa Beko, Amfiteatar, Beton hala itd ...

Kao što rekoh, obala Savskog amfiteatra je do te mere grozna da me ama baš ni malo ne pogađa izgradnja kafane na imaginarnoj "zelenoj površini" i rušenje jedne preružne i neudobne betonske klupe. Tom obalom prozalim samo kada moram, a to znači bajsom u tranzitu od Ade do 25. maja. u punoj brzini kroz smrad izlivanja kanalizacije.
 
relja":3240jgjn je napisao(la):
Pitao sam se ko će da se izleti sa takvim zaključkom, ali Igore, nisam od tebe očekivao.
Bio sam malo sarkastican na njihovu nebrigu po tom pitanju ;)

Priznajem neadekvatan smajli sam stavio pa sam ga sada ispravio
 
СТФ ја сам сагласан са мером одбојности која је присутна тренутно на овој обали. Исто и те појаве које је Зума уочио не могу бити права мера за такву реку и на таквом месту. То је спорадично и често у пролазу а овакво место у оваквом граду треба да ври од људи и догађаја.

Само овај пут то не треба да нас удаљи од теме. А то је да ничу тајанствени објекти и да нико нема жељу да информише, консултује, да елементарно поштује своје грађане. До сада је било за толерисати тајновитост. Сигурно се треба мало и заклонити од оних који су против и мрсили би конце овакве изградње да могу. Као и комплексност договора са арапима јер очигледно још састављају коцкице... само до сада се није градило.
Сада када мењају град физички, то не може тек тако и на своју руку!
Шта би било да силином од три милијарде наставе како хоће, бахато и не узимајући никога и ништа у обзир? Суверено осећајући право да је то њихова лична ствар и својина.
Мислим да је овде свакако право место за критику, чисто да не ухвате претерано лош смер у будућности. А обала као обала сигурно може само на боље, сада је на негативном врхунцу.
 
Борчанац,

мени смета несразмеран приступ проблемима града који се може описати и оном народном: "Од трна не видиш дебло". Највише ми то смета код људи који су се искрено посветили жељи да град буде бољи. Овим мислим на нашег колегу БедМена и Министарство простора на првом месту.

Киоск урбанизам је уништио овај град, почео је деведесетих али никада није заустављен. Није ово никакво "ново рађање" те ошасти јер она никада није заустављена. У истом овом моменту на десетак локација у граду ничу тајанствени објекти на зеленим површинама који реално деградирају средине у којима се подижу али се тим проблемима не посвећује адекватна пажња која је у пуној мери сумерена искључиво на једну једину локацију (Амфитеатар) где кисок кафана још и оплемењује простор који, слажемо се, не може бити ужаснији него што је сада.

Дакле, имамо десетине објеката који реално деградирају средину и њима се не посвећује пажња која је у пуном капацитету усмерена ка једном објекту, који парадоксално доприности ревитализацији простора.

На све то још додамо и глорификацију депоније, романтизовање канализације и предстојећих проблема за бициклисте који као да нигде на стази не постоје, уосталом као да ти проблеми не постоје управо на тој конкретној локацији, али добро.


Међутим, то је реалност, а разлог је политика. Пројекат је политичка реклама једне странке и служи за политичке нападе супротих табора.
 
Evo da se dopisem ispred pravnog prije par dana postvljen mali bjeli ogavni kiosk slike uskoro
 
А СТФ, како извучем максимум из тебе? Сада је јаснија свака претходна твоја порука... :kk:
Ти осуђујеш фокус колега форумаша као селективан, романтизован а у ствари дневно политички. Фокус и повећана пажња који прате искључиво теме које су апострофиране од стране политичара, па је тако и у овој добијено на убрзању, док се сличне ствари дешавају целом друштву тихо без критике.


Мекбејн
Преко пута Кенедија је још драматичније, само окренеш призор преко улице.
Тадашњи меско, сада код Јаге и Гице... а другачији и наравно већи. :(
 
Борчанац":lrqe57s8 je napisao(la):
Сада је јаснија свака претходна твоја порука... :kk:
Ти осуђујеш фокус колега форумаша као селективан, романтизован а у ствари дневно политички.

Управо тако. Суштина. Најжалоснија чињеница је та да се дневнополитички понајвише понаша онај део јавности који се декларише као аполитичан.

Мекбејн је поентирао са примерима на које сам мислио. Три случаја која је представио заиста деградирају средине у којима су подигнути у пуном смислу те речи, а изграђени су на реалним зеленим површинама. Међутим, њима се не посвећује ама баш никаква пажња, а камоли да су попили неку од десетине пријава и захтева које је добила спорна кафана на депонији Амфитеатра. Нешто се не сећам да се о њима распредала нека филозофија.
 
E sad kad smo utvrdili STFov stav, da kažem i ja koju :)

Mislim da grešiš kada kažeš da se protivljenje izgradnji ovog kiosk-restorana koristi u dnevnopolitičke teme.
Slažem se da treba biti principijelan. Ali u ovom projektu BnV se iskazuju mnoge manjkavosti našeg društva u totalu, pa samim tim je zgodan za raznorazne kritike. Slažem se i da neslaganje s vlastima ima uticaja, ali mislim ne presudnog.
U pitanju je više pažnja koju je lakše dobiti na konto grandioznog projekta.

Drugim rečima, hoću da kažem da npr. Ministarstvu prostora sigurno smeta i sve ovo što sam naveo, iz principijelnih razloga. Ali je lakše ukazati i na takvu pojavu kada je u pitanju deo velikog projekta koji sam po sebi vuče veliku pažnju.
 
dsci1671.jpg
 
Stf,

Mekbejn ti je već objasnio zašto se toliko obraća pažnja na ovo, a ne na druga mesta. Samo da dodam da je ovakav selektivni fokus sasvim uobičajen na zapadu. Ranije sam pisao da se tamo ravnoteža interesa u oblasti urbanizma u dobroj meri oslanja na "organizovane interesne grupe", i da bi to i mi morali da naučimo. Grupe građana kojima je nešto važno se organizuju i raznim akcijama šire svest o problemu. Najveći izazov u tome je animirati obične ljude da shvate da će neki principijelni urbanistički problem pre ili kasnije pogoditi i njihove lokalne interese ako ne podrže akciju. Najopasnije u takvim akcijama je rasplinjavati se na hiljadu mesta o kojima većina ne zna ništa, niti ih je briga. Zbog toga se fokus pomera na probleme na lokacijama za koje se pretpostavlja da nešto znače najvećem broju građana. Samo tako se formira kritična masa zainteresovanih koja može da animira druge Internet i klasične medije koji onda dalje prošire priču, odnosno svest o problemu. Kad mnoštvo običnih ljudi, pomoću neke medijski i propagandno dovoljno eksponirane priče, jednom shvati da neka vrsta urbanističkog problema uopšte postoji, onda je lako to razumevanje primeniti i na mnoge druge lokacije u gradu.

Što se tiče dnevno-političkog stava, ni to u stvari nije sasvim tačno. Kod nas je nivo obrazovanja tako mali da je dobrodošla svaka pomoć u širenju razumevanja problema koju u gradu postoje. Opoziciona partija, bez obzira koja je, se lepo može iskoristiti da angažuje svoje propagandne kapacitete da proširi svest o nečemu, a mogućnost poslaničkih pitanja se ničim drugim ne može zameniti. Tako da su obično oni ti koji preuzimaju definiciju problema koja je potekla od apolitičnih izvora, a retko je slučaj obrnut. Dakle oni preuzimaju od nas, ne mi od njih. Činjenica da to nekada zvuči isto uopšte ne znači da se neko bavi politikom na bilo koji način, sem možda u onom trivijalnom smislu da je sve politika. U koje svrhe neka grupa koristi problem koji realno postoji, je nešto što se tiče samo nje, i samo je ona odgovorna za to.
 
stf":7wi78pzx je napisao(la):
Zuma,
definitivno se ne sažemo oko ambijenata gradskih deponija tipa Beko, Amfiteatar, Beton hala itd ...

Bolje je biti malo precizniji. Ustvari, potpuno se slažemo da su sve spomenute "deponije" ružne u nekom formalnom, estetskom smislu. Ne slažemo se samo u tome da su projekti predloženi za ta mesta dovoljno dobri. Pošto ja mislim tako, ONDA moram da mislim i je mnogo bolje da tu privremeno ostanu "đubrišta" dok čekamo bolji projekat. Tako se gradu pravi BITNO manja šteta. Tim pre što ona obično skoro bez para mogu postati bitno lepša, običnim odnošnjem đubreta i sređivanjem zelene površine, uz naprimer i zelene zavese, da ne spominjem sad još i "naprednu tehniku" nazvanu farbanje, ili reklamne panele, ili čak privremeno iznajmljivanje dela tog prostora, što sve plaća oglašavač a ne grad. A POGOTOVO ako neka od tih mesta i sada, u stanju u kakvom su, žive nekim svojim, prilično bogatim iako možda neformalnim životom, pa čekanje na bolji projekat utoliko pravi još manju štetu. To je dakle lošije od onoga što bi na njima moglo i moralo biti, ali bolje od onoga što nudi trenutni projekat. Pokušavam da pokažem da su neke od tih lokacija i sada zanimljive, korisne, pa na neki poseban način i lepe mnogim ljudima koji ih koriste. Urbanisti bi i to moralo da bude važno. Ne kažem da ih ne treba zameniti nečim boljim i novijim, nego pokazujem onu i onakvu lepotu koju imaju sada. Tako će možda ljudi lakše shvatiti da je cena čekanja na bolji projekat manja nego što izgleda. Nije sve u elitnim intelektualističim konceptima tobože modernog i naprednog, ako na prvom mestu nisu ljudi i način korišćenja.

Kao što rekoh, obala Savskog amfiteatra je do te mere grozna da me ama baš ni malo ne pogađa izgradnja kafane na imaginarnoj "zelenoj površini" i rušenje jedne preružne i neudobne betonske klupe. Tom obalom prozalim samo kada moram, a to znači bajsom u tranzitu od Ade do 25. maja. u punoj brzini kroz smrad izlivanja kanalizacije.

Drastično si preterao u apokaliptičkom opisivanju ovog dela obale. Kad bi se neko setio da održava travnjak i odnosi đubre, prostor bi bio čak sasvim pristojan, a saobraćaj nije ni malo bliži nego što je u većini Beogradskih parkova. Potpuna je besmislica komunalni javašluk na zelenoj površini rešavati tako što se na njoj napravi zgrada, pa tobože više nema problema, umesto da neko odnosi đubre i kosi travu. Ovaj deo, i klupe na njemu, su izuzetno popularni jer je to prvo odmorište sa klupma na rekreativnoj stazi čak od Sajma. Tu je i raskrsnica puteva. Jedni se penju na Brankov most, drugi skreću desno i izlaze na Karađorđevu, ka Zelenom vencu i dalje, treći nastavljaju pravo, gde takođe klupa ili nema ili su uvek zauzete pecarošima i penzionerima, da ne spominjem jezivu gužvu. Zbog toga ogroman broj rekreativaca ovde sedne da se odmori i prikupi snagu, da pije vodu na česmi, da popičaju, da nešto pojedu, da skinu ili stave rolere. Plus što je ovo nastavak veoma popularnog pešačkog dela nizvodno od Brankovog mosta, pa šetača i parova ima u ogromnim količinama. Tvoj prikaz značaja ovog dela obale i klupa na njemu je totalno pogrešan.
 
Priprema za uređenje zemljišta "Beograda na vodi" - Urbanistički zavod radi prostorni plan priobalja Save

Urbanistički zavod Beograda radiće Prostorni plan područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda - područje priobalja Save za projekat "Beograda na vodi".
Naručilac posla Republička agencija za prostorno planiranje dodeliće, Ugovor o javnoj nabavci u pregovaračkom postupku bez objavljivanja poziva za podnošenje ponude, s obzirom na to da je Urbanistički zavod Beograd nosilac isključivog prava obavljanja delatnosti urbanističkog i prostornog planiranja gradova, naselja i prostora za potrebe grada Beograda.

Urbanistički zavod treba da pošalje ponudu do 29. avgusta do 12 h, nakon čega će pristupiti pregovorima.

Prema rokovima Nacrt PPPPN bi trebalo a bude gotov do 3. decembra.
__________________
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... balja-Save
 
mekbejn":1ws4mw49 je napisao(la):
Ali u ovom projektu BnV se iskazuju mnoge manjkavosti našeg društva u totalu, pa samim tim je zgodan za raznorazne kritike. Slažem se i da neslaganje s vlastima ima uticaja, ali mislim ne presudnog.
U pitanju je više pažnja koju je lakše dobiti na konto grandioznog projekta.

Zuma":1ws4mw49 je napisao(la):
Zbog toga se fokus pomera na probleme na lokacijama za koje se pretpostavlja da nešto znače najvećem broju građana. Samo tako se formira kritična masa zainteresovanih koja može da animira druge Internet i klasične medije koji onda dalje prošire priču

Видите, сматрам да се таквим потезима не постиже жељени резултат већ се само погоршава став јајвног мњења. Интелектуални проценат становништва у највећој мери нема осећај за народски начин размишљања, тј. не умеју да размишљају, да карикирам - на простачки начин. На ово сам указивао и члановима "Удружења љубитеља железнице" својевремено. Драго ми је да видим да су они променили приступ и сада јавно делају далеко умереније и промишљеније, неутралније, да не кажем - политички исправно.

У чему је проблем? У томе што је 90% бирачког тела полуписмено и да ставове формирају на црно-бели начин. Нема сиво. Због тога све ове агресије према пројекту БнВ неће подићи свест шире заједнице већ ће се према, нпр. Министарству простора формирати мишљење да су или хероји, или страни плаћеници, зависно од политичке припадности гласача. Највећи проблем је што су гласачи опредељени и већ подељени те се о правим разлозима поднетих захтева неће размишљати већ ће се мишљење формирати према аутоматизму. На овом форуму се свако ко искаже приврженији став некој страни одмах етикетира као БОТ. Међутим, 90% становништва размишља на БОТ начин а шачица од тих 90% су стварни страначки ботови.

На те друштвене проблеме сам мислио када сам говорио о политичкој причи пројекта БнВ и селективном приступу проблемима града.

Конкретно, у том Амфитеатру је подигнуто на десетине нелегалних објеката у протеклих десет година, ниједан није имао грађевинску таблу, дозволу, пројекат и ниједан није добио заслужену критику али јесте ова кафана и ту настаје проблем за који ће се закачити 90% становништва.

Zuma":1ws4mw49 je napisao(la):
Tvoj prikaz značaja ovog dela obale i klupa na njemu je totalno pogrešan.
Не видим зашто би био. Свој став и приказ нисам формирао на основу фотографија или филозофије, већ личног доживљаја простора кроз коришћење.
 
Pa gde sam ja bio kad sam ih snimao? Sigurno ne u Novom Sadu? Kad spominjem činjenice o korišćenju to nije nikakva filozofija, nego ono što sam sam video. I ja tuda vozim bickl, a za razliku od tebe koji prođeš što brže možeš, ja sam na tim klupama često sedeo i proveo tu prilično vreme.
 
Vrh