Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Стара улична матрица у старој вароши - унутар зидина, и делом где се наслања на њу, остала је још из доба антике. Можда је било отоманских зграда и џамија у периоду између повлачења Аустријанаца и окршаја код Чукур чесме, али то је превазиђено.
Већи малигнитет БГ урбанизма су некада сеоски путеви по Врачару, Звездари, Вождовцу и Палилули који данас глуме уличну матрицу.
 
Солун је град уништен у огромном пожару 1917, после чега је из темеља изграђен као европски град, са правилним улицама. Стога, има везе са османским наслеђем колико и Београд, дакле никакве. Далеко је од не знам како атрактивног или лепог града, али није ни непријатан.

Непотребна су и сасвим сувишна поређења са Београдом на води.
Поређење је било само по питању саобраћаја поред реке.
 
10
Ljudi, stari deo Beograda je 100% evropski. To svi priznaju, nije nikakva tajna i može se videti golim okom. Smešno je da se ovde o tome priča
Део старог града. Архитектура средњеевропска али фронт према улици левантски. Радњице, тезге, продаја, шарени излози. Али чак чим уђеш на Зелени Венац и Каменичку престаје Европа. Тј већ Сремска је на истоку. Исто и доњи Дорћол пре рушења. Па онда и Врачар политички најевропскији, 70% општине делује турски. Земун пројектован у потпуности средњеевропски али трансформисан у задњих 50 година у оријенталну варош…. Да не говорим када гледаш из ваздуха Београд са надограњама, равним крововима, антенама… много више као Аман или Алепо него Беч… Београд на води је запечатио оријентализацију Београда. Ту смо можда најближе Бејруту после рата.
 
ОК, Београд на води све то нема, значи, то је Европа, остало је Алеп и Бејрут. Ето.

Тако се то и продало.
 
Vrh