Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Pogledao sam listu i kriterijumi su uglavnom ekološke i infrastukturalne prirode. Da Beograd ima dve metro linije nalazio si bi se mnogo više na listi jer bi rešio nekoliko kategorija tu. Sa druge strane izostavljene su neke druge bitne stavke, a to je veličina aerodroma i broj linija, klima, broj parkova, kupališta, gastronomska ponuda, sportska ponuda, strane škole itd. Jednostavno je Beograd po sadržaju mnogo bolji od ovog 142. mesta.

Ja sam živeo u Zagrebu pa mogu da kažem da je Beograd bolji grad po mom mišljenju (nisam Beogradjanin), iako je Zagreb bolji u nekim kategorija koje uopšte nisu nedostižne i verovatno će u narednih 10 godina naša prestonica biti barem na njihovom nivou.

Kriterijumi su ekološke i infrastrukturne prirode, ali ne samo to. Postoji (podatak iz prethodnih godina) da uzimaju u razmatranje 39 različitih kriterijuma, po kojima se ocenjuju gradovi. Politička i društvena stabilnost, infrastruktura, zdravstvo, obrazovanje, društveno-kulturna situacija, parkovi, zagađenost, itd. itd. Po nekim kriterijumima je Beograd sigurno bolji od 142. mesta. Po nekim kriterijumima je verovatno i gori od 142. mesta.

Nasmejao si me sa ovim "Da Beograd ima dve metro linije". Podsetilo me na onaj britanski klip kada kuvar kaže: "da moja baba ima točkove, bila bi bicikl". Ali Beograd nema ni jednu metro liniju. Beograd nema dobru infrastrukturu. Beograd skoro 20 godina ne može u centru grada da izgradi novu javnu garažu (a automobila sve više i više). Ejjj, ne mogu garažu od nekoliko miliona evra da izgrade!!! Tek sada pred izbore kao kreće izgradnja.

mercer kvalitet življenja.gif


-----


Moj prethodni post je završio na prethodnoj strani, pa za svaki slučaj, da neko ne propusti:

Iskreno, ne znam što se ljudi iznenađuju oko ovakvih stvari. Zna se kako je nastalo ovo stambeno naselje, zna se u kom gradu i državi se nalazi. Mnogo toga je potrebno da se promeni u sistemu (uključujući i ono što se naziva "vladavina prava") da se ovakve stvari ne bi dešavale. Nijedno mesto u ovoj državi ne može biti izolovano od problema, ako se sam sistem ne promeni.

Imate godišnju studiju o kvalitetu života u gradovima širom sveta, koju pravi kompanija Mercer. Beograd je lider na Zapadnom Balkanu. Nalazi se na 142. mestu, ispred Skoplja (163.), Sarajeva (165.), i Tirane (179.). (to su glavni gradovi zemalja Zapadnog Balkana).

Gradovi u blizini, a koji nisu deo Zapadnog Balkana: Budimpešta (80. mesto), Zagreb je na 92. mestu, Bukurešt na 111. mestu, Sofija na 125. mestu.

Ali, Beograd je lider na Zapadnom Balkanu. I ove slike gore su u skladu sa titulom lidera Zapadnog Balkana.
 
Razumem tvoje mišljenje. Kako god, Ðinova baba nema šanse da dobije točkove a ja se iskreno nadam da ćemo do kraja ove decenije dobiti prvu liniju a u sledećoj i drugu. Inače sva ova ulaganja, kondoi, manifestacije, ekspoi nemaju smisla ako se ne izgradi metro.

Ako je jedan od kriterijuma politička stabilnost onda nemamo šanse jer će uvek dati bolje ocene gradovima iz EU. Ali nekako mi nema smisla da su drugi gradovi toliko bolji za expate. Žena mi je strankinja i znam šta misli o Beogradu. Dolazi iz mnogo razvijenijeg grada. U najmanju ruku smo na nivou Bukurešta i Budimpešte po kvalitetu života za strance. Ostali gradovi mislim da nisu blizu.
 
Poslednja izmena:
Razumem tvoje mišljenje. Kako god, Ðinova baba nema šanse da dobije točkove a ja se iskreno nadam da ćemo do kraja ove decenije dobiti prvu liniju a u sledećoj i drugu. Inače sva ova ulaganja, kondoi, manifestacije, ekspoi nemaju smisla ako se ne izgradi metro.

Ako je jedan od kriterijuma politička stabilnost onda nemamo šanse jer će uvek dati bolje ocene gradovima iz EU. Ali nekako mi nema smisla da su drugi gradovi toliko bolji za expate. Žena mi je strankinja i znam šta misli o Beogradu. Dolazi iz mnogo razvijenijeg grada. U najmanju ruku smo na nivou Bukurešta i Budimpešte po kvalitetu života za strance. Ostali gradovi mislim da nisu blizu.

Samo da nešto utvrdimo. Metro linija ne postoji. To nije moje mišljenje, nego je činjenica. Ocena se daje na osnovu sadašnjeg stanja (tj. ovo konrektno istraživanje je na osnovu podataka iz Septembra - Novembra 2023.). Kada Beograd bude imao jednu (pa drugu) metro liniju, možemo da komentarišemo. Ali sada je kao Đinova baba - nema točkove, i nije bicikl. Ne zavisi sve od EU. Kriminal, poštovanje zakona, sprovođenje zakona, korupcija, isl. - sve to je u nadležnosti države Srbije i političara koji je vode.

Evo kriterijuma koje sam našao:

1) Političko i društveno okruženje (politička stabilnost, kriminal, sprovođenje zakona, itd.)
2) Ekonomsko okruženje (propisi o prometu deviza, bankarske usluge, itd.)
3) Društveno-kulturno okruženje (cenzura, ograničenja lične slobode, itd.)
4) Zdravstvo i sanitacija (medicinski materijal i usluge, zarazne bolesti, kanalizacija, odlaganje otpada, zagađenje vazduha itd.)
5) Škole i obrazovanje (standard i dostupnost međunarodnih škola, itd.)
6) Javne usluge i prevoz (struja, voda, javni prevoz, gužve u saobraćaju, itd.)
7) Rekreacija (restorani, pozorišta, bioskopi, sport i rekreacija, itd.)
8) Roba široke potrošnje (dostupnost hrane/dnevne potrošnje, automobila, itd.)
9) Stanovanje (stanovanje, kućni aparati, nameštaj, usluge održavanja itd.)
10) Prirodno okruženje (klima, sklonost prirodnim katastrofama, isl.)
 
Samo da nešto utvrdimo. Metro linija ne postoji. To nije moje mišljenje, nego je činjenica. Ocena se daje na osnovu sadašnjeg stanja (tj. ovo konrektno istraživanje je na osnovu podataka iz Septembra - Novembra 2023.). Kada Beograd bude imao jednu (pa drugu) metro liniju, možemo da komentarišemo. Ali sada je kao Đinova baba - nema točkove, i nije bicikl. Ne zavisi sve od EU. Kriminal, poštovanje zakona, sprovođenje zakona, korupcija, isl. - sve to je u nadležnosti države Srbije i političara koji je vode.

Evo kriterijuma koje sam našao:

1) Političko i društveno okruženje (politička stabilnost, kriminal, sprovođenje zakona, itd.)
2) Ekonomsko okruženje (propisi o prometu deviza, bankarske usluge, itd.)
3) Društveno-kulturno okruženje (cenzura, ograničenja lične slobode, itd.)
4) Zdravstvo i sanitacija (medicinski materijal i usluge, zarazne bolesti, kanalizacija, odlaganje otpada, zagađenje vazduha itd.)
5) Škole i obrazovanje (standard i dostupnost međunarodnih škola, itd.)
6) Javne usluge i prevoz (struja, voda, javni prevoz, gužve u saobraćaju, itd.)
7) Rekreacija (restorani, pozorišta, bioskopi, sport i rekreacija, itd.)
8) Roba široke potrošnje (dostupnost hrane/dnevne potrošnje, automobila, itd.)
9) Stanovanje (stanovanje, kućni aparati, nameštaj, usluge održavanja itd.)
10) Prirodno okruženje (klima, sklonost prirodnim katastrofama, isl.)
Bog te mazo, pa ovde je metro još najmanji problem.
 
U najmanju ruku smo na nivou Bukurešta i Budimpešte po kvalitetu života za strance. Ostali gradovi mislim da nisu blizu.
Uh, nadam se da si svestan za koliko si omanuo? Pa vaš ta dva grada imaju prevoz kakav mi nećemo doživeti nikad. Naročito Budimpešta.

Parkovi, široki bulevari uravnoteženost gabarita objekata, vizure, priobalje (u slučaju Budimpešte), ne znam, na tvom mestu ja bih se debelo razmislio. Beograd je kao Bejrut koji se pario sa istočnim Berlinom i Dubaijem. I ima loš gradski prevoz. I sve manje zelenih površina. Naročito onih iz kategorije "u direktnom kontaktu sa tlom".
 
Pogledao sam listu i kriterijumi su uglavnom ekološke i infrastukturalne prirode. Da Beograd ima dve metro linije nalazio si bi se mnogo više na listi jer bi rešio nekoliko kategorija tu. Sa druge strane izostavljene su neke druge bitne stavke, a to je veličina aerodroma i broj linija, klima, broj parkova, kupališta, gastronomska ponuda, sportska ponuda, strane škole itd. Jednostavno je Beograd po sadržaju mnogo bolji od ovog 142. mesta.

Ja sam živeo u Zagrebu pa mogu da kažem da je Beograd bolji grad po mom mišljenju (nisam Beogradjanin), iako je Zagreb bolji u nekim kategorija koje uopšte nisu nedostižne i verovatno će u narednih 10 godina naša prestonica biti barem na njihovom nivou.
И ти и многи људи када праве поређења за 10 година рачунају да ће други стагнирати. Београд неће Будимпешту достићи ни за 100 година. Сам податак да у Мађарској имаш 36.000 страних студената је незамислив за Србију. Да не говоримо да је Београд по многим стварима гори него пре 10 година. Од цена некретнина наспрам плата, инфраструктурних улагања, саобраћаја, рупа на путевима, паркинга, места у вртићима…
 
Uh, nadam se da si svestan za koliko si omanuo? Pa vaš ta dva grada imaju prevoz kakav mi nećemo doživeti nikad. Naročito Budimpešta.

Parkovi, široki bulevari uravnoteženost gabarita objekata, vizure, priobalje (u slučaju Budimpešte), ne znam, na tvom mestu ja bih se debelo razmislio. Beograd je kao Bejrut koji se pario sa istočnim Berlinom i Dubaijem. I ima loš gradski prevoz. I sve manje zelenih površina. Naročito onih iz kategorije "u direktnom kontaktu sa tlom"

Za taj deo si u pravu. Fasade, bulevari, arhitektonsko nasledje, transport itd. Tu sigurno ne može da se uporedimo sa Budimpeštom. Ja sam više mislio na deo koji je meni bitan. Kao što je mediteranska kultura kod nas, gastronomska ponuda, odnos cena i kvaliteta u fine dining restoranima, broj speakeasy barova itd.
 
Zagreb ima daleko sređeniju periferiju, tamo ne postoje divlja naselja poput ovih u Beogradu. Drugo, Beograd je postao grad sa ogromnim socijalnim razlikama. Imate krimi džimi naselje Beograd na vodi, a onda imate 70% naroda koji sklapaju kraj sa krajem. To život čini dosta nekvalitetnim i stvara nervozu kod stanovništva. Stanovnici Zagreba takođe imaju veću prosečnu platu, više su plaćeni lekari i profesori, manje su socijalne razlike. Kod nas se pojavili skorojevići od 2012. godine. Droge na ulicama sve više, a uhapšenih nikada manje. Što bi narod rekao, pametnom dosta!

Evo još jednog pripadnika elite. https://nova.rs/vesti/hronika/birn-...vanjica-vlasnik-dva-stana-u-beogradu-na-vodi/
 
U glavnini se slažem, ali da su se pojavili skorojevici 2012. godine je smešno…
 

Savski amfiteatar​


Možda iznenađuje da je područje Savskog amfiteatra ima veći broj tropskih noći (čak 50) i od dela najužeg centra grada oko Knez Mihajlove ulice (oko 40 tropskih noći). Kombinacija faktora reljefa i izgrađenosti daju objašnjenje- široko ravničarsko desno priobalje Save sa nadmorskom visinom od 70 do 72 metra je omeđeno Kalemegdanom, terazijskom grebenom i senjačkom padinom je sklono zadržavanju toplijih vazdušnih masa.

Pored toga, ovo područje je oduvek bilo lišeno velikih zelenih površina i prirodnog zemljišnog pokrivača, u prvo vreme zbog železničke mreže i industrijskih objekata. Iako mapa tropskih noći prikazuje situaciju do 2018. godine kada se Beograd na vodi još uvek nije izgradio, situacija danas nije ništa manje nepovoljna, naprotiv. „Beograd na vodi” zbog visokog intenziteta izgradnje u naletu investitorskog urbanizma preti da trajno okuje betonom Savski amfiteatar. U njegovom sastavu se nalazi i kompleks Beogradskog sajma koji zbog velikih betonskih neporoznih površina doprinosi efektu toplotnog ostrva. Međutim, ukoliko se ostvare namere da se sajam zameni proširenjem „Beograda na vodi”, situacija može postati samo još nepovoljnija.

Urbana struktura „Beograda na vodi” se odlikuje kombinacijom objekata različitih visina koji su gusto (ali i gotovo nasumično) raspoređeni između saobraćajne matrice što dovodi do povećanja parametra hrapavosti podloge. Posledica ovoga je slabljenje opstrujavanja vetra i veće zadržavanje toplote i zagađenja.

 
Uređenost života u Beogradu na vodi:

Svakodnevna vožnja po trotoaru i parkiranje po trotoaru u Bulevaru Vudroa Vilsona, ispred salona automobila AW auto.

Policije nema. Upravnica zgrade u čijem prizemlju je lokal ne preduzima ništa. Preduzeće "Beograd na vodi" ne čini ništa da zakupca lokala dovede u red.

Ceo trotoar u blizini lokala je uništen. Kocke se ljuljaju.

Slikano danas.

#belgradewaterfront #eaglehills
9098ebc47ff315898a8f37ed32c37e23.jpg


Sent from my SM-S906B using Tapatalk
 
jel bi ulagao u berzu na primer, da postoji razvijeno trgovanje? umesto u stanove. Cisto informativno. Ako je motiv prinos.
Naravno.Ulazem u Bitcoin vec 3 godine
Druze u zivotu nisam iznajmio stan. Niti cu. Da se natezem sa takvim primitivnim likovima koji ce me pitati da li imam decu i posle mi reci e pa ne moze, ne bi sebi dozvolio nikad.
Ti da volis decu nikad ti to ne bi predstavljalo problem i uslov za iznajmljivanje, jer stanari sa decom daleko redje prave zurke, ne dovlace koje kakve....To sto ce ti biti koja crta vise na zidu ili na parketu... Volis ti samo pare jer je strasno skupo okreciti stan posle "dugorocnog" najma porodicama sa decom.
Moj stan i moja pravila.Profit mi nije prioritet.Iznajmljujem onome koji zadovoljava moje kriterijume.Moze mi se!
 
Ja sam davno pisao da je Manjež, ako se dobro sećam, ispao da ima više kvadrata nego ovo u BG na vodi, ali dobro
 
Manjež i Central Perk su slične površine. Oko 20.000 m2, možda je za nijansu veći BGH20



Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Vrh