Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Jos nisu prvi muzej otvorili a pricaju o drugom.
Ne znam kako im to prolazi...
Nisu ni projekat uradili, sem ovog rendera a vec znaju sta ce biti u zgradi.

Pa prolazi im kod ljudi koji ne ulaze dublje u tematiku i koji će svaki dan pročitati sve te silne najave "gotovih projekata" u vestima, i ta žvaka im prolazi već 10 godina.
 
На згради старе железничке станице урађена је само фасада. Не зна се поуздано шта ће се у њој налазити а у ту зграду је немогуће сместити било шта без пуне реконструкције и адаптације простора. "Реконтрукција" зграде Пошта значи да се руши до темеља и гради нова зграда по оригиналном пројекту (уколико се жели повратити аутентичан изглед фасаде пошто је на постојећем објекту то немогуће урадити). Што се ложионице тиче, све што смо до сада видели је рендер и уклањање реклама са водоторња. Све у свему...реализација планова и обећања ће да потраје.
 
Што се ложионице тиче то би био савршен музеј железнице. И њена бивша намена и водоторањ у близини то просто намећу као логично решење. "Креативни хаб" може да се налази на било ком месту било где у граду. Пошто објекат има приличну висину дуж централног дела било би изводљиво направити галерију на којој би били изложени експонати из садашњег музеја чији је простор прилично скроман. Кроз експонате, фотографије и дијаграме приказан развој железнице од њених почетака до данашњих дана а у доњем делу депо са локомотивама. Није неопходно да постоји пруга, локомотиве у депо могу да се допреме и на друге начине. Пошто окретница више не постоји на том месту тај простор је идеалан за пешачке стазе и "железнички" парк.
 
Ne mogu da ispratim celu raspravu na brzinu al evo da začinim.
Станари БНВ тешко да могу да праве гужву кад је до сада изграђена само шачица зграда у којој трајно живи мање од 1000 људи. Гужва услед станара ће тек доћи а ако улице неизграђеног насеља изгледају овако

fed02fe665bf34feda54bb1b980e1300.jpg
због посете једном тржном центру пред Нову Годину онда је колапс у будућности неминован.

И тај колапс се неће решити градњом гаража ни паркинг места већ ће то само подстицати људе да поседују кола којима ће да праве поменуте саобраћајне гужве.
Ništa bolje i nije moglo da se očekuje od velikih i skupih namenskih stanova primarno namenjenih kao kapitalne investicije za izdavanje "visokomotorizovanoj klijenteli", nedostupnih prosečnom građaninu. U pitanju je ekskluzivan projekat (nemoj me pogrešno razumeti, mislim na demografsku isključivost, ne na kvalitet) koji bi da nudi različitu kvadraturu više struktura (lupam dvosoban površine jednosobnog koji je trenutno u ponudi) bio u opticaju drugih kupaca koji su sada prisiljeni na traženje pogodnih nekretnina na drugim, daljim lokacijama.

Stanovi u kulama pozicioniranim u širem centru bi prema australijskom, odnosno kanadskom pravilu trebalo da budu površinski najmanji u odnosu na strukturu, pritom i prostorno najefikasniji (1+den/1bath=2,5 ako pomoćna ima prozor P≈50m2 grejne, 2br/2bath=3.0 s dva kupatila P≈60m2). BnV ne nudi ni flex raspored u smislu mogućnosti pregrađivanja dnevne sobe u dodatnu spavaću. Tu nemogućnost transformacije, odnosno "starenja prostora" sa porodičnom strukturom (neženja>mladi par>par sa decom>penzionerski par>samac) ne poseduje ni West 65 Tower, niti Skyline kompleks, kao ni gomila lamela širom grada.

Nisu napravljeni za prevozno orijentisanu demografiju, jer da jesu takve recimo P+70 kule na strani Sajma u saobraćajnom smislu nudile manji broj garažnih mesta, biciklistička mesta i pristup kapacitetnom šinskom sistemu na pešačkoj udaljenosti već po otvaranju. Ne bi obavezno imale ekstra sadržaje, što bi svakako nadomestile kvalitetom završne obrade, daleko većim brojem manjih, fleksibilnijih, praktičnijih stanova dostupnih široj populaciji koja se drugačije kreće (koristi javni prevoz). Kako sam po sebi predstavlja drugu krajnost BnV je po meni ideološki promašaj imajući u vidu predodređen negativan uticaj na infrastrukturu. Da je pre izgradnje metroa grad spušten na reku P+6 zgradama manje kvadrature nizvodno od Gazele, a potom tek po otvaranju metroa bile dograđene visoke kule u gušćoj prevozno orijentisanoj zoni uzvodno mi ne bi morali da brinemo o dugoročnim problemima.
Чему то? Само би се додатно оптеретио већ преоптерећени путни правац дуж булевара Војводе Мишића. То би било погубно по Београдски саобраћај. То је ирационално размишљање са погубним последицма по друштво.
To je za ljudski autoput, metro i regionalni metro od čega ništa nije realizovano decenijama, a samo jedan projekat je trenutno na papiru (ako zanemarimo pripremu terea za depo). Guranje svega i svačega gde god ima slobodnog mesta bez ikakvog redosleda je već posebna priča.
 
Vidim da se na više tema širi, pa moram je tako nazvati, paranoja o "selidbi" centra u BNV.

Da li će gurati sve više sadržaja u Savski amfiteatar? Da, naravno da hoće.

Da li će sve više ljudi ići dole? Da, realno je da hoće.

Da li to znači da je to novi centar? Ne, naravno da nije.

Stvar je vrlo jednostavna. Beograd nije varoš poput Čačka ili Zrenjanina, inače dragih mi mesta, pa da se centrom smatra samo ono što je na pet minuta laganog hoda od glavnog trga.

I ovih dana dok su se ljudi tiskali po Promenadi, Galeriji i Savskom parku, centar je bio pun ljudi, sve kafane krcate, u garažama mesta ni za trotinet!

I kad BNV bude završen, zna se gde će i dalje stajati Tvrđava i Kalemegdan, gde će biti Rektorat, SANU, Narodni muzej, Narodno pozorište, Skupština, Kolarčeva zadužbina...

Zapravo, od tog "krugdvojkašenja" nema palanačkijeg razmišljanja. Kao onomad kad su se kuka i motika, pardon knjiga i olovka, digle protivu Đola Bobica, jer je zli matori jarac, zamisli čuda, hteo da se Opera zida u PM, čak na Ušću, između Brankovog mosta i MSU!? Eno kako ih klinci kupoholičari danas ponižavaju u praksi. I treba!

Tako da, dragi moji, neće centar niđe! Samo će biti veći, ili će ih biti više. Kako vam je volja.

Meni smeta ovde, doduše, jedna druga stvar - zašto sele Buhu, pozorište koje već ima svoju kuću na Trgu, a koja propada zaboravljena od svih. Da nam neko nije bacio okce?
 
I ja bih se osvrnuo na hajku na Vradovica.

Ne verujem koliko nisu ljudi shvatili , a ja sam sa jos svojih 18- shvatio , kolika je moc ignora. Znaci brate ,cak imas i opciju da ne vidis komentare. Mici budalu u mislima svojim ko te tera ista da citas. Onaj jedan sto mu smeta sto moze da vidi njegov komentar- pa isti si kao on. Ignor je najveca bol svakog entiteta i postojanja ovog sveta- od ljubavi pa reciprocno tome i marketinga. Sta gledas koji moj? Sta odgovaras? Kao da niste u skolu isli olosi nijedni. Sramotite narod ovde na ovom eminentnom forumu. Radi vas sve Vradovic.

Mislim ja sam na Ibici , uzimam pare neradeci , kuliram.

Ja sam bez posla duzan sam soma i po evra.

Kako god bilo, dal je realno? Pa potrosiste tolike strane i slova, a zemlja u krizi. Stedite duse, stedite sebe,
valja ustedeti na ovu krizu... A Vradovic me razocarao najvise. Toliko mu je do jaja, a pise vise redova nego ja. Mozda je veci alkoholicar od mene, a najvece dno ljudskog razgovora je pravdanje. Umesto da nastavi da lozi, ovde pise neka pravdanja kao neka zenetina.Radovicu ,nemoj da si ispao si p***ička.
 
To ti je samo moc organizacije. Elon Musk ima barem 10 firmi i opet stize da kucka svaki dan po Twitteru :)
Ja samo ne vidim da je "zemlja u krizi". Kakvoj krizi mi na putanji za Mesec a ti pricas o krizi, kriza je samo ili u glavama ovih sto su emigrirali iz Srbije (pa podsvesno opravdavaju sebe kao tamo je sve lose) ili kod mrzovoljnih koji opradavaju svoj licni neuspeh pa kazu 'ma sve je lose' a realnost skroz drugacija.

Inace ja mislim da ce veliki broj ljudi da cirkulise Kula-Galerija kao i oko bivse zeleznicke stanice/Savski Trg.
Da li ce to biti centar Beograda? Verovatno jer ako se dve linije metroa tu ukrste bice puno ljudi koji ce se cekati kod "spomenika".

Sad bas ni stari centar Beograda nece sigurno izumreti nego ce i tamo biti sve vise i vise ljudi. Pogotovo sto se ocekuje rast broja turista x10 u narednih 5-10 godina.
Tako da ce guzvanjac da bude svetski kao svaka prava metropola.
 
I ja bih se osvrnuo na hajku na Vradovica.

Ne verujem koliko nisu ljudi shvatili , a ja sam sa jos svojih 18- shvatio , kolika je moc ignora. Znaci brate ,cak imas i opciju da ne vidis komentare. Mici budalu u mislima svojim ko te tera ista da citas. Onaj jedan sto mu smeta sto moze da vidi njegov komentar- pa isti si kao on. Ignor je najveca bol svakog entiteta i postojanja ovog sveta- od ljubavi pa reciprocno tome i marketinga. Sta gledas koji moj? Sta odgovaras? Kao da niste u skolu isli olosi nijedni. Sramotite narod ovde na ovom eminentnom forumu. Radi vas sve Vradovic.

Mislim ja sam na Ibici , uzimam pare neradeci , kuliram.

Ja sam bez posla duzan sam soma i po evra.

Kako god bilo, dal je realno? Pa potrosiste tolike strane i slova, a zemlja u krizi. Stedite duse, stedite sebe,
valja ustedeti na ovu krizu... A Vradovic me razocarao najvise. Toliko mu je do jaja, a pise vise redova nego ja. Mozda je veci alkoholicar od mene, a najvece dno ljudskog razgovora je pravdanje. Umesto da nastavi da lozi, ovde pise neka pravdanja kao neka zenetina.Radovicu ,nemoj da si ispao si p***ička.
Kakav crni ignor, ne da mi nije na ignor nego ga pratim. Jedan od najjacih trolova na netu.
 
Gustina naseljenosti u okolini ce biti velika, broj turista ce biti veliki, setaci po promenadi, kupci po galeriji. Taj plato oko kule/galerije ce biti prepun.
Jednostavno ce se nametnuti kao neko mesto gde se nesto desava. Vec sad se oseca po malo a kamoli za 5-10 godina.
 
Tu se osecaju najsigurnije, najlepse sredjeno i najnormalniji deo grada. Tako ga stranci dozivljavaju pa i ja.
 
Али то је још увек већим делом градилиште. Нису сређеност и безбедност нешто што привлачи туристе. Солитери нису туристичке атракције. Ретко ко путује у Београд да би видео солитере. Ретко ко путује игде по свету да гледа солитере осим по САД и источној Азији и Арабији.
 
Ili neki zapadnjak koji plati za turu razgledanja commie blokova u nekoj eks komunističkoj državi. A BnV će takav biti za desetak godina, dobrano ispatiniranih fasada zubom vremena. Jedino što će biti čistiji od ostatka grada, a to već govori o nama.
 
Па кад једини има приватно комунално одржавање.
 
Iskreno bi voleo da se ceo Beograd odrzava po ugledu na BNV mada ja ni sa BNV nisam zadovoljan, voleo bi da se jos vise placa odrzavanje.
 
То економски није издрживо. Верујем да је комши Ђанију који је у економској кризи и ово одржавање што плаћа пуно.
 
I ja bih se osvrnuo na hajku na Vradovica.

Ne verujem koliko nisu ljudi shvatili , a ja sam sa jos svojih 18- shvatio , kolika je moc ignora. Znaci brate ,cak imas i opciju da ne vidis komentare. Mici budalu u mislima svojim ko te tera ista da citas. Onaj jedan sto mu smeta sto moze da vidi njegov komentar- pa isti si kao on. Ignor je najveca bol svakog entiteta i postojanja ovog sveta- od ljubavi pa reciprocno tome i marketinga. Sta gledas koji moj? Sta odgovaras? Kao da niste u skolu isli olosi nijedni. Sramotite narod ovde na ovom eminentnom forumu. Radi vas sve Vradovic.

Mislim ja sam na Ibici , uzimam pare neradeci , kuliram.

Ja sam bez posla duzan sam soma i po evra.

Kako god bilo, dal je realno? Pa potrosiste tolike strane i slova, a zemlja u krizi. Stedite duse, stedite sebe,
valja ustedeti na ovu krizu... A Vradovic me razocarao najvise. Toliko mu je do jaja, a pise vise redova nego ja. Mozda je veci alkoholicar od mene, a najvece dno ljudskog razgovora je pravdanje. Umesto da nastavi da lozi, ovde pise neka pravdanja kao neka zenetina.Radovicu ,nemoj da si ispao si p***ička.
Volim taj osećaj superiornosti koji ti alkohol daje
 
Izvini, ja smatram da se kroz poreze i akcize uzima više nego dovoljno za organizaciju raznih komunalnih službi po državi i gradu. Žitelji BnV neka plaćaju ekskluzivu koliko im se prohte.

No vratimo se temi.
Ја бих први ентузијастично плаћао приватно одржавање свог комшилука ако би то значило да сам ослобођен дела пореза који за то служи држави

Но пошто сам присиљен да плаћам држави да ми (не) одржава крај има да их тероришем и пријављујем на сваком кораку и очекујем стандард који бих имао да ми је испоштовано право избора. И да, ако градска комунална предузећа неодржавају БНВ онда житељи БНВ-а треба да плаћају мање порезе за толико; безумно је да ико плаћа нешто што не добија само зато што жели да живи у крају који не изгледа као Нориљск
 
Vrh