Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Pohvaljen
12.204
Arhitektura kroz epohe - civilizacijski koraci unapred, ili baš i ne?

Pogledajte prilog 138799

20220613_132818-jpg.138799

U jednoj slici dočarano kako svaka nova vlast raskida kontinuitet i pokušava da nametne svoju volju.... a nama ostaje da živimo u tom haosu.

Kailan

Higher intermediate
Učlanjen(a)
24.08.2015.
Pohvaljen
5.566
За то није крива власт већ архитекте и академици који инсистирају да се увек мора градити искључиво у стиловима који су тада актуелни, све остало је "скопљаизација" или "ново да личи на старо". Струка би се јаче побунила да се изгради једна зграда јавног сектора у неокласицизму него што се бунила против бетонирања бедема Калемегданске тврђаве.

Bender Rodriguez

Professional
Učlanjen(a)
12.03.2017.
Pohvaljen
29.782
Na ovom graničnom forumu mnogi uvek teže da sve podele u čisto dobro i čisto loše, čistu lepotu i čistu ružnoću i slične crno-bele podele i ekstreme. Ali ja mislim da u Beogradu ima mesta za sva tri arhitektonska stila sa ove slike iz Nemanjine. Samo ne ovako kako se radi i kako se radilo u zadnjih nekoliko decenija. Sve jedno do drugog, zbijeno i bez reda i plana.

I takođe mislim da je kulama i neboderima mesto na Novom Beogradu, ili bar u ravničarskim predelima Beograda. Ne na brdima i padinama. Zato na prethodnoj strani i pitah neke da li znaju šta je hidrofor, kad se već toliko oduševljavaju gradnjom u visinu. Ali naravno da su iskulirali jer ovde svako samo gura i tvrdi svoju priču, pa ako prođe, prođe. ako ne, nema veze, pokušaće se opet posle nekoliko meseci. I tako u krug.

P.S.
Kad kažem ''ima mesta za sva tri'' mislim da je u toku 80-100 godina bilo mesta i svrhe za sva tri stila, pa tako čak i za gradnju zgrada nalik ovoj zelenoj kuli, u nekom periodu 60ih i 70ih. Samo kažem, ne tako što će sve da se razbaca bilo gde, nego da se još tada znao neki red i smisao.

Poslednja izmena:

Пантограф

Professional
Učlanjen(a)
23.04.2012.
Pohvaljen
23.986
Мени је тај тип фасаде као на "Јадрану" најочајнији. Срећа је да их при реконструкцији мењају новим.

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Pohvaljen
12.204
За то није крива власт већ архитекте и академици који инсистирају да се увек мора градити искључиво у стиловима који су тада актуелни, све остало је "скопљаизација" или "ново да личи на старо". Струка би се јаче побунила да се изгради једна зграда јавног сектора у неокласицизму него што се бунила против бетонирања бедема Калемегданске тврђаве.

Nisam mislio isključivo na stil, već na regulativu, urbanističke planove, ograničenja šta gde sme da se gradi, uklapanje - ako ne po stilu fasade onda barem po gabaritima, obliku...

Myah

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.10.2018.
Pohvaljen
2.492
Na ovom graničnom forumu mnogi uvek teže da sve podele u čisto dobro i čisto loše, čistu lepotu i čistu ružnoću i slične crno-bele podele i ekstreme. Ali ja mislim da u Beogradu ima mesta za sva tri arhitektonska stila sa ove slike iz Nemanjine. Samo ne ovako kako se radi i kako se radilo u zadnjih nekoliko decenija. Sve jedno do drugog, zbijeno i bez reda i plana.

I takođe mislim da je kulama i neboderima mesto na Novom Beogradu, ili bar u ravničarskim predelima Beograda. Ne na brdima i padinama. Zato na prethodnoj strani i pitah neke da li znaju šta je hidrofor, kad se već toliko oduševljavaju gradnjom u visinu. Ali naravno da su iskulirali jer ovde svako samo gura i tvrdi svoju priču, pa ako prođe, prođe. ako ne, nema veze, pokušaće se opet posle nekoliko meseci. I tako u krug.

P.S.
Kad kažem ''ima mesta za sva tri'' mislim da je u toku 80-100 godina bilo mesta i svrhe za sva tri stila, pa tako čak i za gradnju zgrada nalik ovoj zelenoj kuli, u nekom periodu 60ih i 70ih. Samo kažem, ne tako što će sve da se razbaca bilo gde, nego da se još tada znao neki red i smisao.
Ja se i dalje nisam oporavio od tvrdnje da soliter pruža veću privatnost nego kuća

Kailan

Higher intermediate
Učlanjen(a)
24.08.2015.
Pohvaljen
5.566
Ja se i dalje nisam oporavio od tvrdnje da soliter pruža veću privatnost nego kuća
Пружа ако се гради како треба :)

И кућа ако градиш прозор уз прозор не даје приватност унутар ње на коју мислиш

Bender Rodriguez

Professional
Učlanjen(a)
12.03.2017.
Pohvaljen
29.782
Da li toliko ne možeš da rezonuješ i zamisliš da kada se grade dve kuće (ili zgrade) jedna pored druge, znači ono, na 5 ili 10 metara jedna od druge... da je moguće pozicionirati prozore tako da ne gledaju direktno jedni u druge ili da to budu prozori od kupatila i kuhinja, koji će biti zamagljeni ili visoko postavljeni tako da se kroz njih ne gleda.

A voleo bih da mi objasniš kako misliš da postigneš da ljudi ne gledaju jedni drugima u životni prostor i ne zadiru u privatnost ovakvom gradnjom:
143bc5fa-456b-4ac0-bba0-b9d7e1896fda_rw_1920.jpg

Takođe, u manjim zgradama se ljudi oko mnogo čega dogovaraju lakše nego u soliterčinama. Ne kažem da je u manjim zgradama banja sa komšijama. Nije. To ne zavisi SAMO od veličine zajednice nego i od samog naroda (koji je ovde većinski naopak i sebičan). Ali znam iz iskustva da se zajednica sa 8 stanova mnogo lakše i bolje dogovara nego zajednica sa svega 4 stana više - 12 stanova. A kamoli soliteri u kojima se svi ljudi često ni ne poznaju i mnoge baš briga za ostatak kolektiva.

Bender Rodriguez

Professional
Učlanjen(a)
12.03.2017.
Pohvaljen
29.782
U stvari evo da se ne služim primerima iz sveta, evo jednog domaćeg. Jel ti misliš da će ovi ovde imati privatnost?
dsc_0027-jpg.136944

I da će međusobno unutar zgrada da se druže više nego recimo ovi ovde? Ma hoće, baš...

Ovo što je Rangeros okačio, fotografije tog nekog čoveka koji dokumentuje život u soliterčinama, to je odlično štivo za izučavanja na nekoliko nivoa i nauka. To treba da posluži kao nauk kako smo sebi napravili nehumana i nepirordna staništa u kojima se čovek oseća kao mrav, kao šraf, bez ikakvih prava i sloboda i prostora. A posle se svi na svetu čudimo što 5% populacije pati od depresije i anksioznosti a ostatak je iz godine u godinu sve nesrećniji i pesimističniji...

Kad živiš u košnici, na kraju počneš i da se osećaš kao beznačajan insekt koji je stvoren samo da bi služio koloniji i vrhu svog kolektiva. Život mani ga mito.

Inače, opšte je poznato da Srbija pršti od nataliteta i rasta populacije, a Beograd je sav popunjen i izgrađen, te nema drugog izbora nego da sad pošto smo popunili sve, krenemo da gradimo u visinu. Istočno od Pančevca, zapadno od Pančevca, Blok 18, Blokovi oko brodogradilišta, Treći Beograd, Krnjača... to je inače sve izgrađeno i sređeno cakum pakum. Pa nam ne preostaje drugo nego da zidamo Bladerunner naselja i kule. E tu će se tek ljudi družiti, brinuti o kolektivu, osećati prirodno... Ma pravi prirodan i porodičan ambijent.

Poslednja izmena:

vradovic

Advanced
Učlanjen(a)
31.10.2007.
Pohvaljen
2.856
Nisam bio na svadbi. :)

Savski Venac opstina je definitivno jedna od najmocnijih opstina u Evropi. Jedino mozda zug county sto je jaci ali sticicemo ih :)

Armatura

Higher intermediate
Učlanjen(a)
22.12.2016.
Pohvaljen
1.632
Ni vista nije bila toliko losa da je ostala kao jedina nego je ovi uradili x6...ako to ponove i sa ovom bice BWR prva i najbolja zgrada:)

Vrh