Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

U celoj ovoj mutnoj priči zaboravljate jednu veoma važnu stvar: većina ovog novca koji se vrti oko projekta BNV je direktna injekcija u privredu zemlje, jer realno, inputi za izgradnju i najveći broj radne snage su domaći (ima naravno stranih radnika, nešto od materijala se uvozi, ali nije to sad preterano mnogo). Jedan ovakav projekat, sa ovolikom masom novca koji se troši za njegovu realizaciju, direktno stimuliše XY drugih grana privrede, a to se posle multiplikuje u talasima i stvara rast. Plus, vuče druge projekte u gradu. U masi, obim novca koji se troši u jedinici vremena, a samim time i "hrani" privredu koja prati projekat, je veći pretpostavljam veći nego u varijanti parcelizacije koja bi trajala duže, sporije bi se gradilo, sporije trošio novac itd... ima to svoj efekat koji je veoma teško izračunati, ali on definitivno postoji. Da ne govorim o broju radnih mesta koja će biti otvorena u hotelima, Galeriji i ostalim sadržajima od kojih većina ne bi postojala u varijanti parcelizacije.

Treba sve to imati u vidu...

I onda čuveno pitanje kokoši i jajeta: da li bi postojeći građevinski bum bio ovoliki da NIJE bilo ovakvog BNV?
Vrlo teško pitanje...
 
Povod za sve ovo nije bio ni da dobijemo promenadu, ni da ubrizgamo injekciju - povod je bio da neko zaradi stravične pare. To je neporecivo, i iz te perspektive sve postaje kristalno jasno.

Obzirom da je uloga države da omogući investitorima da rade i zarade, postoje i zakoni i pravila kojih morajuda se pridržavaju. Ja bih prvi progutao ovu gimnastiku, da su poštovana pravila o spratnosti, finansiranju infre, izgradnji javnih, kulturnih i zelenih površina i uz poštovanje osnovnih urbanističko-saobraćajnih normi.
 
GRAD je mogao da se zaduzi za tih 150 milki e ako je bas falilo...
GRAD se gradi postepeno mogli su svi stanovi biti u vlasništvu
GRADa pa da ih prodaje Beč ima gomilu stanova u svom vlasništvu
GRAD je mogao da uradi sve kako je i danas Prokop je uradila država selidbe basa isto grad i država...
Bilo bi svega ...radnika iz indije Pakistan turske itd ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779682#p779682:2wm904a8 je napisao(la):
Пантограф » Sre Sep 30, 2020 11:13 pm[/url]":2wm904a8]@Perkan

A, nije tako. Ima nas dosta koji smo tad rekli da se ovo radi pre vremena, da nije na 'dnevnom redu'. Može se proveriti na ovoj temi. I bogme smo bili u pravu. Dakle, nije naknadna pamet.

Ne sporim... vrlo moguće da ste bili u pravu.
Ali šta je tu je, odluka je doneta i to je to.

Kada bi bila na "dnevnom redu"?
Pa sigurno ne bi trebalo da se išta radi dok se nivo državne uprave ne dovede na jedan pristojan standard jedne Austrije npr, gde imaš administraciju koja je sposobna da stručno odradi projekat koji će trajati 20 godina i koja ima dovoljno novca za veliko ulaganje novca unapred, sa očekivanim povratom koji se meri decenijama. To zahteva finansijsku stabilnost celog sistema, da može da upušta u takve projekte a da ne mora da zakida na drugim gorućim temama, zahteva političku stabilnost a ne da svaki drugi mazgov hoće da ruši ono što je prethodni napravio (bilo je i ovde takvih ideja), to zahteva stabilizaciju neposrednog okruženja, stabilne međunarodne prilike bar u Evropi... drugim rečima, nikad...
 
Laku noć društvo, nije loša diskusija - kulturiška ;)

Odoh da malo kartam šaha, što bi rekao nesrećni Sava iz Kikinde.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779685#p779685:2iipwc0a je napisao(la):
Пантограф » Sre Sep 30, 2020 11:14 pm[/url]":2iipwc0a]Lako je pitanje: bio bi, jer je, kao i svaki bum u stanogradnji, demand-driven.

priznaćeš da ima tu malo i povratne sprege...
demand na bum, a bum onda dodatni demand... itd..
 
Naravno da će neko, tačnije onaj ko ulaže, mnogo da zaradi, ali isto tako je jasno da sve što je napravljeno ostaje ovde, doprinosi otvaranju novih radnih mesta, sređuje gradski prostor, pruža neprestani prihod državi kroz poreze, podstiče mnogo raznih pratećih poslova, radnike treba smestiti, nahraniti, poslovne prostore urediti itd. itd. Da li je moglo bolje, verovatno jeste, uvek može bolje, ali da je loše i gubitak države i građana to definitivno nije. Što više ovakvih i sličnih projekata širom Srbije učiniće je privlačnom i konkurentnom, a stnadard stanovnika veći ...
 
Ma da oce kako ne ...sve prsti procvjetalo zatvori se lokal u raicevoj eno ga u ušću tamo se zatvori eno ga u galeriji...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779596#p779596:oq37w3jv je napisao(la):
StariPosmatrač » 30 Sep 2020 07:21 pm[/url]":oq37w3jv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779589#p779589:oq37w3jv je napisao(la):
Black » Sre Sep 30, 2020 8:14 pm[/url]":oq37w3jv]Jel vi stvarno mislite da ce neko da ispituje poreklo novca ako kupac iskesira stan prljavim novcem? Jos nisam cuo za takav slucaj, da su nekoga proveravali i da su ispitivali odakle mu novac.

Ne možeš da iskeširaš, mora preko računa i onda te banka pita o poreklu novca i po automatizmu prijavi tvoju transakciju službi za borbu protiv pranja novca. Možda nikome ne zapadneš za oko ali je samo pitanje vremena kada će provera da se automatizuje i posle nema vrdanja za rezidente.

Da, na to sam mislio, kes novac sa racuna (nije kredit), i znam kakva je procedura, slicno kao kad primas novac iz inostranstva, potpisujes neku izjavu, ali stvarno nisam cuo da su nekoga kontrolisali ko je kupovao stan za kes, a znam takve primere. Nebitno kako su ljudi dosli do novca (prodaja nekretnina, stednja ili kriminal), ocekivao bih da ce ih neko kontaktirati i pitati za poreklo novca. Ili su mozda bili predmet istraga a to ne znaju, ili naprosto nisu bili sumnjivi.. Uplate je uvek moguce vrsiti u manjim iznosima, ako bas hoces da budes ispod radara, ali isplatu nije.. tu bi trebalo da reaguje neka kontrola, ali kao sto rekoh, ne znam takve primere. Voleo bih da cujem kako to funkcionise u praksi ako neko zna konkretan primer i kako izgleda to dokazivanje porekla novca.

Pa cak i samo ucesce od 20% za stan uglavnom prelazi limit od tih 15k ako se izvrsi odjednom. To bi znacilo da je svako sumnjiv. Sigurno nemaju kapacitet da obrade sve slucajeve. Mozda je sumnjivo ako neko dodje i uplati (isplati) milion ili dva odjednom..
 
Koliko sam upoznat kada kes kupci kupuju stan banka proverava racun kupca u proteklih nekoliko godina-5,6 godina npr. tipa prihodi-plata,bonusi,stimulacije itd
 
Vi ste stvarno veverice... Niste culi da moze tetka iz Kanade da vam da 200 soma evra bez problema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779731#p779731:2gy1sbwn je napisao(la):
milos.tro » 01 Oct 2020 08:04 am[/url]":2gy1sbwn]Koliko sam upoznat kada kes kupci kupuju stan banka proverava racun kupca u proteklih nekoliko godina-5,6 godina npr. tipa prihodi-plata,bonusi,stimulacije itd

Nije istina.

Samo se prilikom uplate novca trazi poreklo novca po zakonu o sprecavanju pranja novca. Dakle ako se uplati kes na racun mora da se ima poreklo novca koje banka prosledjuje NBS. Kad kazem "mora" to se samo odnosu da mora da se popuni formular! Kad stigne uplata iz inostranstva veca od 10k eura onda se popunjava formular koji banka ponudi. Taj formular posle ide NBS. U principu kao sto je neko vec pomenuo samo se skupljaju informacije pa ako se pokrene slucaj za nekoga da moze sve da se povadi brzo.

Ako neko uplati 200k kao na primer tetka iz Kanade takodje se popunjava isti formular.

Ako stizu Dolari iz USA banke su duzne da popisu sve serijske brojeve isto tako i menjacnice pa se sve to belezi u sistem FATKA tako da US vlada zna za svaku novcanicu gde je bila. Taj sistem ima dva dela. Jedan je da banke moraju da dojavljuju sve podatke o svojim korisnicima u USA (samo 4 banke su potpisnik FATKE) a drugi deo je ne moraju ali moraju da skupljaju serijske brojeve svakako.

Ja sam barem 20-30 puta nesto uplacivao isplacivao vece iznose 100-200-300-500k i svaki put izjava i to je to. Nikakvih nekih posebnih problema. Uplatim npr iz USA 100k USD potpises tu izjavu. Podignem kes, zemenim u menjacnici za EURE opet dodjem u banku uplatim. Dam im poreklo novca da je podignuto i zamenjeno u menjacnici i sve ok.

Jedina komplikacija je tipa ako neko mora da ti radi sa ovlascenjem e tu su nase banke smaraci na kvadrat! :)
 
Ovde se dosta pominje- prljav novac,medjutim ne treba zaboraviti da ima i dosta cistog i sasvim legalnog novca kojim se kupuju stanovi ne samo u BNV-u nego sirom grada,Beograd je tu najatraktivniji. U proteklig nekoliko godina 4-5 imamo poprilicno visoke plate u IT sektoru,finansijama,osiguranju,farmaceutska industrija,brojne menadzerske funkcije srednji i visi menadzment u stranim kompanijama gde su plate od 2,3,4 i 5000 evra vise pravilo nego izuzetak,te stoga imate poprilican broj mladih ljudi koji su u proteklih nekoliko godina zaradili za usesce za stan i kredit da mogu da priuste sebi stan,a neki od njih i da ga iskesiraju.

Upravo iz ovih razloga potraznja za stanovima u gradu je ogromna, u BNV-u izgradjeno cca 500 stanova pre par meseci su objavili da je prodato preko 2000 stanova,a tako je i na drugim lokacijama u gradu AB blok,West 65,Sakura to mi trenutno prolazi kroz glavu itd...

Takodje imate ljude iz dijaspore,sportisti sve je to legalno zaradjen novac.Naravo ne kupuju svi za stanovanje,neki za izdavanje,razliciti su interesi u pitanju,obzirom da se trziste nekretnina dobro drzi sa tendencijom rasta cene kvadrata.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779737#p779737:378xaomy je napisao(la):
vradovic » Thu Oct 01, 2020 9:10 am[/url]":378xaomy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779731#p779731:378xaomy je napisao(la):
milos.tro » 01 Oct 2020 08:04 am[/url]":378xaomy]Koliko sam upoznat kada kes kupci kupuju stan banka proverava racun kupca u proteklih nekoliko godina-5,6 godina npr. tipa prihodi-plata,bonusi,stimulacije itd

Nije istina.

Samo se prilikom uplate novca trazi poreklo novca po zakonu o sprecavanju pranja novca. Dakle ako se uplati kes na racun mora da se ima poreklo novca koje banka prosledjuje NBS. Kad kazem "mora" to se samo odnosu da mora da se popuni formular! Kad stigne uplata iz inostranstva veca od 10k eura onda se popunjava formular koji banka ponudi. Taj formular posle ide NBS. U principu kao sto je neko vec pomenuo samo se skupljaju informacije pa ako se pokrene slucaj za nekoga da moze sve da se povadi brzo.

Ako neko uplati 200k kao na primer tetka iz Kanade takodje se popunjava isti formular.

Ako stizu Dolari iz USA banke su duzne da popisu sve serijske brojeve isto tako i menjacnice pa se sve to belezi u sistem FATKA tako da US vlada zna za svaku novcanicu gde je bila. Taj sistem ima dva dela. Jedan je da banke moraju da dojavljuju sve podatke o svojim korisnicima u USA (samo 4 banke su potpisnik FATKE) a drugi deo je ne moraju ali moraju da skupljaju serijske brojeve svakako.

Ja sam barem 20-30 puta nesto uplacivao isplacivao vece iznose 100-200-300-500k i svaki put izjava i to je to. Nikakvih nekih posebnih problema. Uplatim npr iz USA 100k USD potpises tu izjavu. Podignem kes, zemenim u menjacnici za EURE opet dodjem u banku uplatim. Dam im poreklo novca da je podignuto i zamenjeno u menjacnici i sve ok.

Jedina komplikacija je tipa ako neko mora da ti radi sa ovlascenjem e tu su nase banke smaraci na kvadrat! :)

Imam utisak da me nisi najbolje razumeo,ovde sam mislio na kupce koji zive i rade u Srbiji.
Moja prijateljica kada je kupovala stan i iskesirala za stan -radi i zivi u Beogradu, banka joj je proveravala uplate po racunu u proteklih 5,6 godina mozda i za duzi period nisam 100% siguran- tipa plata,bonusi ,stimulacije itd
 
Kazem ti to se radi samo ako udje u reviziju. Tada NBS i poreska to rade a ne "banka". Banka nema pravo niti obavezu da radi bilo kakve kontrole samoinicijativno. Postoje organi koji se time bave.

Osim toga ja kad kupujem u Srb nikada nisam obavestio Banku gde je radim i cime se bavim. Da li sam u BG ili nisam u BG. Za njih stoji adresa u Bg.

Previse ljudi prica razne stvari cisto onako ali napisao sam ti koja je procedura. Jedina kontrola koja postoji je da se trazi dokaz o uplati novca ako stize sada neki novi svez kapital. Ostale provere moze da radi samo policija, poreska ili NBS. Verujem da su na primer za Sarica bili umesani svi. Dok lokalna banka sve sto moze je da da izvod iz banke.
 
Da se malo odmorimo od debate renderima Bristola u višoj rezoluciji :)

ddc8b9104660989.5f685bc94e7d6.jpg


23ba6d104660989.5f685bc94df9d.jpg


d28e9f104660989.5f685bc94ef33.jpg


Izvor Behance

I opis projekta ima jednu zanimljivu rečenicu :D

Hello everyone.

Here is another project we did in a collaboration with Bureau Cube Partners.

This time it's a reconstruction of a Bristol hotel, one of the oldest hotels in Belgrade, the capital of Serbia. It was built in 1912. , it is an anthological exemplar of the modern architecture in Belgrade and represents the pinnacle of the Secession architecture in the city. The building was declared a cultural monument in 1987.

It was a bit different job and somewhat a challenge for us to do this one. We hope we did it justice to this monument with our renders.

We may or may not jumped a gun a bit with publishing this one earlier this month, shhhh....


We hope you like it!

Nadam se da momak neće na*ebati zbog ovog posta :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779964#p779964:3l26fg94 je napisao(la):
vradovic » Thu Oct 01, 2020 7:39 pm[/url]":3l26fg94]Kazem ti to se radi samo ako udje u reviziju. Tada NBS i poreska to rade a ne "banka". Banka nema pravo niti obavezu da radi bilo kakve kontrole samoinicijativno. Postoje organi koji se time bave.
Ovo nije tacno,bar ne za kupce stanova koji zive u Srbiji.Navescu ti primer da je moja prijetaljica kes prebacila na devizni racun u banci radi kupovine stana, banka poprilicno vremena kontrolisala njena primanja,sve uplate u periodu koji se meri godinama unazad,u smislu da li je zaista mogla da ustedi toliko novca za kupovinu stana.
Sto se vremena tice ta bankarska provera je trajala cca sat vremena.
 
Naš drug Dejan Aleksić iz Politike (nisam ironičan inače, podržavam ga i ovom prilikom pozdravljam) pomno prati forum i prenosi šuškanja i vesti vezane za Beograd na vodi. :)

Код „Газеле” нова окретница за аутобусе са Савског трга

За око два месеца, уколико не буде изненадних одлагања, требало би да буде стављена тачка на обнову Савског трга. Већ дуже је познато да ће, по завршетку радова, то бити највећи трг у престоници, али оно што је дуго било непознато, а за грађане врло важно, јесте где ће се убудуће налазити стална окретница за аутобусе који су се пре почетка реконструкције трга окретали на њему. Како „Политика” сазнаје, нови терминус, наследник онога са Савског трга, налазиће се испод моста „Газела”, недалеко до тржног центра „Галерија”. Нова окретница у функцију ће бити пуштена за 20 до 30 дана, незванично нам је потврђено у предузећу „Београд на води”, инвеститору истоименог пројекта на десној обали Саве.

Ако са некадашње старе окретнице на Савском тргу на нову код моста буду преусмерене баш све линије, то значи да ће нови терминус користити аутобуси 36, 46, 51, 91, 92, 511, 551, 553 и 601.

И пре него што је почело преуређење Савског трга надлежни су указали да се после обнове терминус за више аутобуских линија неће враћати на стару адресу него да ће се наћи нова локација за аутобусе који су трг користили за окретање. Од тада до данас у више наврата се спекулисало где би то могло да буде, а као најозбиљнија локација за нови терминус помињао се управо простор код „Газеле” и Мостарске петље. Ипак, до сада надлежни званично нису излазили са информацијом о тачној локацији.

Да би то требало да буде простор код „Газеле” недалеко од будућег тржног центра, незванично је почело да се спекулише на грађевинским интернет форумима у претходних месец дана, када су се појавиле и слике нових саобраћајних веза које се уређују на том простору.

На основу првих реакција грађана који користе те градске линије, чини се да нису баш одушевљени новом локацијом окретнице која ће заменити некадашњу на Савском тргу. Сматрају да ће им сада бити потребно знатно више времена од куће до посла, али и више пешачења. Ако се може судити према ранијим реакцијама надлежних на сличне теме, њихова препорука вероватно ће бити да се суграђани убудуће ослоне на преседачке везе (линије које настављају ка центру града), односно на аутобусе чија траса се делимично поклапа са аутобусима који ће окретати код „Газеле”.

Велике измене

Откако су се захуктали радови на Савском тргу, аутобуси који су се до тада на њему окретали наставили су да возе до зоне овог трга, али су се кретали околним улицама. Трасе других линија које су прелазиле преко трга доживеле су знатно веће промене, иако су надлежни уочи реконструкције Савског трга уверавали да ће у току његове обнове саобраћај минимално трпети.

http://www.politika.rs/scc/clanak/46364 ... vskog-trga

E sad, što se tiče same okretnice i teme - ja jesam podržao izgradnju nove okretnice i premeštanje nekih linija na nju. Ali ako osakate sve linije do onde, i primoraju putnike (pogotovu sa linija 91, 511, 551, 553 i 601) da presedaju, onda će stvarno ispasti džukci.

Uz to, ako se svaka nekadašnja linija do Savskog trga, skrati do Mostara, nadležni mogu da računaju da će stajalište prekoputa Sajma postati potpuno disfunkcionalno. Jer će se stvarati tolike gužve i metež zbog presedanja, da će biti mini-miting na onom tesnom zbrčkanom pešačkom ostrvu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779985#p779985:l4q4jt4j je napisao(la):
milos.tro » 01 Oct 2020 08:40 pm[/url]":l4q4jt4j]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779964#p779964:l4q4jt4j je napisao(la):
vradovic » Thu Oct 01, 2020 7:39 pm[/url]":l4q4jt4j]Kazem ti to se radi samo ako udje u reviziju. Tada NBS i poreska to rade a ne "banka". Banka nema pravo niti obavezu da radi bilo kakve kontrole samoinicijativno. Postoje organi koji se time bave.
Ovo nije tacno,bar ne za kupce stanova koji zive u Srbiji.Navescu ti primer da je moja prijetaljica kes prebacila na devizni racun u banci radi kupovine stana, banka poprilicno vremena kontrolisala njena primanja,sve uplate u periodu koji se meri godinama unazad,u smislu da li je zaista mogla da ustedi toliko novca za kupovinu stana.
Sto se vremena tice ta bankarska provera je trajala cca sat vremena.

To je dosta cudno, jer je prijateljica mogla da ima druge izvore prihoda (prodaja nekretnine), racune u drugim bankama, ili da prebaci novac u tu banku iz neke druge. Ne bih ocekivao da banka vrsi takvu ulogu, nego neki drzavni organ, tipa Uprava za sprecavanje pranja novca. Kao sto je neko napisao, banka je valjda samo duzna da prijavi sumnjive transakcije i onda nadlezni organi procenjuju dalje. Mozda banka ima i neku dodatnu ulogu, tj. radnju koja treba da izvrsi pre nego sto podnese izvestaj.

Ipak, hipoteticki, da neko uplati par miliona sumnjivog novca i da mu stane na vrat neka institiucija, tj. inspekcija, jel mislite da ne bi podmazao i tako resio problem? Mislim, ljudi ovde dobijaju gradjevinske dozvole za nemoguce projekte, menjaju se planovi regulacije, izvlace se za mnogo teze prestupe.. Kao da zaboravljate gde zivimo. Realnije mi je da ce napraviti problem nekom postenom coveku ovim zakonima i propisima, nego kriminalcu. Cisto sumnjam da se okoreli lopovi plaste Zakona o sprecavanju pranja novca i da nemaju neke dobre seme i veze, preko kojih ga zaobilaze.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779994#p779994:22ex0dvk je napisao(la):
Bender Rodriguez » 01 Oct 2020 09:03 pm[/url]":22ex0dvk]Naš drug Dejan Aleksić iz Politike (nisam ironičan inače, podržavam ga i ovom prilikom pozdravljam) pomno prati forum i prenosi šuškanja i vesti vezane za Beograd na vodi. :)

Код „Газеле” нова окретница за аутобусе са Савског трга

За око два месеца, уколико не буде изненадних одлагања, требало би да буде стављена тачка на обнову Савског трга. Већ дуже је познато да ће, по завршетку радова, то бити највећи трг у престоници, али оно што је дуго било непознато, а за грађане врло важно, јесте где ће се убудуће налазити стална окретница за аутобусе који су се пре почетка реконструкције трга окретали на њему. Како „Политика” сазнаје, нови терминус, наследник онога са Савског трга, налазиће се испод моста „Газела”, недалеко до тржног центра „Галерија”. Нова окретница у функцију ће бити пуштена за 20 до 30 дана, незванично нам је потврђено у предузећу „Београд на води”, инвеститору истоименог пројекта на десној обали Саве.

Ако са некадашње старе окретнице на Савском тргу на нову код моста буду преусмерене баш све линије, то значи да ће нови терминус користити аутобуси 36, 46, 51, 91, 92, 511, 551, 553 и 601.

И пре него што је почело преуређење Савског трга надлежни су указали да се после обнове терминус за више аутобуских линија неће враћати на стару адресу него да ће се наћи нова локација за аутобусе који су трг користили за окретање. Од тада до данас у више наврата се спекулисало где би то могло да буде, а као најозбиљнија локација за нови терминус помињао се управо простор код „Газеле” и Мостарске петље. Ипак, до сада надлежни званично нису излазили са информацијом о тачној локацији.

Да би то требало да буде простор код „Газеле” недалеко од будућег тржног центра, незванично је почело да се спекулише на грађевинским интернет форумима у претходних месец дана, када су се појавиле и слике нових саобраћајних веза које се уређују на том простору.

На основу првих реакција грађана који користе те градске линије, чини се да нису баш одушевљени новом локацијом окретнице која ће заменити некадашњу на Савском тргу. Сматрају да ће им сада бити потребно знатно више времена од куће до посла, али и више пешачења. Ако се може судити према ранијим реакцијама надлежних на сличне теме, њихова препорука вероватно ће бити да се суграђани убудуће ослоне на преседачке везе (линије које настављају ка центру града), односно на аутобусе чија траса се делимично поклапа са аутобусима који ће окретати код „Газеле”.

Велике измене

Откако су се захуктали радови на Савском тргу, аутобуси који су се до тада на њему окретали наставили су да возе до зоне овог трга, али су се кретали околним улицама. Трасе других линија које су прелазиле преко трга доживеле су знатно веће промене, иако су надлежни уочи реконструкције Савског трга уверавали да ће у току његове обнове саобраћај минимално трпети.

http://www.politika.rs/scc/clanak/46364 ... vskog-trga

E sad, što se tiče same okretnice i teme - ja jesam podržao izgradnju nove okretnice i premeštanje nekih linija na nju. Ali ako osakate sve linije do onde, i primoraju putnike (pogotovu sa linija 91, 511, 551, 553 i 601) da presedaju, onda će stvarno ispasti džukci.

Uz to, ako se svaka nekadašnja linija do Savskog trga, skrati do Mostara, nadležni mogu da računaju da će stajalište prekoputa Sajma postati potpuno disfunkcionalno. Jer će se stvarati tolike gužve i metež zbog presedanja, da će biti mini-miting na onom tesnom zbrčkanom pešačkom ostrvu.

Ovo je potpuna katastrofa. Da tek tako se krajcuju linije sa Savskog trga.

Tacno se vidi da ih bas briga za narod.

Svaku liniju treba pomno ispratiti i odluciti pazljivo gde ce koja da se zavrsava/produzava/preusmerava.

Nijedna ne sme da se skracuje. Sramota.
 
Skraćivanjem linija gubi se veza sa "novim centrom grada" tj Savskim trgom. Linije pustiti Savskom preko Savskog trga pa dalje Karađorđevom do Zarićevog mosta i nazad Vilsonovim bulevarom, praktično kružne linije. Eventualno neku od linija koja se preklapa skratiti do Nikolaja Kravcova gde bi se skrenulo levo iz Savske.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779998#p779998:18zcd0m2 je napisao(la):
Black » Čet Okt 01, 2020 10:11 pm[/url]":18zcd0m2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779985#p779985:18zcd0m2 je napisao(la):
milos.tro » 01 Oct 2020 08:40 pm[/url]":18zcd0m2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779964#p779964:18zcd0m2 je napisao(la):
vradovic » Thu Oct 01, 2020 7:39 pm[/url]":18zcd0m2]Kazem ti to se radi samo ako udje u reviziju. Tada NBS i poreska to rade a ne "banka". Banka nema pravo niti obavezu da radi bilo kakve kontrole samoinicijativno. Postoje organi koji se time bave.
Ovo nije tacno,bar ne za kupce stanova koji zive u Srbiji.Navescu ti primer da je moja prijetaljica kes prebacila na devizni racun u banci radi kupovine stana, banka poprilicno vremena kontrolisala njena primanja,sve uplate u periodu koji se meri godinama unazad,u smislu da li je zaista mogla da ustedi toliko novca za kupovinu stana.
Sto se vremena tice ta bankarska provera je trajala cca sat vremena.

To je dosta cudno, jer je prijateljica mogla da ima druge izvore prihoda (prodaja nekretnine), racune u drugim bankama, ili da prebaci novac u tu banku iz neke druge. Ne bih ocekivao da banka vrsi takvu ulogu, nego neki drzavni organ, tipa Uprava za sprecavanje pranja novca. Kao sto je neko napisao, banka je valjda samo duzna da prijavi sumnjive transakcije i onda nadlezni organi procenjuju dalje. Mozda banka ima i neku dodatnu ulogu, tj. radnju koja treba da izvrsi pre nego sto podnese izvestaj.

Ipak, hipoteticki, da neko uplati par miliona sumnjivog novca i da mu stane na vrat neka institiucija, tj. inspekcija, jel mislite da ne bi podmazao i tako resio problem? Mislim, ljudi ovde dobijaju gradjevinske dozvole za nemoguce projekte, menjaju se planovi regulacije, izvlace se za mnogo teze prestupe.. Kao da zaboravljate gde zivimo. Realnije mi je da ce napraviti problem nekom postenom coveku ovim zakonima i propisima, nego kriminalcu. Cisto sumnjam da se okoreli lopovi plaste Zakona o sprecavanju pranja novca i da nemaju neke dobre seme i veze, preko kojih ga zaobilaze.

Biću slobodan da pojasnim primenu Zakona o sprecavanju pranja novca:

Banka prilikom uplate veće količine novca (uplate iznad 15 K EUR-a) na devizni račun građana je dužna da ako građanin, rezident ili ne rezident ne dostavi poreklo novca da istog prijavi Upravi za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma.

Ukoliko građanin ima osnov sticanja (npr. potvrdu da je novac podigao sa svog računa iz druge poslovne banke koji je tamo hipotetički imao po osnovu kupoprodaje nepokretnosti) da kopira potvrdu o poreklu i prosledi radi evidencije Upravi za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma.

Što nas dovodi da za uplatu u gotovini do 14.900 EUR Banka ne traži poreklo, pritome što sledeća uplata bez dokazivanja porekla ne može da bude u sledećih 30 dana.

Što znači da godišnje može građanin da uplati na jedan račun po poslovnoj Banci,bez obaveze dokazivanja toj Banci prilikom uplate gotovine, što po jednoj banci iznosi 12x 14.900 = 178.800 EUR.

E sad da li će Poreska ili neka druga služba voditi neku proveru ili istragu to ne zavisi od navedenog (u hipotetičkom slučaju možda jer svaki mesec isti iznos i to 100 eur ispod radara, ali ako ove uplate građanin podeli-razbije u više banka pa povremeno podiže i sa potvrdom iz tih Banka dostavlja dokaz- poreklo Banci gde akumulira EUR, velika verovatnoća da niko na njega neće obratiti pažnju) ovo se odnosi samo na dokazivanje porekla novca Banci prilikom uplate gotovine.

Nadam se da vam je pomoglo
 
Malo je van teme, ali bas me zanima, kako ja da dokazem poreklo novca koji imam u kuci na primer. Pa ja mogu u kuci da drzim 200k e, koje mi je npr tata ostavio, i da u jednom trenutku kupim stan, i kako ja da dokazem odakle mi te pare? Ko moze da zalazi u desavanja unutar porodice i da me osudjuje za nesto? Mislim to je moguca situacija, mogi imaju kesa u slamarici, i to dosta kesa.
 
Takve pare se prijavljuju u ostavinskom postupku tako je marija mali našla 90 k evra u steku od oca i oprala kroz ostavinu...
 
Vrh