Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Nije knežević vec kumovi braca ban kojima je on prodao trajekt za smešne par tipa isplatili su ga za 3 mjeseca ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779532#p779532:2xuwegy7 je napisao(la):
StariPosmatrač » Sre Sep 30, 2020 5:42 pm[/url]":2xuwegy7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779386#p779386:2xuwegy7 je napisao(la):
Perkan » Sre Sep 30, 2020 1:25 pm[/url]":2xuwegy7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779338#p779338:2xuwegy7 je napisao(la):
Homer Jay » Sre Sep 30, 2020 12:01 pm[/url]":2xuwegy7]
I to zapravo otvara najsumnjiviju finansijsku liniju u BNV - dakle, država je uložila zemljište (i ogroman novac za njegovo, kako to u ugovoru piše, pravno i fizičko raščišćavanje), Ealge Hills je uložio 85 miliona evra, ostali novac je došao od kupaca stanova i poreklo tog novca ne znamo. Ergo, silne protuve (pri tom ne kažem da su svi kupci protuve) su mogle svoj prljavi novac da investiraju u kupovinu stanova u BNV i tako ga "operu", taj prljavi novac formalni investitor reinvestira u nove zgrade, a kupci stanova će verovatno još i ostvariti značajnu zaradu kada cene njihovih nekretnina porastu i prodaju ih na tržištu. :dil:

Interesuje me ovo oko ulaganja prljavog novca u stanove.
Recimo, ja imam milion EUR stečen od nelegalnih aktivnosti, imam keš, i želim dva stana sa pogledom u BnV.
Kako konkretno ja mogu sa tom gomilom papira u džaku da kupim te stanove i time operem prljav novac?

Imaju banke kredit za pranje para sa depozitom od 100%. Ostaviš im depozit u iznosu kredita koji podižeš, kad otplatiš kredit vrate ti depozit, kad te pitaju kako si kupio stan kažeš na kredit :)

Inače tako je i Milo zaradio prvi milion, Knežević mu je dao pare za depozit.

Opet imaš problem uplate depozita - ako je u kešu, ista pravila važe kao i za standardno polaganje novca na račun.
Nije ni to...

Moguća je druga varijanta: gotovina stečena nelegalnim transakcijama se prvo pere putem regularnih biznisa koji su za to mnogo podesniji, na primer preko restorana, advokata, gde god prodaju nešto za gotovinu a ne možeš lako da upratiš da li taj prihod u gotovini odgovara realnim tokovima nabavke zaliha (npr pića i hrane u slučaju restorana) ili obimom obavljenih usluga (npr. advokati). Tako gotovina pređe na račune, a onda se fiktivnim fakturama novac "vrati" vlasniku, uz neku cenu od 10-20% koliko košta cela operacija.

Onda "vlasnik" kupi stan... ali ne da bi "prao pare" (već ih je oprao) nego prosto da diversifikuje imovinu pretvaranjem novca u nekretnine.

Po ovoj logici, nekretnine u Beogradu, pa i BNV nisu toliko sredstvo za pranje pare koliko ishodište opranog novca. Vlasnici ovakvog novca, kao na kraju krajeva vlasnici i legalnog novca, kupuju nekretnine jer očekuju da im vrednost investicije prvo bude sačuvana, a drugo da vremenom raste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779264#p779264:3mc3u847 je napisao(la):
GOJE » 30 Sep 2020 07:50 am[/url]":3mc3u847]"Investitor" je imao ugovornu obavezu da do 31.12.2019. uloži 150 miliona evra...''investitor'' je uložio 85 miliona evra
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779338#p779338:3mc3u847 je napisao(la):
Homer Jay » 30 Sep 2020 11:01 am[/url]":3mc3u847]...Direkcija nije banka, nema mandat da daje kredite. Tih 95 miliona evra je vrednost prve faze radova infrasttukrue u "Navodnom Beogradu" - promenada sa obaloutvrdom, dve crpne stanice, Savski trg, Vilsonov bulevar i okolne saobraćajnice. Te radove finansira "Beofgrad na vodi d.o.o"...nije Direkcija fizički dala pare, nego "oprost" tog iznosa u zamenu za izgrađenju infrastrukturu.
Ako je uloženo 85 miliona evra kroz uplatu, plus kroz vrednost radova (koje pominje Homer) još 95 miliona evra, onda je investitor uložio do sada 85+95=180 miliona. Može li tako da se sabere? Ostatak novca do danas potrošenog dolazi od uplata budućih vlasnika stanova, plus kredita banaka? Tačno? Naravno, za 300.000 kvadrata Galerije nema ''vlasnika stanova'', to će ionako sve ići u rentu, tako da je komplet Galerija sa garažom od novca investitora.

Bankarski krediti su normalna stvar. To je ''keš'' investitora.
Navešću jedan primer iz autoindustrije....jer sve fabrike automobila napravljene po Evropi u poslednjih jedno 30 godina (verovatno i ranije, ali ne znam primere) su pravljene tako što se oko 50% vrednosti ukupne investicije dobija od kredita Banke, gde se kao garancija za taj kredit daje fabrika koja će tek biti napravljena. Faktički, sve te fabrike prvog dana svog rada su već dužne otprilike polovinu svoje vrednosti. To je normalna procedura.
Evo primer za fabriku KIA u Slovačkoj:
- 150 miliona evra bespovratno iz budžeta Slovačke. Bez obzira na to davanje, Slovačka ima 0% vlasništva nad fabrikom.
- 350 miliona ''KIA''.
- 500 miliona krediti banaka koje je uzela ''KIA Slovačka''.

Naivno je verovanje da se investicije od par stotina miliona ili milijardi evra realizuju tako što investitor otvori ''džak'' gde mu stoje nakupljene milijarde koje samo čekaju da on nađe neki BnV, ili neki drugi projekat negde u svetu.

Usput, samo kratko oko pranja novca:
Zašto Walt iz Breaking Bad kupuje perionicu automobila gde je nekad kratko radio? :) To je samo jedan primer delatnosti koje pominje Perkan...
 
Slažem se... samim time, malo je preslobodno proglašavati BNV perionicom novca.
Prosto nema potrebe za time - šema je napravljena sasvim komotno da se svi uključeni obogate na zakonit način, tako da im nekakvo pranje novca čak i ne odgovara.

Treba biti malo oprezniji sa kvalifikacijama.
 
Hoteli za pranje super bar u cg našli su 150 hotela sa 1 zaposlenim znaci bez sezonskih radnika

Ono što je sigurno bićemo tu kad se bude delio prvi profit ako ga naravno bude
Zašto investitor nije ispostavo ugovor i uplatio ili prikazao kroz imovinu ono što je bio obavezan
Oce mozda reci koliko je koštala galerija....
Ma da BNV je tu za napredak nas nasusni grade ga turci indusi i turkmenistanci jel to zaposljavanje domaće radne snage
 
Na žalost, nedostatak radne snage kod nas postaje evidentan... stari majstori otišli u penziju, mladi slabo nešto idu u građevince, ono što vredi radi preko za bolje pare... i nije ni čudo da uvozimo Indijce.

Druga stvar koje se ovde konstantno provlači, prilikom pominjanja finansijske konstrukcije za BNV (pri tome uopšte ne ulazim u kvalificiranje da li je dobra ili ne) je što se stalno računa sa nekim ogromnim parama koje država "nije naplatila" od uređenja građevinskog zemljišta i drugih poreza.

To mi liči na onu priču "dragi, kupila sam cipele za 250e, ali bile su na popustu, prava cena je 400e, tako da si uštedeo 150e".
Blago dragom...

Hoću da kažem - koja je uopšte poenta licitirati te milionske iznose "nenaplaćenih poreza" kada oni realno nikad ne bi bili naplaćeni?
Veoma veoma teško da bi Beograd uspeo da privuče investitora pod regularnim uslovima da celi taj pojas izgradi i sredi. Možda za neke manje površine, za celi pojas sigurno ne, bar u nekom srednjoročnom periodu.

Meni je van vinkla uopšte računati te cifre. Nešto što se nikad ne bi desilo ne vredi ni da je u kalkulaciji - kao ni kod ovog jadnika što uštede 150e.
 
Sad može neko da kaže: ne budi naivan, našlo bi se investitora na pretek da popune sav taj prostor zgradama.
Možda bi se i našlo - ne sporim.

Ali:

1 - Ceo pojas bio bi rascepkan
2 - Arhitektura ne bi bila ništa bolja (aj da se ne lažemo, neće niko da baca pare - ako ga prisile, odustaće)
3 - Da se išlo na nižu spratnost, profitabilnost bi bila manja za investitore tako da bi mnogi koji nisu uz Savu otpali
4 - Ako bi investitor bio u obavezi da rasčisti teren pre gradnje, to bi dodano ugrozilo profitabilnost
5 - Država bi pare od poreza potrošila na promenadu, parkove, bulevare, infrastrukturu itd...
6 - Država bi, kao i u postojećem slučaju, imala obavezu da investira u infrastrukturu van područja gradnje inače ništa od ovoga gore nema smisla...
itd...

Obrni okreni: na isto ti dođe, s tim što bi dobili isto ili lošije rešenje sa istim ili sličnim finansijskim efektima.
ovako se barem gradi kao celina.
 
Pa ti nemoj da racunas
Vidi za koliko je država otkupila eurosalon 2300 e po mkv montažnih objekta
A beograđanka po koliko je prodata 840 e po mkv
GRAD da je hteo mogao je da rascisti zemljište mozda bi malo duže potrajalo ali bi bilo urađeno
Paralelno sa tim po planu koji je dobijen na konkursu 1991 uz eventualne dorade moglo se krenuti u konkurse za javne objekte i za stambene zgrade pa da tu imamo izložbu svetskih i domaćih arhitekata ...mogli su biti iskorišćen kolosjeci za javni prevoz ...itd itd ...
 
Direktore, ja bih lično voleo da je celi prostor jedan veliki park.
Ali ta moja želja je sanjarenje, kao i ovo tvoje objašnjenje - jeste to bolje rešenje, ali realno... pa zar zaista veruješ da je tako nešto kod nas moguće?

Ja ne verujem...

A malo si i kontradiktoran: ti bi izložbu svetske arhitekture kroz koju prolazi pruga i vozovi.
Pa ne može to tako...

Jedino što sve vreme pokušavam da kažem je: kad se cela konstrukcija BNV analizira, onda je ne vredi porediti sa nekim varijantama ultra modernog naselja sa svetskom arhitekturom (pa još i pruga pride) gde su svi porezi full plaćeni... prosto nema te ekonomske logike, imajući u vidu naše okolnosti da Beograd dobije tako nešto. Alternativa je neka slična varijanta arhitekture koju imamo i sada... kockice sa stanovima, fasade koje će se kruniti, manje ili više visoke zgrade... sve u svemu, ništa specijalno.

Zarađen novac bio bi potrošen na komunalno opremanje celog pojasa i promenadu - i dođeš na isto.
Na žalost, tako je...
 
Jel vi stvarno mislite da ce neko da ispituje poreklo novca ako kupac iskesira stan prljavim novcem? Jos nisam cuo za takav slucaj, da su nekoga proveravali i da su ispitivali odakle mu novac.

Svasta pise u tom zakonu, ali sumnjam da se puno toga sprovodi. Opet, sa druge strane, ako neko hoce da "pere" novac, moze to bilo gde da uradi, ne mora da kupuje stan bas u BG na vodi jer kes kupce svuda docekuju oberucke.

A opet, ima puno nacina da se opere novac, kao sto je neko spomenuo, naduvane fakture i fiktivni poslovi su jedan od njih.

A sto se tice privlacenja investitora, zar nije mogao grad da ulozi u sredjivanje zemljista, izgradi infrastrukturu, propise uslove, ponudi parcele na prodaju i onda naplati svoje takse. Zar se tako ne radi svuda u svetu? Zasto nam je bilo potrebno ovo sumnjivo partnerstvo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779555#p779555:bkr0pw9k je napisao(la):
Perkan » Sre Sep 30, 2020 7:05 pm[/url]":bkr0pw9k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779532#p779532:bkr0pw9k je napisao(la):
StariPosmatrač » Sre Sep 30, 2020 5:42 pm[/url]":bkr0pw9k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779386#p779386:bkr0pw9k je napisao(la):
Perkan » Sre Sep 30, 2020 1:25 pm[/url]":bkr0pw9k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779338#p779338:bkr0pw9k je napisao(la):
Homer Jay » Sre Sep 30, 2020 12:01 pm[/url]":bkr0pw9k]
I to zapravo otvara najsumnjiviju finansijsku liniju u BNV - dakle, država je uložila zemljište (i ogroman novac za njegovo, kako to u ugovoru piše, pravno i fizičko raščišćavanje), Ealge Hills je uložio 85 miliona evra, ostali novac je došao od kupaca stanova i poreklo tog novca ne znamo. Ergo, silne protuve (pri tom ne kažem da su svi kupci protuve) su mogle svoj prljavi novac da investiraju u kupovinu stanova u BNV i tako ga "operu", taj prljavi novac formalni investitor reinvestira u nove zgrade, a kupci stanova će verovatno još i ostvariti značajnu zaradu kada cene njihovih nekretnina porastu i prodaju ih na tržištu. :dil:

Interesuje me ovo oko ulaganja prljavog novca u stanove.
Recimo, ja imam milion EUR stečen od nelegalnih aktivnosti, imam keš, i želim dva stana sa pogledom u BnV.
Kako konkretno ja mogu sa tom gomilom papira u džaku da kupim te stanove i time operem prljav novac?

Imaju banke kredit za pranje para sa depozitom od 100%. Ostaviš im depozit u iznosu kredita koji podižeš, kad otplatiš kredit vrate ti depozit, kad te pitaju kako si kupio stan kažeš na kredit :)

Inače tako je i Milo zaradio prvi milion, Knežević mu je dao pare za depozit.

Opet imaš problem uplate depozita - ako je u kešu, ista pravila važe kao i za standardno polaganje novca na račun.
Nije ni to...

Zbog toga je tu Knežević...
- "Milo okle prvi milion?"
- "Uzeo sam kredit!"
- "Okle depozit?"
- "Dukško mi garantovao"

Šta misliš zašto se Šarić ne razdvaja od Pekovića...
 
Ti cim vidiš prugu kao mnogi vide vozove tramvaj tramvaj ....
Sve je moguće kad se hoće i sa pravim timom ljudi a ne sa nekim rukavima...koji su vodili projekat na početku...
Postoje načini da se pruga i svetske arhitekte uklope ...
Moze to tako samo mnogi nisu sposobni da to zamisle ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779589#p779589:w3k75zig je napisao(la):
Black » 30 Sep 2020 07:14 pm[/url]":w3k75zig]Jel vi stvarno mislite da ce neko da ispituje poreklo novca ako kupac iskesira stan prljavim novcem? Jos nisam cuo za takav slucaj, da su nekoga proveravali i da su ispitivali odakle mu novac.

Svasta pise u tom zakonu, ali sumnjam da se puno toga sprovodi. Opet, sa druge strane, ako neko hoce da "pere" novac, moze to bilo gde da uradi, ne mora da kupuje stan bas u BG na vodi jer kes kupce svuda docekuju oberucke.

A opet, ima puno nacina da se opere novac, kao sto je neko spomenuo, naduvane fakture i fiktivni poslovi su jedan od njih.

A sto se tice privlacenja investitora, zar nije mogao grad da ulozi u sredjivanje zemljista, izgradi infrastrukturu, propise uslove, ponudi parcele na prodaju i onda naplati svoje takse. Zar se tako ne radi svuda u svetu? Zasto nam je bilo potrebno ovo sumnjivo partnerstvo?

Ocigledno je da nisi nikada ili barem da nisi skorije kupovao nista veliko. Ja iz svog iskustva mogu da ti kazem da si u velikoj zabludi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779589#p779589:3l9d49sb je napisao(la):
Black » Sre Sep 30, 2020 8:14 pm[/url]":3l9d49sb]

A sto se tice privlacenja investitora, zar nije mogao grad da ulozi u sredjivanje zemljista, izgradi infrastrukturu, propise uslove, ponudi parcele na prodaju i onda naplati svoje takse. Zar se tako ne radi svuda u svetu? Zasto nam je bilo potrebno ovo sumnjivo partnerstvo?

Da je ovo slučaj, dobili bi na celom pojasu jednu naduvanu varijantu West65, sa istim finansijskim neto efektom za državu i grad - naplatili bi više, potrošili bi više.
I to je sve...

E sad, je li to bolje rešenje od ovog sadašnjeg - možda... ne znam...

Gubiš iz vida jednu bitnu činjenicu: grad bi morao da uloži ogroman novac (stotine miliona) u promenadu, čišćenje terena, bulevare i ostalo infrastrukturu UNAPRED. A naplati bi došla tek kasnije. I to bi trajalo godinama. Nema te politike koja je toliko hrabra da uđe u takvo trošenje novca dok je sa svih strana razapinju politički protivnici kako "arči narodne pare". Samim time, ta varijanta je neizvodljiva u praksi. Zato je ne vredi ni razmatrati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779589#p779589:1voo06gw je napisao(la):
Black » Sre Sep 30, 2020 8:14 pm[/url]":1voo06gw]Jel vi stvarno mislite da ce neko da ispituje poreklo novca ako kupac iskesira stan prljavim novcem? Jos nisam cuo za takav slucaj, da su nekoga proveravali i da su ispitivali odakle mu novac.

Ne možeš da iskeširaš, mora preko računa i onda te banka pita o poreklu novca i po automatizmu prijavi tvoju transakciju službi za borbu protiv pranja novca. Možda nikome ne zapadneš za oko ali je samo pitanje vremena kada će provera da se automatizuje i posle nema vrdanja za rezidente.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779570#p779570:xv18lnuz je napisao(la):
Perkan » 30 Sep 2020 06:49 pm[/url]":xv18lnuz]...stvar koje se ovde konstantno provlači, prilikom pominjanja finansijske konstrukcije za BNV (pri tome uopšte ne ulazim u kvalificiranje da li je dobra ili ne) je što se stalno računa sa nekim ogromnim parama koje država "nije naplatila" od uređenja građevinskog zemljišta i drugih poreza.

To mi liči na onu priču "dragi, kupila sam cipele za 250e, ali bile su na popustu, prava cena je 400e, tako da si uštedeo 150e".
Blago dragom...

Hoću da kažem - koja je uopšte poenta licitirati te milionske iznose "nenaplaćenih poreza" kada oni realno nikad ne bi bili naplaćeni?
Slažem se.

- Jedni ljudi će istovremeno pričati kako zemljište u SA vredi milijardu evra, a istovremeno ti isti ljudi bi ograničili gradnju u SA na 4-5 spratova na tim najskupljim parcelama (najbliže reci). Kako se to zamišlja da se skuuuupo proda parcela, a onda usko ograniči broj kvadrata koje taj investitor (koji je tako papreno platio plac) može da izgradi - pojma nemam.
Koliko bi uopšte tek tada koštao kvadrat ako je na placu koji je plaćen desetine miliona evra izgrađeno jedva 30 stanova na 4 sprata...pitaj Boga koliko, i samim tim neisplativo.

- Ljudi koji pričaju da to zemljište vredi milijardu evra istvoremeno smatraju da najveći deo tog tako najvrednijeg zemljišta treba da zauzme - park.

- Ljudi koji bi izgradili u SA gomilu Muzeja, Operu, Fakultete i uopšte pitaj Boga koliko kvadrata javne namene...teško da mogu da odgovore kojim to parama, i kako je moguće da jedna SRB finansijski to može, a jedna SFRJ to nije mogla sa svim svojim kapacitetima?

- Ljudi koji pričaju o zadržavanju par koloseka u SA sa sve stanicom, ne kažu da li je to u skladu sa planom železnice u Beogradu napravljenim još davno daaavno...još dok je Tito bio živ, po kome je započet i Prokop, uložene velike pare.

I tako...imamo gomilu istovremeno nemogućih stavova za zastupati, a koji se ipak zastupaju iako jedan drugoga direktno isključuju.
 
Lepo rečeno...
Mnogo kontradiktornosti, vrlo malo logike i osećaja za realnost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779595#p779595:3l0xo0pw je napisao(la):
Perkan » 30 Sep 2020 07:21 pm[/url]":3l0xo0pw]
Gubiš iz vida jednu bitnu činjenicu: grad bi morao da uloži ogroman novac (stotine miliona) u promenadu, čišćenje terena, bulevare i ostalo infrastrukturu UNAPRED. A naplati bi došla tek kasnije. I to bi trajalo godinama. Nema te politike koja je toliko hrabra da uđe u takvo trošenje novca dok je sa svih strana razapinju politički protivnici kako "arči narodne pare". Samim time, ta varijanta je neizvodljiva u praksi. Zato je ne vredi ni razmatrati.
Tako je.
I o tome smo davno pričali na ovoj temi, išli u detalje...sve smo to već računali davno davno, i pokazalo se upravo ovo što kažeš: varijanta neizvodljiva u praksi. Uostalom, i stanje u SA pre BnV nam pokazuje koliko je to bilo neizvodljivo u praksi.
Čak i nekadašnja ''kombinacija'' sa domaćim tajkunima, koja je predviđala sličnu gradnju, nije tu gradnju planirala u prostoru SA nego luke Beograd...
 
Pošto se konačno pojavio adekvatan sagovornik, odmah moram brzo da reagujem :)
@neshaoct
Umesto svega što si naveo, država je odlučila da se svega odrekne ne bi li neko zgrnuo stotine miliona evra na realnoj razlici uloženog i dobijenog novca.

Koji je tu javni interes, naš interes? Zašto bi to država radila u naše ime.

Najčešće se pominje realnost, u kojoj je normalno podrediti sve tuđoj dobiti.
 
@neshaoct
Upravo iz tog razloga ja nemam neke posebne primedbe na sam ugovor.
Mene mnogo više bole ona grozote od Visti, Parkview i ostalih koje se grade... takva divna prilika da se napravi nešto reprezentativno a dobili smo "ono".

Residence je ok, Kula je ok, Galerija - ajd, spolja sa reke nije loše, ima li sve to svrhe ne znam...
Šta će dalje biti - videćemo. Ja i dalje imam noćne more od one Gigantije iza Kule i nikako ne verujem da je to samo generički model na renderu. Nešto mi govori da će to ili neko slično čudo biti građeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779606#p779606:2rr9du0g je napisao(la):
GOJE » Sre Sep 30, 2020 8:36 pm[/url]":2rr9du0g]Pošto se konačno pojavio adekvatan sagovornik, odmah moram brzo da reagujem :)
@neshaoct
Umesto svega što si naveo, država je odlučila da se svega odrekne ne bi li neko zgrnuo stotine miliona evra na realnoj razlici uloženog i dobijenog novca.

Koji je tu javni interes, naš interes? Zašto bi to država radila u naše ime.

Najčešće se pominje realnost, u kojoj je normalno podrediti sve tuđoj dobiti.

Jedino čega se država realno odrekla je šansa da celi taj pojas ostavi za budućnost, da ga uopšte ne dira, u nadi da će nekada u budućnosti moći da se nađe neka bolja varijanta.

A neko će zgrnuti milione evra kako god i kada god se nešto tu bude gradilo.
 
Još nešto, investitor jeste uložio samo 85 miliona u društvo BnV. Ostali novci su krediti koje podiže i vraća društvo. Investitor nije platio nikakve naknade, kojih se država odrekla. Država je uložila stotine miliona evra u raščišćavanje i eksproprijaciju uklanjanje postojeće i gradnju nove infrastrukture do granica projekta.

Eno Skyline-a koji je platio 30 miliona evra naknada za svoj plac. To je merilo izgubljenih novaca države.
 
Džaba... kao papagaji... naučili pesmicu i to ti je :(

Goje - ajde molim te, kad već imaš informacije o stotinama miliona uloženim u infrastrukturu do granca projekta i čišćenje terena, je li možeš da daš neku detaljniju informaciju na šta odoše te stotine miliona evra?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779606#p779606:3sqytck4 je napisao(la):
GOJE » 30 Sep 2020 07:36 pm[/url]":3sqytck4]
Umesto svega što si naveo, država je odlučila da se svega odrekne ne bi li neko zgrnuo stotine miliona evra na realnoj razlici uloženog i dobijenog novca.

Koji je tu javni interes, naš interes? Zašto bi to država radila u naše ime.
Čega se država odrekla? Para koje joj niko nikada nije ni nudio za makar jedan m2 zemljišta na prostoru SA?

Odrekla se para koje smatraš da bi mogla dobiti. Ja eto smatram da ne bi mogla dobiti. I?
Dobijanje tih para traži prethodno veliko ulaganje od strane države.
Čak i u vreme kad su domaći tajkuni mogli da uzmu koju god požele parcelu i da zidaju, odlučili su se za Luku Beograd, ne za prostor SA...što?
Čak i kad je država bila mnogo veća i moćnija (SFRJ) opet je zaobilazila prostor SA za gradnju...što?

Lako je državi da npr. Đorđu (pratim Sakura temu) proda plac preko puta Delta City, dovuče mu infrastrukturu koja je ionako svuda već postojeća oko tog placa...i super bude gradu jer je prodao plac skupo, a troškovi privođenja placa nameni najminimalniji mogući jer i put, i struja, i voda, i sve što treba je odmah tu preko ulice. I tako je postojala gomila placeva na NBGD gde je grad dobro zaradio.

Na prostoru SA toga nema. Sa jedne strane je reka, a odmah prekoputa sa druge strane nema struje, vode, gasa...nema...ima tek na par km odatle, a i ta postojeća mreža je već bila preopterećena i svakako ne bi mogla da izdrži kačenje celog BnV na nju. Država bi morala i do granica SA, i unutar granica SA da pravi sve svojim parama...koje nema.

Donošenje posebnog zakona kojim je prostor SA, tj. njegovo uređenje proglašeno javnim interesom nije urađeno (kao što znaš) zato što je zaista izgradnja komercijalnih stanova ili TC javni interes, nego je to tehnički bio jedini mogući način da se pravno sredi prostor SA i uopšte omogući projekat. Pa, upravo i ti nerešeni pravni odnosi su bili jedan od razloga zašto je SA stajao i niko ništa (osim na divlje) nije tu pravio decenijama.
Koliko je to bilo neophodno za toliki prostor...pa, pogledaj danas npr. one udžerice na Savskom trgu koje će ostati....eto, zato je trebao poseban zakon za SA....a, ne zato što je suštinski stvarno izgradnja stanova i TC javni interes.
Usput, država od onakvog SA nije zarađivala ništa. Od ovakvog SA će naplaćivati razne poreze...neke jednokratno, neke trajno. To mu dođe neki javni interes kad pare idu u budžet...
 
Vrh