Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Криви су пројектанти и дизајнери нове српске фуш архитектуре.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546078#p546078:3m411asm je napisao(la):
oplatnatehnika » 19 Jun 2018 08:10 pm[/url]":3m411asm]Криви су пројектанти и дизајнери нове српске фуш архитектуре.
izgled zgrada u Srbiji, u 99.9% slucajeva, ne odredjuje arhitekta nego investitor. A posto se radi o uglavnom kontraverznim likovima sa 9 godina osnovne skole, kako ocekujesh da im neki arhitekta proda pricha o nekom resenju koji nije minimum minumuma po pitanju troskova?
 
Најбоље би било подићи споменик клими, као највећем изданку новог века без ког би живот био бесмислен.
"Где год стигнеш, ти климу посади". Можда би тако успели да смањимо неподношљиву температуру у граду?
UwHud2k.jpg


Београђанка би добила већи уметнички значај као споменик културе, на панорами града би пленила погледе странаца, туриста(којима се све подређује) и самих Београђана.
P2sVWVH.jpg


А ти неписмени стрнаци што нам зидају куће, можда да им предложимо на Ајфелово торањ да ставе две три тошибе, да мало лади оне јапанце у папучама док сликају панораме Париза?
 
iza BNV 99% ne stoje stranci, nego domaci krimi likovi, jer da su zaista Arapi iza BNV zasto se uzima kredit od banke za Vistu i Parkview zgrade. Mislim, ipak nam je obecano 3,5 milijardi evra i turisticki magnet kao i najbolja promenada u ovom delu Evrope.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546103#p546103:eq71hg2i je napisao(la):
mradulovic » 19 Jun 2018 09:10 pm[/url]":eq71hg2i]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546078#p546078:eq71hg2i je napisao(la):
oplatnatehnika » 19 Jun 2018 08:10 pm[/url]":eq71hg2i]Криви су пројектанти и дизајнери нове српске фуш архитектуре.
izgled zgrada u Srbiji, u 99.9% slucajeva, ne odredjuje arhitekta nego investitor. A posto se radi o uglavnom kontraverznim likovima sa 9 godina osnovne skole, kako ocekujesh da im neki arhitekta proda pricha o nekom resenju koji nije minimum minumuma po pitanju troskova?

Odredjuje arhitekta kako ce izgledati zgrada, svakako vise od tih 0.1% koje pominjes.
Imaju arhitekte u Srbiji itekako odgovornosti sto objekti nisu estetski prihvatljivi.
 
mradulovic":1xey4e4i je napisao(la):
izgled zgrada u Srbiji, u 99.9% slucajeva, ne odredjuje arhitekta nego investitor. A posto se radi o uglavnom kontraverznim likovima sa 9 godina osnovne skole, kako ocekujesh da im neki arhitekta proda pricha o nekom resenju koji nije minimum minumuma po pitanju troskova?
Тако што ће кроз уједињена удружења архитеката са јаким утицајем да се одузимају дозволе за пројектовање онима који нарушавају основне постулате те струке. Казнени бодови, одузимање лиценце на одређени период. Јавна осуда. Па док се не науче. Ако могу лекарске и адвокатске комре то да раде, шта спречава пројектанте наших животних простора да се уједине у борбу против тешке болести која нам уништава град да наредних 200 година нећемо моћи од тога да се опоравимо.

У сарадњи са државом да се формирају етичке комисије које ће давати налоге тој истој држави да одређене пројекте не спроведе у дело ако нису испуњени критеријуми. Не могу панораму Београда са оне стране реке да дефинишу Тошиба климе!
 
u kom ti svetu zivish kada mislish da onaj ko ima pare ne drzi keca u rukavu kada su takve "bitke" u pitanju? Plus kod nas ne postoje urbanisticki zavodi koji bi trebali da vode brigu o urbanistickom planiranju i kvalitetu arhitekture.
Zaboravi na sve "u saradnji sa drzavom" jer drzavu vode likovi koji su veoma slichni kontraverznim investitorima.
 
Za to kakve su klime je zaduzen grad, investitor ce naravno da ugradi mideu ako ga niko ne sprecava. Druga je stvar sto nije zatrazen redizajn sto se u svetu redovno desava.
 
Da je postavim dok ponovo nisam zagubio ovu dragocenu sliku: Najbolji foto prikaz originalnog stanja "teretnog pristaništa" desne obale Save za vreme VEOMA niskog vodostaja kakav se danas više ne može pojaviti. Dobar veliki zum i ugao snimanja. Vide se oba dela pristaništa, donja stepeništa, veliki kanalizacioni izliv, pa čak i kamen za zaštitu nožice nasipa (koja je daleko niža od današnje).

 
I šta bi sa finansijskim izveštajem za 2017.? Prošlo je već mesec dana od poslednjeg roka za predaju.

To je sad postalo prlično važno ne samo zbog praćenja uspešnosti naše investicije nego i zato što je postalo nejasno i sasvim elementarno pitanje odakle stižu pare za ovoliku gradnju? Počinje da izgleda da naš zvanični partner nema nameru da uplati ni onih 150 miliona, a kamoli obećanih nam 3 milijarde. Jer takve uplate imaju najvećeg smisla u samom početku poslovanja firme, a ne kasnije. Kasnije bi valjda trebali da počnu pristizati i prihodi od završenih zgrada, pa onda takve uplate početnog poslovnog kapitala imaju manji značaj. Kad bi to trebali da dobijemo novac od bogatih Arapa ako ne sad? A ipak novih uplata nema nigde, a gradnja ne staje. Ko nam je dakle partner i odakle stiže novac? Jer, naprimer, ako je u pitanju klasičan kredit neke komercijalne banke, zašto plaćamo kamatu na njega ako još nismo povukli sve pare do granice od onih 150 miliona na koje po ugovoru imamo pravo bez kamate? To onda ne bi imalo nikakvog poslovnog smisla. Postoji li neko skupštinsko ili vladino telo koje redovno, kao svoj tekući posao prati takve stvari i čuva naš interes u slučajevima zajedničkih ulaganja, tj kad našim parama ili imovinom ne upravljamo mi već neko sa strane ko je nezavisan od države i vlade?
 
Koja je dinamika plaćanja ovde? Ako su kupci plaćali unapred, eto odakle deo para.

S druge strane, primetio sam da arape odavno više niko ni ne pominje.
 
Plaća se po fazama, paralelno sa gradnjom. Međutim to nije dovoljno objašnjenje odakle potiču pare. Prvo, zato što se tako samo pokrivaju troškovi onog dela zgrade ili zgrada koji su do tog trenutka prodati. Šta je sa finansiranjem gradnje neprodatih ostataka tih zgrada i sa novim stambenim objektima koji uopšte nisu prodati? Drugo, neke zgrade ili njihovi delovi i nisu za stanovanje (velika javna garaža pored Gazele, ogromni tržni centar, poslovni i komercijalni delovi stambenih zgrada), pa bi to značilo da sve to uopšte ne bi bile pokriveno takvim izvorom novca sve dok se potpuno ne završe i prodaju ili iznajme. I treće, postoji javna infrastruktura (putevi, obaloutvrda, Promenada, trotoari, pruga, kanalizacija, vodovod, elektro i gasna prenosna mreža ...) koja se radi za Srbiju kao vlasnika, a koju zajedničko preduzeće efektivno kreditira do konačnog obračuna kad se troškovi prebijaju sa neplaćenim doprinosima. Uplate kupaca za do sada prodate delove zgrada i ono malo stranih osnivačkih uloga u zajedničko preduzeće deluju premalo za do sada potrošen novac. Ovo je naravno samo sasvim slobodna procena, ali tako mi izgleda, a to isto se može pročitati kao utisak i u par intervjua članova AAS.
 
Sećate li se požara? Tada se ispostavilo da glavni problem nije bio sam požar već opasna greška u dizajnu koja omogućuje brzo širenje požara po vertikali zgrade kroz plastične cevi za kišnicu i useke u termo izolaciji za cevi i kablove koji formiraju neku vrstu dimnjaka. Pa je glavno pitanje bilo da li će to dragoceno iskustvo biti povod da se problematični dizajn ispravi na novim zgradama. Evo najzad i odgovora na to pitanje: Neće! Dizajn je samo iskopiran i izgleda da će biti bukvalno isti na svim zgradama. Ovo je Vista:

Pogledajte prilog 1

Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
 
Vrh