Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

bair":2oapuswf je napisao(la):
Ko uopste vodi racuna koliko "investitor" uplacuje? Isti oni koji su im i poklonili sve ovo do sada? Ja nemam poverenja u njih a brojke ne vidimo,
Nije poklon ako država sa ulogom u vidu uređenog zemljišta, dobija 32% kompanije.

Ne mislim ja uopšte da su ovi na vlasti naročito sposobni i pošteni, naprotiv ali ne vidim potrebu našeg naroda da apsolutno u svemu nađu teoriju zavere.

Ovo je relativno prosta stvar a taj investitor se uopšte ne razlikuje od bilo kog drugog domaćeg investitora koji zida u Dimitrija Tucovića. Zapravo se razlikuje, jer domaći investitor ne bi mogao da napravi nešto kao što je BWR. Njihov domet je ružno obojena demitara sa malim terasicama.
 
И опет, у уговору црно на бело пише да Србија финансира 50% изградње ових социјалних стамбењака, измештање инфраструктуре и рашчишћавање земљишта. Ботови овде просто не говоре истину.

Дакле једини инвеститор у овом пројекту је држава Србија односно њен унесрећени народ, али инвеститор без било каквих права и са мизерним уделом који ће у процесу пљачке наравно испарити у потпуности.

Што се тиче демитуша оне ће се наравно градити овде али са том разликом да ће имати по 15-20 спратова ужасне пропорције и налазиће се на по 400м од Теразија или зграде владе. Већ су и виста и парк вју крајње социјалног изгледа.
 
Ja bih voleo da mi citiraš taj deo ugovora.

Što se tiče botova i antibotova, ne vidim ja nikakvu razliku između vas. Ja nemam interesa da pripadam ni jednoj struji jer godinama ne živim u Srbiji a tamo imam svega par meseci radnog staža posle faksa.
 
Koliko vidim u ovom ugovoru koji je objavljen:

- Srbija (ne doo) placa ciscenje terena i infrastrukturu
- Srbija daje zgrade Simpa i Iskre
- Srbija daje zemljiste

Arapi ulazu:
- Do 150M EUR kao dodatni kapital (direktna investicija)
- Do 150M EUR u vidu kredita koji doo vraca
- Prvih 20M EUR ide u vidu dodatnog kapitala, ostalo kako zatrazi upravni odbor DOO

Dakle, ako bi bilo ulozeno svih ovih 300M, Srbija bi vracala 32% od 150M (iz naseg dela zarade), ili oko 16% (+ kamata). Obzirom da ne znam koliko je uplaceno, i kojim modalitetom, tesko mozemo ozbiljnije proceniti. Ako je uplaceno 150M ukupno, najgori scenario bi po ovome bio da je 32% od 130M ili 27% od ukupne investicije.

Drugim recima Srbija je dala zemljiste, Simpo i Iskru (ciscenje zemljista bi morali da platimo, sa ili bez Arapa, ako bi hteli ista sa tim prostorom). Arapi bi trebalo da daju najvise 150M + 100M (onih poslednjih 50 se vraca od naseg dela zarade), dakle ~250M. Ako bi prihavtili sumnju da ce sve ostalo biti isplaceno bez dodatnoh kapitala (od prodaje) i ako bi uzeli onaj "najgori" scenario da je uplacno 150M kao 20M direktnog i 130M kredita, ukupna investicija je oko ~108M.
Ako nase vredi ~pola onoga sto su arapi uneli, zemljiste i dve zgrade vrede ~30-80M evra (naravno, ako ne uzmu bristol i ostale zgrade koje mogu ako hoce)...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506006#p506006:1yr953i7 je napisao(la):
Delija » 06 Jan 2018 12:09 pm[/url]":1yr953i7] Већ су и виста и парк вју крајње социјалног изгледа.
Doradjene replike (sa nesto stakla) sezdesetih stambenih blokova iz osamdesetih godina na Novom Beogradu.
 
Од кад је то позајмица по тржишним условима самом себи инвестиција? Кога бре ви овде заје.авате? И ако смо ми очистили земшљиште и ако сами измештамо инфраструктуру зашто смо поклонили то земљиште?! Пардон, дали 68%. И која то цивилизована држава данас улази на тржиште некретнина? Ако сте овде дошли да јашете на таласу опште неинформисаности и незнања - на погрешном сте месту.
 
Pa nije sve pozajmica samom sebi, "samo" 50-85% (u zavisnosti koliko na kraju od onih drugih 150M uloze). Od te pozajmice, mi vracamo 32%. Ne kazem da je ista od toga smisleno ili dobro, ali se treba drzati brojki, a one su jednostvane. Po ugovoru je cista investcija 20 do 150M Eura. To "vredi" 68%. Srbija unosi ocisceno zemljiste sa dovodjenjem infrastrukture i 2 postojece zgrade. To vredi 32%.
Nije li dovoljno lose?
 
Račun je daleko jednostavniji. Krediti se ne računaju zato što se vraćaju i to sa kamatom. To nije novac koja će trajno ostati ugrađen u vrednost zajedničke firme, tj ono što će njena dva deoničara posle svega posedovati. Biće ubačen pa će biti izvučen u povećanom iznosu. Dakle kredite zaboravite. Nepovratni ulog stranog partnera u firmu (ono što u njoj ostaje) bi na kraju trebao da bude 150 miliona evra. Odnos vlasništva je 68% : 32%. To znači da bi naš ukupni ulog u firmu, tj sva vrednost koju smo na sve moguće načine ubacili u nju morao biti tačno (32/68)*150m = 70,6m. Dakle 71 milion evra. A sve ono što mi ulažemo vredi daleko više.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506048#p506048:8cxeccbf je napisao(la):
Nebojsa » 06 Jan 2018 01:45 pm[/url]":8cxeccbf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506006#p506006:8cxeccbf je napisao(la):
Delija » 06 Jan 2018 12:09 pm[/url]":8cxeccbf] Већ су и виста и парк вју крајње социјалног изгледа.
Doradjene replike (sa nesto stakla) sezdesetih stambenih blokova iz osamdesetih godina na Novom Beogradu.

E pa pogledajte razliku sta se gradi kod nas a sta u Frankfurtu, ovo se zove stambena zgrada 21. veka!!

Beograd



Frankfurt


 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=505934#p505934:23wxzup4 je napisao(la):
mradulovic » 06 Jan 2018 01:01 am[/url]":23wxzup4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=505911#p505911:23wxzup4 je napisao(la):
creme-nadlle » 06 Jan 2018 12:02 am[/url]":23wxzup4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=505908#p505908:23wxzup4 je napisao(la):
Delija » 05 Jan 2018 11:51 pm[/url]":23wxzup4]А сви притом заборављају да 50% цене изграђеног такође пада на наша ојађења плећа. Дакле:

- Ми дали земљиште у тржишној вредности 700-1000 милиона евра

- Ми платили чишћење и експропријацију земљишта у износу од око 200 милиона евра (и то страним тржишним кредитом)

- Ми плаћамо 50% свега што се изгради, барем ову прву фазу, вероватно и остале (и то страним тржишним кредитом)

- Ми плаћамо измештање инфраструктуре

А инвеститор:

- Осим неких мизерних почетних улагања на фушерску променаду њихових 50% се финансира од самих купаца а видимо и кредитима код страних банки.

Дакле, оквирном рачуницом долазимо до податка да дајемо 68% свега (будућим марифетлуцима можда и све) за 1-2% инвестиционог удела неког тамо имагинарног инвеститора. Ово су суве чињенице из уговора и не улазим у сву урб/арх катастрофу каква је наводни београд.

Ко ово може да подржи тај је нешто далеко горе и безобразније од бота.
Дајемо 68% свега. Ко даје ? Ти ? Ја ?
Ја не дајем ништа.
Дакле, твоје незнање је епско.
На стогодишњицу твог незнања, РТС ће да сними серију.
Комичног карактера.
Дал' ће Радош или Гордан да праве сценарио, једино је питање.

jel ti znash kako se drzava srbija finansira uopste? Mi nismo panama ili Egipat pa da svetu mozemo da naplacujemo prolazak kroz nashu teritoriju ili da kao Saudijci izvozimo jedan prirodni resurs, niti imamo velika drzavna preduzeca koji izvozom donose profit ovoj drzavi. I ono sto imamo je malo i pred prodajom ili zatvaranjem. Tako da svako zaduzivanje drzave je zaduzivanje i tebe, koje cete snaci ili kroz pdv na sve ili kroz mali milion poreza, dazbina, nameta, taksi kojima se pune budzeti.
pre nego sto nekome kazesh da ima epsko neznanje mogao bi da se barem bazichno informishesh kako funkcionishe finansijski sistem jedne drzave.
Nravno da znam.
To mi je posao.
Pitaj šta ti nijejasno.
Vidim da liraš nešto a nije ti skroz jasno.
 
pa kako tvrdish da se onda mi kao gradjani, ili barem oni koji i dalje zive, ne zaduzuju kada se drzava zaduzuje? odakle ta drzava vraca kredite i uopste odakle njoj pare? prodajom nafte, magichnih kristala ili scenarija u holivudu. Ako se drzava zaduzi, mi smo ti koji vracaju pare, dakle praktichno mi smo ti u chije se ime drzava zaduzila. Ako ne zivish u ovoj drzavi ok, ali ti dugovi cete stici ako imash bilo kakvu nepokretnost ovde ili bilo sta drugo sto moze da se oporezuje.
 
Zaduživanje samo po sebi nije problem ukoliko se novac pametno investira. Uzmeš kredit, napraviš zgradu, prodaš stanove, vratiš kredit i još ti nešto ostane.

U ovom slučaju država nije klasičan investitor, već više garancija stranom investitoru, koji je bio potreban da bi se ovakav projekat zakotrljao. Država od toga možda neće imati nikakvu direktnu zaradu ali dugoročno hoće, tako što gradi imidž Beograda kao poslovnog centra tog dela Evrope.

I ne znam zašto se stalno potencira da je država poklonila zemljište kad ga je dala u zakup na 99 godina... isto kao i za Belvil.
 
Zato sto kada se izgradi zgrada i dobije upotrebna dozvola, moze i da se knjizi vlasnistvo nad zemljom na kojoj je taj objekat (prelazi u pravo svojine) i vise nema zakupa na 99 godina. Uzgred, visina zakupa za neizgradjeno zemljiste jer 0 (nula) dinara evra bitkona... Tako je regulisano ugovorom.
Ako mi ti iznajmis svoj stan na 99 godina i visina zakupa je nula, a ja u medjuvremenu cim se uselim sa krevetom i ormanom u taj tvoj stan imam pravo da ga uknjizim na svoje ime, da li bi imao osecaj da si mi tu nekretninu poklonio?
 
Upravo, po ugovor imaju pravo da konvertuju "zakup" u pravo svojine, bez ikakve naknade...
 
Pa kad stan ode u privatnu svojinu, od istog se prihoduje i od toga drzava ima trecinu.
Lepo objašnjeno
 
Prvo mora da se vrate krediti koji su uzeti od strane kompanije Belgrade Waterfront ili kako se vec zovu pa da se prica o profitu.
A poklonjeno zemljiste nema veze sa prodajom. Moze kompanija BW da drzi neki stan ili celu zgradu na svoje ime koliko hoce. Dobijanjem upotrebne dozvole stice se pravo konverzije sa zakupa u svojinu bez naknade, sto rece roger34.

Najbolje da sacekamo zavrsni racun kompanije Belgrade Waterfront (mada i tu ima cerki firmi ili obrnuto sa raznoraznom finansijskom gimnastikom) za 2017. godinu. pa da vidimo sta se desava.
 
Obaveze stranog investitora: ulog 150 miliona evra, za sad je strani investitor uložio 40 miliona.
Obaveze države: ulog 90 hektara gradskog građevinskog zemljišta u centru Beograda, raščišćavanje zemljišta, zgrade Simpe i Bristola, izgradnja potrebne energetske, vodovodne, kanalizacione infrastrukture za čitav novoizgrađeni blok u SA, izmeštanje 2 autobuske i 1 železničke stanice ( i naravno izgradnja istih na drugom mestu o svom trošku), uklanjanje postojeće železničke infrastrukture na mestu SA i pruge između SA i Dorćola.
I ugovoren je odnos u raspodeli profita u odnosu 68:32 u korist stranog investitora. Znači, prema proceni prilikom sklapanja ugovora davanja i obaveze države su procenjena na oko 70 miliona evra. Odavno nije viđen katastrofalniji ugovor po državu od ovog ugovora. Indikativno je i to da je potpis na ugovor stavila ministarka građevinarstva a ne tadašnji premijer.
 
Za mene je indikativno da se nigde ne objavljuju bilansi za grad i drzavu. Da su pozitivni, pretpostavljam da bi bili razglaseni na sva zvona. Medjutim, oni se skrivaju, zataskavaju, zaplicu, ne pominju.

Moguce je da su pravi bilansi strasniji od onog sto mnogi pretpostavljaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506144#p506144:wnxtjn7l je napisao(la):
direktor » 06 Jan 2018 09:01 pm[/url]":wnxtjn7l]Koliko kosta ova u frankfurtu
Mislis kolko je kvadrat, nemam pojma al sigurno je zesca lova zamisljam samo kakvi su tek stanovi kad je ovako extra spolja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506251#p506251:16qzrl8o je napisao(la):
Nebojsa » Ned Jan 07, 2018 11:23 am[/url]":16qzrl8o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=506144#p506144:16qzrl8o je napisao(la):
direktor » 06 Jan 2018 09:01 pm[/url]":16qzrl8o]Koliko kosta ova u frankfurtu
Mislis kolko je kvadrat, nemam pojma al sigurno je zesca lova zamisljam samo kakvi su tek stanovi kad je ovako extra spolja

The Grand Tower will offer apartments (approx. 41-45 m²), and 2-room (approx. 55-60 m²), 3-room (81-95 m²) and 4-room apartments (108-122 m²). Apartments can also be combined to larger units. On the upper floors, there will also be several penthouses (185-300 m²).

The price per square meter will start at around 5,700 euros on the lower levels. In the top five floors, the price per square meter is on average 19,000 €.

...

The Grand Tower will have a gross floor area of approximately 44,000 m². There will be around 425 parking lots, both overground and underground. The architecture originates from the Frankfurt architect Magnus Kaminiarz. Building permission was given in October 2015. Construction began in February 2016 and completion is scheduled for the middle of 2019. With 51 storeys (ground floor, 47 residential floors and 3 technology levels) and a height of 172 meters, the Grand Tower will be Germany's tallest residential building.

Izvor: http://www.gsp-staedtebau.de/eng/news/grand-tower.html

Umesnije je porediti sa Kulom nego sa Vistom. Interesantno, ovakav "luksuz" pa prodaju i garsonjere.
 
Pazi kod njih najvisi spratovi najskuplji a kod nas sto si nize sve skuplje nemislim na kulu nego inace. Pa dorbo ima i luksuz garsonjera pa ko sta voli i koliko moze.
Bez obzira na sve, ove viste kod nas su morale da budu bolje uradjene, nije ovo neko periferijsko stambeno naselje vec centar grada.
 
A gde je kod nas sto si nize to je skuplje? Ja sve sto sam gleda vise je bilo skuplje (ako pricamo o onome sto se smatram "boljim" novogradnjama). Za starije zgrade gde lift cesto ne radi, onda je logicno...
 
Kod mene liftovi rade kao novi i zgrada je ocuvana, poslednji spratovi su jeftiniji od nizih
 
Poslednji sprat u starim zgradama često ima kosi krov u mnogim prostorijama ili lošu izolaciju - zato može biti jeftiniji. Sprat ispod i cena je maksimalna u takvoj zgradi. U novogradnjama se često ta poslednja 2 sprata ostavljaju kao dupleks da bi se u proseku dobila najviša cena na konto luksuza.
 
Vrh