Šta je novo?

Sakura park - Blok 58

Kad smo kod parka, ovo je napredak radova (prva slika je 17. sep, druga 16. okt):

2.jpg

1.jpg


Da li neko zna cemu sluzi ova armatura sto viri iz krova (slika je od danas)?

3.jpg
 
Pa kako su drugi objekti zavrseni u roku i pored pandemije i na tim drugim objektima su se razboljevali ljudi,a pritom je sigurno bio veci broj ljudi na gradilistima.Iskreno to o razboljevanju radnika realno ne pije vodu,sustina je da radovi idu dosta sporo,koji je tacan razlog niko ne zna 100 posto ali nije korektno prema ljudima koji su dali pare.Eto npr ti ne znam koliko si platio m2 ali sad i da odustanes od stana ti za te pare mozes da uzmes stan koji je skuplji za 30 posto u novogradnji,nego sto bi ga platio pre 3 godine,o starogradnji da ne pricam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890315#p890315:2xlbjc5i je napisao(la):
dr strangelove » Sat Oct 16, 2021 9:32 pm[/url]":2xlbjc5i]Kad smo kod parka, ovo je napredak radova (prva slika je 17. sep, druga 16. okt):

2.jpg

1.jpg


Da li neko zna cemu sluzi ova armatura sto viri iz krova (slika je od danas)?

3.jpg
Ta armatura je za bazen
 
Mislim da nije u pitanju bazen, armatura viri na još dva mesta na krovu :) Da nisu u pitanju spoljne jedinice za fan-coil kao u Abloku? Šta god da je u pitanju, armatura viri a primopredaja je 1. novembra.

fancoil.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890239#p890239:15mjxdlu je napisao(la):
Alerog » Sub Okt 16, 2021 7:58 pm[/url]":15mjxdlu]Advokati će ti reći šta god ti želiš da čuješ, samo da pokreneš postupak. A ako izgubiš onda plaćaš i svoje i Djordjeve advokate :)
Isto plaćam kredit i stan više od pola godine, tu nisu ispali fer što su nas pogurali da krenemo sa aktiviranjem kredita tako rano.
Što se tiče penala, pandemija realno nije ni u jednom trenutku prestala od kako je krenula pre dve godine, a verujem da svi imamo u ugovoru stavku "viša sila". Tako da objektivno imaju razlog za odlaganje.

Nadam se da niste u pravu :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890339#p890339:2e030wsu je napisao(la):
Moltisanti » Ned Okt 17, 2021 12:07 am[/url]":2e030wsu]Pa kako su drugi objekti zavrseni u roku i pored pandemije i na tim drugim objektima su se razboljevali ljudi,a pritom je sigurno bio veci broj ljudi na gradilistima.Iskreno to o razboljevanju radnika realno ne pije vodu,sustina je da radovi idu dosta sporo,koji je tacan razlog niko ne zna 100 posto ali nije korektno prema ljudima koji su dali pare.Eto npr ti ne znam koliko si platio m2 ali sad i da odustanes od stana ti za te pare mozes da uzmes stan koji je skuplji za 30 posto u novogradnji,nego sto bi ga platio pre 3 godine,o starogradnji da ne pricam.
Na drugim objektima kvalitet izgradnje zna da bude jako upitan. Možda su investitori tih objekata rešili da se što pre iscupaju iz te priče i zbrzali izgradnju, plašeći se ekonomskih posledica pandemija.
Ti vidiš samo svoju stranu priče i ako gledaš samo iz svog ugla onda si upravu, al uvek ima i drugi ugao, mi ne znamo koje sve probleme je projekat mogao da ima.
Ja sam prezadovoljni kako je odrađen stan do sada, sve deluje jako kvalitetno, valjda ce sve u zgradi biti na tom nivou.
Al svakako nije moja ideja da branim Djordja, nek radi to sam. Poenta moje priče je da ljudi često mešaju osećanja i biznis/ugovore. Svi smo stavili potpis na stvar "viša sila", niko nas nije prisilio da potpišemo takav ugovor. Ugovor koji smo mi i investitor potpisali nije prekršen.
Ono što jeste loše je aktivacija kredita prerano, ne znam zašto su nas isforsirali na tako nešto.
 
Odgovor na pitanje zašto investitor forsira puštanje kredita što pre, je jednostavan - hoće da dobije taj novac od kredita. A pošto je od kreditnih kupaca dobio celokupnu cenu (i to odavno koliko vidim), nema tu puno sad opravdanja za kašnjenje.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890224#p890224:19ntot89 je napisao(la):
Nebitno » 16 Oct 2021, 19:04[/url]":19ntot89]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890054#p890054:19ntot89 je napisao(la):
dr strangelove » Sub Okt 16, 2021 9:27 am[/url]":19ntot89]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890043#p890043:19ntot89 je napisao(la):
Moltisanti » 16 Oct 2021, 08:10[/url]":19ntot89]Da li neko zna kada ce biti useljenje i da li postoje neki penali koje investitor mora da plati,zbog ovolikog kasnjenja?Citao sam i o drugim projektima i vidim da malo investitora ispostuje ono ne sto je dogovoreno nego i sto je u ugovoru.Na sajtu je ranije stajalo da ce u prvoj fazi biti i SPA centar,sta se desava sa tim?Obzirom na slike koje sam video deluje mi da useljenje realno nece skoro.
U decembru su rekli bice u martu, pa onda u junu, a onda u najgorem slucaju u septembru, a sada je najnoviji rok 1. novembar. Kao sto si video na slikama, 5. oktobra je ulaz i stepeniste bilo dobrim delom goli beton, tako da je moguce da ce ponovo pomeriti rok za fazu 1. Ja vec 10 meseci placam i kiriju i kredit (26. oktobra je godinu dana od Obavestenja o 80% izgradjenosti faze 1), penale ce morati da mi plate sto god investitori mislili.

Sto se tice izvedenih radova u stanu, opreme i materijala, za sada nemam zamerki, sve je dobro uradjeno i kao sto pise u ugovoru. SPA centar je fizicki u prvoj fazi ali ce biti otvoren sa drugom fazom (tako su mi rekli na gradilistu).

Sledeci obilazak mi je 25. okt pa cu da javim kakvo je stanje (neki stanovi su gotovi pa moze da se dobije 1 kljuc za unos namestaja).

Cisto da znate, meni su advokati rekli da apsolutno imam puno pravo na penale tj. da ima osnova za pravni postupak ukoliko investitor bude odbio da ih isplati.

Da naravno, to je i meni moj advokat rekao. Bližimo se kašnjenju od godinu dana što je stvarno previše, do sada sam bio vrlo tolerantan na "višu silu", ali imam i ja svoje granice. Kako je investitor do sada bio fer, nadam se da ćemo uspeti da se dogovorimo i oko isplate penala.

No, sve ovo ima i dobre strane, na privatne poruke mi se javio veliki broj budućih komšija, dobavljača i izvođača, tako da sam imao priliku da upoznam mnogo novih ljudi :sesir: :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890439#p890439:wp7r5um1 je napisao(la):
michael » 17 Oct 2021 11:32 am[/url]":wp7r5um1]Odgovor na pitanje zašto investitor forsira puštanje kredita što pre, je jednostavan - hoće da dobije taj novac od kredita. A pošto je od kreditnih kupaca dobio celokupnu cenu (i to odavno koliko vidim), nema tu puno sad opravdanja za kašnjenje.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Ne kasni zbog nedostatka para vec logistike, rekao bih da je finansiranje projekta ovde najmanji problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890423#p890423:w7x93asy je napisao(la):
Alerog » Ned Okt 17, 2021 12:39 pm[/url]":w7x93asy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890339#p890339:w7x93asy je napisao(la):
Moltisanti » Ned Okt 17, 2021 12:07 am[/url]":w7x93asy]Pa kako su drugi objekti zavrseni u roku i pored pandemije i na tim drugim objektima su se razboljevali ljudi,a pritom je sigurno bio veci broj ljudi na gradilistima.Iskreno to o razboljevanju radnika realno ne pije vodu,sustina je da radovi idu dosta sporo,koji je tacan razlog niko ne zna 100 posto ali nije korektno prema ljudima koji su dali pare.Eto npr ti ne znam koliko si platio m2 ali sad i da odustanes od stana ti za te pare mozes da uzmes stan koji je skuplji za 30 posto u novogradnji,nego sto bi ga platio pre 3 godine,o starogradnji da ne pricam.
Na drugim objektima kvalitet izgradnje zna da bude jako upitan. Možda su investitori tih objekata rešili da se što pre iscupaju iz te priče i zbrzali izgradnju, plašeći se ekonomskih posledica pandemija.
Ti vidiš samo svoju stranu priče i ako gledaš samo iz svog ugla onda si upravu, al uvek ima i drugi ugao, mi ne znamo koje sve probleme je projekat mogao da ima.
Ja sam prezadovoljni kako je odrađen stan do sada, sve deluje jako kvalitetno, valjda ce sve u zgradi biti na tom nivou.
Al svakako nije moja ideja da branim Djordja, nek radi to sam. Poenta moje priče je da ljudi često mešaju osećanja i biznis/ugovore. Svi smo stavili potpis na stvar "viša sila", niko nas nije prisilio da potpišemo takav ugovor. Ugovor koji smo mi i investitor potpisali nije prekršen.
Ono što jeste loše je aktivacija kredita prerano, ne znam zašto su nas isforsirali na tako nešto.

Pa niko ovde nije napao investitora nego me generalno nervira malo taj koncept vise sile,tipa u visu silu moze da se ubroji i lokalna epidemija ako tako gledamo,pa ekonomska kriza,sneg, i gomila drugih stvari,posto nas pravni sistem kao pojam ne poznaje definisan pojam vise sile.Ja se slazem da je moglo da se izfuseri i veeovatno bi se manje ljudi bunilo ali ipak postoji ugovor i ako vec kupac placa,a investitor je posten onda treba ispostovati sve iz ugovora.PS Pricam nevezano za ovaj projekat.Sad sto je situacija drugacija i sto kupci nece da se bave takvim stvarima nego su vise daj sta das samo da je gotovo to je druga stvar.Ja bas gledam opet obe strane i tezim realno da sagledam problem neuseljavanja od skoro 1 godine.Realno govoreci ako sagledamo i drugu stranu mislis da bi tebe investitor cekao da mu ti kazes e vidi bila je kriza dobio sam otkaz na poslu jel mogu ja da se uselim pa kasnije da platim ili nesto tako slicno,pa ja mislim da ti rodjeni brat to ne bi dopustio(analogno sa ovom prethodnom konstatacijom)Kao sto sam malopre rekao problen je i sto nije samo tvoj stan vrednost koju placas vec i lokacija,uredjenje oko zgrade,taj park,pa bazeni,teretane,sta vec nebitno,znaci to sve zaokruzuje cenu kvadrata,a ne samo materijali ugradjeni u zgradu.Doduse svako gradiliste je podlozno promenama i to je ok ali nikad ne sme biti na racun kupca,vec na racun prodavca,posto on snosi rizik cele investicije, kupcevo je samo da plati ugovoreni iznos na vreme.
 
Ne bih da branim investitora po svaku cenu, apsolutno i on ima odgovornost za ovo ozbiljno kašnjenje, ali, ne zaboravite da je prava adresa za izvođenje i dinamiku radova glavni izvođač. I eventualno neki od podizvođača. Sigurno su ugovori između investitora i glavnog izvođača vrlo precizni i ograničavajući, puni članova koji definišu kašnjenje i penale. I ozbiljne izvođačke firme su se naplaćale penala ka investitoru, i to veoma ozbiljnih para. Ne bi me čudilo da sve što se bude potraživalo od investitora na kraju plate glavni izvođač radova i podizvođači. To dovoljno govori o tome kakav nam je profesionalizam u građevinskoj struci.
Vrlo slične stvari se dešavaju i na nekim drugim projektima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890540#p890540:2gxelc1x je napisao(la):
Moltisanti » Ned Okt 17, 2021 7:49 pm[/url]":2gxelc1x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890423#p890423:2gxelc1x je napisao(la):
Alerog » Ned Okt 17, 2021 12:39 pm[/url]":2gxelc1x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890339#p890339:2gxelc1x je napisao(la):
Moltisanti » Ned Okt 17, 2021 12:07 am[/url]":2gxelc1x]Pa kako su drugi objekti zavrseni u roku i pored pandemije i na tim drugim objektima su se razboljevali ljudi,a pritom je sigurno bio veci broj ljudi na gradilistima.Iskreno to o razboljevanju radnika realno ne pije vodu,sustina je da radovi idu dosta sporo,koji je tacan razlog niko ne zna 100 posto ali nije korektno prema ljudima koji su dali pare.Eto npr ti ne znam koliko si platio m2 ali sad i da odustanes od stana ti za te pare mozes da uzmes stan koji je skuplji za 30 posto u novogradnji,nego sto bi ga platio pre 3 godine,o starogradnji da ne pricam.
Na drugim objektima kvalitet izgradnje zna da bude jako upitan. Možda su investitori tih objekata rešili da se što pre iscupaju iz te priče i zbrzali izgradnju, plašeći se ekonomskih posledica pandemija.
Ti vidiš samo svoju stranu priče i ako gledaš samo iz svog ugla onda si upravu, al uvek ima i drugi ugao, mi ne znamo koje sve probleme je projekat mogao da ima.
Ja sam prezadovoljni kako je odrađen stan do sada, sve deluje jako kvalitetno, valjda ce sve u zgradi biti na tom nivou.
Al svakako nije moja ideja da branim Djordja, nek radi to sam. Poenta moje priče je da ljudi često mešaju osećanja i biznis/ugovore. Svi smo stavili potpis na stvar "viša sila", niko nas nije prisilio da potpišemo takav ugovor. Ugovor koji smo mi i investitor potpisali nije prekršen.
Ono što jeste loše je aktivacija kredita prerano, ne znam zašto su nas isforsirali na tako nešto.

Pa niko ovde nije napao investitora nego me generalno nervira malo taj koncept vise sile,tipa u visu silu moze da se ubroji i lokalna epidemija ako tako gledamo,pa ekonomska kriza,sneg, i gomila drugih stvari,posto nas pravni sistem kao pojam ne poznaje definisan pojam vise sile.Ja se slazem da je moglo da se izfuseri i veeovatno bi se manje ljudi bunilo ali ipak postoji ugovor i ako vec kupac placa,a investitor je posten onda treba ispostovati sve iz ugovora.PS Pricam nevezano za ovaj projekat.Sad sto je situacija drugacija i sto kupci nece da se bave takvim stvarima nego su vise daj sta das samo da je gotovo to je druga stvar.Ja bas gledam opet obe strane i tezim realno da sagledam problem neuseljavanja od skoro 1 godine.Realno govoreci ako sagledamo i drugu stranu mislis da bi tebe investitor cekao da mu ti kazes e vidi bila je kriza dobio sam otkaz na poslu jel mogu ja da se uselim pa kasnije da platim ili nesto tako slicno,pa ja mislim da ti rodjeni brat to ne bi dopustio(analogno sa ovom prethodnom konstatacijom)Kao sto sam malopre rekao problen je i sto nije samo tvoj stan vrednost koju placas vec i lokacija,uredjenje oko zgrade,taj park,pa bazeni,teretane,sta vec nebitno,znaci to sve zaokruzuje cenu kvadrata,a ne samo materijali ugradjeni u zgradu.Doduse svako gradiliste je podlozno promenama i to je ok ali nikad ne sme biti na racun kupca,vec na racun prodavca,posto on snosi rizik cele investicije, kupcevo je samo da plati ugovoreni iznos na vreme.
Ako bi stajalo u ugovoru da mora da me čeka zbog više sile, a da je viša sila otkaz, onda bi morao da čeka.
Opet se meša šta je fer i šta je lepo i šta je pravedno sa zakonom i ugovorima.
 
Pa ti si rekao treba sagledati koje je probleme imala i druga strana pri izvodjenju objekta,a problemi pri izvodjenju objekta nisu stvar kupca niti su sadrzani u ugovoru,nebitno,u svakom slucaju visom silom se ne moze smatrati ceo period pandemije,jer jednostavno kad se razlozi na sitne delove njen uticaj,nije mogao da izazove znacajnija kasnjenja,osim kada je bilo vanredno stanje.Pravno sam siguran da taj razlog ne bi prosao kao razlog kasnjenja.Deka u akciji je rekao pravu stvar,ako su podizvodjaci bili angazovani i ako su ugovori valjano bili uradjeni(sto ne sumnjam da jesu)onda ti penali zbog kasnjenja ili neispunjavanja obaveza moraju ici na njihov racun,delom za koji su oni odgovorni
 
Kovid je u našem zakonu prepoznat kao viša sila, moj kum je advokat pa imam iz prve ruke informacije.
Problemi pri izvođenju nisu stvar kupca, osim ako kupac nije potpisao da zbog više sile pristaje na kašnjenja.

Ali da ne bi duzili po ovoj temi neka pravnicka pitanja, svako može da traži od Djordja da mu isplati penale, ako on odbije svako može da ga tuži, pa onda će nas zakon "pošto nema sudske prakse u ovom slučaju, od slučaja do slučaja donositi presudu"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890546#p890546:ecuy7ecn je napisao(la):
deka u akciji » 17 Oct 2021 06:10 pm[/url]":ecuy7ecn]Ne bih da branim investitora po svaku cenu, apsolutno i on ima odgovornost za ovo ozbiljno kašnjenje, ali, ne zaboravite da je prava adresa za izvođenje i dinamiku radova glavni izvođač. I eventualno neki od podizvođača. Sigurno su ugovori između investitora i glavnog izvođača vrlo precizni i ograničavajući, puni članova koji definišu kašnjenje i penale. I ozbiljne izvođačke firme su se naplaćale penala ka investitoru, i to veoma ozbiljnih para. Ne bi me čudilo da sve što se bude potraživalo od investitora na kraju plate glavni izvođač radova i podizvođači. To dovoljno govori o tome kakav nam je profesionalizam u građevinskoj struci.
Vrlo slične stvari se dešavaju i na nekim drugim projektima.

Nisam nikada video ugovor izmedju investitora i izvodjaca ali pretpostavljam da se izvodjac takodje stiti stavkom visa sila, tako da je na kraju kupac onaj na kome se lomi.
 
Viša sila ne može biti sve vreme pandemije. Viša sila je bilo zaključavanje, dakle 2 meseca max. Meni deluje da su usled pandemije kasnili materijali ali to nije problem kupca već invest nije obezbedio materijale na vreme nego čekao da se dostigne odredjeni deo gradnje (to rade svi). Ako je obezbedio na vreme, a proizvodjači kasne onda naplati penale od proizvodjača i isplati kupcima. Svakako pravno gledano ima osnova za tužbu.
 
Na slikama iz stana se vidi bojler u hodniku stana? Nije u redu da se koristi stan za skladištenje materijala. Na pojedinim slikama nema ni zaštite parketa.

Bojim se da primopredaja nije blizu, a viša sila jeste pandemija ili vanredno stanje, ali to je trajalo 50 i kusur dana i za toliko može biti opravdanog kašnjenja. Kupca ne zanima ko kasni, izvođač ili podizvođač ili dobavljač, zna se ko su ugovorne strane, a da li je kašnjenje zbog toga što generalnog izvođača izgleda praktično i nema, to je druga tema i kupca samo zanima investitor.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890742#p890742:1b7tnoeb je napisao(la):
mariks » Pon Okt 18, 2021 1:04 pm[/url]":1b7tnoeb]Viša sila ne može biti sve vreme pandemije. Viša sila je bilo zaključavanje, dakle 2 meseca max. Meni deluje da su usled pandemije kasnili materijali ali to nije problem kupca već invest nije obezbedio materijale na vreme nego čekao da se dostigne odredjeni deo gradnje (to rade svi). Ako je obezbedio na vreme, a proizvodjači kasne onda naplati penale od proizvodjača i isplati kupcima. Svakako pravno gledano ima osnova za tužbu.
Kovid kao bolest kao visoko zarazna bolest u određenoj populaciji spada u višu silu ako sam dobro razumeo advokata.
Vanredno stanje je viša sila isto. Al sa njegovim prestankom nije prestao kovid. Pandemija traje dve godine.
Lako može da se nadje neka osnova za tužbu, posebno ako pitate advokata jer on živi od tužbi, a ne od presuda. Ali tužba ne znači i presudu. Ja vas ohrabrujem da pokrenete postupak, ako dobijete onda cu rado i ja tužiti :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890746#p890746:2zypsbd3 je napisao(la):
JohnnyQuid » Pon Okt 18, 2021 1:17 pm[/url]":2zypsbd3]Na slikama iz stana se vidi bojler u hodniku stana? Nije u redu da se koristi stan za skladištenje materijala. Na pojedinim slikama nema ni zaštite parketa.

Bojim se da primopredaja nije blizu, a viša sila jeste pandemija ili vanredno stanje, ali to je trajalo 50 i kusur dana i za toliko može biti opravdanog kašnjenja. Kupca ne zanima ko kasni, izvođač ili podizvođač ili dobavljač, zna se ko su ugovorne strane, a da li je kašnjenje zbog toga što generalnog izvođača izgleda praktično i nema, to je druga tema i kupca samo zanima investitor.
Kupca zaista ne treba da zanima ko kasni, izvođač ili podizvodjac, dobavljač...
Kupca treba da zanima sta piše u njegovom ugovoru koji je potpisao sa investitorom.
Ja ne vidim argumente koji bi možda i mene ubedili da treba da tražim penale za mesece koje i ja čekam. Ja vidim samo rečenice 50 dana je mnogo ili malo, trebao je ovo ili ono, ja nemam strpljenje, to nije fer ili takve stvari.
Sve to nisu argumenti, to je frustracija a ona ne dobija presude. A advokati će rado pokrenuti postupak za vas na osnovu frustracija jer žive od postupka, a ne od presude.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890775#p890775:12nwdx44 je napisao(la):
Alerog » Pon Okt 18, 2021 2:46 pm[/url]":12nwdx44]Ja vas ohrabrujem da pokrenete postupak, ako dobijete onda cu rado i ja tužiti :)
Tebra, koji si ti car... Ti si #bogotac, majke mi. :)
 
Realno zamislite situaciju u kojoj je stan zavrsen na vreme i investitor trazi da se plati, a ti nesto ostao bez novca jer tvoj posao nije isao kako si zamislio, i trazis od investitora da te priceka godinu dana za pare. Pa sta mislite da bi se desilo. Investitor bi pokrenuo tuzbu ili raskid ugovora bez razmisljanja. To je realnost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890775#p890775:xonziq7q je napisao(la):
Alerog » Pon Okt 18, 2021 2:46 pm[/url]":xonziq7q]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890742#p890742:xonziq7q je napisao(la):
mariks » Pon Okt 18, 2021 1:04 pm[/url]":xonziq7q]Viša sila ne može biti sve vreme pandemije. Viša sila je bilo zaključavanje, dakle 2 meseca max. Meni deluje da su usled pandemije kasnili materijali ali to nije problem kupca već invest nije obezbedio materijale na vreme nego čekao da se dostigne odredjeni deo gradnje (to rade svi). Ako je obezbedio na vreme, a proizvodjači kasne onda naplati penale od proizvodjača i isplati kupcima. Svakako pravno gledano ima osnova za tužbu.
Kovid kao bolest kao visoko zarazna bolest u određenoj populaciji spada u višu silu ako sam dobro razumeo advokata.
Vanredno stanje je viša sila isto. Al sa njegovim prestankom nije prestao kovid. Pandemija traje dve godine.
Lako može da se nadje neka osnova za tužbu, posebno ako pitate advokata jer on živi od tužbi, a ne od presuda. Ali tužba ne znači i presudu. Ja vas ohrabrujem da pokrenete postupak, ako dobijete onda cu rado i ja tužiti :)

Kovid moze da traje i 10 godina, to nije razlog da se kasni 10 godina kada sve radi. Viša sila zna se šta je, zemljotres, uragan, rat, vanredno stanje... Ne može da bude prehlada. Sve je jasno definisano, Vi slobodno nempojte da pokrećete postupak kako bi drugi došli brže do svog novca. A i Vaše pisanje deluje kao da se svim silama borite da neko ne pokrene postupak. Godinu dana je previše, i na drugim gradilištima gde je bilo kašnjenje penali su isplaćeni, bar koliko pratim druge teme. Može investitor da se odrekne dela profita (realno je to sitnica) i da isplati penale. To što su nekome zafalile finansije ili logistika nije problem kupca. Ili neka investitor vrati pare od realizovanog kredita pa kada završi zgradu onda neka mu se plati, on sigurno ne bi čekao Vas godinu dana da mu platite stan. Meni deluje da nije nabavio materijale na vreme ali dobro.

Slažem se i da je bolje da se radi sporije, a ne da se fušeriše ali kupci imaju pravo da znaju o čemu se radi i kada da očekuju da mogu da se usele, kao i da im se deo kompenzuje pošto plaćaju kiriju. Jedino da advokati nekako ubede sudiju i da je grip viša sila pa je zbog toga kašnjenje cele godine, mislim ne znam. Svakako treba ispitati sve opcije. Postoje advokati koje ne plaćaš već od nagodbe uzimaju procenat, a svakako će ih izbubljena strana platiti. I to se ugovorom reši sa advokatom. A to plašenje "joj nemoj, nema od toga ništa" je dovelo do toga da investitori mogu da rade šta hoće. Koliko vidim investitor se nudi i d avratic novac, što je lepo samo da nisu cene skočile proteklih godina pa sada ili nema stanova jer su završeni ili skuplji ili ima u nekom nepovoljnijem delu.
 
Da ne bismo vise razglabali.Pitanje za Djordja da li isplacuje penale iz Ugovora ,ukoliko vlasnik stana dodje i zatrazi.
 
Po mom skromnom misljenju, visa sila bi bila visa sila kad bi svaki objekat u Beogradu kasnio godinu dana, ali eto, mnogima lepo ide izgradnja bez obzira na pandemiju.
A, i svasta se moze nazvati visom silom. Primer bi bio kad vlasnik otvori restoran i nema kuvara, pa gosti ne mogu da naruce jelo usled vise sile nepostojanja kuvara.

No, shodno iskustvu do sada, ja verujem da ce investitor bez ikakvih advokata isplatiti penale svim kupcima koji u najgorem slucaju iznose 5% ukupne kupoprodajne cene. Po meni bi bilo fer i da se stanarima koji placaju kiriju isplati celokupan iznos kirije, ako je taj iznos manji od ovih 5%, sto je u praksi vrlo realan scenario. Vreme, koje je ovde, takodje, veoma bitna stavka se nazalost ne moze novcem kompenzovati.

Kao kupac stana u drugoj fazi, bilo bi dobro da od investitora dobijemo info i kada ce biti 80% izgradnje, odnosno kada se planira zavrsetak 2. faze. Rok je i za nas bio 31. jul, 2021, tj. prosao je.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh