Šta je novo?

Sakura park - Blok 58

Ni meni nije jasno zašto napadate čoveka. Sasvim je jasno da u hotelu sa pet zvezdica niko ne želi da dobije nivo usluge hotela sa dve zvezdice. Možda je to snobizam, ali izvinjavam se što moram da vas obavestim da mnogo ljudi na ovoj planeti, pa čak i u našoj zemlji, ide u hotele sa 5 zvezdica i čak zaista očekuje adekvatnu uslugu za svoje pare. To uključuje i svo osoblje koje mora biti reprezentativno, ne može doći na posao sa masnom kosom i ne može biti zaposlen penzioner na recepciji i slično.

Ako se neka usluga plaća više treba i da bude bolja u svakom segmentu, što uključuje i razna pravila za osoblje. Ne znam koliko se plaća održavanje u Sakuri, ali ako je cena slična onoj u Beogradu na vodi i usluga bi trebala da bude na sličnom nivou.
 
Сваки пут када видим нови коментар на овој теми, отворим је да видим да ли је неко написао неку корисну информацију. И наравно, никад не прочитам ништа корисно, само нека лупетања. Уместо да неко напише неку информацију у вези грађевинске дозволе и слично, читам коментаре пећинских људи који по милионити пут помињу топлану. Као неки секташи.
 
Portira placaju i biraju stanari zgrade, platili su ocigledno standardnog portira jer nisu hteli vise da izdvajaju za tu uslugu. Nisu osetili potrebu da im treba skolovani batler koji prica 5 jezika.
 
А ти живиш у шуми? Тамо нема ни топлана, ни електрана, ни топловода, ни водовода, ни канализације. Нема ни саобраћаја, ни аутобуских станица, ни камиона, авиона,... Пошто ти то све смета. Хоћеш да живиш у граду, у комфору и цивилизацији а смета ти топлана. Хоћеш да се грејеш, али ако може то некако без топлане да се изведе. Или да топлана буде негде у шуми, а ти у граду да се грејеш а да је не видиш...
Ne smeta meni nista, samo Sakura nije hotel od pet zvezdica kao sto je neko posle tebe napisao, a i lokacija nije nista spec, toplana ili ne.

Nesto iznad proseka novogradnja.

BG H2O koliko god da je sranje, lokacijski je bolji, cena kvadrata je visa, odrzavanje je skuplje pa verovatno i zato uvoze batlere sa engleskog kraljevskog dvora kao portire.

Nisam i dalje skapirao sta fali portiru u Sakuri, osim da lici na portira u posti. Sta to konkretno znaci? Investitor je pisao na ovoj temi, gotovo sigurno i dalje cita, treba jadan portir da popije otkaz mozda ni kriv ni duzan.

Ako ovo nije tema za pljuvanje nego za informacije onda nek i doticni forumas dostavi konkretne informacije, a ne pljuje.

Sta znaci kao portir u posti? Jel to neka uvreda biti portir u posti?

Sta je konkretno pogresno uradio, gde je tacno pogresio? Spavao, bio pijan, sta?
 
"Bilo je to u vreme Božića i saznao sam od jednog pijanca gore na brdu, on je taj trik izvodio svakog Božića, da će zaposliti maltene svakoga, dođavola, tako da sam otišao i sledeće što znam bilo je da stavljam tu kožnu torbu na leđa, šipčim i gluvarim naokolo. Kakav posao, pomislio sam. Laganica!"
....
"Probudio bih se oko 10.30 ujutru, lagano popio kafu i pojeo par jaja, igrao se sa psom, flertovao sa mladom ženom mehaničara koji je živeo iza, sprijateljio se sa striptizetom koja je živela ispred. Bio bih na trkama do jedan popodne, a onda nazad sa dobitkom, pa sa psom na autobusku stanicu da sačekamo Beti, pa kući. Dobro se živelo".

Izvinjavam se na digresiji al setih se ovoga
Čarls Bukovski - Pošta 😃
 
ne znam sto toliko napadate čoveka. Ovde se radi o klasnim razlikama, nešto sto u svetu uveliko postoji na visokom nivou postavljeno, gde se tačno zna gde ko može da uđe a gde ne može, ko se s kim druži, gde izlazi i ostalo. Mi kaskamo dosta sa tim, dugo vremena smo bili svi isti (ostalo nam to od druga Tita), sada se i kod nas situacija menja kako je nastalo dosta ljudi sa velikim parama. Generalno nije opšte popularno ponašanje i razmišljanje, ali je sasvim legitimno za izraziti ukoliko se čovek tako oseća:
E pa ovi poput hoće da plaćaju ovog portira 30.000 dinara mesecno, a da im izgleda i oblaci se kao Dzems Bond, da ih služi kao u Four Seasons-u i da im se klanja kada prodju kao da su polu-bogovi! Zamisli ja odem u banku i trazim da zamene obezbedjenje jer mi se ne svidja kako izgledaju! Odem u Maxi kupim za 20.000 dinara i trazim da me usluzi lepša kasirka jer ipak sam ja VIP!
 
Pa naravno da ne mogu da ga placaju minimalac ako hoće 007 agenta da stoji na vratima. Sve ima svoju cenu, tako da kapiram da bi stanari ukoliko žele 007 to morali da se dogovore i da plate. Za minimalac meče sigurno dobiti to sto bi želeli da vide
 
Ne smeta meni nista, samo Sakura nije hotel od pet zvezdica kao sto je neko posle tebe napisao, a i lokacija nije nista spec, toplana ili ne.

Nesto iznad proseka novogradnja.
Izvini, ali moram ovo prokomentarisati. Sakura park je zgrada koja bi u bilo kojoj Evropskoj metropoli bila iznad prosečna (pa čak i znatno iznad prosečna) novogradnja. Sada da teleportuješ Sakuru u Oslo, Amsterdam ili Brisel ta zgrada bi bila u rangu ozbiljnijih novogradnji. Da je teleportuješ u Atinu bila bi najbolja novogradnja koja postoji, jer u Atini u ovom trenutku ne postoji ništa slično (mislim na naselje/stambenu zgradu ovih gabarita, ne na vile, i male ekskluzivne zgradice sa par stanova).

Ja veoma često putujem i ako ne biram hotel sa 5 ili 4* onda izaberem neki Airbnb isključivo u novim zgradama u ovom rangu i mogu ti reći da tu nema praktično nikakve razlike. Bosco verticale u Milanu npr. nema ništa znatno više od Sakure, ako gledamo enterijer. Hajde da kažem da je lobi impozantniji u Bosco Vetricale, ali ostale zajedničke prostorije to je taj nivo. Pa i garaža u Sakuri je čak veća i komotnija.

A tip lokacije na kojoj se nalazi Sakura i toplana iza su u prethodnih nekoliko godina hit na zapadu. Tamo se to zove džentrifikacija - kada se bivši industrijski delovi pretvaraju u ovakve stambene četvrti. Nedavno su mi bili u poseti poslovni partneri iz Norveške i Holandije i njihov komentar je bio upravo to, da im Sakura i okruženje imaju "post-industrial urban vibe" upravo zbog toplane i ambijenta. Oduševljeni su i drugim novim naseljima kao što su K distrikt i Novi Dorćol.

To spominjem sve zbog toga što mislim da te stvari ipak treba malko sagledati i iz drugog ugla, npr. iz ugla ljudi koji ne žive u našoj zemlji i mogu sagledaju te stvari bez predrasuda.
 
Joj prijatelju bolje se više ne ukopavaj. Sad kad si ubacio i K Distrikt u ovaj kontekst gore je nego da si rekao da čuvaru smrdi iz usta na luk kad ti kaže dobar dan msje.
Evo i konkretno pitanje...skupština stanara bira firmu za tehničko fizičko obezbeðenje i recepciju...koliko ste platilindotičnog gospodina ako nije tajna? Koliko ima platu? Možete da uposlite i batlera iz SQNine-a samo podignite cenu održavanja.
 
Da nema suma, ne bi mogla u zgradi da bude osb ploca na kojoj pise burzujska govna ste. Mada me cudi islreno kako lift nije oblozen makar i privremeno nekim farbanim medijapadnom ili barem fundermax kompaktom.
Elem ovo sve potvrdjuje ono sto odavno tvrdim da u srbiji ne mozes ni da umres ako nisi lep ili bogat. Pogledajte samo naslove poginula lepotica, umro sin poznatog ovog i ovog… stigo taj i taj glavonja sa velikim vencom u aleju…. Itd itd. Kad umre neko prosecan i nelep, nista teraj dalje. Zato ,Vracaj cica uniformu nit si mlad nit zgodan nit pricas engleski, a i sugurno busom dolazis na posao
 
Portira placaju i biraju stanari zgrade, platili su ocigledno standardnog portira jer nisu hteli vise da izdvajaju za tu uslugu. Nisu osetili potrebu da im treba skolovani batler koji prica 5 jezika.

Otkada to stanari biraju portira? Valjda obezbeđenje angažuje firma koja nudi krovno održavanje, a obezbeđenje objekta zapošljava portire, redare itd... Stanari nemaju direktne veze sa time.
 
Или да топлана буде негде у шуми, а ти у граду да се грејеш а да је не видиш...

Otprilike tako je i bilo zamišljeno, ali se Novi Beograd proširio i do te toplane.
Kada je sagrađena, toplana je bila daleko od najbližih blokova.

Dok je bilo atraktivnijeg zemljišta, nije se razmišljalo o građenju stanova uz toplanu, ali sada je tako.
 
Pričaš kako ti smeta natpis u liftu, a on bas upravo pokazuje te takve kao ti: umisljene skorojevice! Pa šta ti je kriv čuvar čoveče? Nije dovoljno lep ili mlad po tvojim merilima? Ne nosi Gucci odelo? Treba mu zbog toga dati otkaz, možda ga i dobro istuci? Kako je njemu pali na pamet da se prijavi da bude čuvar u ‘tvojoj’ zgradi! Sram te bilo

Mislim da je to rešenje prosto - neka čovek proda stan u Sakuri, "malo doplati" i kupi stan u tom spomenutom Beogradu na vodi. Verovatno sa tom većom cenom dolazi i portir koji priča i latinski, a u pauzi jede sendvič sa kavijarom i kinoom dok pije Aloe Vera napitak.

Takođe, ovo išćuđavanje što je neko napisao nešto u liftu, pa u Srbiji smo... Prijaviti održavanju da zamene taj panel i to je to. Veća šansa da se to tako ukloni nego da se slika, upladuje na image hosting sajt i share-uje na forumu.
 
Otkada to stanari biraju portira? Valjda obezbeđenje angažuje firma koja nudi krovno održavanje, a obezbeđenje objekta zapošljava portire, redare itd... Stanari nemaju direktne veze sa time.
Da, upravo tako, smešno je šta ovde ljudi pričaju. To je verovatno suština problema, što često firma za održavanje uzme sebi više para i zaposli nekog penzionera za što manje. Nisu njega stanari birali i platili direktno. Ključno je pitanje koja je cena održavanja u Sakuri.
 
Ne bi da se vraćam na temu blok 58/68 ali generalno je bilo najbolje da se ceo taj potez iskoristi za neke sadržaje koji bi bili od koristi svim žiteljima blokova, tim pre što će na placu IMT naseliti još jedno 10K ljudi.
Dakle niti će vlast iseliti toplanu, dalekovode staviti pod zemlju, raseliti Rome, srediti obalu u tom bloku, a saobraćaj može da bude samo grđi sa autobuskom stanicom i da se JG proširi u osam traka gde je haos non stop. Mislim da je to razlog što se i Lastavice sporo prodaju (pored jake cene, jednostavno se narodu ne dopada lokacija).
Istina je da ima ovakvih skupih kompleksa u inostranstvu (spomenuta džentrifikacija) ali jedino što bi dalo smisla celoj priči je da se potez od Sakure do Komtrejda kultiviše, napravi park sa sadržajima, neki avangardni muzej, nešto interesantno što bi dalo kvalitet i samim stanarima ova dva kompleksa a što bi se uklopilo u Battersea power station fazon bloka.
Znam da je utopija i možda naivno zvuči ali vratio bi se na dane kad je maraton, stane saobraćaj, sve utihne a iz šume ispred toplane se odjednom čuje cvrkut ptica, fazani koji šetaju, dakle jedan potpuno drugi svet koji treba očuvati a koji može da ima veliki potencijal i da dodatni kvalitet životu u Sakuri, Lastavicama, Belvilu preko puta, pa i šire, svim stanarima blokova.
Tema gomilanja betonskih naselja (koje nikome ne donose dobro izuzev investitorima) a bez okolnog sadržaja je više za gradske urbaniste nego za stanare, kojima dobronamerno želim srećno stanovanje.
 
Mislim da ovde imamo slučaj ozbiljne kognitivne disonance - žvrljotina u liftu može da se sredi, ali uzrok te žvrljotine (i zašto će nakon nje doći druga žvrljotina) jeste u stavovima kao što je ovaj koji je pokrenuo čitavu diskusiju, a to je da određenoj kategoriji stanara Sakure smeta što im portir nije dovoljno "reprezentativan", te bi ga trebalo zameniti nekim čija je predstava manje uvredljiva vizurama visoke klase stanara Sakure.

Ozbiljna ironija istorije je što se u 2023. godini govori o ovakvim stvarima u zgradi izgrađenoj na opštini koja je izvorno najveći urbanistički projekat socijalne gradnje jugoslovenskog socijalizma - a sada na leđima pozitivnog doprinosa komunista novokomponovana "visoka klasa" džentrifikuje opštinu od radničke sirotinje :)
 
Jedan jedini lik se žalio da mu portir nešto nije po volji.
Zaključak?
Svi stanari Sakure su smrdljivi boržuji koji preziru sirotinju.

Bravo.
 
Niste buržuji, šta se ložite i lažete same sebe. Cena kvadrata je nista spec za današnje uslove, a zgrada je na ne baš sjajnoj lokaciji.

Nijedan pravi buržuj ne bi tu živeo.
 
Niste buržuji, šta se ložite i lažete same sebe. Cena kvadrata je nista spec za današnje uslove, a zgrada je na ne baš sjajnoj lokaciji.

Nijedan pravi buržuj ne bi tu živeo.
Ja ni nisam boržuj, ja sam radnička klasa. Samo komentarišem zaključke do kojih su drugi olako došli.
 
Pa nije baš ni da zgrada izgleda socijalno, zapravo je jako lepa, moderna sa sve većim brojem lokala. Lokacija nije loša jer ima veliki broj šopova u blizini, blizu su mostovi i mnoge kompanije na 5min pešaka, tržni centar, Savski kej. A biće i autobuska stanica od sledeće godine, tako da, ne živim tu ali ne vidim zašto neko stalno ima potrebu da omalovažava ovu zgradu i mesto.
 
Vrh