Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Nije samo životna sredina ugrožena,nego i neprocenjivo istorijsko nasleđe.
https://www.facebook.com/14953094041141 ... 113582461/

Najznačajnija arheološka otkrića u Srbiji ove godine, broj 5 – iskopavanja naselja i nekropole iz srednjeg bronzanog doba, od pre oko 3500 godina, na lokalitetu Paulje u selu Brezjak, Jadar, zapadna Srbija...
Trenutno se iskopava oko 300 kvadratnih metara, ali se pretpostavlja da ceo lokalitet pokriva površinu od oko 5 hektara, što je ustanovljeno primenom novih tehnika, pre svega geomagnetnim snimanjem, kada su otkriveni tragovi naselja.
Nažalost, ova oblast je ugrožena usled štetnog megalomanskog projekta rudarske kompanije Rio Tinto, koja namerava da otvori veliki rudnik, što bi ne samo nanelo nepopravljivu štetu životnoj sredini, već i nepovratno uništitilo i neprocenjivi lokalitet Paulje. Kompanija je poslednih godina finansirala iskopavanja na lokalitetu, kao i ovogodišnje, kako bi u javnosti popravila sliku o sebi, ali to ne menja činjenicu da njihovo poslovanje u ovom kraju Srbije nanosi dalekosežnu štetu kako prirodi, tako i kulturnim dobrima.
Prošlog meseca više od sto hiljada ljudi protestovalo je širom Srbije i poslalo jasnu poruku da ne žele Rio Tinto u našoj zemlji, što je samo usporilo njihove projekte, ali ih još uvek nije zaustavilo.
Kompanija Rio Tinto je inače u nekim zemljama optužena da je uništila arheološke lokalitete i neprocenjiva drevna umetnička dela.
 
Ovi iz emisije su realno protiv svakog rudnika, a ne samo ovog.
 
Aли су им критике за експлоатацију литијума скроз на месту. Ризик је велики а ми немамо ни адекватну инспекцију.
 
Ja bih rekao da uglavnom preteruju, ali moram priznati da nisam odgledao sve.
Po mom mišljenju ovo je jedini objektivan tekst https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlj ... i-interesi
Jeste od pre par meseci, ali baš obrađuje netačne stvari koje se iznela Dragana Đorđević u utisku nedelje, a sada ih je ponovila..
 
За саму хемију тешко да претерују. Као и за геологију и сам екосистем.
 
Jel si pročitao tekst?
Ja bih rekao da baš za hemiju najviše preteruju, jer je gospođa stručnjak za tu oblast i najviše lupetala...
 
Ja pročitao ceo još kad je kačen ovde na temu prošlih puta.

Tekst je fazon ''pa valjda Rio Tinto zna šta radi pobogu''. Naravno, izostavlja to da je u pitanju multinacionalna korporacija, sa podebelim dosijeom afera i skandala, i da je sklopila dil sa jednom od najpokvarenijih a najnesposobnijih vlada u svetu u jednoj strašno korumpiranoj zemlji gde se za male pare kupi svašta nešto pa i ljudi. A što se ne rešava parama, rešava se bejzbol palicama i batinašima.


Uz dovoljno probranih statistika, fensi izraza i dovoljno materijala da se iskasape tuđe izjave i namontiraju po potrebi, i jedan Nestle se može predstaviti kao svetac i blagoslov za svaku zemlju.


I uopšte, primećujem da se cela priča u odbrani Rio Tinta vrti oko ''ali ali, ovde će primenjivati nove tehnologije...'' Aha. Skoro svuda gde su bili, ostavili su zlo. Samo će ovde u Srbiji, i to sa ovakvim talogom na vlasti, da se iscimaju da iza sebe ostave cveće i duge. I naravno - brda para. Mda...
 
Proverio sam nekoliko većih parcela u katastru iz ove ljubičaste zone i sve su bile u vlasništvu Rio Sava.
 
Код Галеба су изнели неке конкретне цифре када су у питању концентрације елемената, као и податке о подземним водама и могућој контаминацији који су забрињавајући. А податак о рударској инспекцији је поражавајућ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913002#p913002:2m1obxkq je napisao(la):
Dart » Čet Dec 30, 2021 2:13 am[/url]":2m1obxkq]Ja bih rekao da uglavnom preteruju, ali moram priznati da nisam odgledao sve.
Po mom mišljenju ovo je jedini objektivan tekst https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlj ... i-interesi
Jeste od pre par meseci, ali baš obrađuje netačne stvari koje se iznela Dragana Đorđević u utisku nedelje, a sada ih je ponovila..
Odlican tekst, neuporedivo bolje nego Galeb & co.
Cak i kad se kritikuje vlast, to treba raditi pametno i sa stilom, a ne lupetati samo da bi se kritikovalo.
 
Australijski Rio Tinto marš iz Srbije, a Nole marš iz Australije, fer :) Još sam da iato tako ispratimo i osoblje Rio Tinta iz Srbije :)
 
Eто сад смо се замерили кенгурима, можемо слободно да им кажемо историјско НЕ, као и Блеру и умирућој империји која више није ни ЕУ фактор.
 
Evo i Srđan Đoković je došao na istu ideju kao i ja, i povezao ovo s Noletom u Australiji sa protestima protiv australijskog Rio Tinta u Srbiji. Mene malo ljudi čuje, ali je dobra stvar što njega puno njih čuje. S druge strane, svesno ili nesvesno, stavio je Vučićija koji brani Tinto u nezgodniji položaj. Taman je pre neki dan izašao sa novom pričom za javnost da treba kopirati čistu nemačku tehnologiju kopanja litijuma, ali mu je ovo sad usmerilo priču ka suprotnom smeru i omelo je https://youtu.be/A7qjYcP4o4E
 
Kuva se i to žestoko, kad ne mogu ni između sebe da se usaglase. Pitanje ko je dobio koliko parče tog masnog mito kolača.
Da to Brnaba u Mirkovom stilu ne pita koliki je njen deo?
 

Đe su sada dežurni branioci vlasti da ožale ovog sirotog vozača audija kome je, ni krivom ni dužnom, "pala klapna" pa je morao da udari autom čovjeka i da ga tako vozi 15 m? I to samo zato što je čovjek izašao da blokira nekakav put, valjda od obijesti, ne zna šta će sa sobom, ko kad su to sve neradnici i lezilje*******ovići...
 
To bi trebalo voditivi istraživati kao pokušaj ubistva ili nanošenje težih telesnih povreda. Vidi se na snimku da svesno hoće da prođe kroz ljude, da onda udara ovogvčoveka, vozi neko vreme, a onda ga kočenjem otresa. Vrlo lako mu jw mogao naneti mnogo ozbiljnije povrede.
A uviđaj je izvršila saobraćajna policija. Po prethodnom iskustvu, još će optužiti Tufegdžića, da se nepotrebno zadržavao na kolovozu.
I zato, Rio Tinto mora da ode. Što pre ode, manje ćemo se zakrviti. A bojim se, ni to "manje" neće biti malo. Samo je pitanje kada će neko u ovakvoj atmosferi potegnuti i neko vatreno oružje. Motke smo videli, čekiće, bager, evo sad i auto...
A o istoj životnoj sredini nam se radi. I deca naša i njihova ješće, pićw, udisaće produkte rudnika. Da misli svojom glavom a ne Pinkom, poprečio bi i on onog audija i viknuo:
"RIO TINTO, MARŠ SA DRINE, MARŠ IZ SRBIJE!"
Ali neće. Šef mu je nabacio neke posliće koje je ranije mogao da sanja i on čuva to. Zna da posle više neće biti takve krave muzare, već nprotiv, momda i sankcija i vraćanja. Zato mu je ono što šef kaže važnije i od životne sredine i od budućnosti i zdravlja dece.
E, zato, i zbog takvih paćenika: "Rio Tinto, marš iz moje zemlje!"
 
Da li je moguce da se taj litijum vadi na ekoloski nacin? Nisam cuo nekog od rudarskih strucnjaka, inzinjera ili profesorada pricaju o tome. Svaka cast savi ali bi ja da cujem I rudare. Ako ne moze, onda neka ostane pid zemljom, ako mizeda vidimo sta cemo. Moratorijum na 20 godina je previse, da ne prodjemo kao sa moratorijum na nuklearne elektrane
 
Da li je moguce da se taj litijum vadi na ekoloski nacin? Nisam cuo nekog od rudarskih strucnjaka, inzinjera ili profesorada pricaju o tome. Svaka cast savi ali bi ja da cujem I rudare. Ako ne moze, onda neka ostane pid zemljom, ako mizeda vidimo sta cemo. Moratorijum na 20 godina je previse, da ne prodjemo kao sa moratorijum na nuklearne elektrane
Evo, kao neko iz branše, da ti odgovorim.
Ekološki način nije moguć naravno, međutim, možda je moguć ekološko prihvatljiv način.
Da bi se dala stručna ocena/procena uticaja projekta na životnu sredinu, potrebno je imati detaljan uvid u projektima predviđene aktivnosti. Ja još uvek nisam imao uvid u takvo nešto, tako da davati ozbiljnu stručnu ocenu je nezahvalno.
Dosadašnja mišljenja stručnjaka iz ove oblasti se uglavnom svode na negativna od onih koji nemaju interes od projekta i imaju ista ili slična razmišljanja kao i nestručna javnost i pozitivna od strane onih koji imaju debeo lični interes da se ovaj projekat realizuje (praktično su se neki već dobro oparili od Rio Tinta, znam poimence...).

Moje mišljenje, koje iznosim sa zadrškom, jer sam neupućen u detalje je da je eksploataciju litijuma vrlo verovatno moguće sprovesti bez velikih negativnih uticaja na životnu sredinu, s tim da treba posebnu pažnju posvetiti nenarušavanju režima podzemnih voda u značajnoj meri, kao i odabiru lokacije spoljašnjeg odlagališta, samoj metodi odlaganja i zaštiti okoline od uticaja odlagališta.
Mnogo veći problem od eksploatacije, kao što svi već znate, može biti proces prerada mineralne sirovine, odnosno postupak izdvajanja litijuma i bora iz rude. Prilikom flotacijske koncentracije, koriste se velike količine opasnih reagenasa, uz potrebnu veliku količinu vode. Sva ta objašnjenja koja su stizala od Rio Tinta/Rio Save su uopštena i nedetaljna, kako bi se situacija mogla kompletno sagledati, proceniti rizik i dati ocenu, tako da je bez toga nezahvalno davati optimistične ili pesimistične prognoze.
 
Vrh