Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906266#p906266:1s5hog87 je napisao(la):
ink » Sre Dec 08, 2021 8:32 am[/url]":1s5hog87]a kod nas možeš da budeš najveći Srbenda i da bacaš frižider na divlju deponiju kraj reke.

Upravo zato mi ova renesansa ekološke svesti u Srbiji ne pije vodu, već je pre reč, kao i obično, o politizaciji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906271#p906271:1beptoa2 je napisao(la):
Dart » 08 Dec 2021 08:20 am[/url]":1beptoa2]Slovenija je pre svega pravno uređena država i to je glavna razlika.
Npr porez na automobile se primenjuju na sve vlasnike, bez obzira da li je registrovan ili odjavljen. Jedini način da se oslobode poreza na odjavljene automobile je da donesu potvrdu centra za reciklažu ili eventualno o izvozu. Samim tim niko neće ostaviti automobil da trune na nekoj livadi ili reci, jer ga to skupo košta

Slažem se da je bitno imati dobre zakone koji se sprovode ali ja pričam o nečem drugom, a to je odnos samih građana prema svojoj zemlji. Bio sam par puta na turama sa tamošnjim planinarima (doduše, pre milion godina) i ne mogu da zamislim scene kod njih koje sam viđao kod nas (da ne ulazim sad u detalje). Ali i sam način na koji oni vide stvari je drugačiji. Oni su ponosni na to što imaju čistu zemlju i nezagađenu prirodu na način na koji mi kao narod prosto nismo.

EDIT: ... na način na koji mi kao narod prosto još uvek nismo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906274#p906274:1nzpazte je napisao(la):
sjcam » 08 Dec 2021 08:39 am[/url]":1nzpazte]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906266#p906266:1nzpazte je napisao(la):
ink » Sre Dec 08, 2021 8:32 am[/url]":1nzpazte]a kod nas možeš da budeš najveći Srbenda i da bacaš frižider na divlju deponiju kraj reke.

Upravo zato mi ova renesansa ekološke svesti u Srbiji ne pije vodu, već je pre reč, kao i obično, o politizaciji.

Hmm... pa šta je bolje, da imamo renesansu ekološke svesti (koja možda može da dovede do toga da razmišljamo malo više o prirodnom bogatstvu ove naše zemlje) ili da sve bude po starom?
 
Ako gledamo površno, Slovenci su bili pod Austrijom, a mi pod Turcima. Slovenci se graniče sa Austrijom i Italijom i tamo mogu da idu svakog vikenda, a nama su blizu Rumunija i Bugarska.

Možda ima i veze što im dolaze na skijanje bogatiji sloj evropskog društva, pa tu mogu mnogo da nauče (idu na planinarenje, a ne na roštiljanje). Ne kažem da ne vole roštilj, ali ne ostavljaju đubre na izletištima, kao mi.

Sve u svemu, oni imaju Austriju kao uzor, a mi nemamo.
 
Sve se na kraju temelji na obrazovanju. Kroz vaspitanje i kroz škole se može deci usaditi svest o očuvanju životne sredine, ali i kroz medije. Slovenija je verovatno te vrednosti dobro promovisala.

Primer 1: Amerikanci od početka školovanja na prvom času recituju svoju zakletvu zastavi i zemlji. Evo, ja sam 4. godinu srednje škole proveo tamo i dan danas znam napamet kako ide tekst.

Primer 2: Francuzi na svojim televizijama imaju propagandne poruke gotovo kod svako EPP-a, kojima promovišu zdravu ishranu.

Ima bezbroj drugih primera.

Mi smo izgubili kompas, a neke od tih vrednosti smo imali utelovljene u državnim i društvenim sistemima.

Primer 1: Pasoš Kraljevine SHS je imao poruku kako da se "pečalbari" ponašaju u stranim državama.

Primer 2: Kraljevina Srbija je imala svoju đačku zakletvu koja je u sebi imala i deo koji se odnosio na očuvanje životne sredine (dakle pričam,o o periodu pre I svetskog rata).

Primer 3: Knjaževina, tj. Kraljevina Crna Gora je imala običaj da svaki mladoženja mora da zasadi 20 stabala masline.

Gde smo izgubili svest? Ima raznih primera, ali na kraju dolazimo do obrazovanja.
 
Možda možemo mi (ili nekoliko nas) preko ovog foruma da se organizujemo da napravimo par spotova koji promovišu očuvanje prirode u Srbiji kao najviši oblik patriotizma.

Ili, ako ne to, onda da napravimo "Beobuild nagradu za najbolji spot koji promoviše očuvanje srpske prirode" pa nek drugi (neki jutjuberi, recimo) prave spotove i takmiče se koji je najbolji ... ako 200 nas donira 5 evra, novčani deo nagrade bi mogao da bude 1,000 evra.


EDIT: Evo, našao sam ovo
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j6Y0s6ocHD4[/youtube]

A ovde možete videti koji su svi partneri učestvovali u izradi možda najdosadnijeg video klipa na celom jutjubu:
 

Prilozi

  • zaštita prirode.jpg
    zaštita prirode.jpg
    45,8 KB · Pregleda: 1.310
Evo sta kaze resorna ministarka:

Ирена Вујовић о Рио Тинту: Још се не зна да ли би рудник литијума имао негативан утицај на животну средину, јер процена утицаја још није готова
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906316#p906316:361alct2 je napisao(la):
ink » Sre Dec 08, 2021 12:27 pm[/url]":361alct2]Možda možemo mi (ili nekoliko nas) preko ovog foruma da se organizujemo da napravimo par spotova koji promovišu očuvanje prirode u Srbiji kao najviši oblik patriotizma.

Ili, ako ne to, onda da napravimo "Beobuild nagradu za najbolji spot koji promoviše očuvanje srpske prirode" pa nek drugi (neki jutjuberi, recimo) prave spotove i takmiče se koji je najbolji ... ako 200 nas donira 5 evra, novčani deo nagrade bi mogao da bude 1,000 evra.


EDIT: Evo, našao sam ovo
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j6Y0s6ocHD4[/youtube]

A ovde možete videti koji su svi partneri učestvovali u izradi možda najdosadnijeg video klipa na celom jutjubu:
file.php

Dobra ideja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906324#p906324:1g7v3h2n je napisao(la):
MC_ » Сре Дец 08, 2021 11:48 am[/url]":1g7v3h2n]Evo sta kaze resorna ministarka:

Ирена Вујовић о Рио Тинту: Још се не зна да ли би рудник литијума имао негативан утицај на животну средину, јер процена утицаја још није готова
Нећемо знати ни када заврше са проценом.
 
Ovde samo napisali gomilu postova zbog izjave o "borbi za izmeštanje jalovišta", a sada je objavljeno da Rio Tinto nije ni dobio tu lokaciju za jalovište, pa izgleda da smo "džabe krečili".

""Rio Tinto je podneo zvaničan zahtev za izmenu Prostornog plana područja posebne namene u kojem traže da se iz Štavice premesti deponija odnosno odlagalište ili jalovište u najplodniji deo Jadra. Za to nisu dobili nikakvo odobrenje vlade i moj apel javni vladi je da se to ne dogodi", poručio je Vučić

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/ri ... de-2070216
 
Као, играју се политике... Он шаље јавни апел Влади... Дај бре...
 
Laz i spinovanje.
Jalovina je predvidjena u samom kompleksu projektom, a i takodje nekih 10ak km juznije gde se planom predvidja planina jalovine povrsine vece i od samog kompleksa u Jadru.
Sve izmedju te dve lokacije ce da postane svinjac nalik na ono sto je u Boru i Majdanpeku.
Nema tu dalje bajki o jalovini, projekat ne sme da se dozvoli i tacka.
 
Zapravo najveći svinjci u Srbiji su rudnici Kolubara i Kostolac. Vide se cak na mapi Srbije kolko su veliki. Subvencionisanjem solarnih panela i eletrana, moglo bi se smanji kopanje uglja bar 50%. Zatim masa dozvoljenih kamenoloma, gde investitor dživdžan može sutra ti se pojavi na imanju pored, pa da ti prolepša vidik u iskop, da ti tandču ceo dan mašine, drobilice, kamioni, i da ti sve pobeli od prašine. kamenoloma.
Ova priča sa litijumom se odvija loše, naftaši (otuda možda spominjanje Rokfeler fondacije) trljaju ruke jer je alavi režim Srbije, umesto da otvori mali podzemni rudnik za potrebe Srba tolko alav da hoće ogroman rudnik za izvoz rude u pola Evrope, a onda se naravno Srbi bune da neće pola zemlje zbog stranaca da im se raskopa i uništi.
 
Pored planine jalovine prema usvojenom planu (A), oni bi izmestili jalovinu iz kruga rudnika sve do opstine Krupanj??

genijalno.jpg


Miroslav Mijatović, iz Udruženja PAKT (Podrinjski anti korupcijski tim) kaže za N1 da je odluka ministra Tomislava Momirovića bila ekspresni potez nakon jučerašnje Vučićeve najave. On je pojasnio da se deponija iz doline Jadra premešta u okolinu Štavice, mesta koja se nalazi na teritoriji SO Krupanj. On kaže da je kompanija Rio Tinto tražila pre dva, tri meseca da se izmeni prostorni plan i da deponija bude u dolini Jadra, da je to je usvojeno, a da se sada ta odluka poništava.

„Ovo je jedan ekspresna reakcija ministra Tomislava Momirovića nakon jedne bojažljive najave koju je predsednik izrekao juče na konferenciji za štampu da će država odustati od te lokacije u samoj dolini Jadra, odnosno da će vratiti deponiju i namere kompanije Rio Tinto, da deponiju smesti na teritoriju SO Krupanj, između dve planine, u Štavice. Da podsetim javnost da je kompanija pre tri meseca podnela zahtev za izmenu prostornog plana područja posebne namene, i suština te izmene je bila da se deponija iz Štavica premesti u dolinu Jadra“, kaže Mijatović.

Dodaje da bi ostvarivanje te namere bila prava katastrofa, kao i da na to upozorava već više od godinu dana.

„Da upozorimo javnost i da možda ukažemo predsedniku na stvar koju nije znao. Radi se o dve tehnologije odlaganja otpada. Kompanija Rio Tinto je predvidela da se u dolini Jadra odlaže jalovina u nekim ‘pogačama’ koje bi imale od pet do 10 odsto vlažnosti, a potpuno je druga tehnologija kada je u pitanju odlaganje otpada u Štavicama, između dve planine. Taj projekat je zamišljao da se prave pregradne brane, i da se tečna jalovina odlaže između dve planine, što bi non stop pretilo slivu Jadra, kao i Savi i Drini“, navodi Mijatović i ocenjuje da ovom odlukom „ništa nije dobijeno“.

Ocenjuje da se radi o političkoj odluci predsednika Srbije Aleksandra Vučića kojom „on pokušava da ispegla situaciju do izbora“ i da nekako „da narodu do znanja da vlast nije za ovaj projekat kompanije Rio Tinto“.

„Svi ovi zahtevi koji su bili vezani za struju, za put su u stvari bili vezani za život. Ukoliko rudnika bude biklo u dolini Jadra, nema života sa sva ta sela. Što se nas tiče, nama odluka o premeštanju deponije u Štavice apsolutno ništa ne znači, i mi ukazujemo da rudnika ne treba da bude. Mi ne želimo da budemo nikakvi pokusni kunići“, poručio je Mijatović.

https://nova.rs/vesti/politika/momirovi ... ini-jadra/
 
Dole desno je lokacija deponije (A), koja je na opštini Krupanj. . . klik na sliku.
Ona je udaljena oko 10km od rudnika, pa su zato tražili da jedna deponija bude bliža.

 
U sustini nista se ne menja znaci, ta planina djubreta ce tu da ostane kao sto je i po planu.
A svaki plan postrojenja je do sada prikazivao i brdo jalovine u okviru kompleksa.
Dakle mazanje ociju.
 
Deponija je u klancu koji će biti popunjen i neće biti "brdo djubreta", već mlevenog kamena.
 
Bice brdo jalovine (FILTERED TAILINGS). Umesto sume.

Sto i prilici sveopstem lopovluku. Rasumljavanje zarad drvne gradje, prodaje ogreva. Proterivanje staza za hike i uzivanje u prirodi. Svi mogu da se fino ugrade u posao. Dobicemo jalovinu bogatu arsenom i ostalim otrovima dok se poredimo sa Atakamom, australijskim outbackom ili nekim krshem u zapecku Arizone.

 
U jednoj diskusiji na mreži naiđem na sledeći komentar:

"I’m saying that there’s a difference in press coverage based on imperialism, esp as it relates to Germany and Bolivia. Merkel was in with staunch business and US support for over a decade. Morales was couped due to US and German conglomerates interest in lithium reserves."

Zatim sam pogledao šta se u Boliviji događa s litijumom.

Bolivia walks away from lithium project with German company

Bolivia scraps joint lithium project with German company


"The joint venture between Bolivian state company YLB and ACISA aimed to produce up to 40,000 tons of lithium hydroxide per year over a period of 70 years, beginning in 2022.

More than 80% of the lithium was to be exported to Germany, Wolfgang Schmutz, CEO of ACI Group, the parent company of ACISA, said last December.

German Economy Minister Peter Altmaier has urged German industries to secure raw materials for electric batteries to reduce dependence on Asian suppliers.

Morales has sought to avoid lithium being exported only as a raw material, and Germany's willingness to build production facilities in the country helped it secure the joint venture over seven rivals from Canada, Russia and China."

Germany wants Bolivia’s new government to revise scrapped lithium deal
 
Bolivia, Serbia Burundi, Tanzania... What's the difference?
 
Laicko pitanje, da li postoji opcija da se jaloviste stacionira na devastiranim predelima vec postojecih rudnika? Dve muve jednim udarcem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906948#p906948:3ic4cprh je napisao(la):
Zacard » Pet Dec 10, 2021 4:16 am[/url]":3ic4cprh]Laicko pitanje, da li postoji opcija da se jaloviste stacionira na devastiranim predelima vec postojecih rudnika? Dve muve jednim udarcem.

Tehnički je moguće mada problem predstavlja razdaljina tj cena transporta jalovine od rudnika RT'a do nekog devastiranog područja. Svaki kilometar dodatnog transporta puno košta a to nije u interesu RT'a (logično). Drugi problem je ogroman obim i količina jalovine, teško da ima neki rudnik u Srbiji koji može da primi te predvidjene količine jalovine i šuta.
 
Ovde je cela prica da se spasi nemacka hegemonija u Evropi spasavanjem njihove autoindustrije usled prelska na elektrovozila. Ja, kao neko ko se bavi trgovinom bi u tim pregovorima imao par zahtevčića, kao na primer: 1. da se Evropa vrati u Veliku Srbiju, 2. da se srbski/slovenski vrati kao maternji jezik u nemačkim školama, i još sličnih sitnica. Ovo je sad prilika da zemlje sveta otvore svoje fabrike elektrovozila, nema svrhe vise zavisiti od Nemacke niti njima davati pare za kupovinu vozila, a niti da se proizvodnja koncentrise u Nemacku, bolje da ima 100njak fabricica po Evropi ravnomerno. Trebamo se svi udruziti u rusenju nemackih autodinosaurusa Mercedesa, Audija, Bmwa, VWa & Co i podrzati nove brendove out of blue. Ja to vec radim u drugim proizvodima, ali za kola su toliko stisli Srbiju da skoro da uopste nema uvoza ni ponude kineskih elektrovozila koji su 3x jeftiniji.
 
Vrh