Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Могу и да продају права на документацији о истраживањима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905599#p905599:292toc43 je napisao(la):
nex999 » 06 Dec 2021 11:13 am[/url]":292toc43]Haha, kako da ne.
Mogu da se bave poljoprivredom sa tom otkupljenom zemljom.
A mogu i da prodaju zemlju...
 
Zvao sam predstavništvo Rio Sava u BG, ali se javila neka devojčica koja samo zapisuje ko je zvao. Kaže ostali rade od kuće i dala mi je mejl na koji da pošaljem pitanja.

Dobio sam u Loznici njihov info-centar gde se javio čovek koji je čuo za izmeštanje jalovišta. Nezvanično je rekao da će onda morati da koriste jalovište udaljeno više od 10km u brdima. Transport bi se vršio vodom, a višak vode bi morao da ide u postrojenje za preradu, pa onda u reku.

Ekolozi, a i stanovništvo, neće biti oduševljeni ovim rešenjem. Biće to mnogo opravdanih primedbi, pa videćemo šta će se dogoditi u vezi te najave o izmeštanju jalovišta.
 
Haha, jel su ti tako rekli devojčica iz centrale i dečko iz info centra?
Moraće da koriste jalovište više od 10km udaljeno od rudnika za koji "Studije" nisu gotove i za koji nikakav obavezujući ugovor nije potpisan? :)
Jadan Rio Tinto, bas se pomučiše oko tog rudnika koji još ne postoji i o kojem će narod demokratski da se izjasni na referendumu kad "Studije", totalno nezavisne i objektivne, pokažu da je sve u redu i da postoji samo mali uticaj na migratorne ptice kako nam reče Toma Mona, valjda na osnovu njegovih vidovnjackih sposobnosti čitanja studije o uticaju na životnu sredinu koja ne postoji.
Simpatično je kako iz petnih žila pokušavas Dragane da pričaš o tom rudniku litijuma i borata u futur-sigurnom vremenu, ali nema od toga ništa ;)
Oteraće ovaj narod i Rio Tinto tamo gde mu je mesto, a i ovu vlast u političko jalovište ;)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Pitam se ovih dana kako li se sve ovo uklapa sa Ruskim interesima i uticajem u Srbiji. To jest, šta li radi i misli Ruska strana o svemu ovome.

Ne što sam od onih koji čekaju da me oni ''spašavaju'' nego što znam da je Srbija oduvek bila bojno polje velikih igrača (uglavnom malicioznih).
 
Miloše, ne znam kako si zaljučio da to "pokušavam"?! . . samo pratim dogadjaje oko ovog projekta.

Inače, još pre par godina sam napisao da nisam optimističan u vezi litijuma, jer svi traže bolje, lakše i sigurnije el.baterije. Veliki novac je uložen u ta istraživanja i sigurno će pronaći bolje i jeftinije el.baterije, a koje će biti možda bez litijuma ili sa njegovim smanjenim učešćem.

Drugim rečima, litijum nije nezamenljiv kao nap bakar za koji niko i ne traži zamenu. Ili zlato, pa zato postoji opasnost da za nap 10 godina rudnik u Jadru prestane sa radom. Onda je pitanje da li ga uopše otvarati, ako će se rudariti samo bor ili borati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905585#p905585:2znalp1z je napisao(la):
dragan » Pon Dec 06, 2021 9:56 am[/url]":2znalp1z]Tačno je i jedno i drugo. :) . . Nema još tog ugovora, ali oni mogu da tuže po drugom osnovu.

Sve informacije mogu da se nadju na njihovom sajtu : https://riotintoserbia.com/mediji/
Koji je to osnov ?
Ajd citiraj jasno gde to pise, koji potpisani dokument na to obavezuje, koja stavka tog dokumenta ?

A ovaj link sto si ostavio da "sve pise", ne mogu da nadjem gde tacno pise to sto ti tvrdis.
 
Ako bude nekog tužakanja, videćeš po ko osnovu. . o tome je pisao i ovaj član.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905583#p905583:2nc0xy50 je napisao(la):
zekagradjevinar » Pon Dec 06, 2021 8:48 am[/url]":2nc0xy50]Ono što sam čuo od jednog meštanina je da je zemlja već otkupljena i da se ljudi polako sele. Rekao mi je da je dobio informaciju od Rio Tinta da je do sad uloženo milijardu evra u ispitivanja i da je stvar gotova samo je pitanje kada će početi eksploatacija, da je mogućnost da Srbija izađe iz projekta gotovo nikakva i da bi u slučaju da izađe iz projekta plaćala ogromne penale.
 
Izgleda da je ta tuzba neko mitsko stvorenje koje ce se ukazati samo ako mu se molimo dovoljno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905662#p905662:2x69xwdy je napisao(la):
dragan » Pon Dec 06, 2021 2:04 pm[/url]":2x69xwdy]Ako bude nekog tužakanja, videćeš po ko osnovu. . o tome je pisao i ovaj član.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905583#p905583:2x69xwdy je napisao(la):
zekagradjevinar » Pon Dec 06, 2021 8:48 am[/url]":2x69xwdy]Ono što sam čuo od jednog meštanina je da je zemlja već otkupljena i da se ljudi polako sele. Rekao mi je da je dobio informaciju od Rio Tinta da je do sad uloženo milijardu evra u ispitivanja i da je stvar gotova samo je pitanje kada će početi eksploatacija, da je mogućnost da Srbija izađe iz projekta gotovo nikakva i da bi u slučaju da izađe iz projekta plaćala ogromne penale.
Glavni dokaz je to sto je zakagradjevinar cuo do nekog mestanina :lol:
Mutis kao i tvoj vodja.
 
https://nova.rs/vesti/drustvo/ubicu-ako ... rio-tinta/

Ubiću ako mi neko otme zemlju: Branimir se suprotstavio Vučiću oko Rio Tinta
DRUŠTVO Autor:Bojana Milovanović05. dec. 2021


"Ovo je moja dedovina, radio sam, ostario sam i sad to treba da mi otme neki Rio Tinto. Oni prave pritisak, a to je sve naša Vlada dozvolila. Država im je dozvolila da narod ucenjuju i da se oni gazde. Ja sam njima rekao: u moju njivu ne može ući niko bez dogovora, a ko pokuša na silu da uđe - ja ću da ubijem", odzvanjaju reči Branimira Kokanovića (74) meštanina Gornjih Nedeljica, koji se nije libio ni da se suprotstavi predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

Sate je predsednik juče proveo u razgovoru s meštanima Gornjih Nedeljica, a naleteo je na tvrd orah – deku Branimira.

„Nama rudnik ovde ne treba, mi imamo plodnu zemlju i živimo od svog rada“, istakao rekao je Branimir Vučiću u lice.

Naveo je i da se tri puta obraćao predsedniku, ali da nije dobio odgovor.

U svom maniru, Vučić je pokušao da izokrene čitavu priču.

„Pisala je odgovor Suzana Paunović, samo vam je rekla šta su čije nadležnosti. Potpisala vam je ovde. Niste zadovoljni odgovorom, dobro“, rekao je Vučić, na šta mu je stariji gospodin još jednom poručio da ništa nije dobio.

Dan nakon predsednikove posete, za Nova.rs, Branimir svedoči o maltretiranju koje doživljava zbog toga što ne želi da svoju njivu da Rio Tintu.

Kad im je rekao da je spreman i da ubije, ako pokušaju da mu na silu otmu njivu, stigla mu je policija na vrata. Redovni su i pozivi i uznemiravanje telefonom, tvrdi naš sagovornik.

„Oni mene prijave policiji, policija mi je dolazila da vidi da li imam naoružanje. Imam motku, sekiru, vilie, s tim radim. Vodili su me u stanicu policije u Loznici, da dam izjavu „, svedoči Branimir.

Opisuje nam ovaj domačin i skromne uslove u kojima živi. Uprkos svemu, ne da svoja tri hektara.

„Ja sam u penziji, sin mi radi za platu od 30.000, snaja ima 30.000 platu. Moramo da radimo dodatni posao. Kupili smo mehanizaciju da sejemo kukuruz i pšenicu, soju, gajimo stoku – svinje, goveda. Oni to sada hoće da nam otmu. Ja ih lepo pitam – je l’ treba vama ova zemlja? Kažu – treba. Kupite mi onda oko Beograda, Zlatibora, nekih tri hektara zemlje i eto. Oni kažu, pa nije tvoja zemlja u Beogradu. Pa nije ni ruda u Beogradu. Nude za 160 evra po aru, a gde ja to da kupim, gde? Njiva mi je na 15 minuta od kuće, ima i asfalt i struju i izvorsku vodu, gde ja to mogu da nađem?“, ne odstupa Branimir.

Za Rio Tinto imao je brojna pitanja, ali nema odgovora.

„Hoću li ja živeti bolje ili gore? Ko će meni školovati unuke? Jedna studira medicinu, druga završava gimnaziju, treća ide u osnovnu“, postavljao je Branimir silna pitanja u ispostavama Rio Tinta, išao je i u Loznicu.

„Ne ide ni put ni pruga preko moje njive, zašto vama treba moja zemlja? Kažu – tako smo zacrtali. Kako ste zacrtali, a mene niko ništa nije pitao“, ne da se Branimir.

Obraćao se i predsedniku države, tri puta, već šest meseci traju prepiske, ali uzalud.

„Napisao sam mu da sam ugrožen, potcenjen i ucenjen“, kaže Branimir, a jedino što je zauzvrat dobio je da njegov problem nije nadležnost predsednika, već Ministarstva rudarstva i energetike – ni od njih nije stigla ni reč.

Opisuje nam i sve pokušaje zastrašivanja i ucenjivanja.

„Dođu pa mi kažu – bolje da daš nama zemlju za 160 evra, nego da ti Vučić uzme eskproprijacijom za 50 evra“, pretili su našem sagovorniku tom strašnom rečju i zakonom oko kojeg se sada lome koplja i zbog kojeg se blokiraju putevi u Srbiji.

„Ja ne dam, ubiću ko dođe da mi otme. Ne treba mi žuta banka od Rio Tinta. Ako se otvori taj rudnik, to će biti otrov. Hoće i da naprave deponiju u polju koje je plodno – ima pšenica, ima soja ima kukuruz ima lucerka. Zatrovaće sve, ovde neće biti života, neće niko ostati, niti se oženiti niti udati, sve će ostati pusto“, svestan je naš sagovornik šta donosi Rio Tinto.

Podržava i blokade puteva i proteste, ali napominje – samo ako su protiv Rio Tinta.

„Ako je radi Đilasa i Vučića, to me ne interesuje“, jasan je naš sagovornik.

Kaže i da su njegove komšije istog mišljenja kao i on.

„Prodali su uglavnom oni koji su imali vikendice, a od domaćina nije niko za rudnik, svi su protiv. Ništa nećemo dobiti, samo će nas potrovato. Srbija će da nestane, a i inače je mala“, zaključuje naš sagovornik.
 
Ja bih želeo da neko pokaže papir gde piše koliki su penali, a ne da Brnaba koristi izraze "brat bratu" ili da na pijaci saznajemo detalje ugovora od "proverenih" izvora.
 
Mislim da nije problem penala koje bi Srbija trebala da plati, već povećeg mita koje su neki primili :) ....
 
To i ja mislim.

Da se ne lažemo, nije to specijalnost ovih prostora, svaka velika firma to radi. E tu sad dolazimo do onoga što je bitno za onoga ko je primio taj mito i obavezao se na nešto što en može da ispuni.

Bio je neki film gde je baš to bilo i primalac mita je rekao "pa tuži me", a davalac mu je rekao "ne, nego ću da javim mafiji da si im upropatio posao, pa se ti snađi".
 
A u sučaju vrha SNS to može biti svako iz njihovog okruženja, iz BIA, MUP... koja bi to bila ironija sudbine da im na kraju glave dođe upravo njihova negativna selekcija najnekvalitetnijih ljudi.... i to bi možda i moglo da objasni ovu iznenadnu nervozu i nesnalaženje u novonastaloj situaciji....
 
Iskreno se nadam da je tako. Odavno mislim da ova ekipe može da siđe sa vlasti samo ako prerastu svoje sposobnosti i krenu da rade nešto na svoju ruku.

Mogli su lepo da se bahanališu u Srbiji još 50 godina, ali da se ne mešaju u svetske stvari i da tu ćute i rade kako im se kaže (Kosovo kao primer). Ali ne, čuli su da u litijumu leži dobra kinta i upravo padaju na tome (nadam se) i toj negativnoj selekciji koju pominješ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905644#p905644:1a36rt7y je napisao(la):
.milos. » Pon Dec 06, 2021 12:27 pm[/url]":1a36rt7y]u futur-sigurnom vremenu, ali nema od toga ništa ;)
Oteraće ovaj narod i Rio Tinto tamo gde mu je mesto, a i ovu vlast u političko jalovište ;)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

To jos uvek nije sigurno. Vucic jos uvek nije pokrenuo masineriju za referendum.
 
Aleksandar Vučić je nedavno izjavio da ukoliko “kompanija Rio Tinto napusti dolinu Jadra država mora da obešteti firmu u iznosu od 100 milijardi”, evra, dolara, dinara, klikera – nije rekao čega. “Rio Tinto” je državi prema obavezi plaćanja naknade za primenjena geološka istraživanja mineralnih i drugih geoloških resursa i naknade za zadržavanje istražnog prostora do sada uplatio 13.044.493,60 RSD. Kako je trinaest miliona dinara naraslo u zastrašujuće potencijalno “obeštećenje” od sto milijardi nečega? Čime nas to i zašto plaši Aleksandar Vučić?

Možda se radi o “džentlmenskom” vraćanju iznosa primljenom “ispod žita”, tzv. “success fee” (naknada za uspešno osiguranu realizaciju projekta, mito na srpskom), o čemu sam već pisao u nekom prethodnom tekstu? Naime, ukoliko “garant” ne obezbedi realizaciju predviđenog projekta za koji je unapred primio “success fee”, a dao je usmenu garanciju da će svojim uticajem, bez obzira na zakone i lokalno raspoloženje, obezbediti realizaciju projekta, dužan je da naknadu vrati u dvostrukom iznosu. To je isti princip kao davanje kapare kod nas i odustajanje od kaparisanog ugovora. Razlika je što je iznos kapare tačno zakonski opredeljen i ugovorno transparentan, dok je “success fee” rezultat tajnog dogovora zainteresovanih strana, netransparentan, kreće se u rasponu od 3-20% vrednosti projekta, isplaćuje se na tajni racun, a “kupac” ga je već ukalkulisao u ukupnu cenu projekta, tako da nije na njegovu štetu. Šteta je na narodu, koji plaća skupe kredite kojima se pokriva za “success fee” naduvana cena nekog projekta.

https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-eko ... vucic.html

Ovo samo prenosim kao "temu za razmisljanje", da se nadoveze na ono sto ste vec napisali u postovima. A i kruze glasine da SNS u Loznici nije bas srecan sa kolacem koji (ni)su dobili za razliku od beogradskog...

Uostalom, nije ni ova tema jedina gde se poveo spin o "odsteti", i drugi su poceli da primecuju "talking points" naredjen iz centrale


https://www.facebook.com/groups/1925328764350247/
 
Cak i da su legalno potpisali (da nije mito i korupcija) samo nece da nam kazu, odakle im pravo da potpisuju bez zavrsetka studije o uticaju na zivotnu sredinu ???
I bez konsultovanja parlamenta i javnosti ???
 
Earthmoving":d88k6mqc je napisao(la):
Kakav Referendum kad nema nikoga više ko ne veruje da Vučić ne krade i namešta glasanja. Takođe, ako je Vučićeva pozicija naoružana (ministar policije, min vojske, policija, vojska, sudstvo), onda za ravnopravan Referendum mora i Opozicija da bude naoružana, inače režim može silom da pokrade glasanje, a Opozicija nema čime da brani izbornu volju Naroda

Ja se bojim da ti uopšte nisi svestan mogućih posledica onoga što što pričaš?

Tebi je izgleda baš stalo da opet Srbi na Srbina zapuca i da se ponovo lije srpska krv?

100 put da ponovim.
Priča o krađi je prazna priča.
Ona može da ima smisla i imala bi smisla da je vladajuća oligarhija vlast osvojila nekom tesnom većinom.
No sobzirom na ubedljivu većinu osvojenih glasova od na izbore izašlih birača (a to se broji), apsolutno je nebitno čak i da su zaista pokrali i 100.000 glasova.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905715#p905715:jqwifw54 je napisao(la):
astrodule » 06 Dec 2021 03:28 pm[/url]":jqwifw54]Iskreno se nadam da je tako. Odavno mislim da ova ekipe može da siđe sa vlasti samo ako prerastu svoje sposobnosti i krenu da rade nešto na svoju ruku.

Mogli su lepo da se bahanališu u Srbiji još 50 godina, ali da se ne mešaju u svetske stvari i da tu ćute i rade kako im se kaže (Kosovo kao primer). Ali ne, čuli su da u litijumu leži dobra kinta i upravo padaju na tome (nadam se) i toj negativnoj selekciji koju pominješ.

Mogli su, ali...to je alavo, primitivno, neškolovano... umesto da vade pouke iz istorije oni su verovali u mitove, umesto da su čitali oni su kupovali diplome, u životu nisu imali mesec dana poštenog rada... i pomislili su da mogu da sprovedu takav "deal" sa velikim igračima u Srbiji.

Samo, onaj dekica nije nepismeni seljak iz neke Bolivije, Nikaragve, a i prosečan policajac pa i pametniji kriminalac ipak znaju da i ako dobiju svoje mrvice od šefa ipak moraju posle da nastave da žive ovde i da će da im deca piju istu prljavu vodu kao i svi ostali....
 
spali ste na to da vam je jedan od argumenata protiv iskopavanja litijuma izmučeni stariji čovek, koji nije sposoban verovatno ni svoje dvorište pošteno da sredi budući da je debelo u osmoj deceniji.
a da se isti taj čovek bunio protiv iseljavanja zbog autoputa, drugačiju biste priču pričali.

na temi o požeškom autoputu jedini je branik pričao o muci ljudi koji su morali da celo gazdinstvo izmeste, mislim da se niko nije osvrnuo na pisanje.

priče o ekologiji su uspeli da prodaju ljudi koji o tehnološkom procesu obrade rude pojma nemaju, niti su pročitali jednu nezavisnu analizu, lagali su o procesu prerade, ispustu u vazduh.

jedino što su pogodili je da će morati da se poseče 250 ha šume.

pre nego što neko kaže da sam vučićev bot ili novi dragan, da vam kažem da sam ja uvek za industrijalizaciju, da postoje granične vrednosti koje su uglavnom prekopirane iz DIN standarda za zaštitu životne sredine i da bih sačekao da vidim završene studije pre nego što bih bio za ili protiv rio tinta.
 
Jalovina nece biti samo u krugu postrojenja, cisto da se napomene



Vec i nesto dalje ...

 
Protiv Rio Tinta dovoljno govore njegova dosadašnja dela u drugim zemljama...
 
I jos nesto da se zna, Zidjin je otvorio Cukaru Peki bez ikakavih dozvola i studija. Drzava im nije trazila nista. O projektu ne znamo nista. Isto tako i ovde, pouzdati se u drzavne sluzbe za bilo sta od izdavanja dozvola do kontrole je smehotres.
Taj nesrecni kraj oko Bora je pusten niz vodu od strane drzave i tu se lepo vidi nasa rudarska buducnost na delu. Pogotovo sa ovoliko potencijalnih nalazista litijuma po celoj zemlji, ne samo oko reke Jadar.
 
Vrh