Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Kako izmeštanje deponije/jalovišta dovodi u pitanje otvaranje rudnika?
 
Pisao sam o tome jer je na sastanku sa stanovnicima Jadra u vezi Rio Tinta, predsednik izjavio :

""Borićemo se za to da se izmesti odlagalište i jalovište, jer nikakvog smisla nema da bude u koritu dveju reka", rekao je predsednik i dodao da "ako im je skupo onda neka dođe neki novi investitor". (?!)
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/vu ... or-2067562

Ako je to tako, onda mora hitno da se obavesti Rio Tinto, jer oni rade studiju za tu lokaciju. Zatim mora da se nadje druga lokacija, koja će biti prihvatljiva tamošnjem stanovništvu, a to neći biti lako.

Ako se nešto i dogovore, posle više meseci rasprave, onda moraju da se koriguju urbanistički planovi, a Rio Tinto izvrši nova istraživanja tog terena kako bi radili novu sturiju za jalovište.

Sve to će da potraje 2-3 godine, a dotle se možda nadje drugi element za el.baterije i Litijum ispadne iz igre, a ostane samo Bor i borati da se eventualno rudare u Jadru, ako bude to isplativo.

Videćemo reakciju Rio Tnto kada im saopšte da moraju da traže novo jalovište, što neće biti lako, a moraće da rade ponovo geološka ispitivanja i pišu novu Studiju. . . koja opet može da bude osporena.
 
Neron nijednom nije pomenuo da će se odustati od rudnika, nije imao odgovor na većinu primedbi meštana, već je samo govorio da će zamoliti Rio Tinto za ovo, da će pokušati da im ukaže na ono itd..

To što su se režimski mediji uhvatili za mogućnost izmeštanja jalovišta i sada spinuju o tome, prave mesiju i spasioca od ovog psiha, to je druga stvar.
 
Nije on rekao da će ih "zamoliti", već da će se "boriti" za izmeštanje jalovišta i obećao je da će njegova borba biti uspešna. Sada to nije nikakva mogućnost, već će vlada to tražiti na njegovu inicijativu.

Rio Tinto će vrlo teško da nadje novu lokaciju, a sa kojom će okolni stanovnici biti zadovoljni. Ako to sve bude tako, nema ništa od otvaranja rudnika bez jalovišta. Možda je to "izlazna strategija".
 
Da je Srbija suverena zemlja, ne bi se "borio" već bi Narod preko vlasti oglučio. Ako je neko mimo volje i dozvole Naroda potpisao ranije neki Ugovor, on se poništava jer Narod nije dao saglasnost za takvu odluku. Narod i vlast koju je izabrao da ga predstavlja nema obavezu da poštuje koruptivne i diskretne Ugovore koje neko potpisuje zloupotrebljavajući službeni položaj. Dakle, nema šta da se Vučić "bori", već ima osnova za poništenje. Međutim, postoji drugi scenario gde on trguje sa strancima da ga ostave na vlasti, a da im on za uzvrat da eksploataciju. Pošto čovek stalno laže i niko mu ništa ne veruje, biće veoma teško da komuniciraju Narod i Država jer je nepoverenje tolko, i stalno raste da počinje da blokira funkcionisanje zemlje, pa nema druge nego da Vičić ode sa vlasti. Ispucao je svoje laži, nema više šta da se sluša
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905297#p905297:3h5pqp6s je napisao(la):
dragan » Ned Dec 05, 2021 10:01 am[/url]":3h5pqp6s]Rio Tinto će vrlo teško da nadje novu lokaciju, a sa kojom će okolni stanovnici biti zadovoljni. Ako to sve bude tako, nema ništa od otvaranja rudnika bez jalovišta. Možda je to "izlazna strategija".
Mislis da ce ta sibicarska strategija koju prodaje ovde nepismenom narodu da prodje kod svetske korporacije i prepredenih mahera koji je vode. Dobar vic.

On je nesto obecao Rio Tintu i zapadnim kompanjonima u zamenu da ga ne diraju, i da radi po Srbiji sta hoce.
Ako ih tako izsibicari, ne da nema vise podrske nego stizu i kontramere od veooooma jake ekipe sa zapada.
Mozes da zamislis sta ce to znaciti za tvog idola.
 
Nemam nameru da odgovaram na pubertetske i sumanute komentare na moj račun, a šta je "moj idol" rekao u vezi izmeštanja jalovišta od 358ha (1,2x3km) možete videti na ovom snimku od 1h 10min 30sec.

https://www.prva.rs/web-tv/info/vesti/v ... 884?part=3

Ako vlada bude to tažila od Rio Tinta to će indirektno značiti prekid saradnje u vezi rudnika.
Pogledao sam Prostorni plan za rudnik Jadar i tamo teško može da se nadje druga lokacija.
 
Kako ti nije jasno, da posle 10 godina sumanutog laganja, niko normalan više ne vjeruje u to što on govori? Je li to toliko teško shvatiti? :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905326#p905326:1tyvmush je napisao(la):
dragan » Ned Dec 05, 2021 12:40 pm[/url]":1tyvmush]Nemam nameru da odgovaram na pubertetske i sumanute komentare na moj račun, a šta je "moj idol" rekao u vezi izmeštanja jalovišta od 358ha (1,2x3km) možete videti na ovom snimku od 1h 10min 30sec.

https://www.prva.rs/web-tv/info/vesti/v ... 884?part=3

Ako vlada bude to tažila od Rio Tinta to će indirektno značiti prekid saradnje u vezi rudnika.
Pogledao sam Prostorni plan za rudnik Jadar i tamo teško može da se nadje druga lokacija.
Ok, nije ti idol, ali ga podrzavas.
Valjda kapiras da ce prekid saradnje, ako ga bude, imati posledice za vodju.
A to sto on govori, po pravilu je cirkus i demagogija, te hoce da potpise te nece, te narod se pita (verovatno na namestenom referendumu), vise ne zna ni sta da prica a da zadrzi rejting (to mu je jedino bitno).
On moze da uradi sta god hoce, ko jos pita vladu i tzv premijerku, ali je dosao u nezgodnu situaciju sta god da uradi ne valja.
 
Jedno je sigurno - gaće im se tresu i to dobro. A najviše ih plaši što znaju da ovo nisu primarno opozicioni protesti, i nemaju ih čime razvodniti. Ovim spinovanjima tipa "Đilas, Šolak" samo podilaze svom biračkom tijelu, ali ne znaju šta će kad se ujedini ogromna većina koja ih ne podržava. Na izborima će lako razvodniti, ali ono čega se plaše je da ta masa izađe na ulicu i pomete ih, a ovo itekako ima potencijala za taj scenario.
 
Ako ga ja citirm kao predsednika, to ne znači da podržavam svaki njegov stav ili ideju.
Ako vlada bude sprovela to što je rekao u vezi izmeštanja jalovišta, onda će Rio Tinto biti u teškoj situaciji i mene brinu posledice po Srbiju, a ne po njega.

Već sam pisao da oni mogu da nas tuže nekom medjnarodnom sudu za uložen novac i izgubljenu dobit od nap. 5 Milijardi evra. A ako mi sada izmenimo Prostorni plan po kojem oni već rade Studije i kako on reče i naziv nekog zakona, onda će tu da bude i neki osnov za tužbu.

Videćemo šta će od svega toga da bude, samo do sada nijedan medij nije uočio tu opasnost.
 
Ono kad neko vise brine za dobrobit i profit strane korumpirane multinaci korporacije nego za zdravlje, dobrobit i okolinu svojih sunarodnika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905339#p905339:3mtav5w0 je napisao(la):
dragan » Нед Дец 05, 2021 12:23 pm[/url]":3mtav5w0]Ako ga ja citirm kao predsednika, to ne znači da podržavam svaki njegov stav ili ideju.
Ako vlada bude sprovela to što je rekao u vezi izmeštanja jalovišta, onda će Rio Tinto biti u teškoj situaciji i mene brinu posledice po Srbiju, a ne po njega.

Već sam pisao da oni mogu da nas tuže nekom medjnarodnom sudu za uložen novac i izgubljenu dobit od nap. 5 Milijardi evra. A ako mi sada izmenimo Prostorni plan po kojem oni već rade Studije i kako on reče i naziv nekog zakona, onda će tu da bude i neki osnov za tužbu.

Videćemo šta će od svega toga da bude, samo do sada nijedan medij nije uočio tu opasnost.
Na osnovu čega oni mogu da nas tuže? Hajde fino obrazloži, kad si tako pametan.

Pošto ti je očigledno namjera da spinuješ i unosiš strah među ljude, kako ćemo tobože da platimo nekakve milijarde ako odustanemo od Rio Tinta, evo ja ću ti reći: Memorandum nema pravnu snagu, tj. može se jednostrano raskinuti bez ikakvog obeštećenja druge strane. Jedino mogu da nas tuže ako smo sklopili ugovor sa njima o eksploataciji (ne o istraživanju). Pošto trabunjaš da će da nas tuže, a dobar si sa precednikom, možda ti o tom ugovoru znaš nešto više od nas. Da li postoji takav ugovor? Ako postoji, ko ga je potpisao i po čijem odobrenju?
 
Dečko, ti nemaš kapacitet da to shvatiš, već sam obrazložio na ovoj strani.
 
Ne mogu da nas tuze, i to on vrlo dobro zna. Lepo pise cak i u onom Vucicevom memorandumu koji je procureo da raskid ugovora ne obavezuje nikoga ni na sta.

Taj argument je najjadniji od svih do sada u ovoj temi, kad ne prolazi nista drugo tj svaki drugi argument odbrane projekta je ispao glup i besmislen - uhvatiti se toga to je vrh bunara... :laugh:
 
Nije ovde u pitanju taj Memorandum, niti se pozivam na njega. . . pročitaj ovu ber stranicu.
 
Nadam se da Srbija neće imati neke posledice, ali nadam se da onaj ko je dogovorio nešto sa njima hoće. Sigurno je bilo materijalnog lobiranja i te pare će se ili morati vratiti ili će biti nekih podmuklijih posledica za one koji su učestvovali u dogovorima.

Na žalost, to će se opet prelomiti preko naših leđa i nekih novih nameta, aksciza, poreza, taksi ili još naduvanijih ugovora sa ortačke firme
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905350#p905350:32q2w7bj je napisao(la):
dragan » Нед Дец 05, 2021 12:57 pm[/url]":32q2w7bj]Nije ovde u pitanju taj Memorandum, niti se pozivam na njega. . . pročitaj ovu ber stranicu.
Ok, pošto sam ograničenog kapaciteta, zamoliću te da mi kratko odgovoriš da li je sa Rio Tintom potpisan samo onaj Memorandum, ili je pored toga potpisan i Ugovor o eksploataciji rude?
 
Decenija ludila jednog coveka i vladavina mafije mora da ostavi neke posledice. Bankrot drzave? Tu smo vec bili. Gubitak teritorije? Takodje. Sad da li cemo da dozvoljavamo i dalje i spustamo prag tolerancije, e to je pitanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905339#p905339:j3dfqoe4 je napisao(la):
dragan » Ned Dec 05, 2021 1:23 pm[/url]":j3dfqoe4]Ako ga ja citirm kao predsednika, to ne znači da podržavam svaki njegov stav ili ideju.
Ako vlada bude sprovela to što je rekao u vezi izmeštanja jalovišta, onda će Rio Tinto biti u teškoj situaciji i mene brinu posledice po Srbiju, a ne po njega.

Već sam pisao da oni mogu da nas tuže nekom medjnarodnom sudu za uložen novac i izgubljenu dobit od nap. 5 Milijardi evra. A ako mi sada izmenimo Prostorni plan po kojem oni već rade Studije i kako on reče i naziv nekog zakona, onda će tu da bude i neki osnov za tužbu.

Videćemo šta će od svega toga da bude, samo do sada nijedan medij nije uočio tu opasnost.
Ako izbacivanje Rio Tinta donosi posledice ne samo za vodju nego i za Srbiju, ko je onda kriv za te posledice ?
Djilas i Solak, sto su dozvolili RT da istrazuje po Srbiji, ili neki tajni ugovori koji su potpisani u poslednjih par godina ?
Ajde ovako, ako su Djilas i Solak, zar ne bi bilo logicno da ova ekipa manipulatora to jedba doceka i objavi sta su ovi tacno potpisali ?
Posto ne objavljuju ostaje ova druga mogucnost.
Znaci AV je licno kriv za stetu koja moze nastati za Srbiju ako se RT istera.
Plus sto je im je vec obecao rudnik, a za EU je obecao litijum, pa ce ga ovi staviti na crnu listu, a to znaci da mu se ne pise dobro.
 
Kako ponestaje argumenata, sada kolaboracionisti (ne mislim na Duleta) okreću priču u smeru ''ali, ali, šta ćemo sa svime što je Tintara uložila ovde... 5 milijardi evra ćemo da izgubimo...'' :kafa:


Recimo da bi Tintara potraživala tih 5 milijardi evra...
Ok. Koliko je beše Lelekom dao na prenošenje par utakmica? :kafa:

A to je samo jedan od brojnih primera rasipanja ogromne količine narodnih para na gluposti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905339#p905339:3o25n0yu je napisao(la):
dragan » 05 Dec 2021 01:23 pm[/url]":3o25n0yu]Ako ga ja citirm kao predsednika, to ne znači da podržavam svaki njegov stav ili ideju.
Ako vlada bude sprovela to što je rekao u vezi izmeštanja jalovišta, onda će Rio Tinto biti u teškoj situaciji i mene brinu posledice po Srbiju, a ne po njega.

Već sam pisao da oni mogu da nas tuže nekom medjnarodnom sudu za uložen novac i izgubljenu dobit od nap. 5 Milijardi evra. A ako mi sada izmenimo Prostorni plan po kojem oni već rade Studije i kako on reče i naziv nekog zakona, onda će tu da bude i neki osnov za tužbu.

Videćemo šta će od svega toga da bude, samo do sada nijedan medij nije uočio tu opasnost.


To je kapitalizam - svaki posao i ulaganje sa sobom nose i neki rizik... :)

A sad ti Dragane nama objasni pred kojim tačno sudom misliš da će Rio Tinto da tuži Republiku Srbiju, za koje delo i sa kojom argumentacijom i sa kojim dokazima...
 
Rio Tinto je sve radio po važećem Prostornom planu za Jadar, a sada je najavljeno izmeštanje jalovišta od 358 hektara. Da li je vama jasno da onda mora da se nadje drugih 358 hektara i da stanovništvo to prihvati.

To je "nemoguća misija" i zato je to indirektno raskid saradnje, a i povod za tužbu jer se menjaju pravila "u toku utakmice". Pogotovu što hoće da retroaktivno menja i ime jednog zakona.

Ovu studiju koju pišu o jalovištu bi mogli da bace u smeće, pa ako nadju drugu lokaciju i izvrše sva ispitivanja zemljišta, onda krenu da pišu drugu studiju. Na to Rio Tinto neće pristati.

Pred kojim medjunarodnim sudom oni mogu da traže oštetu to ne znam, ali oni sugurno znaju.

PS

Relja, generacijo 2006 :) . . čestitam ti 15. godina pisanja i čitanja na ovom forumu.
 
Raskid koje saradnje? Čime je ozvaničena ta saradnja? Memorandumom ili Ugovorom o eksploataciji?
 
E to i mene najvise zanima, koja saradnja ?
Ajde Dragane, sigurno znas.
 
Vrh