Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Kako se pravdaju rusima za to što energente prepuštamo zapadu?

Mislim da je to veoma prosto. Moskva podržava projekat Jadar, jer podržava ovu vlast koja im nije uvela sankcije itd... Uostalom saopštenje one Zaharove, ako je ona uopšte i relevantna, a u kome praktično satanizuje protestante protiv litijuma, ide u prilog tome.

Moskvi ne treba litijum, jer nema kako da ga iskoristi - ne postoji visoko-tehnološka industrija u Rusiji kojoj je litijum potreban. Zanima ih samo eventualna destabilizacija regiona preko Srbije.
 
Zaradio...boji izraz - dosao do novca. Raspitaj se malo
ulozio jeste nesto, vise u PR nego u sam biznis, kao sto rekoh taj koncep koji propagira je meni lep, ali on ga ne radi, nemoj se zavaravati da on trosi svoje pare na obrazovanje srbije, opet bih preporucio da se raspitas malo
na stranu sto ne priznaje nase institucije, pa kad god mu nesto nije po volji trzi kuci u USA da se tuzaka (sudovima i politicarima), i neko bi takovg (americkog drzavljanina) da nam bude "vodja"
Zamisli coveka koji ne slusa nikog, nema smisla za kompromis, ne uvazava ljude - ljude koje placa i sa kojima saradjuje. E sad, zamisli da mu das malo drzavne moci

Čovek je to zaradio. Napravio nešto što su drugi neopravdano godinama koristili i zaradili milijarde.
Ako je i uložio samo u PR njegov izbor, njegov novac. Da je samo PR mislim da ga nemci ne bi tužili što im se meša u posao.

Ček, treba da veruje u naše institucije? Koje to tačno? Sud? Jesi ozbiljan? Pa pišeš na temi koja je dokaz da je Ustavni Sud korumpiran/pod direktnom kontrolom vlasti i stranaca. Neko ministarstvo? Navedi jednu instituciju koja ima kakav takav kredibilitet.

Ako ne sluša ljude koje plaća, on zna zašto ih plaća, isto kao što zna da donese odluku šta je dobro za njega. Aham, problem su "američki državljani" pošto je sa srpskim državljanima sve u redu i ide nam fantastično.

Da se vratim na temu, razlika između NISa i EPSa sa jedne strane i Rio Tinta sa druge strane, je u koristi koju građani Srbije imaju. Od EPSa i NISa dobijamo energetsku sigurnost. To konkretno znači da kad pritisneš prekidač imaš struju u svojoj kući po donekle razumnoj ceni. To što imamo NIS znači da ne zavisimo od dobre volje neke firme ili suseda da li će uvesti gotov proizvod. Kao što smo u koroni videli, u slučaju nužde pristup kritičnim stvarima može lako da se zabrani i ne treba zavisiti od drugih.

Od Rio Tinta nema ništa dobro, samo zagađenje. Para će biti, samo ne za narod, već za Rio Tinto i domaće političare. Običan čovek neće ni trošiti kilovate litijuma kao što neće ni sipati litijum u auto. Privreda takođe.

Što naravno ne znači da EPS treba pečenjar i njegova sns bulumenta da vodi i da je u redu ložiti blato u TENTu.
 
Da se vratim na temu, razlika između NISa i EPSa sa jedne strane i Rio Tinta sa druge strane, je u koristi koju građani Srbije imaju. Od EPSa i NISa dobijamo energetsku sigurnost. To konkretno znači da kad pritisneš prekidač imaš struju u svojoj kući po donekle razumnoj ceni. To što imamo NIS znači da ne zavisimo od dobre volje neke firme ili suseda da li će uvesti gotov proizvod. Kao što smo u koroni videli, u slučaju nužde pristup kritičnim stvarima može lako da se zabrani i ne treba zavisiti od drugih.

Od Rio Tinta nema ništa dobro, samo zagađenje. Para će biti, samo ne za narod, već za Rio Tinto i domaće političare.

Znači kada bi od litijuma imali više $$$ onda bi bilo OK da se uništi ta tamo zelena dolina Jadra, sve te podzemne vode itd?
Čudni argumenti, koji su doduše ovde izrečeni više puta. Opet, nekako mi to ne ide u prilog brige za ekologiju.
 
Znači kada bi od litijuma imali više $$$ onda bi bilo OK da se uništi ta tamo zelena dolina Jadra, sve te podzemne vode itd?
Čudni argumenti, koji su doduše ovde izrečeni više puta. Opet, nekako mi to ne ide u prilog brige za ekologiju.
To je samo neophodan uslov da uopšte počne diskusija na temu rudnika. Neophodan uslov koji nije zadovoljen.
 
To je samo neophodan uslov da uopšte počne diskusija na temu rudnika. Neophodan uslov koji nije zadovoljen.

Nema mi nikakve logike to što pričaš ili nešto propuštam. To je upravo onako kako zamišljam neku afričku zemlju. Ti se malo buniš oko ekologije, ja ti dam kofer para, započnemo diskusiju i ja otvorim rudnik.

Valjda oko prirodnih lepota, čistog vazduha i vode koja je "deficitarni resurs" nema diskusije, ni po koju cenu.

Ili je zapravo ideja da sutra dođe na vlast neki "ekolog" poveća rudnu rentu sa 3% na 5% i samo smo se šalili?
 
Poslednja izmena:
Za vas je pitanje litijuma paket aranžman.
Ko akcija u lidlu, 200gr nece kopati beograd ce pobediti i 300gr ribnikara Srbija protiv nasilja, pa sta Bog da.
mozes li malo da s.... t...i povodom ribnikara? moji divni prijatelji su izgubili dete u tom zlocinu.
hvala unapred.
mada znajuci te, nista ti nece predstavljati problem da i dalje ke....
 
Znači kada bi od litijuma imali više $$$ onda bi bilo OK da se uništi ta tamo zelena dolina Jadra, sve te podzemne vode itd?
Čudni argumenti, koji su doduše ovde izrečeni više puta. Opet, nekako mi to ne ide u prilog brige za ekologiju.
I tu ti je nešto čudno? Zašto?
Pa koji je prvi i osnovni razlog zašto bi to trebali da uradimo? E pošto to nije ispunjeno a oni kojima litijum treba ne žele da plate punu cenu pokušaće da ga uzmu kolonijalnim metodama.

Pošto se iz tvog pisanja da zaključiti da to podržavaš, koji je razlog za to? Emotivno si vezan za litijum? Estetski više voliš rudnik od zelene doline?
 
I tu ti je nešto čudno? Zašto?
Pa koji je prvi i osnovni razlog zašto bi to trebali da uradimo? E pošto to nije ispunjeno a oni kojima litijum treba ne žele da plate punu cenu pokušaće da ga uzmu kolonijalnim metodama.

Pošto se iz tvog pisanja da zaključiti da to podržavaš, koji je razlog za to? Emotivno si vezan za litijum? Estetski više voliš rudnik od zelene doline?

Što se tiče litijuma - svejedno mi je. Svakako nisam za to, ako bi to napravilo neku nepopravljivu ekološku katastrofu. Međutim o tome nema informacija od gomile šuma koji se stvara i politikanstva. Zapravo mislim da to onima koji guraju projekat i odgovara - čim se stvari skrenu na politički nivo, a vidim da većina ne može tome da odoli, šanse su tanke da se tu nešto promeni. Pusitite me gluposti, ovaj lik bio na protestu u nekom zaseoku, pa prebrojao toliko i toliko ljudi koji su mu prethodno rekli da su glasali za SNS. To su neozbiljne priče, koje upravo doprinose neozbiljnosti rasprave.

Da se vratim na tvoj post - svakako je čudno da je "prvi i osnovni razlog" $$$, kada sam se ovde načitao da to ne treba da se radi "ni po koju cenu". Bilo je doduše i gluposti tipa "neka nam daju 60-70 milijardi" pa neka kopaju, inače ne može. Poenta je da pišete ovde puno, iste stvari u krug (možda ne ti konkretno, ne znam), ali ako čitaš to sa strane - to sve nema previše smisla i valjane argumentacije.

Meni je to isto kao kada bismo rekli OK za 200 milijardi dolara možemo da priznamo Kosovo kao i to da za dobre pare mogu da kopaju litijum i upropaste ceo Jadar, inače ne.
 
Što se tiče litijuma - svejedno mi je. Svakako nisam za to, ako bi to napravilo neku nepopravljivu ekološku katastrofu. Međutim o tome nema informacija od gomile šuma koji se stvara i politikanstva. Zapravo mislim da to onima koji guraju projekat i odgovara - čim se stvari skrenu na politički nivo, a vidim da većina ne može tome da odoli, šanse su tanke da se tu nešto promeni. Pusitite me gluposti, ovaj lik bio na protestu u nekom zaseoku, pa prebrojao toliko i toliko ljudi koji su mu prethodno rekli da su glasali za SNS. To su neozbiljne priče, koje upravo doprinose neozbiljnosti rasprave.

Da se vratim na tvoj post - svakako je čudno da je "prvi i osnovni razlog" $$$, kada sam se ovde načitao da to ne treba da se radi "ni po koju cenu". Bilo je doduše i gluposti tipa "neka nam daju 60-70 milijardi" pa neka kopaju, inače ne može. Poenta je da pišete ovde puno, iste stvari u krug (možda ne ti konkretno, ne znam), ali ako čitaš to sa strane - to sve nema previše smisla i valjane argumentacije.

Meni je to isto kao kada bismo rekli OK za 200 milijardi dolara možemo da priznamo Kosovo kao i to da za dobre pare mogu da kopaju litijum i upropaste ceo Jadar, inače ne.
Imaš naučni rad objavljen od domaće struke.
 
Ne mogu, kada server štuca, pa nestaju postovi... Nema mi svrhe ulaziti više u ovu temu, malo toga pametnog sam pročitao ovde o samoj temi rudnika, ali je puno šuma i prepucavanja.

Videćemo za 2-3 godine šta će biti.
Umesto argumenata si postavio dve poruke chat gpt-a koje sam naravno obrisao.
 
1000012767.jpg
 
Pogledajte današnji intervju Vesne Rakić Vodinelić. U jednom delu opisuje ovde pominjani rudnik u Finskoj.

U odnosu na ovo što se u Srbiji planira bukvalno nebo i zemlja. Oni svoju jalovinu prosipaju po moru daleko od kopna. Ne obrađuju rudu u naseljenom delu, već je transportuju u postrojenje negde na obali.

 
Mislim da je to veoma prosto. Moskva podržava projekat Jadar, jer podržava ovu vlast koja im nije uvela sankcije itd... Uostalom saopštenje one Zaharove, ako je ona uopšte i relevantna, a u kome praktično satanizuje protestante protiv litijuma, ide u prilog tome.

Moskvi ne treba litijum, jer nema kako da ga iskoristi - ne postoji visoko-tehnološka industrija u Rusiji kojoj je litijum potreban. Zanima ih samo eventualna destabilizacija regiona preko Srbije.
Rusija nema visoko- tehnološku industriju...

Ti stvarno veruješ u to?
 
Vrh