Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

I u RS su isto naje*******ali. Nisu ni svesni.

Screenshot_20240704-150246.png
 
Po mom misljenju ne treba ici u krajnost. Srbiji ce svakako trebati vise energije. Odakle ce doci ta energija (nuklearna energije, solarna, energija vetra, geotermalna, hidroelektrane, rudnici) to je sasvim drugo pitanje.
Mene samo zanima, zasto se ne gura vise zelena energija (solarna, energija vetra, geotermalni izvori itd)? Ocigledno da nemamo kapaciteta, strucnih ljudi i sredstava za tako nesto... Voleo bih da mi to neko objasni.
 
Po mom misljenju ne treba ici u krajnost. Srbiji ce svakako trebati vise energije. Odakle ce doci ta energija (nuklearna energije, solarna, energija vetra, geotermalna, hidroelektrane, rudnici) to je sasvim drugo pitanje.
Mene samo zanima, zasto se ne gura vise zelena energija (solarna, energija vetra, geotermalni izvori itd)? Ocigledno da nemamo kapaciteta, strucnih ljudi i sredstava za tako nesto... Voleo bih da mi to neko objasni.
Evo mog mišljenja.

Zato što je EPS država u državi i uradiće sve da zadrži monopol na energiju. Takođe treba i održati ugljarski kartel na snazi po svaku cenu.

A litijum ako nam bude trebao, kupovaćemo ga od Kine. Oni ga imaju za ceo svet.
 
Poslednja izmena:
Pa slazem se, kad se setim samo Grčića i one afere, najezim se...
Po meni EPS bi trebalo privatizovati jer bi tek onda krenuli pravi projekti i ulaganje u opremu, ljude, investicije itd itd... Ali onda bi se pola Srbije pobunilo, jer bi rekli zasto prodajemo i rasprodajemo drzavno :(
Pa EPS nije u stanju vec decenijama da promeni klasicna brojila i da prebaci u digitalna, o cemu mi pricamo :(
 
Mene samo zanima, zasto se ne gura vise zelena energija (solarna, energija vetra, geotermalni izvori itd)? Ocigledno da nemamo kapaciteta, strucnih ljudi i sredstava za tako nesto... Voleo bih da mi to neko objasni.
Откуд идеја да се "не гура"? Гурају и домаћи и странци, имају и свој јак лоби овде (првенствено белгијског и израелског капитала, али има и осталих - и ЕПС је са њима у удружењу).

За државу, званично је приоритетна инвестиција у енергетици РХЕ Бистрица, чији је смисао управо да омогући већу употребу енергије ветра и сунца.

Знаш ли, са друге стране, да Словенија нема ниједан ветропарк?
 
Pa slazem se, kad se setim samo Grčića i one afere, najezim se...
Po meni EPS bi trebalo privatizovati jer bi tek onda krenuli pravi projekti i ulaganje u opremu, ljude, investicije itd itd... Ali onda bi se pola Srbije pobunilo, jer bi rekli zasto prodajemo i rasprodajemo drzavno :(
Pa EPS nije u stanju vec decenijama da promeni klasicna brojila i da prebaci u digitalna, o cemu mi pricamo :(
Питај Македонце колико су се они усрећили приватизацијом електродистрибуције. После њене приватизације плаћају струју дупло више него раније. Такође, ако распродамо сва предузећа која су у лошем стању без обзира на њихову привредну и стратешку важност, неће државне институције бити у бољем стању, неће бити искорењено партијско запошљавање и нећемо живети боље. ЕПС је и уништен да би људи говорили овакве ствари.
 
@Пантограф
Otuda sto sada da imam kesh, ne bih se usudio da kupim elektricni auto. Otuda sto nam je broj punjaca izuzetno skroman i do skora ih je bilo manje od 100. Otuda sto nam je broj registrovanih elektricnih automobila na nivou statisticke greske.
Tako je, solarne paneli su aktuelni poslednjih godina, kao i i vetroparkovi ali to je daleko od nekih ambicija i ozbiljnih prica. Pa poliko samo problema imaju ljudi koji se prijave kao prosumer korisnici, o tome i ne zelim da pricam.
Sloveniji i ne treba vetropark, oni imaju Krško :cool:

@Anonymo96 Pa slazem se ali nije ni ovo resenje, dovoditi partijske ljudi i bivseg vlasnika pecenjare da ti upravlja skoro najvecim preduzecem u zemlji?
 
Sve što je EPS-u potrebno je profesionalna uprava koja bi radila za 10% od budućih uvećanja profita firme.
Naravno da ima svu slobodu da upravlja i brojem radnika i da otkači sve pijavice vezane za EPS.
Nema razloga za prodaju.
 
@Пантограф
Otuda sto sada da imam kesh, ne bih se usudio da kupim elektricni auto. Otuda sto nam je broj punjaca izuzetno skroman i do skora ih je bilo manje od 100. Otuda sto nam je broj registrovanih elektricnih automobila na nivou statisticke greske.
Ја бих се усудио - да живим у кући и да имам још један ауто. Овако, свакако да не бих ни помислио на куповину електричног аутомобила, било где да живим, па и у Србији. Да га изводим на пуњажу од сат времена ко младу, хвала лепо.

Али то нема везе са причом о ОИЕ. Инвестиције у њих су у Србији још како озбиљне.
 
Problem sa solarnim panelima kod stanovnistva - jeste, tj valjda jeste, veliki problemi sa EPS-om i prebacivanje i tretiranje potrosaca/proizvodjaca. Mislim da je dosta ljudi kacilo racunice, ali je bilo nesto da se uopste ne isplati na nivou domacinstva (kada se sagleda celokupna investicija i benefiti). Zbog toga je i dalje najjednostavnija i najisplativija investicija samo solarni 'bojler' koji obezbedjuje toplu vodu (bukvalno usteda potrosnje jednog bojlera). Naravno ovo je sve na nivou vlasnika kuca
E sad sto se tice litijuma voleo bih da nam navedu/daju primer jednog rudnika istog koji nije doveo do veceg unistavanja sredine u kojoj se isti nalazi?
 
Problem sa solarnim panelima kod stanovnistva - jeste, tj valjda jeste, veliki problemi sa EPS-om i prebacivanje i tretiranje potrosaca/proizvodjaca. Mislim da je dosta ljudi kacilo racunice, ali je bilo nesto da se uopste ne isplati na nivou domacinstva (kada se sagleda celokupna investicija i benefiti). Zbog toga je i dalje najjednostavnija i najisplativija investicija samo solarni 'bojler' koji obezbedjuje toplu vodu (bukvalno usteda potrosnje jednog bojlera). Naravno ovo je sve na nivou vlasnika kuca
Pa da, ali ne isplati se izmedju ostalog i zbog toga sto EPS naplacuje naknadu (taksu) za cuvanje KW koje korisnik proizvede i taj visak koji nazad vraca u mrezu a EPS "cuva". Pa zatim, sve te KW koje je prosumer proizveo, EPS brise, resetuje posle februara, marta (iduce godine, ne secam se tacno datuma). Tako da se ljudima vise isplati da ako vec ugradjuju solarne panele da proizvode manje struje nego sto potrose jer ceo taj visak fakticki poklanjaju EPS-u.

@Пантограф
Dokle god budemo vecinski dobijali struju kopanjem iz rudnika i koristeci hidroelektrane, ne mozemo ozbiljno pricati o OIE. Slazem se da se ulaze ali nedovoljno jos uvek.
 
Poslednja izmena:
Za znalce, dokle se stiglo sa pričom o prozjumerima? Da li je EPS olakšao sve procedure?

Znam da nas jedna Mađarska tu debelo šije, a imaju duplo manje sunca od nas.
 
Pa da, ali ne isplati se izmedju ostalog i zbog toga sto EPS naplacuje naknadu (taksu) za cuvanje KW koje korisnik proizvede i taj visak koji nazad vraca u mrezu a EPS "cuva". Pa zatim, sve te KW koje je prosumer proizveo, EPS brise, resetuje posle februara, marta (iduce godine, ne secam se tacno datuma). Tako da se ljudima vise isplati da ako vec ugradjuju solarne panele da proizvode manje struje nego sto potrose jer ceo taj visak fakticki poklanjaju EPS-u.

@Пантограф
Dokle god budemo vecinski dobijali struju kopanjem iz rudnika i koristeci hidroelektrane, ne mozemo ozbiljno pricati o OIE. Slazem se da se ulaze ali nedovoljno jos uvek.

Da dodam i da struja koja je proivedena u visoj tarifi ne moze da se korsti u nizoj, i obrnuto. U prevodu, ako u jednoj tarifi proizvedete vise nego u drugoj, to pripada EPS-u, a manjak u drugoj vam naplacuju.

Ja cekam vec vise od tri meseca da mi odobre trofazni prikljucak, nista se ne desava, a tek kad ga dobijem i postavim, mogu da podnesem zahtev za prikljucenje solarnih panela na mrezu i ponovo cekam sledece odobrenje. Ne moze da se odmah podnese jedan zahtev, niti da se odmah postavi dvosmerni sat, vec mora da se dva puta kupuje.

Sve zbog EPS-a i toga sto nije isto odeljenje koje daje odobrenje za jedno i drugo, i nemaju predvidjenu proceduru da se dve stvari urade odjednom.
 
Pa da, ali ne isplati se izmedju ostalog i zbog toga sto EPS naplacuje naknadu (taksu) za cuvanje KW koje korisnik proizvede i taj visak koji nazad vraca u mrezu a EPS "cuva". Pa zatim, sve te KW koje je prosumer proizveo, EPS brise, resetuje posle februara, marta (iduce godine, ne secam se tacno datuma). Tako da se ljudima vise isplati da ako vec ugradjuju solarne panele da proizvode manje struje nego sto potrose jer ceo taj visak fakticki poklanjaju EPS-u.

@Пантограф
Dokle god budemo vecinski dobijali struju kopanjem iz rudnika i koristeci hidroelektrane, ne mozemo ozbiljno pricati o OIE. Slazem se da se ulaze ali nedovoljno jos uvek.
To je to. Ne daj bože da ljudi osete nezavisnost od EPS.

Nešto mi se čini da kad baterije za domaćinstva pojeftine dovoljno da će tada država uskočiti sa nekom nenormalnom taksom ili porezom kako ljudi ne bi masovno išli off grid.

Isto kao što sada rade sa lakim e vozilima. Što više ljudi bude vozilo to će mere za demotivaciju biti žešće. Gorivo mora da se troši i tačka.
 
Ја бих се усудио - да живим у кући и да имам још један ауто. Овако, свакако да не бих ни помислио на куповину електричног аутомобила, било где да живим, па и у Србији. Да га изводим на пуњажу од сат времена ко младу, хвала лепо.

Али то нема везе са причом о ОИЕ. Инвестиције у њих су у Србији још како озбиљне.
Ali punjenje elektricnog auta kosta 5-6x manje (u americi) nego da napunis rezervoar. 12-15$ naspram 70$. Kod nas je valjda jos uvek besplatno na punjacima ne bih znao. Tako da isplativo je. Dao sam primer amerike ako krenu da naplacuju i ovde. Inace i tamo je bilo besplatno (mislim da dozivotno i dalje jeste za rane kupce Teslinih kola). A i vreme punjenja se smanjuje, mnogi se napune 100% za 45 minuta a za 15 minuta punjenja mozes da predjes 200 km bukvalno. A i svako ko ima kucu, kupi punjac pa ga puni kuci kad parkira
 
Poslednja izmena:
Trust me bro 😂

Onda puštaj rudnik, nema rizika po prirodu. A i zaradićemo.
Može sve da se spusti na “verujem /ne verujem” nivo razgovora. Od početka jedino poštujem kada pročitam podatke o projektu. Sve piše ovde samo idi malo unazad i ignoriši skeptične komentare. Ako si projekat podelio na dve strane - za i protiv vlasti onda si ušao u Cutin i Savin spin i to razumem jer je veliki broj ljudi u to upao i na kraju krajeva njih postavio danas za poslanike i političare. Bravo za njih dvojicu. A šta ćemo sa privredom ove zemlje i neophodnim ulaganjima, nikad završenom tranzicijom, opredeljenjem do koje mere ćemo biti tržišna privreda ili će politika da nam kontroliše sve tokove kao sto je to bilo za vreme SFRJ - modela koji je propao.

Trust me bro - nama trebaju ovakve investicije, naročito od strane kompanija koje imaju odgovornost prema svojim akcionarima i koje su “otvorene” na berzi. To se retko dešava na ovim prostorima. I u ovim iznosima koje ovaj projekat nosi. Da je sreće da su razvijene zapadne kompanije uložile u Bor, Smederevo i ostale “prljave” industrije bili bi daleko razvijenija zemlja (i čistija).
 
Akcionare boli dupe za ekološku štetu. To smo bar na primeru RioTinta mogli videti.

Jedino što akcionari žele jeste da njihova akcija više vredi.

Hajde sad smisli nešto novo pa dođi opet.
 
Što je najgore oni ni ne žele da kopaju.

Cilj je da se pokloni mineralni resurs drugome. U isto vreme mantraju o Kosovu kao ležištu ne znam kakvih sirovina.

Ali "moraju zbog posla".
 
Vrh