Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Иде се у том правцу. Прво ће се погасити оперстиве јавних предузећа и ангажовати "аутсорс" фирме.
 
Иде се у том правцу. Прво ће се погасити оперстиве јавних предузећа и ангажовати "аутсорс" фирме.

pa vec smo krenuli, Vedi Vini VINCI SA. Samo sto je to mozda i najnormalnija varijanta, kada ode ovo ostalo, ugasili smo ga. Mada tesko da moze gore nego sta se desava u EPS-u i kolubari. Jedino da ugase proizvodnju skroz.
 
Може, сутра нпр. приватизовани ЕПС да искључи струју некој школи или болници због дуговања.
 
Нећемо мерцедс, хоћемо здраву воду и земљу.
Mi zdravu vodu i zemlju nemamo ni sada u potpunosti. Imamo toliko deponija, recikkaža ne postoji, slabo smo obrazovani po pitanju ekologije…

Ovo je nevezano za Rio Tinto i rudnike litijuma protiv kojih sam i sam na način na koji su planirali da ih izvedu. Ali nije da smo mi baš Slovenija ili Norveška po pitanju svesti i očuvanju zivotne sredine.
 
Mi zdravu vodu i zemlju nemamo ni sada u potpunosti. Imamo toliko deponija, recikkaža ne postoji, slabo smo obrazovani po pitanju ekologije…

Ovo je nevezano za Rio Tinto i rudnike litijuma protiv kojih sam i sam na način na koji su planirali da ih izvedu. Ali nije da smo mi baš Slovenija ili Norveška po pitanju svesti i očuvanju zivotne sredine.

1677281357440.png



Sta nam radi Rio Tinto. I Nato.
 
Mi zdravu vodu i zemlju nemamo ni sada u potpunosti. Imamo toliko deponija, recikkaža ne postoji, slabo smo obrazovani po pitanju ekologije…

Ovo je nevezano za Rio Tinto i rudnike litijuma protiv kojih sam i sam na način na koji su planirali da ih izvedu. Ali nije da smo mi baš Slovenija ili Norveška po pitanju svesti i očuvanju zivotne sredine.

kada pogledam ovu sliku @Cheyenne pomišljam na to da će možda Rio tinto na kraju relativno da radi bolje na čuvanju prirode nego mi sami.

Nema smisla diskutovati o tome “kako želimo našu zemlju, prirodu, vodu” kada su to samo prazne priče. Dovoljno je provozati se malo našom zemljom pa da se vidi koliko “brinemo” o njoj.
 
Mi zdravu vodu i zemlju nemamo ni sada u potpunosti. Imamo toliko deponija, recikkaža ne postoji, slabo smo obrazovani po pitanju ekologije…

Ovo je nevezano za Rio Tinto i rudnike litijuma protiv kojih sam i sam na način na koji su planirali da ih izvedu. Ali nije da smo mi baš Slovenija ili Norveška po pitanju svesti i očuvanju zivotne sredine.
Подземне воде око Дрине су најчистије са огромним потенцијалом, како енергетским (геотермалне воде за грејање домаћинстава, као и за грејање пластеника) тако и економским (продаја флаширане воде).
Ови наноси смећа на површини и ако су ужасан призор су мали проценат загађења воде и лако могу да се уклоне наспрам хемикалија које би експлоатацијом литијума за векове онемогућиле експлоатацију подземних вода од Дрине до Колубаре, као и пољопривреду у целом Подрињу и Мачви.
Добит од рудника и Мерцедеса за државу и народ је смешна наспрам могућности које нам пружају воде.
 
Čista voda i poljoprivreda definitivno nisu moguće na istoj teritoriji. Podzemne vode u Mačvi su vec zagađene nitratima usled intenzivnog korištenja đubriva. Pored toga usevi se prskaju raznim insekticidima i herbicidima. Eventualno neka organska poljoprivreda, mada i oni bacaju stajnjak po njivama. Da ne pričamo o septickim jamama i kanalizaciji koja ide direktno u reke.
Dakle apsolutno svaka ljudska aktivnost zagađuje, samo pitanje u kojoj meri.
 
Poslednja izmena:
Čista voda i poljoprivreda definitivno nisu moguće na istoj teritoriji. Podzemne vode u Mačvi su vec zagađene nitratima usled intenzivnog korištenja đubriva. Pored toga usevi se prskaju raznim insekticidima i herbicidima. Eventualno neka organska poljoprivreda, mada i oni bacaju stajnjak po njivama. Da ne pričamo o septickim jamama i kanalizaciji koja ide direktno u reke.
Dakle apsolutno svaka ljudska aktivnost zagađuje, samo pitanje u kojoj meri.

Krucijalno je to "u kojoj meri".
Manje intenzivna poljoprivreda manje zagadjuje.
Postaje jasno da je smer kretanja ocvecanstva u smislu "tehnoloskog" napretka pogresan.
Thenologija treba da bude redukovana na nivo 50-ih godina 20. veka, pre konzumerizma.
To je dovoljno za neki normalan zivot.
Znaci, ekstenzivna poljuprivreda, skuplja hrana, manje sloboda za mlade (morace da zive s roditeljima), malo automobila, malo turizma.
Bolja zdravstvena zastita, kvalitetnija grana, bolje druzenje, manje depresije itd.

Flase iz reke mogu da se uklone bagerom. Hemikalije iz podzemnih voda nikada.
 
Пољопривреда може да се развија у два правца - као индустрија где имамо велике комбинате попут Делта аграра и Ал Дахре/бившег ПКБ, где имамо менаџмент и раднике као у фабрици, или да имамо мања и средња газдинства где имамо домаћине. Прва опција води ка изумирању села, а друга ка очувању села.
 
Пољопривреда може да се развија у два правца - као индустрија где имамо велике комбинате попут Делта аграра и Ал Дахре/бившег ПКБ, где имамо менаџмент и раднике као у фабрици, или да имамо мања и средња газдинства где имамо домаћине. Прва опција води ка изумирању села, а друга ка очувању села.
Ja sam za prvu opciju. Jednostavno nema načina da se takmičimo na tržištu ako nismo efikasni. U americi jedan traktor odradi isti posao kao 3 kod nas. Naravno nisam za ukidanje domaćinastva, oni će postojati. Mislim da će sve ovo prirodno doći, ne treba država da se meša.
Uostalom lično mi je mišljenje da izumiranje sela nije loša stvar. Jednostavno je prirodno. Sela koja su blizu gradova će opstati, ostala teško.
 
Нажалост лоше је, села су база људских ресурса за занатлије, мајсторе, возаче, деца из градова данас слабо желе да се баве таквим занимањима. Такође органска и аутохтона производња нису могуће у индустријализованој пољопривреди.
 
Ja se sve nadam globalnom ekonomskom kolapsu, skupoj nafti, poremecajima u lancima snabdevanja.
Tada ce onaj ko ima i obradjuje makakvo malo imanje biti kralj.
 
Nek Hil pritiska Vučića s jedne, a Narod s druge strane, pa ima dobre šanse da postane pljeskavica i da se jasnije vidi dal ga bira Hil ili Narod (pošto ovde mnogi padaju na laž da su Srbi ovo zaslužili jer su tako glasali. A Izbori zapravo namešteni, nisu Srbi ništa odlučili)
 
Пољопривреда може да се развија у два правца - као индустрија где имамо велике комбинате попут Делта аграра и Ал Дахре/бившег ПКБ, где имамо менаџмент и раднике као у фабрици, или да имамо мања и средња газдинства где имамо домаћине. Прва опција води ка изумирању села, а друга ка очувању села.
Ne obracam se tebi licno Dosljak, ali da li znate kakve stvari poredite? Da li znate ista oko poljoprivrede i gazdinstva, barem u podrucjima gde su vlasnici 45+, 50+?
Poznanik dosao da obnovi tu neku registraciju domacinstva i mora da ima mejl jer sve sad ide digitalno. Sluzbenici daje svoj mobilni telefon koji ima tipke i zove se Nokija. Nema ni kompjuter.... Naravno sve je urađeno, ali on to niti ume da radi na kompu niti se razume, a odlican je domacin, gazda, onaj sto radi i zarađuje....
Ovo je primer u kom smeru ide nasa poljoprivreda. Masta se da ce se traktori voziti daljinski, a u principu onom malom coveku se zivot smuci zbog " inovacija". Dok Krkobabic spasi selo kao i sto je Postu....
 
Poslednja izmena:
Ne obracam se tebi licno Dosljak, ali da li znate kakve stvari poredite? Da li znate ista oko poljoprivrede i gazdinstva, barem u podrucjima gde su vlasnici 45+, 50+?
Poznanik dosao da obnovi tu neku registraciju domacinstva i mora da ima mejl jer sve sad ide digitalno. Sluzbenici daje svoj mobilni telefon koji ima tipke i zove se Nokija. Nema ni kompjuter.... Naravno sve je urađeno, ali on to niti ume da radi na kompu niti se razume, a odlican je domacin, gazda, onaj sto radi i zarađuje....
Ovo je primer u kom smeru ide nasa poljoprivreda. Masta se da ce se traktori voziti daljinski, a u principu onom malom coveku se zivot smuci zbog " inovacija". Dok Krkobabic spasi selo kao i sto je Postu....
И по пољопривредним корпорацијама раде углавном људи 45-50 година изузев можда менаџмента. Знам да држава све само компликује мањим газдинствима. Да је ово нека држава, локална администрација би одрађивала све административно-бирократско заврзламе малим газдинствима.
 
Ma naravno, nisam se ja lepo izrazila, uceni ljudi su svuda i svih generacija, ali terati obicnog malog seljaka da radi preko kompa i salje mejlove....ludilo mozga.
Tako smo i premije za mleko obesmislili pa niko kravu ne drzi ( vama je to smesno u velikim gradovima, ali nekada je barem kod nas svako domacinstvo po 2 krave imalo).... Jednostavno i ovo sada je unistavanje svega sto je ono tipicno seoski, a ljudi se trude da se.prilagode i rado koriste pomoc drzave i zele da registruju domacinstva, vide korist...ali moramo da napravimo Srpski sistem, a ne da implementiramo inostrane ideje

Sto se tice Rio Tinta i na delu Pozege su vrsena ispitivanja, narod se bunio ali mislim da se itekako o tome polemise bas zato.sto se od toga nije odustalo za stalno i ako bude vece krize bojim se da cemo priststi kakvi god uslovi da budu. Ljude zanimaju samo svoji problemi, ali videcemo
 
Taj stav prema modernim tehnoligijama se često može čuti u Srbiji od starijih generacija.

Izvinite, ali to je čist strah i lenjost, da ne upotrebim neku težu reč. Ne prihvatam da ljudi, makar imali 40-60 godina nisu u stanju da nauče osnovne operacije na računaru, da naprave mejl i slično. A onda još da govore šta će to meni i ostale budalaštine. Slično kao za korišćenje bankomata, to je isto čest slučaj da se plaše otići i podići pare sa istog.

Čovek se uči dok je živ, a danas poznavanje rada na računaru spada u osnovno pismenost.

A selu je bitno da bude ujedinjeno kako ne bi dalje propadalo. Baš kao što su se ujedinili protiv Rio Titna i u Požegi trebali bi da se ujedine i oko drugih stvari poput puteva, premija, generalno boljih uskova za život. Nažalost, često sam baš po selima vidjao da komšije ili rodjaci žive jedni pored drugih, a be govore medjusobno.
 
Ma naravno, nisam se ja lepo izrazila, uceni ljudi su svuda i svih generacija, ali terati obicnog malog seljaka da radi preko kompa i salje mejlove....ludilo mozga.
Tako smo i premije za mleko obesmislili pa niko kravu ne drzi ( vama je to smesno u velikim gradovima, ali nekada je barem kod nas svako domacinstvo po 2 krave imalo).... Jednostavno i ovo sada je unistavanje svega sto je ono tipicno seoski, a ljudi se trude da se.prilagode i rado koriste pomoc drzave i zele da registruju domacinstva, vide korist...ali moramo da napravimo Srpski sistem, a ne da implementiramo inostrane ideje

Sto se tice Rio Tinta i na delu Pozege su vrsena ispitivanja, narod se bunio ali mislim da se itekako o tome polemise bas zato.sto se od toga nije odustalo za stalno i ako bude vece krize bojim se da cemo priststi kakvi god uslovi da budu. Ljude zanimaju samo svoji problemi, ali videcemo
Зато треба упрегнути испијаче кафа по државној администрацији да помогну сељацима око тих бирократско-административних папиролошких заврзлама.
 
Na kraju je pomogao mladi komšija, pa mu sve na papir ispisao da im odnese...
, njih ne mozes da upregnes ni kad je deo radnih obaveza,a ne i kad je to samo u svrhu pomoci nekome..... cast izuzecima
 
Vrh