Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Ti neki koji nisu prodali, samo tvrde pazar... Svakako da nisu odustali do prodaje zbog ekološke svesti i "zlog" Rio Tinto-a...

Kvadrat kuće je isplaćivan po ceni od 470 evra, a ar zemlje po oko 160 evra i to stanovništvo se sa tim novcem moglo odseliti samo malo dalje od mesta gde su živeli

Daće im dovoljno para da se odsele za Beograd i rešeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=904849#p904849:mtkpb2qm je napisao(la):
Sweet Dee » Pet Dec 03, 2021 4:17 pm[/url]":mtkpb2qm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=904839#p904839:mtkpb2qm je napisao(la):
Vox91 » Pet Dec 03, 2021 3:55 pm[/url]":mtkpb2qm]Nego za šta se zalažu ti drugi-za Ruse i Kineze? Tek će oni da nas usreće..
Za Srbiju. Nemaju podanicki mentalitet kao sve dosadasnje vlasti, krajnje je vreme da upravljamo svojom zemljom umesto da stalno trazimo velikog brata,

To su srbi zamislili i 1945...

Da ne postujem još jednom... Zanimljivo kako su napravili sada i ovaj Euronews, pa sada imamo EU/Euronews koji brani ovu priču, a CNN/N1 koji pljuje sve živo što ima veze sa vlašću, mada nisu baš kao oni Nova S fundamentalisti. Tu imam problem, jer većina ovih što pljuju Rio Tinto pljuju ga da bi smenili vlast, a ne zbog neke kao ekologije....

Sa druge strane Vučić kaže nije on doveo Rio Tinto nego Tadić, Tadić kaže nije on nego Koštunica, onda nije Koštunica nego Đinđić, na kraju će biti Tito taj koji je doveo Rio Tinto da kopa.

Iskopaće ovi iz Rio Tinto-a lagano i put do Kine kakva je sprdnja ovde kod nas u društvu.
 
Драгане, кога боли уво шта једна Ана Брнабић лапрда?
 
Realno, litijum jeste trenutno strateška sirovina, kao nafta nekada (i još uvek).
Kad ga već imamo tu šansu treba iskoristiti, ali samo tako da to ne napravi nepovratnu štetu. Nažalost retko koje rudarenje, čak i uglja ili kamena ne pravi nepopravljivu štetu, dakle pitanje koji nivo devastacije prirode je prihvatljiv i još bitnije da li će biti ispoštovane recimo EU norme prilikom rudarenja.
E to je ono što je problematično, naše vlasti sve redom, a ova trenutna pogotovo su vrlo sklone netransparentnim ugovorima gde se tek posle ispostavi da se daje izuzeće čak i od naših zakona (Beograd na vodi, Ling Long).
Neko je par stranica ranije rekao parafraziram "da bi na zapadu ovakve političare kakve mi imamo pravili od blata - samo da ih imaju".
Meni se čini da bi političari sa toliko afera na zapadu vrlo brzo završili u blatu, a ne bili političari.
Nije ni kod njih sjajno, ali kad se neko uhvati sa "prstima u tuđem džepu" ili da državu koristi za lični interes - e tu prosto pre ili kasnije pritisak javnosti natera ih da se povuku - bivši francuski predsednik optužen, Sebastijan Kurc se povukao za mnoooooogo manje afere od ovih naših - prisetimo se samo nekih: Mali - stanovi - laži da ih nije imao, doktorat - lažiran, dakle čovek je prosto problematične pouzdanosti da se najblaže izrazim; Mali, Vesić ili ko već Savamala noćno rušenje; Stefanović tata & comp. oružje; Jovanjica - "šta je tona i po marihuane" predsedničko opravdanje - i još se ne nazire ko se tek tu sve omastio; Vulin i "tetkine pare"; Beograd na vodi - skriveni ugovor ne zna se koliko je platio grad za uređenje prostora privatnom investitoru, Vesić & comp - cena spomenika - opet tajna).
Tako da nije čak toliko problem ni Rio Tinto, jer ako bi neka ozbiljna država stegnula normative i oni bi se držali toga, ali ovde kod nas nikada ne znaš ko od ovih na vlasti laže čim zine - pa onda i kad je nešto tačno, za to niko više ne može staviti ruku u vatru da je to tako.
A ponajveća verovatnoća je da će dobiti proviziju da "zaključe posao", a posle "razvaljuj bato šta god ti volja, samo vadi i nosi".
Što neko reče - samo se busamo praznim parolama - "Kosovo nije na prodaju", ali zato "Srbija je na rasprodaju" - uz proviziju razume se.
Ako je sve čisto i sve norme će biti poštovane, ugovore na svetlo dana i "ravna Bačka".
 
Pa da, ja imam slicno misljenje, da se rudari litijum, malo, ograniceno, uglavnom za potrebe Srba. Druga stvar, da kao sto je nafta sada jeftinija za gradjane zemalja koje je proizvode i po nekoliko puta nego npr u Srbiji (Iran, arabske zemlje itd), tako i litijumske baterije u elektrovozilima trebaju biti po nekoliko puta jeftinije za Srbe u odnosu na svetske trzisne cene. Treca stvar, ograniciti kolicinu izvoza kvotama da se ne bi prekomerno unistavala sredina u Srbiji ni sirio rudnik, tj da bi ostao u skromnim dimenzijama, a da opet svi Srbi imaju korist od zamene elktrovozila skupim uvozom nafte i naftnih vozila. Crtvrto, da uslov za izvoz srbskog litijuma bude otvaranje nekoliko fabrika elektrovozila u Srbiji (npr ponuditi gradnju fabrike svim cetri silama: EU, Kini, SAD i Rusiji, pa nek bude fer trzisna konkurencija)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905074#p905074:kvs2ylmz je napisao(la):
miki_ns » Sub Dec 04, 2021 10:35 am[/url]":kvs2ylmz]Realno, litijum jeste trenutno strateška sirovina, kao nafta nekada (i još uvek).
Kad ga već imamo tu šansu treba iskoristiti, ali samo tako da to ne napravi nepovratnu štetu. . .
Ako je sve čisto i sve norme će biti poštovane, ugovore na svetlo dana i "ravna Bačka".
Nema još nikakvog "ugovora" sa Rio Sava, već samo ovaj Memorandum iz 2017.
Evo ovde celog teksta osim prve strane gde je samo naslov/ime tog Sporazuma.

IMG-20211204-062907.jpg

IMG-20211204-063500.jpg

IMG-20211204-063721.jpg

IMG-20211204-064053.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905091#p905091:39vo5aw5 je napisao(la):
Earthmoving » Sub Dec 04, 2021 12:13 pm[/url]":39vo5aw5]Pa da, ja imam slicno misljenje, da se rudari litijum, malo, ograniceno, uglavnom za potrebe Srba. Druga stvar, da kao sto je nafta sada jeftinija za gradjane zemalja koje je proizvode i po nekoliko puta nego npr u Srbiji (Iran, arabske zemlje itd), tako i litijumske baterije u elektrovozilima trebaju biti po nekoliko puta jeftinije za Srbe u odnosu na svetske trzisne cene. Treca stvar, ograniciti kolicinu izvoza kvotama da se ne bi prekomerno unistavala sredina u Srbiji ni sirio rudnik, tj da bi ostao u skromnim dimenzijama, a da opet svi Srbi imaju korist od zamene elktrovozila skupim uvozom nafte i naftnih vozila. Crtvrto, da uslov za izvoz srbskog litijuma bude otvaranje nekoliko fabrika elektrovozila u Srbiji (npr ponuditi gradnju fabrike svim cetri silama: EU, Kini, SAD i Rusiji, pa nek bude fer trzisna konkurencija)
Bilo bi to lepo ali bi odmah dosli razni "savetnici" iz Eu, bivsi i sadasnji evroparlamentarci i politicari sa "prijateljskim" savetima i prikrivenim pretnjama kako ogranicavanje proizvodnje i nausaglasenog cena sa Eu nisu u duhu evropske ekonomije i da ce Srbija da rizikuje svtlu evropsku "buducnost". Da ne spominjem mito koje otvoreno daju sve najvece zapadne kompanije, cak imaju tu stavku u godisnjim izvestajima, za "trzisne ekonomije u razvoju". Nikada se ne bismo spasili od tih lobista dok ne bi dobili ono sto zele od nas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905096#p905096:36gsbfsd je napisao(la):
dragan » Sub Dec 04, 2021 12:29 pm[/url]":36gsbfsd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905074#p905074:36gsbfsd je napisao(la):
miki_ns » Sub Dec 04, 2021 10:35 am[/url]":36gsbfsd]Realno, litijum jeste trenutno strateška sirovina, kao nafta nekada (i još uvek).
Kad ga već imamo tu šansu treba iskoristiti, ali samo tako da to ne napravi nepovratnu štetu. . .
Ako je sve čisto i sve norme će biti poštovane, ugovore na svetlo dana i "ravna Bačka".
Nema još nikakvog "ugovora" sa Rio Sava, već samo ovaj Memorandum iz 2017.
Evo ovde celog teksta osim prve strane gde je samo naslov/ima tog sporazuma.
Jel moze jedno pitanje? Koja je svrha ovog isticanja memoranduma koje ti radis zajednom sa predsednikom i premijerkom na televiziji? Da li ste morali da potpisete memorandum zbog nekim pretnji ili ste zeleli da ga potpisete? Ako ste zeleli onda pretpostavljam da ste saglasni sa ovim projektom. Nije fer da se krijete iza raznih neobaveznih memoranduma sada, kazite lepo mi smo srcem i dusom za rudnik jer mislimo da je dobar, ko ne misli tako ima pravo i neka nas smeni. A ne jesmo mi pa nismo mi pa hocemo ali mozda necemo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905074#p905074:2aqbsj4r je napisao(la):
miki_ns » Sub Dec 04, 2021 10:35 am[/url]":2aqbsj4r]Ako je sve čisto i sve norme će biti poštovane, ugovore na svetlo dana i "ravna Bačka".
@Sweet Dee

Miki je pitao za neki ugovor, pa sam odgovorio i postavio Memorandum, koje ste tražili.

Bolje pročitaj tekst, možda će ti biti nešto jasnije, a konačna odluka posle svih Studija.
 
Evo, ja nisam kao Dragan u kontaktu sa Precednikom, ali sam u kontaktu sa Rio Tintom. U jednom dokumentu koji sam nesto ranije dobio se kaze da ima potencijal da bude jedan od najvecih U SVETU postrojenja proizvodnje litijuma. Ako znate kolke su potrebe tog istog sveta za baterijama, onda mozete zakljuciti kolko bi Srbije trebalo iskopati... Ali nesto razmisljam, mi em volimo guzve gradova, a razmazeno nepotrebno zauzimamo mnogo rastrkanog prostora. Pa sto ne bi onda se svi ekonomicno i disciplinovano preselili u solitere tipa Beograda na Vodi na jedno 20x20km, a ostatak Srbije da se raskopa, posece suma itd...da se sve komercijalizuje, pa BDP bi nam iste godine odma porastao 1000%
 

Prilozi

  • 2021_12_04_13_04_36_H350955_PM065_300_329_0002.pdf_Posao_Microsoft_Edge.jpg
    2021_12_04_13_04_36_H350955_PM065_300_329_0002.pdf_Posao_Microsoft_Edge.jpg
    60,9 KB · Pregleda: 370
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905048#p905048:3ajz0hfb je napisao(la):
dragan » Sub Dec 04, 2021 7:36 am[/url]":3ajz0hfb]Izgleda da je bilo svega i svačega oko prodaje imanja, evo izjave premijerke A.B.:
"Đilasov saradnik, Marko Blagojević, prodao je Rio Tintu i deo šume i zemlju za oko 717.000 evra, a sada nešto govori protiv Rio Tinta. On je novac uzeo i sada je protiv Rio Tinta i stoji uz proteste"
https://www.euronews.rs/srbija/politika ... letic/vest
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905069#p905069:3ajz0hfb je napisao(la):
Mikie » Sub Dec 04, 2021 10:28 am[/url]":3ajz0hfb]Драгане, кога боли уво шта једна Ана Брнабић лапрда?
Mene interesuje kako je uspeo toliko novca da uzme od Rio Tinta, a malo pre sam saznao kako ih je ustvari opljačkao :) . . Posadio je lešnike i orahe na nekoj krčevini i prijavio to kao plantažu. Svaka čast, lako je njemu kada je imao takvog finansijskog savetnika.
Moram ipak da mu čestitam, jer novac je prebačen u Srbiju i možda uloži ovde u neki biznis.
 
*face-palm*
То су све небитне тривије, суштина је да је Рио Тинто тровач, а наша власт није власт већ партнер у бизнису.
 
И сад су петљавине и брљотине бивших властодржаца и њима блиских тајкуна као оправдање за уништавање животне средине?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905131#p905131:26qbewv1 je napisao(la):
Дошљак » Sub Dec 04, 2021 2:00 pm[/url]":26qbewv1] . . као оправдање за уништавање животне средине?
To je samo tvoja pretpostavka, pročitaj član 3. iz Memoranduma koji sam iznad objavio.
 
Искрено, немам поверења ни најмање у било какву намеру компаније као што је Рио тинто. Имамо конкретне примере у свету где је њихова активност драстично нарушила животну средину.
 
Kakve ima veze sa ovim projektom neki primer iz Afrike o lošem poslovanju pre mnogo godina?!
Batali tu priču, nego jel si pročitao član 3.? . . videćemo šta će da bude u te tri Studije, pa onda . . .
 
Прочитао сам и за мене је то искрено мртво слово на папаиру. Знамо сви колико се поштују било какве мере о заштити животне средине у нашој земљи.
 
Jel si Ti uradio neke Studije o Jadru, kada si ubedjen o "narušavanju životne sredine"?!

Pa, ne može država na osnovu verovanja ili neverovanja laika do donosi velike odluke.
 
Ок, сачекаћемо конкретне податке. Али онда нема потребе ни да се извлаче подаци како су и Ђинђић, и Коштуница и Тадић подржавали овај пројекат. Нити то што је неки Ђиласов тајкун смутио да узме паре на муфте од јадног Тинта.
 
Ма каква истраживања, хартијашења и остале глупости. Лепо погледаш понашање фирме.

Раде у Аустралији, Америци, Индонезији и ко зна још где. И све су их зезнули. ено у Америци сад у Аризони мислим кубуре са њима, не знају шта ће. Значи и једна Америка не може с њима на крај да изађе.

Ееее Франко што га ниси национализовао...
 
Vrh