POTROŠAČ
Nema zakupaca za Robne kuće „Beograd”
Od nekadašnja 32 objekta u Srbiji trenutno otvoreno samo 19, a veliki deo radnji posle privatizacije nikad nije ni renoviran
Pet godina posle privatizacije Robnih kuća „Beograd”, veliki broj objekata u vlasništvu ove kompanije je prazan, dok neki od njih posebno u unutrašnjostinikada nisu ni renovirani. Kako saznajemo, od 32 objekta renovirano je svega 20 i tu se stalo.
Lanac robnih kuća koje je „Verano motors” 2007. godine platio 360 miliona evra i najavio ogromne investicije nije uspeo da ostvari ni deo planova. Čak ni u Beogradu gde deo poslovnog prostora nije iznajmljen a u nekim od objekata radovi nikada nisu započeti. Brzo nakon promene vlasnika nastupila jesvetska kriza, došlo je do pada u maloprodaji, a kupci su se preorijentisali na velike tržne centre.
U međuvremenu upravljanje Robnim kućama „Beograd” preuzela je firma Konfluens, gde navode da je razlog ovakvog stanja u Robnim kućama to što nema dovoljno „kvalitetnih zakupaca”.
– Može se reći da tržište već neko vreme stagnira i da su zakupci vrlo oprezni povodom pitanja ekspanzije. Međutim, plan svakako jeste da Robne kuće ožive i upravo iz tog razloga je vlasnik angažovao našu kompaniju, da operativno upravlja portfolijom preduzeća. Napravljeni su strategija i koncept za svaku od RK, sa primarnim fokusom na privlačenje kvalitetnih zakupaca, oživljavanje i podizanje vrednosti RK, a verujemo da će kao logična posledica toga doći i renoviranje objekata – kažu u Konfluensu. Kako se navodi trenutno je otvoreno 19 objekata u celoj Srbiji.
– U većem broju lokala rade samo naši ključni zakupci „Merkator”, odnosno „Roda” i „Njujorker”. Trenutna popunjenost na tim objektima iznosi 30 odsto, a plan je da se krajem ove i naročito naredne godine situacija poboljša – objasnili su.
Na naše pitanje o tome zbog čega neke robne kuće u unutrašnjosti uopšte nisu renovirane i ponuđene eventualnim zakupcima, odgovorili su da najpre mora da se obezbedi dovoljan broj kvalitetnih zainteresovanih zakupaca naročito izvan Beograda, Novog Sada i Niša.
– Tek nakon toga je i ekonomski opravdano renovirati pojedine objekte. Svakodnevno se vode razgovori sa zainteresovanim zakupcima i najvažnije nam je da za prioritetne robne kuće napravimo dobru osnovu koja će biti održiva na duži rok – odgovorili su.
Da li razmišljalo o promeni namene Robnih kuća „Beograd”? U Konfluensu ističu da na takve odluke utiče aktuelna situacija na tržištu.
– Glavni fokus je na izdavanju prostora kvalitetnim zakupcima. Pravac razvoja Robnih kuća „Beograd” je određen strategijom i konceptom koji smo napravili.Cela strategija je rađena u skladu sa različitošću ne samo lokacije objekta, već i u skladu sa mikrookruženjem, demografskim i ekonomskim potencijalom. Na primer, nikako ne možemo da imamo isti pristup za objekat u u Knez Mihailovoj i robnu kuću u Knjaževcu – zaključuju u Konfluensu.
I. A. – S. D.
objavljeno: 26.10.2012.