Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

dji_fly_20240128_093404_403_1706431055557_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240128_093254_401_1706430789266_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240128_093226_400_1706430793744_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240128_093324_402_1706430814645_photo_optimized.jpeg

Mesečni update, zbog hladnog vremena se i nije mnogo radilo spolja. Poceli su da kace spoljne jedinice klime.
 
Skinuli su ovaj pano sa ulične strane danas i ta strana je završena. Ostlo još par braon kocki na povučenom spratu. Ostale strane se rade. Ima dosta radnika. Nisam mogao danas da stanem da slikam, ali možda ću sutra, prekosutra. Iz mišije perspektive.
 
Što se tiče kredita, cimao sam nekoliko banaka za ponudu kredita, i za sada mi NLB Komercijalna deluje najbolje sa ponudom kombinovanog kredita: 5,03% fix prve 3. godine, a nakon toga 2.95%+6mEuribor. Intesa mi je ponudila samo fiksnu ponudu 5.03%. OTP i RF slična priča, sa minimalnim razlikama. Još uvek čekam da mi se jave iz Direktne.
Samo da dopunim sto se tice Inteze, 5,03 fixna kamata na 20 godina. Obzirom da je zarada banke 3%, ova kamata od 5% mu dodje kao da je euribor 2%.
 
A u jednom momentu, pre nekoliko godina, fiksna je bila 2,5%.
 
Pre neki dan kad sam bio u banci, licna bankarka mi prica da su u jednom momentu imali ponudu 2,5. Nisam ni ja mogao da verujem kakva je to bila prilika u odnosu na danasnje ponude.
 
Samo da dopunim sto se tice Inteze, 5,03 fixna kamata na 20 godina. Obzirom da je zarada banke 3%, ova kamata od 5% mu dodje kao da je euribor 2%.
Banka daje 5% zato su očekivanja da će u narednih 20 godina euribor biti dosta niži. Baš kao što kažeš, procena je da će euribor u proseku biti ispod 2% + standardna marža oko 3%.
Mozda je bolje sačekati da euribor malo padne, pa uzeti fiksnu na 3% ili 4%.
 
Baš kao što kažeš, procena je da će euribor u proseku biti ispod 2% + standardna marža oko 3%.
Nije mi bas jasno o cemu se radi, kada se nudi tako niska kamata (za danasnje pojmove) na toliki rok. Logicno bi bilo da je kao sto kazes, da se banka kladi da ce euribor biti ispod 2%, cim nudi takvu kamatu, ali sa druge strane, uzevsi u obzir kako se stvari u politici i ekonomiji odvijaju, ko moze da garantuje tako niske stope euribora za veci deo otplate od 20 godina. Takodje, bankarka kaze da skoro svi kupci na kredit biraju fixnu 5%, tj da varijabilnu skoro niko ne uzima.
 
Poslednja izmena:
Banka taj kredit zatvara na tržištu. Uradi swap (zamena fiksne kamate za varijabilnu) sa nekom velikom stranom bankom. Banka koja ti daje kredit nema nikakav rizik. Očigledno tako kotiraju strane banke, čim naša može da da 5% i da se još ugradi. Najduži standardni interest rate swap je na 20 godina, zato i banke nude max 20 godina fiksno.
 
Evo sad sam proverio. EUR IRS 20 years na tržištu je trenutno 2.61%.
Znaci, Intesa skupi neku količinu kredita (npr. 10 miliona EUR) i uradi swap ugovor sa nekom stranom bankom. I obavezna je po ugovoru da narednih 20 godina daje toj banci 2.61%, a ta banka Intesi 3 month euribor koji je u tom trenutku.
U prevodu, Intesina marža je oko 2.4% (5%-2.6%).
 
Bio da obidjem stan juče, puna zgrada majstora, radi se punom parom :) Četvrti sprat, četvorosobni stan.

Prvi utisci o stanu su mi malo mixed, iz nekog razloga sam očekivao da će dnevna soba sa kuhinjom biti dosta prostranija nego što jeste, ali moguće da je to zbog toga što je sve zamračeno trenutno pa nemam osećaj za prostor. Još nema struje u stanovima, i treba da se namesti tuš kabina i rešetka za sušenje, ali mi osim toga deluje manje više gotovo što se tiče ovog dela gradnje. Obišao i ogledni stan nakon toga, deluje lepo sredjeno, dobio preporuku za firmu koja je radila zidne ploče i kuhinju. Stepenice i hodnici u zgradi mi nekako deluju skučeno, očekivao sam malo više prostora. Obišao i komšiluk, i mogu da kažem da sam iz nekih komentara ovde očekivao pustoš i nefunkcionalni kraj, ali Prvomajksa je na 5 minuta pešaka sa gomilom restorana i prodavnica, a neko mi je spomenuo da je tu blizu i pijaca, tako da sam zadovoljan okolinom (šanac excluded). Dosta zelenila, i deluje mi da je sve dostupno na pešačkoj distanci. Spomenuli su i meni da se u prizemlju planira Pepco i IDEA, bar trenutno, i još uvek nemaju nikakve ponude za internet provajdere.

Što se tiče kredita, cimao sam nekoliko banaka za ponudu kredita, i za sada mi NLB Komercijalna deluje najbolje sa ponudom kombinovanog kredita: 5,03% fix prve 3. godine, a nakon toga 2.95%+6mEuribor. Intesa mi je ponudila samo fiksnu ponudu 5.03%. OTP i RF slična priča, sa minimalnim razlikama. Još uvek čekam da mi se jave iz Direktne.

Par slika mog i oglednog stana i Jelovca tu pored:
Pogledajte prilog 187286Pogledajte prilog 187287Pogledajte prilog 187288Pogledajte prilog 187289Pogledajte prilog 187290Pogledajte prilog 187291Pogledajte prilog 187292Pogledajte prilog 187293Pogledajte prilog 187294Pogledajte prilog 187295Pogledajte prilog 187296Pogledajte prilog 187297Pogledajte prilog 187298Pogledajte prilog 187299Pogledajte prilog 187300Pogledajte prilog 187301Pogledajte prilog 187302Pogledajte prilog 187303Pogledajte prilog 187304Pogledajte prilog 187305
Da li je ovo ovaj tip stana Četvorosoban stan tip 4.2? Ne mislim na ogledni...
 
Mislim da bi u velikim stanovima, kao u ovom primeru, kuhinja morala da bude zasebna prostorija.
Konkretno u ovom primeru bih zrtvovao jedno kupatilo. M2c :)
 
Voleo bih da čujem neko razumno objašnjenje zašto se Zemona (u Banatskoj) prodaje po 2.500 EUR + PDV?
A da ne pričam o Zemunskim kapijama koje su još skuplje. Lokacija koja je udaljena od centra BG bar za 3km više...

Po ovome izađe da je ovaj projekat ubedljivo najjeftiniji u Zemunu (ne računam Square Residence koji je već godinu dana u zastoju).
 
Voleo bih da čujem neko razumno objašnjenje zašto se Zemona (u Banatskoj) prodaje po 2.500 EUR + PDV?
A da ne pričam o Zemunskim kapijama koje su još skuplje. Lokacija koja je udaljena od centra BG bar za 3km više...

Po ovome izađe da je ovaj projekat ubedljivo najjeftiniji u Zemunu (ne računam Square Residence koji je već godinu dana u zastoju).
Kapije su sa svim manama ipak ozbiljno i jedno od boljih naselja u Zemunu jer imaju sirinu i kakvu takvu infrastrukturu. Dzaba lepa zgrada ako je na malom placu, ako odmah izadjes na ulicu, ako nemas ni klupu ispred. S druge trane verovatno da i mikrolokavija ima nekog udela. Na kraju, u Kapijama su gotovo svi stanovi prodati, a jos uvek se trazi stan vise, dakle potrosnja postoji, zato i cene takve. Da li je opravdano ili ne tto je druga prica.
 
Mikrolokacija ima vise prednosti nego mana,po meni..na Vracaru npr imate placeve gde zive cigani,u kartonskim kucama,a pored njih zgrade gde je kvadrat 4000 eur+..takodje vazduh koji je ekstremno zagadjen jer ima mnogo kucica koje loze sve i svasta,bukvalno ne moze da se dise..tako da svaka lokacija(mikrolokacija) ima svoje..po meni Jelovac,Kalvarija i ono malo sume preko puta 11.aprila vise znaci nego sto mi smetaju cigani,koji ce sigurno biti raseljeni u nekom trenutku..i naravno kvalitet gradnje samog investitora koji je neosporan..
 
U vreme kad sam rezervisao stan u R7+ mislim da su ZK bile cak i jeftinije, il je barem cena bila otprilike jednaka. Ni tad mi nije bilo jasno kako je to opravdano, a sad mi je suludo. Ipak u ZK imas min 10min voznje vise kad god krenes ka gradu.
 
Vrh