Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Ипак, ово је постало готово гротескно... Чини ми се да опозиција или опозиционо настројене групе раде у корист своје штете. Они овим акцијама можда учвршћују један број острашћених појединаца тиме што пуштају музику "за њихове уши", али одбијају велики број добронамерних људи који не гледају свет "црно-бело".

Проблем су они који одлучују ко ће бити опозиција, а то су два медија: Н1 и НоваС.

И јасно је као дан да се по свим темама иде на радикализацију постојећих подржавалаца опозиције, а не на освајање већине гласова.


Такође, тачно је да је власт такође у огромној мери допринела поделама и лошој атмосфери у друштву, али примећујем да и друга страна ни мало не заостаје у креирању подела, таксичне атмосфере и сталном доливању "уља на ватру".

Власт је наравно главни генератор тога, али им ови медији набацују опозицију на волеј. Власт има интереса у одржавању перманентног ванредног стања. Тек неко умиривање и уразумљавање дискусије би оголило да је СНС превара.


Мислим да трг свакао треба да се обнови, а већ је 100 пута речено да ће фонтана изгледати попут оне првобитне. Са друге стране, слажем се да се Безистан налази у катастрофалном стању и да представља срамоту за градску власт. И сам сам то писао пре неки дан.

Проблем постоји, а то је да су многе њихове обнове доживеле распад и постале за годину дана у горем стању него што ја на пример данас тај трг.
 
1969.
Screenshot (2630).png
 

Daj boze da plafon bezistana kad bude silazio na kotu nula ne ubije nekog
Vec samo da polupa kola od bu****
 
Проблем су они који одлучују ко ће бити опозиција, а то су два медија: Н1 и НоваС.

И јасно је као дан да се по свим темама иде на радикализацију постојећих подржавалаца опозиције, а не на освајање већине гласова.




Власт је наравно главни генератор тога, али им ови медији набацују опозицију на волеј. Власт има интереса у одржавању перманентног ванредног стања. Тек неко умиривање и уразумљавање дискусије би оголило да је СНС превара.




Проблем постоји, а то је да су многе њихове обнове доживеле распад и постале за годину дана у горем стању него што ја на пример данас тај трг.
Апсолутно се слажем са тобом. Свакако да проблеми постоји, и да они нису ни мало занемарљиви. Желео бих само да се што више чује глас пристојних, добронамерних људи који, невезано од тога за кога гласају, воле свој народ, град и земљу, радују се добрим вестима и наравно критикују када је нешто лоше. Притом, да критикују без исмевања, острашћености и злурадости и да поштују друге људе и да разумеју да не треба једни другима да будемо непријатељи. Наравно, приметио си сигурно и сам да и у друштву, као и овде на форуму постоје људи који загађују атмосферу и само подстичу поделе и заваду међу људима. Са друге стране, примећујем и велики број нормалних људи који желе да на потпуно другачији начин размењују мишљења и ставове. Некако, осећам да је важно на сваком месту маргинализовати и изоловати утицај оних који мисле да имају права да загађују јавни простор својим фрустрацијама и острашћеним приступом. Слажем се да и властима одговара да има овакву опозицију... Међутим, Србији и Београду би значило да има и бољу власт и бољу опозицију.
 
Ваљда је у плану станица на Теразијама, таман је то променада од трга Н.П. до трга Теразије.
 
Sa društvenih mreža

DpY1NLiWsAEt7Er.jpg




D5aOWKqX4AEkIGp.jpg


D5aN2CgX4AA6UP_.jpg

Beograd nekada rušenje Okr. suda na Trgu Nikole Pašića.png


Zgradi okružnog suda je izgleda bilo presuđeno još pre rata, kada su oko nje podignute Agrarna banka (danas Istorijski muzej Srbije), Igumanova palata i Palata penzionog fonda (Pozoriše na Terazijama). A tokom okupacije bio smešten i zatvor Gestapoa (tu su ubijeni taoci pre nego što su tela obešena na Terazijama) - u izlogu pored je postavljena spomen ploča.
 
Solidna analiza rekonstrukcije sa portala Gradnja.rs:

 
Nekadašnji Trg Marksa i Engelsa, obelisk (koji je inače bio planirani detalj projekta Trga ali je ubrzo uklonjen) u leto 1961, pred osnivačku konferenciju "Nesvrstanih"...

045.jpg

002.jpg

056.jpg
 
Poslednja izmena:
Solidna analiza rekonstrukcije sa portala Gradnja.rs:


Taman sam pomislio: jedan pametan članak u poplavi gluposti, kad ono na kraju:

"Slučaj dosta podseća na posleratno uklanjanje terazijske fontane, pod izgovorom da njena veličina ne dozvoljava saobraćajnu prohodnost na Terazijama i da zato mora biti uklonjena.
Nakon više decenija, stručnjaci i laici su shvatili da je ovaj potez bio čisto političko obračunavanje novog sa starim političkim sistemom i da je posleratni (socijalistički) Beograd morao što više da se distancira od predratnog (kapitalističkog) Beograda."

.....

Izgleda da mora da protekne još koja decenija da "stručnjaci i laici" saznaju da ideja uklanjanja fontane sa Terazija potiče od pre II svetskog rata i dolaska komunista na vlast.
Treba još dosta vremena da ljudi koji nostalgično upijaju stare fotografije ne uoče apsurdan problem sa tim predratnim i ratnim Terazijama:
vrata za putnike na svim modernijim autobusima, tramvajima i kasnije, trolejbusima, su se nalazila na desnoj strani vozila (ne kao ranije - sa obe strane vozila),
a stajališta na sredini Terazija su se nalazila na levoj strani, i na svim tim fotografijama se vidi kako putnici obilaze tramvaje i autobuse i izlaze na kolovoz (?!) da bi mogli da uđu i izađu iz vozila. Osim toga - moraju i da pređu preko ulice da bi opšte došli ili otišli sa stanice (?!?). Sigurno je bilo dobro rešenje pre I svetskog rata, ali to je već bila urbanistička i saobraćajna praistorija za 1930-te, kamoli za pozne 40-te, 50-te i kasnije.


terazije 1941 - 2.jpg


$rererre7.JPG


Plus još most ka Zemunu koji dovodi još saobraćaja na Terazije, plus povećanje broja vozila.... Bez obzira na sve "priče", ne radi se o nekakvom "obračunu sa sistemom" (sistem čine ljudi a ne fontane i bandere, i obračunali su se oni sa njima na dobro poznat način) već o razvoju iliti evoluciji grada - i to sa dobrim zakašnjenjem zbog rata.

I to je ono što mi u ovom članku smeta, umesto da je jasno kaže da je rekonstrukcija Trga Nikole Pašića još jedna obična korupcionaška šema, jer se:
- uklanja fontana da bi se napravila skoro pa ista
- uklanja pločnik da bi se - postavile nove ploče (inače pešačka površina)
pravi se nepostojeća papalela sa izmenom saobraćajnog rešenja od pre skoro 80 godina po ideji od pre skoro 100 godina samo zato što se na oba mesta nalazi fontana.

Novinar je imao zicer da poentira u suštinu, i onda je sve obesmislio sa pogreešnim primerom za poređenje i izbegao da navede jasni zaključak - teška korupcija.
Dodao bih - u savršenom skladu sa današnjim nazivom trga i spomenikom na njemu.
 

Prilozi

  • 106020398_10222591199825796_8359958069503401362_o.jpg
    106020398_10222591199825796_8359958069503401362_o.jpg
    180 KB · Pregleda: 46
mogli su manje radikalnu rekonstrukciju da izvedu kako bi i odradili fasadu Borbe koja je nenormalno sugava...samo peskiranje i sklanjanje reklama...i time bi zapravo dobili zaokruzenu celinu koja daleko vise doprinosi urednosti grada
 
Poglavarstvo opštine Beogradske je donelo odluku o novoj regulaciji 1940 godine a koja nije ostvarena zbog rata
 
Vrh