Šta je novo?

Rekonstrukcija Topličinog venca

Pocelo poplocavanje trotoara - kombinacija ploca i kocki:


Deo zavrsene ulice Cara Lazara unisten od prelaska kolima. I ako postoji ograda, vozaci je sklanjaju da bi se parkirali ili prosli dalje ka Gracanickoj:

Pogledajte prilog 1
 
Inace kaldrma je lose postavljena i vec se vide brezuljci. Ne znam dal je to normalno za kaldrmu da se postavlja na pesak koji nije poravnjan nego se samo zakuca kocka u nabacan pesak posto su ovde tako radili. Nekako mi nelogicno a neravnine se vec vide.
 
Kaldrma tek treba da se sabije i zalije katranom ....
 
To će baš da joj pomogne. Dok se ne odradi na podlozi od asfalta , nema leba od nje. U Humskoj su više puta popravljali kaldrmu , ali se ona redovno nakon nekoliko meseci ulegala , i to gotovo uvek na istim mestima. Od kako su pre 2 - 3 godine asfaltirali ulicu pa je preko iskaldrmisali , nijednom nisu intervenisali. A ulica nije od onih gde sve vrvi od saobraćaja. A zamislite tek kako ima da bude ovde , gde će frekfencija vozila biti velika , pogotu što su mnoge okolne ulice zatvorili za saobraćaj pretvaranjem u pešačku zonu.
 
Pa odradjena je na podlozi od asfalta sta si propustio izmedju mora da ide pjesak ...
 
Hvala za podsećanje. Jednostavno prevideh u trenutku da je prvobitno asfaltirano. Nije nužno da mora uvek da ide pesak. Viđao sam da rade i bez toga , samo zaliju sa bitumenom , i to drži bez problema.
 
Mora da ide pjesak volio bi da vidim to bez pjeska fotke neke vjerovatno si propusto taj dio ...
Takodje postoje vise vrsta slaganja kaldrme ...
 
Podloga je uradjena od nekoliko slojeva asfalta i ok je. Kaldrma mora na pesak i kada se završi kocke se same drže jedna od drugu (uz pomoć peska). Mislim da neće zalivati katranom jer nisu to radili ni u Gracanickoj. Jedan od razloga sto je u brazdama (pored tragova kola na početku ulice) je i taj sto je u dva navrata bila ekipa od 15-ak radnika koji su zapocinjali kaldrmisanje na razlicitim mestima pa su se spajali. Negde su se spojili ok, a negde ne... Nije mi bilo jasno zašto su tako kampanjski radili, ti radnici se više nisu pojavljivali. Posle toga je druga ekipa prešla na Toplicin venac, pa su se pre neki dan pojavili na trotoaru u Cara Lazara, sada su opet na Topliciom vencu. Kao da rade puzzle umesto da krenu redom i završavaju... Kako rade dobro da nema i više brazdi i ulegnuća...
 
Ako se na nekom mestu površinski sloj uvek ulegne, to znači da je problem ispod podloge (neka voda koja tu teče iz ko zna kojih razloga...). Asfalt tu može da pomogne, ali mislim da će se i tada problem ponovo pojaviti (možda koji mesec/godinu kasnije).

Stavljala se kaldrma do skoro bez asfaltne podloge i godinama je pod saobraćajem odlično funkcionisala (uzbrdica kod 11-og aprila npr)
 
U gracanickoj je drugi slog upitanju i oblik kocke ...
Dule nema vise majstora koji ce da prenesu znanje adekvatno...
 
Znam. Samo sam hteo da kažem da nije neophodno da se radi asfalt. Teoretski jeste bolje, ali tu su još i podloga ispod asfalta i slaganje kocki.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=619764#p619764:3o5wm8l1 je napisao(la):
astrodule » Sre Maj 01, 2019 1:24 pm[/url]":3o5wm8l1]Stavljala se kaldrma do skoro bez asfaltne podloge i godinama je pod saobraćajem odlično funkcionisala (uzbrdica kod 11-og aprila npr)
Pa i mašine (kućni aparati) su nekada pravljeni tako da su trajali i po nekoliko decenija. Gledano iz ugla rađenja ulica , nekada si imao kvalitetne majstore , dok ovi danas ne umeju ni behaton da poređaju kako treba , jer dok stignu do kraja ulice , ono na početku se već izdiglo. Da ne govorim o drugim stvarima.
 
Kako te direktore bar jednom u zivotu ne uke*** da napises pismen post, jedan jedini . Zaista neverovatno.
 
Moracu kod tebe na casove i daktilografski kurs...
 
Фино напредују радови, заполели су поплочавање и до музеја примењених уметности.
 
Ako ova desna strana ostane bez stubica (a verovatno ce tako i biti jer nisu ostavili mesto za njih) - pisite propalo! Razmak izmedju dva drveta je tacno parking mesto - a to znaci da ce zardinjere biti redovno izgazene, a verovatno i drvece izvaljeno ili izguljeno. Ako bolje pogledate stranu gde su kameni stubici - skoro svaki drugi stubic je nakrivljen od kola, tako da tek za drvo nece imati milosti... U najboljem slucaju ce se parkirati ukoso, tako da ce dzip (kojim se obicno dolazi do centra) zakrciti polovinu trotoara, tako da ce peascima ostati po 1m...

 
Možda tu između drveća postave kontejnere pošto su tu bili ranije, ako ovako ostane bez stubića i kanti eto nama parkinga u najavi.
 
Nije asfalt nego katran grije se zatim se zaljevaju fuge ...
 
Vrh