Šta je novo?

Rekonstrukcija kompleksa gradskih dvorova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635863#p635863:m2uqnebb je napisao(la):
spatiotecte » Sre Jul 03, 2019 4:05 pm[/url]":m2uqnebb]Ponovo izgraditi zgradu Maršalata bi bio pun pogodak.


Pa recite da ovo nije izgledalo veličanstveno i raskošno:

https://www.telegraf.rs/vesti/beograd/2 ... parku-foto

A može itekako ponvo tako izgledati. Kako su Polaci rekonstruisali velike delove Varšave ili Nemci Drezdena, što ne bi i Srbi Beograda. Izgledalo bi izvanredno i donelo ogromnu korist gradu i Republici. :) :)
 
Ovaj članak je očigledno naposao novinar koji je citao razmenu mišljenja na Beobuildu sto je utoliko dobra stvar koja dokazuje da stavovi sa foruma mogu dopresti široj javnosti.
 
Heheheh, može biti! :) Iskreno mislim da je ovaj forum izvrstan i da je umnogome doprineo poboljšanju određenih stvari :)
 
Pomislih u početku da je Mateja Beljan sa foruma napisao članak medjutim nije.
 
Da, stvarno deluje da su novinari pročitali diskusiju na ovoj temi i na osnovu nje napisali te članke.
Ja tu ne vidim navođenje izvora (ko tačno tvrdi šta, gde je objavljeno, kada...).
Neka im je na čast.
 
Fotku su potpisali da su uzeli sa bb anovinar se mogao potpisati punim imenom i prezimenom...
 
Bolje bi bilo da se spasi šta je ostalo od Beograda nego fantaziranje o Maršalatu...
 
Da, taj stav ima rezona... Ma koliko da mi rekonstrucija kompleksa dvorova i njihovo vraćanje u prvobitno stanje i pretvaranje u muzeje deluje privlačno kao ideja, obnova Maršalata mi je dosta sporna. Njegova dvorišna fasada je bila dosta neugledna, kao što se i nazire na poslednjoj fotografiji iz Telegrafa S obzirom da bi danas ta fasada bila veoma vidna, na udaru, jedino rešenje bi bila njena temeljna izmena... Na koji način to izvesti - oko toga bi se dosta lomila koplja u javnosti..
 
Uraditi je u skladui sa stilom prednje fasade ali to mozemo ostaviti generacijam koje dolaze da to urade....
 
Ја не бих обнављао Маршалат већ реализовао овај предлог, и зграду препустио музејима:

12a-m.jpg


Пола дворова у Европи је претрпело свакојаке преправке у 19, 20. па и 21. веку. Имамо примере драстичних реконструкција и прерада ентеријера и екстеријека после Другог светског рата. Пола дворова у Француској не садржи скоро ништа од свог изворног намештаја, па ником не смета, а нама то нема смисла. О разним средњовековним замцима, који су у 19. и почетком 20. века обновљени у потпуно неаутентичном стилу, да и не говорим.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655430#p655430:yqk5nrx1 je napisao(la):
spatiotecte » 01 Сеп 2019 00:55[/url]":yqk5nrx1]+1 Haeul, apposlušno se slažem sa tobom.
Градски дворови су ионако преправљани током реконструкције после Другог светског рата, тако да заиста не видим зашто би ово представљало било какав проблем. Не ради се то ни из неког хира или мегаломаније. Градским музејима и осталим установама културе је преко потребан простор.
 
To gore je studija Srdjana Marlovića, koju je izradio predvidjajuću potencijalnu zamisao arhitekte Bugarskog iz 80-ih god. 19. veka za izgradnju kompletnog dvorskog kompleksa..

Sada svakako nema smisla izgradjivati bilo šta od toga, seći Pionirski park itd.
Muzejima su potrebne nove i namenske zgrade, a dvorove samo treba vratiti u originalno stanje - spolja i iznutra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655437#p655437:u7ir38gv je napisao(la):
Vox91 » 01 Сеп 2019 01:08[/url]":u7ir38gv]
Muzejima su potrebne nove i namenske zgrade, a dvorove samo treba vratiti u originalno stanje - spolja i iznutra.
Па, и ова зграда би била наменска. Њен ентеријер би био савремен.

Што се тиче постојећих дворова, ентеријер је далеко теже вратити у првобитно стање него екстеријер. Можда ће неке изненадити, али то кошта више од реконструкције екстеријера.

А ни сама реконструкција ектеријера није нужно изводњива, без избиљних захватс. Промене које су направљене након Другог светског рата нису никако биле чисто козметичке природе.

Ово изнад сам просто поменуо као идеју. Свестан сам да има разлога из којих ово не би било пожељно - постојећи дворови су ипак историјски споменици, а ово би била доградња. Не баш нешту у рангу гондоле, али ипак доградња. Сад, није свака доградња непожења, али ваљало би све добро размотрити пре него што се ишта покрене.
 
Enterijer Starog dvora treba vratiti u izvorno stanje ma koliko to koštalo. Lako bi se našli izvori finansiranja - od fondova EU za revitalizaciju kulturnog nasledja, pa do državnog budžeta..

Stari dvor treba da se koristi u svrhe za koje je i izgradjen. To treba da bude zgrada koja bi se koristila za potrebe državnih i gradskih svečanosti, dočeke stranih zvaničnika itd, a u slobodnim terminima da bude otvorena za posete gradjana.

Smešno mi je kada se npr. proglašenje sportiste godine u organizaciji Olimpijskog komiteta organizuje u Domu narodne skupštine. Žalosno je da mi u tolikom Beogradu nemamo još neki raskošan i dostojan prostor koji bi se koristio u raznim zvaničnim svečanostima.

Zato bi upravo Stari dvor, potpuno rekonstruisanog enterijera, mogao odlično da posluži u te svrhe.
 
Извор финансирања никада није лако наћи. А ентеријер није могуће вратити у изворно стање, без опсежне реновације која би захтевала и озбиљне грађевинске захвате на самој конструкцији зграде. Промене које су градски дворови претрпели после рата, као што рекох, никако нису биле чисто козметичке природе.

Заправо, ни кад бисмо премостили ту знатну препреку, ентеријер опет не би било могуће рекреирати. Говоримо о уметничким делима, скупоценом намештају који је данас још скупљи, ако га је уопште могуће пронаћи итд. Изворни ентеријер је, нажалост, неповратно изгубљен.

Оно што јесте могуће је приближити се изворном стању, тј. стилу и атмосфери, уз озбиљна средства и помоћ стручњака из земаља попут Русије или Француске, који поседују неопходно искуство. Но, био би то поприличан луксуз..

Мислим да је далеко разумније оставити екстреријер у постојећем стању, уз могућу обнову купола (ако је то уопште могуће), затим обновити најрепрезентативније делове ентеријера - улазно степениште, свечану салу итд. - а остататак просторија прилагодити музејској намени, или чему већ.
 
Znam veoma dobro koliko je današnje stanje oba dvora različito od izvornog i kakvi su radovi izvedeni posle rata- pisao sam jedan rad na tu temu.

A što se tiče finansiranja - reši se sve kada se hoće, neka manje kradu pri izvodjenju drugih projekata i skupiće novac i za Dvor.

Država koja koliko-toliko drži do sebe mora da ima jedan ovakav prostor u izuzetnom stanju i da ga održava sa najvećom posvećenošću. Greh je koliko se ovde malo vodi računa o kulturnom nasledju, pogotovu arhitektonskom..
 
Ја бих био међу последњима који би се жалио када би пројекат обнове био покренут, под условом да би било колико-толико разумно очекивати пристојан исход.

Културно наслеђе и култура уопште су потпуно запостављени. Почев од језика, надаље.
 
Vrh