Šta je novo?

Rekonstrukcija Brankovog mosta

Zexland prvobitne skulpture su bile predvidjene na mostu koji je bio duplo uzi. Dakle da su izgradjene kod prosirivanja bi verovatno i njih pomerali.
Ja se slazem da Beogradu fale monumentalni objekti ( i stoga sam zagovornik rekonstrukcije potkovicastog objekta u pionirskom parku) ali mislim da u ovom slucaju ipak predstavlja jedno rogobatno resenje. Proporcije su totalno izvitoperene a pomalo podseca i na arhitekturu III rajha. Mislim da je nekadasnji lancani most kralja Aleksandra bio lep bas kakav je bio (tj. bez skulptura). Danasnji Brankov nije lep ali arhitektura mu je takva da sluzi funkciji- sto je OK!
 
zhaba":3jjoqnqo je napisao(la):
Zexland prvobitne skulpture su bile predvidjene na mostu koji je bio duplo uzi. Dakle da su izgradjene kod prosirivanja bi verovatno i njih pomerali.
Ja se slazem da Beogradu fale monumentalni objekti ( i stoga sam zagovornik rekonstrukcije potkovicastog objekta u pionirskom parku) ali mislim da u ovom slucaju ipak predstavlja jedno rogobatno resenje. Proporcije su totalno izvitoperene a pomalo podseca i na arhitekturu III rajha. Mislim da je nekadasnji lancani most kralja Aleksandra bio lep bas kakav je bio (tj. bez skulptura). Danasnji Brankov nije lep ali arhitektura mu je takva da sluzi funkciji- sto je OK!
Slazem se u potpunosti. Pre neki dan sam postavio na GE, i izgleda stvarno mnogo natrpano u odnosu na okolinu.
Treba smisliti ipak nesto drugo :)
 
Ljudi ovo sa stubovima i konjima je fenomenalno. To mora da se uradi. Zamislite samo da se urade dekoracije i sa bocnih ivica mosta, stavi osvetljenje koje menja boje ali i položaj ispod samog mosta i tako pravi razne slike na površini vode... Most bi ostavio Budimpeštu u srednjem veku :cool:

Što se tiče toga da je sada širi mogu se postaviti dodatni "lažni" stubovi koji bi bili samo obloženi kamenom kao ovaj sadašnji deo. To bi se uradilo brzo i oni bi držali zajedno ploču na kojoj bi ti stubovi sa konjima stajali. Christopher Ren je skrivanje gotskih elemenata izvršio na St. Paul's Cathedral u Londonu. Ko bi rekao da je na isti princip građena? A gde su 3 kupole od kojih su spoljna i unutrašnja lažne pa i uznutra nacrtano kao da je dublja a ustvari je plitka. Da ne spominjem prozore za prolazak svetlosti koji su služili i za nošenje spoljne kupole. Zanimljivo, zar ne? E pa kamuflaža se može primenuti na svaki most u Beogradu, na ceo Novi Beograd, Na sve objekte u starom gradu. Na kaluđericu na primer... I eto nama lepog grada.

To uraditi i sa starim savskim ali mu dodati još po 2 trake sa svake strane i možda po 2 luka, takođe ga dekorativno urediti, da nije ona odvratna zelena, a stubeve napraviti kao od onog kineskog u Budimpešti (mislim samo na kamen da se obloži pošto je sada samo fuš poravnjano i već je počelo da puca). Zamislite samo kad bi svi mostovi bili tako obnovljeni i vizuelno osveženi i kad bi se sredile obale. Ša komplewtan doživljaj Beograda sa reke bi bio maksimalno osvežen i moglo bi se reći da je počeo da silazi na reke.
 
E pa kamuflaža se može primenuti na svaki most u Beogradu, na ceo Novi Beograd, Na sve objekte u starom gradu. Na kaluđericu na primer... I eto nama lepog grada.
Krenuo sam na spavanje, ali ne mogu da verujem.... zaista. Čitam rečenicu i svaki put se sve više čudim...
 
Što, loše, prepotentno, megalomanski, šta? Pa te kamuflaže odnosno markiranja ružnih skeleta se od pamtiveka primenjuju svugde u svetu i pretvore rugobu od objekta u objekat A klase u svakom smislu. Markiraš ružno lepim. Da lepo izađe u prvi plan a da ružno na kraju i ne izgleda toliko ružno. To su Beč, Prag, Berlin radili dok smo mi ratovali 90tih... Samo okrečiš fasadu, dodaš gipsane detalje, fasada da je kvalitetna da markira gips i ljudi nisu ni svesni da je ustvari zgrada frankenštajn kamen plus gips. Tako se izbegne kič i da na ozbiljnosti objekta. Mnogo je jeftinije od totalne rekonstrukcije objekta. Zamislite samo koliko bi se uštedelo a ceo grad bi bio iz srži preporođen. Kao što sam spomenuo te cake za Londonsku katedralu pa sve do gradnje metroa duplo jeftinije (Tube) itd... Da, ti podmukli Englezi su strašno snalažljivi pa su pokorili pola sveta gde žive kokoške bez trunke mozga koje ih na sav glas pljuju. Beogradu ne preostaje ništa drugo nego da pokupi sve moguće pametne načine gradnje i da ih još dodatno prilagodi sebi i razradi do maksimuma. Tako rade Japanci sa tehnologijom, ne plate ništa ili malo pa stvore profit 200 puta veći nego sam izumitelj.

Dakle nešto vrlo važno: jači je mozak od snage, ali kad se ta dva spoje nemaju premca i ceo svet je njihov. To neka Srbima bude urezano u mozak i sve će biti drugačije.
 
ThinkAgain":1tysc0t8 je napisao(la):
Što, loše, prepotentno, megalomanski, šta? Pa te kamuflaže odnosno markiranja ružnih skeleta se od pamtiveka primenjuju svugde u svetu i pretvore rugobu od objekta u objekat A klase u svakom smislu. Markiraš ružno lepim. Da lepo izađe u prvi plan a da ružno na kraju i ne izgleda toliko ružno. To su Beč, Prag, Berlin radili dok smo mi ratovali 90tih... Samo okrečiš fasadu, dodaš gipsane detalje, fasada da je kvalitetna da markira gips i ljudi nisu ni svesni da je ustvari zgrada frankenštajn kamen plus gips. Tako se izbegne kič i da na ozbiljnosti objekta. Mnogo je jeftinije od totalne rekonstrukcije objekta. Zamislite samo koliko bi se uštedelo a ceo grad bi bio iz srži preporođen. Kao što sam spomenuo te cake za Londonsku katedralu pa sve do gradnje metroa duplo jeftinije (Tube) itd... Da, ti podmukli Englezi su strašno snalažljivi pa su pokorili pola sveta gde žive kokoške bez trunke mozga koje ih na sav glas pljuju. Beogradu ne preostaje ništa drugo nego da pokupi sve moguće pametne načine gradnje i da ih još dodatno prilagodi sebi i razradi do maksimuma. Tako rade Japanci sa tehnologijom, ne plate ništa ili malo pa stvore profit 200 puta veći nego sam izumitelj.

Dakle nešto vrlo važno: jači je mozak od snage, ali kad se ta dva spoje nemaju premca i ceo svet je njihov. To neka Srbima bude urezano u mozak i sve će biti drugačije.
ThinkAgain, ti si i mene zeznuo priznajem :)
Lepo je kada neko toliko zeli svoj grad da ulepsa, zato i volim ovaj forum.

Jel imas fotke te katedrale u Londonu ?
 
Zex, brate... St. Paul.. kako ne znas?

Wren-St%20Paul%27s%20Cathedral.jpg

script10.jpg
 
@ think Again
Bec, Prag i Berlin su samo ulepsavali svoje gradove, renovirali, odrzavali itd..
''Kamuflazu'' je jedino radila Tirana (tj. to je jedini poznat primer) i mozemo diskutovati da li je to donelo dobro ili lose gradu.
evo primera
258osc0.jpg

zl4umt.jpg

qp2zyp.jpg

bjddvl.jpg
 
ThinkAgain":114d0rpd je napisao(la):
Što, loše, prepotentno, megalomanski, šta? Pa te kamuflaže odnosno markiranja ružnih skeleta se od pamtiveka primenjuju svugde u svetu i pretvore rugobu od objekta u objekat A klase u svakom smislu. Markiraš ružno lepim. Da lepo izađe u prvi plan a da ružno na kraju i ne izgleda toliko ružno. To su Beč, Prag, Berlin radili dok smo mi ratovali 90tih... Samo okrečiš fasadu, dodaš gipsane detalje, fasada da je kvalitetna da markira gips i ljudi nisu ni svesni da je ustvari zgrada frankenštajn kamen plus gips. Tako se izbegne kič i da na ozbiljnosti objekta. Mnogo je jeftinije od totalne rekonstrukcije objekta. Zamislite samo koliko bi se uštedelo a ceo grad bi bio iz srži preporođen. Kao što sam spomenuo te cake za Londonsku katedralu pa sve do gradnje metroa duplo jeftinije (Tube) itd... Da, ti podmukli Englezi su strašno snalažljivi pa su pokorili pola sveta gde žive kokoške bez trunke mozga koje ih na sav glas pljuju. Beogradu ne preostaje ništa drugo nego da pokupi sve moguće pametne načine gradnje i da ih još dodatno prilagodi sebi i razradi do maksimuma. Tako rade Japanci sa tehnologijom, ne plate ništa ili malo pa stvore profit 200 puta veći nego sam izumitelj.

Dakle nešto vrlo važno: jači je mozak od snage, ali kad se ta dva spoje nemaju premca i ceo svet je njihov. To neka Srbima bude urezano u mozak i sve će biti drugačije.
Kich i jeste dodavanje laznih elemenata necemu cemu oni ne pripadaju! Drugim rechima ti u stvari bas kich i predlazes!
 
Dve najgore nacionalnosti su biti građanin SAD i građanin Republike Srbije. I jedni i drugi misle da su svemogući a uvek ih neko j*** u mozak i na kraju izje*******e skroz i obruka do kraja.

Ne vredi dalje pričati kada sve znate a ni ne osvrćete se na jovanovm-ov post. Na slici je St. Pauls i ja stvarno ne vidim da sam negde spominjao papagajke i Tiranu.... Ja se zaista toga ne sećam. Vi ste najpametniji iako ste najgluplji, ljubi vas majka... Naravno da se kamuflaža ni ne vidi jer je sakrila nešto. Ako pogledate projekte videćete šta se krije ispod kože te crkve. Isto ono što se vidi na Notre Dame-u u Parizu a ipak izgleda ko naša skupština na neki način koja je građena stotinama godina kasnije.

Onaj ko je poslao slike papagajki iz Tirane je najcverovatnije previše gledao dokumentarce o kameleonima i hobotnicama. Reč kamuflaža ne simboliše promenu boje nego skrivanje u prostoru. Deco mala, ljubi vas majka.

Jovanovm koji nije ovde provereno zna o čemu pričam i na šta mislim i zato je dečko i postavio sliku jer ja nisam ni bio na sajtu za to vreme.

Da li je St. Pauls kič? St. Pauls nije ali 90% Dubaija jeste. Papagajke nisu kič nego grozota a papagajki je sve puniji i Beograd jer očigledno ovde neko ne zna da uklapa boje. Kamuflaža je kada npr imaš sadašnju zgradu pošte kod železničke stanice ali je ne srušiš nego samo nalepiš elemente koji su štrčali na staroj srušenoj. Preko tih gipsanih elemenata staviš originalnu fasadu kao na staroj zgradi koja to lepo kamuflira odnosno markira, sakrije i imaš zgradu kao staru a ustvari je ova sada rugoba. Grad ne bi mogao da se prepozna po lepoti jer bi sva ružnoća koja već 50 godina hara ovim gradom nestala i to bez rušenja i gradnje novih-starih objekata. Jovanovm zna o čemu pričam.
 
@ThinkAgain

Osoba koja je postovala fotografije Tirane je arhitekta, a ti si ono beše saobraćajac ako me kristalna kugla dobro služi.
 
ThinkAgain":2ln85q94 je napisao(la):
.... Grad ne bi mogao da se prepozna po lepoti jer bi sva ružnoća koja već 50 godina hara ovim gradom nestala i to bez rušenja i gradnje novih-starih objekata. Jovanovm zna o čemu pričam.
Mislim da ni Jovanovm ne zna ali smo svakao svi redom zanemeli pred tom idejom.
Kao prvo, previše si subjektivan - dopada ti se istoricizam u arhitekturi i ti bi da sad ceo grad nosi masku toga, bez obzira što od dvadesetih godina prošlog veka pa do danas imaš mnoštvo drugih pojava i stilova koji su se razvijali i ne možeš sve to što se odvijalo počevši od moderne preko arhitekture socrealizma, postmoderne okarakterisati samo jednom rečju - ružnoća. Fakat, ti to zapravo možeš, ali si pritom subjektivan i ne znači da to što je tebi lično to ružno treba sad ''maskirati'' ili šta već predlažeš.
Ja bih recimo najsrećniji bio, i smatro bih da je grad u kom živim lep ukoliko bi svaka zgrada, u ma kom periodu da je nastala nosila originalan pečat autora bez naknadnih nadziđivanja, zastakljivanja pa samim tim ni bespotrebnog ''ulepšavanja'' raznim elementima koje pominješ.
 
Dragi Think Again
Nema potrebe da se frustriras a jos manje da vredjas!
Kao sto rece Shmeksi ja jesam arhitekta i za svojih 5 godina studija nisam cuo za rec kamuflaza upotrebljanu u ovom kontekstu. Bice da si je ti izmislio.
Druga stvar slozio sam se vec da neke od najznacajnijih objekata koje smo nekada posedovali trebamo revitalizovati ali ponavljam za to je potrebno imati vrlo rigorozne kriterijume izbora objekata. Ne mozemo i ne trebamo rekonstruisati sve sto nam padne na pamet! Time bi kao sto kaze Goldstein ostali bez primera koji oslikavaju svoje periode. U krajnjoj liniji imali bi jedan opsti haos.
Mislim da jednostavno ne umes da se izrazavas. Ukoliko zelis raci da je potrebno voditi racuna o izboru boja , materijala, teksturi... pri revitalizaciji nekog objekta ili eventualno rekonstrukciji onda se tu slazem sa tobom. Ja nisam ni spomenuo ''papagajke'' kao dobar primer, vec nesto sto bi se zaista moglo nazvati kamuflazom. Uostalom ti navodis primere koji su bili jako popularni u vreme neoklasicizma, dakle u zavisnosti od zemlje uglavnom se odnosi na 18. i 19. vek kada su kombinovani razni stilovi, reinterpretirani oni prethiodni itd... To se danas u principu ne radi. Jer se ceni objekat takav kakav jeste bas zbog toga sto on verno oslikava vreme u kom je nastao. Nije bitna samo estetika, vazna je i istorijska, kulturna nota, zar ne?

PS Beograd nije ruzan grad, vec samo zapusten i nedovrsen. A to su dve jako razlicite stvari.
 
U potpunosti se slažem sa žabcem i mislim da je izlišno raspravljati o vrednostima jednih a manama drugih arhitektonskih stilova.Svaki stil ima svoje karakteristike koje su u doba njegovog trajanja smatrane vrhunskim u estetskom, oblikovnom, funkcionalnom, konstrukcijskom smislu.Dozvolimo istorijiskom i kulturnom nasleđu da ostane onakvo kakvo jeste a na novim projektima možemo da iskazujemo savremene tendencije.
Hteo bih da napomenem da je od procesa "kamuflaže" tj. lepljenja nove fasade(makar ona bila i replika neke stare) možda bolji proces zadržavanja postojećeg fasadnog platna uz totalnu rekonstrukciju ostatka objekta.Tako se dobija novi i savremeni objekat sa vrednom starom fasadom.
Primeri iz Londona:

s5008338.jpg


s5008665.jpg
 
na onim slikama tirana opasno podseća na bg
 
Goldstein":qoa1l9c3 je napisao(la):
u ma kom periodu da je nastala nosila originalan pečat autora bez naknadnih nadziđivanja, zastakljivanja pa samim tim ni bespotrebnog ''ulepšavanja'' raznim elementima koje pominješ.
Чисто пошо ме спомињете, да вам кажем да се као историчар залажем за исто као и Голди. Да не испадне после да сам поборник "камуфлаже". Ово о чему ThinkAgain прича је благи хорор. Иначе, да се разумемо, оригиналан пројекат Сер Кристофера Врена катедрале св. Павла у Лондону је:

St_Paul%27s_-_the_final_design.jpg


Готска катедрала о којој ТА вероватно говори је следећа:

Vl-early-b.jpg


Она се распадала дуго времена због политичких и религиозних превирања у оновременој Енглеској, а после удара муње који је срушио торањ, на крају је потпуно разрушена у великом лондонском пожару 1666. После тога је на Врену био задатак да пројектује нову катедралу. Он је био велики љубитељ Фиренце и Ренесансе уопште, посебно после путовања на Великој турнеји, те је покушао да инкорпорира елементе Ренесансе у готски дизајн који је био предоминантан на енглеским црквама у то време. Зграда подсећа на базилику св. Петра у Риму, и одговорна је делимично за ренесансно редефинисање британског барока. Завршена је 1708 године, и данас изгледа мање-више верно оригиналном пројекту.

Извините за подугачак офф, али чисто да нема много дилеме...
 
pa ok možda ne po bojama, ali recimo druga slika odozgo me podseća na jedan deo južnog bulevara (mada su na slici fasade u boljem stanju tj sve deluju kao da su relativno sveže), ali više sam mislio na ukupan utisak koje ostavljaju nabacane nadograđene zgrade sa satelitskim antenama i klimama po fasadama u oba grada
 
jovanovm":2pbh83vy je napisao(la):
Zex, brate... St. Paul.. kako ne znas?
Naravno...tako je to kada se postovi citaju na brzinu i bez razmisljana :bash:

Od konjanika zavrsismo mi na papagajkama :D

BTW - Tirana je ocaj zivi ! :notok: Vidjao sam neke fotke ranije, ali ovo je stvarno dno-dna...
I definitivno, ne podseca na BG, samo nam jos i to fali...
 
Ljudi molim vas nemojte porediti Beograd sa Tiranom. Nismo jos dotle dosli, a i ubijate mi volju za zivot.
Moram priznati da kad sam bio u Sofiji sam se osecao kao na kraju sveta. Beograd je bio zvezda Danica. Nadam se da ce i ostati.
Sto se BM tice. Kakve bre kamuflaze i konjanici. Tom cudu mogu samo dinamit i Kinezi da pomognu. Ja se potpuno slazem da svako doba ima svoj svoj stil, ali taj most nije ni dza ni bu!
Apropo kamuflaze. U Haus der Kunstu u Minhenu je otvorena izlozba Ai weiwei. Jedan od najznacajnijih modernih umetnika iz Kine.
Da ne ulazim u detalje. HDK je 150m remek dela arhitekture iz 1936. Sa fantasticnim mermernim plocama po stubovima i podu. E te ploce na podu su propale, a posto je Ai weiwei hteo da ih optereti nekim panjevima ( nije smelo direktno na te ploce da se stavlja) on je (njegov tim) uslikao sve ploce u jednoj prostoriji ( 15x39 m ) i izstrikao tepih potpuno isti kao i ploce ispod. Izgleda neverovatno. Tepih je toliko veran da sam ja bio sokiran. E sad cemu volki bla, bla? Pa lepo. Uslikaju se sve fasade u Beogradu doteramo ih u photoshop-u, posaljemo Kinezima, oni ih izstrikaju i okace po zgradama ( beogradskim zgradama ).
To je po meni fantasticno resenje.

1. U tim zgradama bi bilo mnogo toplije.

2. Bilo bi znacajno jeftinije nego popravljati prave fasade.

3. Kad se isprlja moze da se usisa.

4. Kad se mnogo isprlja, moze ih naguramo u ogromnu ves masinu, koju ce ugradimo u Slaviju, pa na to restoran koj se okrece... :D

5. Nadam se da nikog nisam uvredio ovim lupetanjem... :p
 
Ниси. Слатко сам се насмејао. :lol: :lol:
 
Vrh