Јел зна неко нешто о овоме?
Beograđani će voziti kroz šumu bambusa
„Beograd će ove godine dobiti prve zasade bambusa u centralnoj gradskoj zoni, koji bi trebalo da poboljšaju kvalitet vazduha i smanje zagađenje bukom”, izjavio je stručni saradnik u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine Beograda Dejan Tripković. Prvi bambusi biće zasađeni duž autoputa i Ibarske magistrale.
ČISTO - Po ugledu na gradove u Nemačkoj i Italiji, a nakon ispitivanja na nekoliko lokacija u Beogradu, utvrđeno je da mikroklima pogoduje toj biljci koja ima veću moć apsorpcije štetnih gasova i proizvodi više kiseonika od ovdašnjih vrsta drveća - kaže Tripković.
Prvi zasadi bambusa, kao najefikasnijih urbanih biofiltera, planirani su duž autoputa kroz Beograd (kod Arene i Mostarske petlje), duž Ibarske magistrale, u rakovičkom industrijskom basenu, u blokovima 23 i 24 u Novom Beogradu, i, kao zaštita, oko nekoliko obdaništa. Zasadi bambusa imaju najveći efekat kada su postavljeni u blizini velikih saobraćajnica i stacionarnih izvora zagađenja.
Projekat uvođenja bambusa grad izvodi u saradnji s Institutom za multidisciplinarna istraživanja iz Beograda, a cilj je da se unapredi zdravlje stanovništva. Tripković je precizirao da su u 2011. na lokacijama u Košutnjaku, na Adi i u Botaničkoj bašti eksperimentalno bile posađene dve vrste bambusa - “Phyllostachys aureosulcata aureocaulis” i “Phyllostachys bissetii” koje su pokazale otpornost na hladnoću i letnju žegu.
- Te vrste bambusa, koje su imale veliki prirast biomase i za godinu dana narasle četiri metra, pokazale su da mogu da akumuliraju velike količine štetnih čestica i proizvedu nekoliko puta više kiseonika od, recimo, kestena - kaže Tripković i dodaje da je bambus odličan za gradsku sredinu kao brzorastuća biljka koja povećava lisnu masu tri puta više nego drvenaste vrste.
- Ta biljka je i odlična barijera za buku, pa se često sadi i oko ustanova, poput obdaništa i bolnica.
Tripković je, kao jedan od najboljih primera korišćenja bambusa, istakao Hamburg koji je 2011. proglašen za “Zeleni grad Evrope” baš zbog toga što je za “drvorede” uzeo bambus.
Strogo kontrolisana sadnja
DILEMA - Pojedini stručnjaci za šumarstvo smatraju da bambus ne treba saditi u Srbiji jer je “invazivna vrsta” koja se lako razmnožava. Tripković, međutim, smatra da se pravilnim sađenjem, održavanjem i kontrolom, ta biljka može držati u predviđenim granicama. “Projekat u Beogradu podrazumeva kontrolisanu sadnju - samo na određenom području, uglavnom duž saobraćajnica ugroženih štetnim gasovima, a ne na većim, otvorenim površinama”, kazao je Tripković.