Šta je novo?

Rekonstrukcija šetališta Lazaro Kardenasa

Siđi do reke: Trka Lazaro Kardenasa


Udruženje građana Zajednička Akcija bloka 70 i 70a organizuje prvo sportsko takmičenje Savskih blokova Novog Beograda. Zvaničan naziv sportskog dana je Trka Lazaro Kardenasa, a planirane su dve zanimljive trke.

Obe trke biće održane na šetalištu Lazaro Kardenasa u blokovima 70 i 45 na Savskom nasipu 8. oktobra od 10 sati ujutru.

Udruženje Zajednička Akcija bloka 70 i 70a želi da na ovaj način promoviše vrednosti sporta, omladine i porodive, ali i samog šetališta Lazaro Kradenasa kao glavne rekreacione zone Savskih blokova.

Ovo udruženje građana neprofitna je organitacija i radi pre svega u interesu lokalne zajednice, ali već ih dobro znaju svi Novobeograđani. U poslednjih nekoliko meseci aktivno učestvuju u projektu rekonstrukcije šetališta.

Trka Lazaro Kradenasa počeće u u 10 sati ujutru dečjom humanitarnom trkom, planirano je da ovaj deo događaja okupi decu do deset godina i njihove roditelje. Početak trke obeležiće majke sa bebama rođenim 2021. i 2022. godine koje će revijalno proći stazu dugu 120 metara. Zatim nastupaju starija godišta. U podne počinje „velika“ trka, a zagrevanje za ovaj deo dana vodiće profesionalni sportisti. Staza za ovu trku duga je šest kilometara.

Nema štoperice, svi koji dođu biće pobednici. Učešće u trci obezbedićete tako što ćete poslati dve humanitarne SMS poruke. Za decu je potrebna i potpisana saglasnost roditelje. Humanitarni SMS šalje se na broj 3030. Za veliku trku možete da se prijavite preko ovog linka.

Ukoliko želite i možete, u Trci Lazaro Kradenasa možete učestvovati i donacijom. Više detalja svakako ćete pronaći na sajtu udruženja.

 
Po nekim informacijama krajem oktobra kreće rekonstrukcija šetališta u bloku 70.Radovi će se obavljati u tri faze a prva faza će biti radovi od Gandijeve do tržnog centra.Kažu da su uslišili želje građana i izgradiće jedno veliko drveno igralište sa zip lajnom i deo za starije sa šah stolovima i klupama.Biće postavljeno 90 klupa i zasađeno 64 novih sadnica sa automatskim zalivnim sistemom.U drugoj fazi od tržnog centra ka O.Brigada biće napravljeno jedno igralište preko puta škole i na njemu će pored ostalih biti i sprave za decu sa posebnim potrebama.Naspram vrtića će biti neki logički igrani park sa gumenim podlogama za malu decu i jedan poligon kao onaj u 45-tom bloku.Trća faza je od tržnog centra ka Savi i tu će biti tri dečija igrališta,košarkaški teren,odbojkaški teren i teren za rekreaciju sa stolovima za stoni tenis.
 
Da li zaista ima potrebe za tolikim drvećem u bloku 70? Spominjalo se ranije da su građani i sami sadili, i da toliko ima drveća da neka rastu u senci većih stabala. Osim ukoliko te sadnice nisu cveće i žbunje.

Što se tiče radova, najavljeni su još u sredu, na sednici skupštine grada, ali ne nađoh nigde zvaničnu informaciju.
 
А где је сад она хипи организација Zajednička Akcija bloka 70 i 70a да похвали што се ипак настављају радови? На сва уста пљују Шапића, а кад се донесе једна оваква одлука, само је констатују...
 
Што би ико хвалио КП што обавља сопствени посао за који га плаћамо? Ако ишта треба да се критикује што касне са реконструцијом у блоку 70 јер су терали инат управо тој хипи организацији
 
Razradi malo temu.

Што би ико хвалио КП што обавља сопствени посао за који га плаћамо? Ако ишта треба да се критикује што касне са реконструцијом у блоку 70 јер су терали инат управо тој хипи организацији
Pa čovek ni nije tražio da se pohvali Komunalno preduzeće, već da se pohvali to što se nastavljaju radovi.
 
Зеленило је добро и треба да га има што је могуће више, поготово у контексту увећане бетонизације и климатских промена. Доказано је доприноси телесном и менталном здрављу људи што треба да буде приоритет града Београда и самим тим треба свако да ради на максимизацији количине зеленила у сваком блоку и делу Београда генерално.

Ако треба могу и да линкујем студије
 
Da li bi više voleo da imaš šumu drveća kroz koju ne možeš da prođeš ni na koji način osim da sa testerom raskrčuješ put i praviš stazu i gde je dosta drveća samoniklo (koje spada u invanzivne i ne nešto plemenite vrste, gde se mogu uvrstiti kiseli ruj, jasenoliki javor, donekle norveški javor i sl.) ili bi radije da imaš zelenu površinu sa drvećem, gde postoje uređene staze i gde je manje zelenila nego u prvom slučaju, ali opet daleko više od toga da se kaže da ga ima malo?​
 
Da li bi više voleo da imaš šumu drveća kroz koju ne možeš da prođeš ni na koji način osim da sa testerom raskrčuješ put i praviš stazu i gde je dosta drveća samoniklo (koje spada u invanzivne i ne nešto plemenite vrste, gde se mogu uvrstiti kiseli ruj, jasenoliki javor, donekle norveški javor i sl.) ili bi radije da imaš zelenu površinu sa drvećem, gde postoje uređene staze i gde je manje zelenila nego u prvom slučaju, ali opet daleko više od toga da se kaže da ga ima malo?​
"Сматраш да треба ЈКП да сади више дрвећа? Значи подржаваш шуму дрвећа које је самоникло и инвазивно и не може се проћи кроз њу?" дај потруди се бар
 
@astrodule To i dalje nije odgovor na pitanje koje sam postavio, ako si na njega hteo da odgovoriš. Pitanje je prosto, pa da ga preformulišem i za @Kailan. Da li si za zelenu površinu nakrcanu drvećem, gde drveće raste jedno ispod drugog i gde je i samoniklo drveće i ostalo rastinje počelo da izbija ili si za uređenu zelenu površinu sa nešto manje drveća? U prvom slučaju imaš više zelenila ali u njemu ne možeš da uživaš, dok u drugom slučaju imaš manje zelenila ali možeš da uživaš u njemu. Nekadašnji blok 67A (danas Blok A) i Bežanijska kosa od Marka Čelebonovića ka autoputu, su primeri prvog slučaja. Postoje čak i primeri gde je zelenilo uključeno u sadnju drveća koje liči na pomenute primere.​
 
Nisam mislio na tebe, već je to moj generalan stav. Imam ovde u kraju neke blokove koji imaju previše zelenila koliko god to čudno zvučalo. Ali nema previše drveća, već je to drveće zapušteno, grane su skoro do asfalta, oko stabala je samoniklo žbunje i onaj prirast. Posle letnjeg pljuska, tuda je baš neprijatno ići jer je puno vlage, plus što se vlaga zadrži i narednih dana.

Evo, npr. Blok 38, deo bliže Omladinskih brigada, mada je slično i oko OŠ Ratko Mitrović


Najviše se primeti koliko ima tog žbunja i prirasta kada ga Zelenilo ukloni. Tada sve prodiše, pogled puca na fasade i kroz blok, počinješ da uživaš u tom zelenilu koje je održavano.

Okačio sam primer smokve kod mene u kraju. E sad zamisli da je sve tako.

 
Sad sam razumeo šta si hteo da kažeš i tu se slažem. A nekako je ovo i odgovor na moje pitanje, iako ti to nije bila namera.
 
Ograđen je deo parka/šetališta u bloku 70 do Gandijeve.
 
Danas (03.11.2022) su počeli radovi, parkovske staze na tom potezu su većim delom već raskopane i potkresane su niže grane na stablima.
Poslepodne, kada je sunce oteralo oblake i kada je svetko prošlo kroz sada uređene krošnje, vidi se koliko malo tu zapravo treba da se interveniše staze, klupe, kante, bandere... i ne dirati ništa više.
 
A jel imate igrališta koja nisu skorije rekonstruisana / renovirana?
 
Ja nemam (i ne živim trenutno tu :) ) ali na ovom potezu koji se rekonstruše i nema igrališta/terena... to je park duž šetališta.
Nova igrališta su pre 10-tak godina napravljena neposredno pored, na do tada neuređenoj zelenoj površini.... data su napravljena i nova parking mesta.
U celom bloku 70 je par terena donekle rekonstruisano i modernizovano, ali mislim da je to bilo iz donacija.
 
Ja nemam (i ne živim trenutno tu :) ) ali na ovom potezu koji se rekonstruše i nema igrališta/terena... to je park duž šetališta.
Nova igrališta su pre 10-tak godina napravljena neposredno pored, na do tada neuređenoj zelenoj površini.... data su napravljena i nova parking mesta.
U celom bloku 70 je par terena donekle rekonstruisano i modernizovano, ali mislim da je to bilo iz donacija.
Onda će ta od pre deceniju da se rekonstruišu. Je***, zastareo model. :D
 
Brze slike od danas iz prolaza
20221106_110643.jpg
20221106_110638.jpg
20221106_110629.jpg
 
Prošao danas... utisak je kao da im treba nedelju dana za završe grube radove na tom tom potezu... naravno, da je park na privatnoj parceli i da radove finansira privatnik.
 
Vrh