Šta je novo?

Rekonstrukcija šetališta Lazaro Kardenasa

Један од најбољих урбанистичких концепата из СФРЈ је била градња тако да природа долази прва а човеково боравиште се само интегрише у њу. Никад нећу моћи да се помирим са овим супротним приступом "природе из кутије" где бетон долази први а зеленило се само интегрише у њега; у најгорем случају у виду "јарећих брадица" зелених површина на које може да стане по једно дрво

265f65e0-b546-4dee-8b1e-523bd2a4e430.png


Знам да они овом реконструкцијом нису нешто драматично утицали на зеленило, пролазио сам туда милион пута и знам да само делује тако због ових издигнутих ивица око зелених површина и чињенице да су претходне стазице од ломљеног камена између којих расло зеленило заменили асфалтом и плочама али не могу да се отргнем том утиску да се природа и овде гура у неку кутију како не би сметала

Некад https://www.google.rs/maps/@44.7997...4!1sJYb9MPDt_roFgs3BEJ-uYA!2e0!7i13312!8i6656
 
Ispada da se radi po projektu sličnom kao u bloku 45...
Šteta, jer i prvobitno štalište u bloku 70 je bilo mnogo bolje osmišljeno od onog u 45-tom...
 
S tim što su one grube rustične sitne kamene kocke uglavnom štitile zelene površine od masovnog gaženja (mislim da je upravo to i bila zamisao ahitekata).
Sada su ih zamenili ovim velikim belim kamenim pločama. Valjda je tako lakše za izvođenje, a neko i treba da proda i da se ugradi za novi kamen...
 
Ispada da se radi po projektu sličnom kao u bloku 45...
Šteta, jer i prvobitno štalište u bloku 70 je bilo mnogo bolje osmišljeno od onog u 45-tom...
Koji su delovi bolji? interesuje me, nisam ironičan. B70 ima dosta veće šetalište (šire), ali to je zato što je i sam blok širi, plus ima jedan vrtić manje, ali nisam nešto primetio da to toliko utiče na konfiguraciju šetališta, osim možda onog šireg platoa ka 70a za koji bi trebalo naći lepo rešenje. Ovaj deo koji se sada radi mi je uvek delovao kao nezavršeno šetalište, uošte nisam bio oduševlje, plus često su i vozila izlazila na isti.

PS. onaj deo uz solitere koji je renoviran pre 10tak godina već treba da se sanira, staza je u katastrofalnom stanju, treba stanovnici bloka da što pre na to skrenu pažnju. Možda ne Zajednička akcija, ne znam koliko se vole sa Zelenilom :D
 
Napisao sam
"prvobitno štalište u bloku 70 je bilo mnogo bolje osmišljeno od onog u 45-tom"
Što se odnosi samo na "parterni deo" a ne na ostale objekete/zgrade u bloku, i to u izvornom stanju.
Šetalište potezu od Oml. brigada do Gandijeve je (bilo) mnogo raznovrsnije od dela u bloku 45 - poprečne staze, zelene površine, stabla, klupe...
Neko je namerno napravio bočne staze i zelena ostrva u nekim nepravilnim oblicima, pomalo rustično, da suprotno strogoj pravilnoj geometriji zgrada i njihovog rasporeda, da ne bude da je baš ceo blok "pod lenjir".
Naravno, sve je to bilo zapušteno, ostavljeno vandalima da izvol'te, glavna staza od Gandijeve do škole je pre detak godina morala da bude presvučena novim, višim slojem asfalta koliko je bila u lošem stanju, bočne staze od loljnog kamena nisu decenijama čišćene od zemlje i trave koja ih je postepeno prekrivala. Možda ti je i zato delovalo nezavršeno. Ja ga pamtim kada je sve bilo novo.
E, sada će sve da bude "pod lenjir". Biće urednije nego što je bilo, ali mi je žao prvobitnog izgleda.
 
Ja ga pamtim 30 god i nije mi nikada toliko dobro delovalo :D pogotovo ovaj deo ka GAndijevoj, valjda zato što su kolima izlazili na isto malo malo.
Deo sa druge strane kod škole i vrtića mi je dosta lepši bio, i sada oni borovi lepo deluju i generalno mi na NBG najlepše deluju ti mini kutci sa zasađenim borovim (kao brdo u 45.).
 

Реконструкција јавног осветљења дуж савског Блока 70


У оквиру радова свеобухватне реконструкције новобеоградског шеталишта „Лазаро Карденас”, Јавно комунално предузеће „Јавно осветљење” је отпочело радове на трећој фази унапређења и санације инсталације јавног функционалног осветљења дуж савског Блока 70, саопштавају из овог градског предузећа.

Предвиђена је замена старе инсталације, имплементација нових светиљки и стубова, који ће у овој реконструисаној урбаној целини у ноћним часовима креирати специфичну атмосферу, подстичући интеракцију посетилаца.

Радови ће се изводити синхронизовано са осталим активностима на уређењу шеталишта, у сарадњи са Јавним комуналним предузећем „Зеленило – Београд”.

 
Inače, ništa od parkiranja na trotoaru duž interne saobraćajnice, kao nekad... biće postavljeni stubići, kao u bloku 45.
Stvarno ne razumem... taj trotoar mogu da koriste samo ljudi koji žive u izgradama na par metara pored, nikom više on ne znači... i tu su samo oni i parkirali, a već je godinama problem parkiranja, ovako su ukinuli mesta za nekoliko desetina automobila. Gde će sada da parkiraju, ako nije ponuđena alternativa?
 
Malo novih slika sa gradilišta:
Tabla sa konačnim izgledom prve faze radova

Sam početak uz Gandijevu

I pogled ka sredini bloka iz Gandijeve

@relja mislio si na ovaj trotoar kada si pričao o parkingu?

Poslednja uklapanja pred asfaltiranje

A negde je već i pao asfalt



Kockari su lepo odradili svoj deo

Čak savršeno moglo bi se reći

Ovde mi je prišao šef gradilišta i vrlo ljubazno odgovorio na nekoliko pitanja.Ovom prilikom ga pozdravljam i nadam se da će nas ispratiti pošto je spreman na svaki odgovor u vezi ovog gradilišta.Reč je bila o razlici u dva asfalta pošto je ovaj deo na stazi asfaltiran na BNS a ovo na trotoaru na betonu.Linija koja se sada vidi biće izjednačena.

Takođe rekao mi je da je problem u asfaltiranju trotoara nastao pošto su bankine uz kolovoz talasaste(različitih visina) i da su odlučili da do metalnih nosača za ogradu idu ravno a pad naprave ka ulici.Ivičnjake nisu imali dozvolu da diraju.

Još jedna zanimljivost,nije siguran dali zbog naših kritika da je previše pravih uglova na šetalištu u 45-tom ali arhitekta je odlučio da stvar ovde malo zaobli

Uglavnom ovde staze imaju zaobljene ivice

Opet kockari



I opet skoro pa savršeno,ovo je na drugom mestu

Malo igrališta



I glavni pravac ka sredini bloka



Sve u svemu jedno uredno gradilište







Toliko,sve u svemu ovo je prva polovina I faze a dobio sam uverenja da će do kraja maja I faza biti završena,znači u roku.U drugom delu I faze nema igrališta samo staze i sve će ići brže.
 
Malo novih slika sa gradilišta:
Tabla sa konačnim izgledom prve faze radova

Sam početak uz Gandijevu

I pogled ka sredini bloka iz Gandijeve

@relja mislio si na ovaj trotoar kada si pričao o parkingu?

Poslednja uklapanja pred asfaltiranje

A negde je već i pao asfalt



Kockari su lepo odradili svoj deo

Čak savršeno moglo bi se reći

Ovde mi je prišao šef gradilišta i vrlo ljubazno odgovorio na nekoliko pitanja.Ovom prilikom ga pozdravljam i nadam se da će nas ispratiti pošto je spreman na svaki odgovor u vezi ovog gradilišta.Reč je bila o razlici u dva asfalta pošto je ovaj deo na stazi asfaltiran na BNS a ovo na trotoaru na betonu.Linija koja se sada vidi biće izjednačena.

Takođe rekao mi je da je problem u asfaltiranju trotoara nastao pošto su bankine uz kolovoz talasaste(različitih visina) i da su odlučili da do metalnih nosača za ogradu idu ravno a pad naprave ka ulici.Ivičnjake nisu imali dozvolu da diraju.

Još jedna zanimljivost,nije siguran dali zbog naših kritika da je previše pravih uglova na šetalištu u 45-tom ali arhitekta je odlučio da stvar ovde malo zaobli

Uglavnom ovde staze imaju zaobljene ivice

Opet kockari



I opet skoro pa savršeno,ovo je na drugom mestu

Malo igrališta



I glavni pravac ka sredini bloka



Sve u svemu jedno uredno gradilište







Toliko,sve u svemu ovo je prva polovina I faze a dobio sam uverenja da će do kraja maja I faza biti završena,znači u roku.U drugom delu I faze nema igrališta samo staze i sve će ići brže.

Deluje mnogo bolje nego u bloku 45 (isto kao što je i originalni projekat za isto ovo šetalište u bloku 70 bio bolji od projekta za 45-ti).

Za trenutak sam pomislio da su probili nove staze... a u stvari, one stare od lomljenog kamena su toliko bile tolio zapuštene da i nisu ličile na staze.
Čini mi se da sada ima mnogo više svetiljki nego ranije.

Jedina zamerka, ako uopšte ima prostora za zamerke, je što stavljaju ove bele ploče na rubove staza... verovatno ima je i lakše i jeftinije (ili nekome profitabilnije) ali u "eksploataciji" ovog prostora su se kamene kocke pokazale mnogo korisnije i u zaštiti zelenih površina a i praktičnije kod neizbežnih popravki...

I naravno - parking. Ako su već onemogućili parkiranje na ovom trotoaru, neka na onoj ledini malo dalje naprave isti toliko broj parking mesta.
 
Nevezano za to da li se neko ugrađuje sa ovim pločama ili ne, moguće da smatraju da one daju kontrast u odnosu na asfalt. Što se tiče zakrivljenih ivica, na pojedinim delovima se baš dobro uklopilo, i vidi se da prati linije ranijih staza koje nisu pravolinijske. Sa druge strane, iritirajuće i nepraktično deluje uklapanje (ukrojavanje) oko šahta, i naravno mesto gde se spajaju dve poprečne staze što nije urađeno kao jedna neprekidna celina, nego su ploče preko.

20230309-132811.jpg


20230309-132656.jpg


20230309-132735.jpg
 
Da vidimo kakav je pomak napravljen za dva meseca,podsećam da je rok za ovu I fazu (od Gandijeve do sredine bloka) kraj maja.Idemo redom:
Pogled sa kraja prve polovine I faze

Opaki kockari opet u igri (svaka im čast)

Zelene površine su uglavnom završene

Pogled ka crvenim zgradama ispoštovani su pravci kretanja

Slika za @astrodule sa završenim pravim šetalištem

Zip line

I dečije igralište,ostala je još gumena podloga



Lični utisak-skladno
 
Poslednja izmena:
Idemo dalje:
Ušli su i u drugu polovinu I faze,slike počinju sa sredine bloka pogled ka tržnom centru

Sredina bloka kod škole pogled ka Savi

I pogled ka Gandijevoj

Pravac koji se nastavlja na onaj već završeni

Razne intalacije iskaču

I opet prava linija,ovde kako je prošli put rekao šef gradilišta ide lakše pošto su samo prave linije nema igrališta

Ima doduše nekoliko poprečnih veza



Na kojima će isto biti i krivih linija



I da pohvalim što se prate pravci kretanja

I ovde bliže već završenom delu počinju sa nasipanjem zemlje

Kao što rekoh meni izgleda skladno i brzo ide.Da dodam na kraju da će klupe postavljati kada završe i ovu drugu polovinu prve faze.
 
Meni ipak nedostaje ono “morsko kamenje” što kaže moj komšija...
Sad je umesto toga asfalt.
I zanimljivo mi je da su sva tri bloka kroz koje se proteže LK "drugačije dizajnirana"...
 
I sva imaju drugačije osvetljenje. Rasveta koja je postavljena na ovom novom delu u bloku 70 mi deluje najbolje. Ona LED rasveta u bloku 45 je već imala dosta slučajeva da ne rade pojedinačne svetljke, ne doprinosi utisku kvaliteta. Nadam se da su ove dugotrajnije, a i da će osvetljavati širi pojas ispod svetljki, glavno šetalište u 45 u pravcu Save je jednom stranom noću neosvetljeno upravo zbog tipa postojećih svetiljki.
 
Из оне хипи организације кажу да су им извођачи радова рекли да се завршетак помера за 31.07.2023.
 

Blok 70 -Zajednička Akcija:

U odgovoru smo saznali da je, zaista, zbog nepovoljnih vremenskih prilika koje nas prate od aprila meseca (kada smo čak imali i sneg) i kišnog perioda, rok za završetak prve faze radova pomeren na 31.7.2023.
Naime, problem je u formiranju posteljice, koja mora da se formira na suvoj podlozi, a ne na raskvašenom terenu, kakav je već duže vreme...
 
Mogli bi da počnu da rade II fazu dok čekaju da se I faza osuši pre podloge...
 
Ima li koga iz bloka 70 da javi šta se sa ovim dešava? Ja sam prošao poslendji put pre oko mesec dana i vrlo sam skeptičan po pitanju tempa ovih radova
 
Vrh