Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Srbija nije spremna..
.
:lool:
Bice uskoro, :!: zbog covida i nj. pisledica na privredu , sasvm je ocekivan smanjeni kucni budjet gotovo kod svih. Niži slojevi ovog klasnog društva i te kako ce osetiti posledice. :(
Bice tada spremni za radi povratka kaucije tj. manjih novcanih iznosa da prikupljju sve što moze da se reciklira. :!:

Jedino što ne dostaje je poštena i dobra organizacija.

Evo setih se i svog posta , pisao sam o tome pri pojavi prošlogodišnke inicijative

Pored nesposonnosti verujem da su kocničari i ,,otpadna,, mafija koja sasvim lepo zaradjuje.
Idi te na otpad 1 kg metala platiće Vam 20 din a prodace Vam ga za 50 din. plemenitiji materijali imaju još vecu razliku. i to kada je prva ruka (manji otpad) veci posrednici imaju još bolji (grabežljiviju) matematiku.
Nismo spremni... jbg... mafija... al
Evo tog posta :sesir:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=710998#p710998:3n0pv2v1 je napisao(la):
boca-ica » 22 Feb 2020 22:43[/url]":3n0pv2v1]
... "UVODI SE KAUCIJA ZA JOGURT, MLEKO I VODU Zakon o ambalaži se menja"...

Ako uspe , to je jedan jako pozitivan-posten korak za gradjane i sam grad da ne spominjem okolinu i efekat na ekologiju
:gobb:

Sada od plasticne i aluminujumske ambalaze na ustrb kupaca koj su i patili tu ambalazu
imali su koristi samo sakupljaci sekundarnih sirovina i time se
njihov broj povecavao u raznim delovima grada a kako rade na ,, veliko ,, stvarali su mnostvo divljih deponija , o cemu kao stetna pojava. na stotine postova ima i na ovom foruumu :(

Ako prodje predlog ,
uskracuje se sirovina ,,sekundarcima,, a time i materijal za gore pomenute divlje deponije
a gradjani dobijaju priliku da za ( jednu punu kesu sa ) skoro 10-tak flasa-konzervi
mogu i da dobiju novac ili jedan ,, novi ,, isti proizvod iz rafa prodavnice :kk:
Na primer
za 10 praznih plast. flasa kisele vode ili coca-cole koje se predaju na kasi
ce se dobijati novac ili jednu vodu tj. coca- colu u toj vrednosti ( free ) :D

Prodavnice i treba da ima odgovornost jer dotura to u grad i plasira proizvode u takvoj ambalazi.
Troskovi transporta ka regularnim reciklaznim ostrvima su daleko manji jer
kamioni koj donose robu u prodavnivcu tako i tako vracaju se prazni
u celu pricu tog procesa povracaja treba ukljuciti i proizvodjace ambalaze

Predlog je odlican i treba ga posmatrati pozitivno :kk:
jer to je posteno sobzirom da i dalje ostaje opcija
koga mrzi da to radi iz bilo kog razloga...
kontejneri obicni ili oni reciklazni i dalje ostaju kao opcija licnog izbora upravo kao sto i sada postoji
zato kad se malo razmisli ipak je to veliki korak za ekologiju gledano iz vise razlicitih uglova
tako da predlog treba prosiriti
i na belu tehniku , novine . opasan otpad (el.baterije i sl. )
i svasta drugo sto je iz lepeze siroke potrosnje pogodno za reciklazu a nije zak. regulisano
te sada priroda pati i mi sa njom i zbog nje....
a time bi se dosta popravilo u noj i u nama

:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811739#p811739:1vppx5ax je napisao(la):
MC_ » 13 minutes ago[/url]":1vppx5ax]Najbolje resenje za plasticnu ambalazu je vracanje kaucije.
Za veliku litarsku flasu pre 10 godina moglo se dobiti 50 centi u Holandiji. znaci oko 60 din.
Flase se nigd enisu mogle naci, klinci su ih skupljali.
Naravno, cena napitaka je bila povecana za toliko ili vise.

Prosto deluje. Verovatno je problem što profit nije toliko veliki i što se investicija ne isplati tako brzo kao stanogradnja ili kafići.

Naši političari (99%) su i dalje na nivou restorana i građevine kao načina za bogaćenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811746#p811746:3opi8irl je napisao(la):
astrodule » Sub Jan 09, 2021 1:56 pm[/url]":3opi8irl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811739#p811739:3opi8irl je napisao(la):
MC_ » 13 minutes ago[/url]":3opi8irl]Najbolje resenje za plasticnu ambalazu je vracanje kaucije.
Za veliku litarsku flasu pre 10 godina moglo se dobiti 50 centi u Holandiji. znaci oko 60 din.
Flase se nigd enisu mogle naci, klinci su ih skupljali.
Naravno, cena napitaka je bila povecana za toliko ili vise.

Prosto deluje. Verovatno je problem što profit nije toliko veliki i što se investicija ne isplati tako brzo kao stanogradnja ili kafići.

Naši političari (99%) su i dalje na nivou restorana i građevine kao načina za bogaćenje.

Nema šta da se isplati, prilikom kupovine naplaćuju kauciju. Kad vraćaš ambalažu dobiješ račun koji daješ na kasi i umanjuje se iznos za plaćanje. Jednostavno treba da bude na nivou cele države.
 
Нисам баш пратио ову тему вероватно је неко већ питао, глупо питање...али...
Почео сам и ја да одвајам пластику и да носим до рециклажног острва али нисам сигуран за кесе...да ли кесе иду у тај сегмент? Неко ми рече да не бих требао да бацам чак ни пластичне чепове у рециклажну пластику?
Чепове сам раније скупљао за Чеп за хендикеп, па остављао на послу где смо имали њихов контејнер..али од кад се ради од куће то ми је незгодно...
 
Не знам да ли је било, баш оно што је Игор постовао за Крагујевац

Grad Beograd priprema uvođenje aparata za reciklažu koji će građanima omogućiti da na ime donetog otpada dobiju popust za plaćanje gradskog prevoza.

Radimo 17 reciklažnih dvorišta i postavićemo automate širom grada na kojima će građani moći da ubacuju PET ambalažu. Umesto da dobijaju novac za tu ambalažu, moći će da prislone karticu i dobiju novac koji će moći da koriste za javni prevoz ili neke druge popuste”, rekao je Vesić

Извор: balkangreenenergynews/Танјуг
Линк: https://balkangreenenergynews.com/rs/be ... -ambalaze/
 
Jel neko u skorije vreme predavao elektronski otpad(tv, mali aparati, sijalice, baterije)?
Ja sam par puta u zadnjih 10 godina predavao na istom mestu...
Sada kad sam ih pozvao, rekoše nešto u smislu da im ministarsvo osporava da uzimaju otpad od fizičkih lica, pa da od pre mesec dana uzimaju samo od pravnih lica...jel se to menjao neki zakon?
Ovo je elektronski otpad, nema neku veliku cenu pa generalno nije toliko zanimljiv za sakupljače...A bitno je da se pravilo odloži
 
За сијалице је била канта у Сремској испред једне продавнице сијалица.
 
kod nas postoji veliki snobizam. Ljudi kupujo obavezno, kao sneg bele ubruse i maramice.
Da bi oni bili kao sneg beli koristi se u proizvodnji mnogo otrovnog izbeljivaca na bazi hlora.
Medjutim, postoje i domaci eko ubrusi koji nisu izbeljeni i duplo su jeftiniji.
Samo ih ljudi slabo kupuju.

p_8_VBNPCBs9OQMeX_ZaggOZXkQh843OjShjKJ0OPMQ-NQN31dPBG8Edh-LtfhUnUH8ikJNNH4IYzgSTmXfZQooHda3Wl9DjKuIrCJY0ilJF-oUMohRiHrCm9NrVHUfof0nqnMrGUr1qRRa9WASdyIk
 
Zavisi kakav je papir. Na žalost, skuplji su obično isplativiji.

Što se tiče tehnologije izrade, ne mogu o svemu da mislim. Moje je da đubre bacim u za to predviđeno mesto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811715#p811715:21euunce je napisao(la):
MC_ » Sub Jan 09, 2021 12:45 pm[/url]":21euunce]
Da li se najlon kese recikliraju.
Kese se ne prave od najlona, vec od PVC i PE.
 
Postavljeni su reciklomati na devet lokacija u Beogradu. Primaju PET, staklenu ambalažu, limenke i tetrapak. Novac koji se dobije može služiti za dopunu Busplus, dopuna Globaltel pripejd broja ili se može donirati.

http://www.reciklomat.rs
 
A i ubilo se što će ljude da nagovori da recikliraju.
 
Имају две радње за сијалице у Царице Милице и Маршала Бирјузова где испред стоје контејнери за сијалице.
 
Prosla sam pre par meseci tuda, radnje u M. Birjuzova vise nema a kontejner u Carice Milice zakatancen. Ja zurila, prodavac bio zauzet, samo mi rece da vise ne primaju sijalice. Na moje pitanje "Znaci, u djubre?" njemu bas bilo neprijatno, cak mi se izvinio. Da sam imala vremena da sacekam, verujem da bi mi rekao zasto i kako. Mozda se nesto promenilo od tada, ako neko prodje neka javi.
 
Kako su naftne komanije navele ljude da veruju da se plastika reciklira.

How Big Oil Misled The Public Into Believing Plastic Would Be Recycled
https://www.npr.org/2020/09/11/8976...blic-into-believing-plastic-would-be-recycled

Upozorio bih na to da se vecina plastike u stvari ne reciklira i da je reciklaza oko 75% vrsta plastike nemogca.
Dzabe onaj znak za reciklazu.

MOderni covek trosi dosta plastike. Maramice, kesice gluposti.
Cak su poceli d apakuju vlazne maramice u plasticnu ambalazu sa mat obradom, u pastelne boje, da covek pomisli da se to reciklira da je to nesto "zeleno", organsko.

Ali logika progresa i kapitalizma je logika unistenja.
To ne moze da se pomiri.

Moramo da zaustaviomo progres.
Moramo da se vratimo nazad.
 
To je dobro samo za one sisteme gde nema upliva hemikalija tj gde sastav kanalizacionih voda je samo organskog porekla
Ako ubaciš ove sve jače hemikalije za čišcenje ( kao sa reklama sa jednom kapi očistiš...)
Efekat i funkicionisanje takvih sistema ne samo da se smanjuje
nego i gubi se.

Što znači da treba imati dva sistema
Jedan organski i jedan hemiski

A to je poprično ne ostvarljivo na nivou prosečnog domaćinstva
a imaginarno je za širu zajednicu selo a tek za grad.
Vlegrade kao što je Bgd i vece
jeste utopistički projekat
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=858331#p858331:f9e8klgo je napisao(la):
boca-ica » Sre Jun 16, 2021 5:21 pm[/url]":f9e8klgo]To je dobro samo za one sisteme gde nema upliva hemikalija tj gde sastav kanalizacionih voda je samo organskog porekla
Ako ubaciš ove sve jače hemikalije za čišcenje ( kao sa reklama sa jednom kapi očistiš...)
Efekat i funkicionisanje takvih sistema ne samo da se smanjuje
nego i gubi se.

Što znači da treba imati dva sistema
Jedan organski i jedan hemiski

A to je poprično ne ostvarljivo na nivou prosečnog domaćinstva
a imaginarno je za širu zajednicu selo a tek za grad.
Vlegrade kao što je Bgd i vece
jeste utopistički projekat
:sesir:


Zasto koristiti WC koji se ispira ako imate organski?
Organski WC moze da stoji u bilo kakvom prostoru.
 
Није баш препоручљиво користити људски измет за ђубрење баште. Постоје доста рискантне бактерије из измета, поготову сојеви Ешерихије коли, а нема доказа да се овде елиминишу бактерије 100%.
Мада такав измет може да се одлаже у природи.
 
Kada ubacujem plasticne flase u kontejnere za reciklazu, obevezno zavirim.
Kontejneri su prepuni.
I pored toga sto na tV nema propagande vezane za reciklazu, ljudi zele da recikliraju, ali broj kontejnera je premali.

Nama u stvari ne trebaju specjalni kontejnerii automati za reciklazu.
Dovoljno je da se naprave odlagalista.
Treba uciti od komsija. U CG su napravili jednostavne zicane keveze za odlaganje amabalaze.
Vidi se da tamo nije bial ideja da se neko ugradi, kao sto je u Srbiji.
 
Жичаних контејнера за пет флаше има по другим градовима у Србији, а у Београду код Црвеног крста иза Студентског парка, где имају и она контејнерска звона за стаклене флаше и папир, као и ручна преса за лименке.
А најсигурнија рециклажа јесу рецикломати, само што често буду препуни, посебно на углу Кнеза и Обилићевог. Њих држи приватна фирма и отпад се сепарише после ручно, то су ми рекли људи које сам једном срео који одржавају софтвер рецикломата.
 
Vrh