Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Pre neki dan je radnik gradske čistoće na Trgu Republike sav sadržaj iz kante za recikliranje strpao zajedno u svoja kolica tako da od recikliranja u ovom gradu nema ništa. Slava ljudima koji pokušavaju da recikliraju ali nažalost to je bezvredno trenutno.
 
Pa da, to je već poznato i pominjano na forumu.

Generalna pretpostavka je da te mere razvrstavanja, iako još nisu praćene reciklažnim centrima, služe da postepeno kroz godine naviknu stanovništvo da razvrstava otpada kad god može. Pa tamo za par godina da se počne sa punom implementacijom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783149#p783149:2reku2hk je napisao(la):
Biciklistkinja » 12 Oct 2020 14:05[/url]":2reku2hk]Pre neki dan je radnik gradske čistoće na Trgu Republike sav sadržaj iz kante za recikliranje strpao zajedno u svoja kolica tako da od recikliranja u ovom gradu nema ništa. Slava ljudima koji pokušavaju da recikliraju ali nažalost to je bezvredno trenutno.

Је л си сигуран/на да није била канта са преградама? То сам виђао да су набавили.
 
Нажалост, од рециклаже нема много вајде. Имамо прерађиваче секундарних сировина, али недостаје остатак инфраструктуре на комуналном нову. Засебни контејнери су реткост, а ни друштво није у довољној мери освешћено. У свету су биле потребне деценије да се све то доведе у неко функционално стање, и тако ће бити и код нас.

За сада нам остаје да се трудимо да производимо што мање смећа. Цегери уместо пластичних кеса, папирни омоти уместо пластичних итд. Већ се виде неки помаци на том плану. Многи употребљавају кесе у више наврата, многе кесе су од биоразградивог материјала, а и цегери су све чешћи на нашим улицама.
 
Bez brige
reciklazu ce sigurno da imamo
sve ce se u Vincaskoj spalionici reciklirati u dim i pepeo...
.... a to bas treba ... :shok:
samo ne znam sta ce sa silnim koncetrisanim prljavim filterima posle da rade .. u Dunav il u zemlju da ih bace :lool:

Ete.. grande gradjevina Spalionica gradi se uveliko... samo BBuild nema još reportažu o njoj.
a bice valjda jedared ...

Ocemo u Jevropu a nismo imalu spalionicu koja ce žel. kompozicije Jevropskog prerasporedjenog djubreta iz ,,poglavlja,, da reciklira...
Baš Ki Rumunija i dr. III razredne EU države ...
Eto bice reciklaže...
i Vesic sad to i u novine reko
– Obavestio sam ih da je u toku izgradnja spalionice, kao i izgradnja fabrike za preradu građevinskog otpada. Očekuje se otvaranje između 250 i 300 novih radnih mesta, a najveći broj zaposlenih biće upravo sa teritorije opštine Grocka. Za njih je posebno važno da deponija više neće zagađivati obradivu zemlju na teritoriji ove opštine, a to je najveći benefit za građane – naveo je Vesić.
http://www.beograd.rs/lat/beoinfo/17768 ... rojektima/
:sesir:
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kTqgGzsQeSQ[/youtube]
 
Хвала Богу да се неко сетио да даје паре за амбалажу, у Хрватској се побију ко ће да покупи флашу са улице а ми бацамо паре на бесмислене билборде типа "чувајмо природу"...
Ако пензионере не мрзи да чекају да добију допуну за превоз, за кеш би Срби потаманили сву амбалажу са улица.
Само надам се да наша памет може да направи и паметнију "машину", ово ми делује као рупа изнад кесе :D
 
Pa bila je vest pre par meseci da neka ministarstva i privreda razmatraju naplatu plastične ambalaže da bi se posle mogao uvesti sistem vraćanje para za ambalažu kao u drugim zemljama ali je bio zaključak da Srbija još uvek nije spremna za to. Dok se ne uvede naplata ambalaže i naprave mesta za otkup ništa od recikliranja.
Samo što taj sistem sa flašama i limenkama treba proširiti i na čaše od jogurta, flaše od kečapa i slično.
 
Šta li im znači ta floskula - nije spremna za to. Možda sam naivan, ali kao i za kese, treba uvesti i gradjani će se sami prilagoditii vrlo brzo.

Zar Lidl već nije u svojim objektima ostavio prostor za automate za vraćanje ambalaze ili sam ja to pomešao?

Inače u Nemačkoj se ambalaža za sokove uglavnom i ne reciklira već se ponovo upotrebljava. Isto je i za dosta proizvodjača kisele vode. Flaše su od neke jače plastike nego kod nas, mada ima i onih koji pakuju u istu ambalažu kao i mi.
 
Mislim da sam već postavio na nekoj drugoj temi sličnu vest ali stvarno, ako se uspostavi da je ovo primenjivo na industrijskim razmerama onda će ovakva tehnologija zaista da promeni reciklažu plastike zauvek:

Turning plastic waste into hydrogen gas and carbon nanotubes

https://phys.org/news/2020-10-plastic-h ... tubes.html

One of the major factors driving plastic pollution is the lack of a way to recycle it. Instead, it is simply discarded. In this new effort, the researchers have found a way to recycle ordinary consumer plastics into a useable energy source and a useable carbon nanotube source.

Da rezimiram: naučnici iz internacionalnog tima su našli način da relativno kratkim izlaganjem mikrotalasnom zračenju pretvore obične plastike iz svakodnevne upotrebe u izvor vodonika i izvor nanocevčica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801618#p801618:23umxhps je napisao(la):
astrodule » Čet Dec 10, 2020 10:36 am[/url]":23umxhps]Koliko smo mi daleko od svega toga. Mi jop nemamo ni normalnu spalionicu otpada.

A pre spaliionice nemamo ni odvajanje i klasifikaciju otpada bez cega spalionica postaje samo jos jedna trovacnica i dobro mesto za ugradjivanje dobrih ljudi.
 
nego, gde jos mogu da se daju stare baterije?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801618#p801618:k05gk1oq je napisao(la):
astrodule » 10 Dec 2020 10:36 am[/url]":k05gk1oq]Koliko smo mi daleko od svega toga. Mi jop nemamo ni normalnu spalionicu otpada.

Sve ćemo imati čim neko provali da od toga može da se zaradi koji dinar :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801673#p801673:1n9ddzkq je napisao(la):
ink » Today, 14:37[/url]":1n9ddzkq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801618#p801618:1n9ddzkq je napisao(la):
astrodule » 10 Dec 2020 10:36 am[/url]":1n9ddzkq]Koliko smo mi daleko od svega toga. Mi jop nemamo ni normalnu spalionicu otpada.

Sve ćemo imati čim neko provali da od toga može da se zaradi koji dinar :D

Baš sam juče pričao sa drugaricom koja je upućena u to. Nije neki profit u tome. Da jeste, svuda po Srbiji bi već uveliko rešavali ovaj problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801733#p801733:1zpmzfxa je napisao(la):
astrodule » 10 Dec 2020 03:37 pm[/url]":1zpmzfxa]
Baš sam juče pričao sa drugaricom koja je upućena u to. Nije neki profit u tome. Da jeste, svuda po Srbiji bi već uveliko rešavali ovaj problem.


Sad nema profita nekog, to je jasno. Ja sam više pričao o nekom budućem vremenu ako se razvije tehnologija iz mog posta o plastici i vodoniku.
 
Opština Ražanj od organskog otpada pravi kompost koji besplatno deli domaćinstvima
25.12. 2020 Održivi razvoj | Upravljanje otpadom

Foto-ilustracija: Unsplash (Markus Spiske)

Ražanj, centar istoimene opštine na jugu Srbije, osim po neobičnom imenu, jedinstven je u našoj zemlji po mnogo čemu, a posebno po tome što je izuzetno čisto i uređeno mesto u kome otpad nije smeće, već resurs.

U mestu sa tek više od 1300 stanovnika baš nigde ne možete da vidite bačen papirić, kutiju od cigareta ili plastičnu kesu. Nema polomljenih klupa i kanti za otpatke, nema divljih deponija, kao ni kontejnera iz kojih se „preliva otpad“.

Posebno je zanimljivo postupanje tog mesta sa organskim otpadom. Umesto da završava na smetlištu, ovde prerađuje se u kompost i završava kao đubrivo u baštama i voćnjacima.

Selekcija otpada kreće u kuhinji

Pomoćnik predsednika opštine Ražanj Dragiša Todorović rekao je da je ta opština sa selekcijom otpada i kompostiranjem krenula 2015. godine.

Pročitajte još:
Održiva proizvodnja etarskih ulja u Srbiji bez otpada, zagađenja i struje
Prva američka država u kojoj su građani po zakonu obavezani da kompostiraju organski otpad
Kako radi Regionalni centar za upravljanje otpadom u Zapadnoj Srbiji?
„Selekcija kreće u kuhinji, u momentu nastanka otpada. Domaćinstva u Ražnju imaju posebne kese i posude za odlaganje organskog otpada, koji potom odlažu u posebne kontejnere. Otpad iz kontejnera radnici komunalnog preduzeća odvoze u reciklažno dvorište na kompostiranje„, kazao je Todorović.

Prema njegovim rečima, u reciklažnom dvorištu godišnje se dobije oko 10.000 litara komposta koji se besplatno deli domaćinstvima. Kompost je lagan, dodao je on, tako da se pakuje u džakove zapremine 50 litara.

„U početku smo kompost besplatno delili svim domaćinstvima, kako bi ljudi shvatili važnost selekcije otpada. Sada kompost delimo domaćinstva koja posredstvom Fonda za razvoj poljoprivrede dobijaju sadnice voća. Kada dobiju sadnice, dobiju i odgovarajuću količinu komposta, kako bi ih lakše zasadili“, kaže naš sagovornik i dodaje da određenu količinu komposta dobijaju i domaćice koje izuzetno vole da gaje cveće, jer se kompost izuzetno dobro pokazao u gajenju ukrasnog bilja.


Foto-ilustracija: Unsplash (Patricia Valério)

Kompostiranje nije tako jednostavno

Kako je rekao, obuku za kompostiranje prošlo je više domaćinstava iz sela sa područja opštine Ražanj, a jedan broj meštana se i dalje time bavi.

„Kompostiranje nije tako jednostavno kao što se misli, to nije truljenje. Ne možete samo da organski otpad ostavite negde na gomili. Ukoliko hoćete da dobijete kompost morate da sameljete organski otpad, da podesite sastav i pratite kretanje temperature.“

Takozvano „toplo kompostiranje“, traje sedam do osam dana – to nije truljenje organskog otpada mesec ili dva. Postupak kompostiranja u reciklažnom dvorištu u Ražnju kreće mlevenjem organskog otpada na komadiće ne veće od dva centimetra, a potom se prave gomile u koje se ubacuje „kvasac“, odnosno ranije dobijeni kompost kako bi mikroorganizmi iz te materije mogli da započnu svoj deo posla.

Šta prođe kroz sito – kompost je, šta ne – kvasac

Nakon toga, dodao je Todorović, gomile organskog otpada pokrivaju se tankim slojem trine ili mlevenog drveta sa visokim sadržajem ugljenika. To je neophodno da bi se postigla ravnoteža između azota kojeg ima dosta u organskom otpadu i ugljenika koji je neophodan, a nema ga u dovoljnim količinama.


Foto-ilustracija: Unsplash (Markus Spiske)

„Kada mikroorganizmi krenu da se umnožavaju i započne proces anaerobne digestije, temperatura kreće da brzo raste i mora da se kontroliše kako ne bi prešla 65 stepeni. Da bi se gomila ohladila, a i zbog toga da bi mikroorganizmima obezbedili neophodan kiseonik, mora da se okrene, odnosno promeša“, kaže iz opštine Ražanj i dodaju da u početku procesa se to čini dva puta, a potom jednom dnevno.

Prema njegovim rečima, da bi se postupak kompostiranja kompletno završio neophodno je da gomile odstoje još 20 dana zbog „smirivanja“ procesa.

„Materijal koji prođe kroz sito je kompost, a ostatak je deo organskog otpada koji mikroorganizmi nisu preradili. Njega ne bacamo, već nam služi nam kao ‘kvasac’ jer su u njemu inicijalni mikroorganizmi za naredni postupak kompostiranja“, navodi Todorović.

Posebno se vodi računa o ambalaži pesticida

Na opštinskoj deponiji, osim organskog otpada, ne završava ni plastična i staklena ambalaža, ne baca se električni i elektronski otpad, kao ni ambalaža u koju se pakuju pestici. U reciklažnom dvorištu, dodao je pomoćnik predsednika opštine Ražanj, odvaja se i presuje plastična ambalaža, koja se kao i staklena ambalaža, prodaje na tržištu.

„Posebno vodimo računa o ambalaži u kojoj se pakuju pesticidi. Ražanj je opština u kojoj se najveći broj od 9.500 stanovnika bavi poljoprivredom, tako da ima i dosta tog otpada. Da se ne bi rasturao po njivama i bacao u reke, sakupljamo ga i predajemo firmama koje se bave reciklažom opasnog otpada„, naveo je Todorović, tehnolog po struci, sa doktorskom diplomom sa Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu.

https://www.energetskiportal.rs/opstina ... atno-deli/
 
Ne shvatam zasto se ne stavi taksa na svu plasticnu amabalazu.
Neka dodje do drasticnog poskupljenja kesa, Neka kesa kosta 10 ili 20 dinara.
Vidim da su se na pijacama ponovo pojavile nereciklabilne kese.
 
Нек уведу у маркетима папирне кесе као у Мек Доналдсу за почетак. И мрежице за воће и поврће.
 
A od čega je ta mrežica?

Sve te naše mere su samo šminka. Za početak neka češće skupljaju đubre iz kontejnera i đubrijera. Tako ćemo rešiti problem plastike van deponija, a to je najveći problem.

Zatim kreće prava reciklaža, a to su kante i kontejneri za reciklažu na svakom ćošku.

Tada se postave i reciklažni automati u svakoj prodavnici.

Onda krenemo da rešavamo sve deponije po Srbiji.

Ali ne - mi ćemo ukinuti kese - stavka koja Državu ne košta ni jedan jedini dinar!!! Potrebne su milijarde da bi se problem počeo rešavati.
 
Ja vidim da ljudi zele da recikliraju. Svakodnevno dolaze do kontejnera za reciklazu.
Da li se najlon kese recikliraju.
 
Mislim da ne.

Ali hajde da rešimo prvo problem plastične ambalaže i nebacanja đubreta van kanti - tada nam neće biti toliki problem plastične kese.
 
Najbolje resenje za plasticnu ambalazu je vracanje kaucije.
Za veliku litarsku flasu pre 10 godina moglo se dobiti 50 centi u Holandiji. znaci oko 60 din.
Flase se nigd enisu mogle naci, klinci su ih skupljali.
Naravno, cena napitaka je bila povecana za toliko ili vise.
 
Vrh