Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

drvopro":3dw0ibww je napisao(la):
Ako neko još prati ovaj podforum, da li može neko da mi kaže gde su reciklažni centri u Beogradu, za fizička lica? Odnosno, centar za otkup otpada?
Kao što je papir, metal ili gvožđe, staklo, plastika, aluminijum, i sve drugo.

Jer ja problem otpada i reciklaže vidim malo drugačije, odnosno kako to rešiti. A jako je jednostavno.
Da li postoje centri za reciklažu u Beogradu koji su obavezni da vrše otkup od fizičkih lica?

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Lik koga pratim na društevnim mrežama (Alan Thrall) ima teretanu i sakupljao je plastiku i odnosio na reciklažu i od tih para je kupio spravu za teretanu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zT-HEBVm4Q8[/youtube]

Postoje mnoga mesta koja bi mogla da zarade od ambalaže (kafići, restorane, teretane...)
 
Ultonia":25n8z609 je napisao(la):
Izgleda da je prelomljeno da se ipak ide na uvođenje depozitnog sistema u Srbiji?



https://reciklerisrbije.com/zasto-uvozimo-otpad/
Ovo je tragikomicno. Imamo preko deset godina ogromne takse za ekološki osetljivu robu a nemamo otkupne centre za istu?
Evo pitam opet jel postoji neki otkupni centar sa obavezom otkupa svake vrste otpada od fizičkih lica?

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Da li neko zna gde mogu da odnesem par crknutih štedljivih sijalica?
Već duže vreme mi se motaju po kući i sad me već to nervira. Bila je nekada radnja sa sijalicama iznad Zelenog venca, u Carice Milice, imali su kutiju ispred radnje i tu sam ih ostavljala, ali te radnje nema već nekoliko godina.
 
Та радња се само померила навише ка Обилићевом венцу тако да и даље постоји само на другом месту. Не могу да се сетим сада тачног места.
 
Hoće li neko da mi objasni u šta da stavim masan burek kada ga kupim u pekari?

Da li na pijacama ostaju plastične kese?

U šta će da mi pakuju beli sir?
 
Upravo. To se i ja pitam.

Inače na stranu priča o ovim našim kesama i reciklaži... zanima me dokle su stigla ona istraživanja i razvijanja bakterija koje mogu da jedu plastiku? Koliko sam bio razumeo, one bi mogle da budu jedno od rešenja za PET ambalažu, koja zagađuje i ugrožava slatku i slanu vodu širom sveta. To ako bi uspelo i zaživelo, moglo bi neverovatno mnogo da nam znači za spas i čišćenje cele planete.
 
Baš sam se pre neki dan setio jednog priloga iz "Posle 2000" (stariji pamte tu emisiju) gde su prikazali materijal koji zamenjuje plastičnu ambalažu za fast fud i koji može da se pojede na kraju. Kao neka oblanda, ali otpornija na vlagu.

Ma džabe ukidanje kesa, kada ostaje tona plastične ambalaže koja količinski i težniski zauzima više mesta nego kese koje ukidaju.

Razmislimo šta je Država uradila na polju edukacije stanovništva u vezi reciklaže? Da li prosečan stanovnik zna koja plastika može da se reciklira, šta se radi sa čepovima...

Ja sam više naučio od jednog Japanca koji je držao hostel u Zagrebu pre 10-ak godina. Uveče sam bacio plastičnu flašu od voćnog jogurta u kesu, a sutra ujutru sam video tu istu flašu opranu (bez čepa) i stavljenu u posebnu kesu. Tada sam shvatio koliko smo daleko od nekog normalnog sveta.

I šta je urađeno u međuvremenu? Država prodaje Vinču i ukida platične kese. Wow, nisu uložili ni dinara u edukaciju i nešto konkretno da se zaokruži ceo ciklus reciklaže.
 
Razmislimo šta je Država uradila na polju edukacije stanovništva u vezi reciklaže? Da li prosečan stanovnik zna koja plastika može da se reciklira, šta se radi sa čepovima...
Ne, ali bitno je da će izgubiti 12 godina svake nedelje slušajući veronauku ili građansko vaspitanje, iz kojih neće pokupiti ama baš nikakvo znanje.

Malo skrećem s teme sad, ali zato što sam skoro pričao sa prefosorom u jednoj srednjoj školi i zabezeknuo se koliko su (u odnosu na moje vreme) opteretili đake besmislenim predmetima na kojima apsolutno ništa ne uče, umesto da polovinu tih termina iskoriste za neke predmete koji bi itekako bili korisni i važni. I pojedincu i državi. U šta spada, između ostalog, i ekologija ili bar neki predmet koji bi se nadovezivao na nju.

I u osnovnim i u srednjim školama može da se oslobodi nekoliko termina u toku nedelje kad bi se poizbacivale određene gluposti od predmeta uvedene u poslednjih 15ak godina. I da se pola njih zameni drugim, koji bi bili daleko korisniji i bitniji.

Naravno, to sve podrazumeva da postoji kadar koji bi te predmete držao. I to na pravi način. A to je već opet ŠBB KBB scenario. Ali kažem, toliko ih opterećuju glupostima i misle kako time prave bog zna kako pametnu naciju, a u realnosti samo traće vreme i pare.


Inače slažem se i sa svim ostalim. Ova hajka na kese dok druge vrste otpada guše Srbiju je teško licemerje i glupost. Pogotovu imajući u vidu da, kao što smo više puta ponovili, mogu da se prave kese koje će biti plastične a moći da se razgrade.
 
Ja sam vise u ekonomskoj sferi. Pa mi je poznato da postoje "ekološke" takse ili naknade za skoro svaki proizvod koji je budući otpad.
I to postoji desetsk godina. Prikupljeno je na desetine milijardi dinara. Verovatno preko sto milijardi.
Ja to zovem prikriveni PDV.
To su one pare recimo što su nekad plaćali za otpadnu belu tehniku itd. Ali to su samo mrvice.
Nema bolje motivacije od novca.
Osnujes reciklazne centre, daš cene za SVAKU vrstu otpada (da ne postoji ne kao odgovor) i otkupljujes od SVIH.
Tako recimo rade u Beču. Skupis za mesec dana otpad kao pojedinac, odneseš i zaradiš neki novac.
Na drugoj strani dobiješ klasifikovan otpad koji ide dalje na reciklažu.
Svi zadovoljni, a otpad završava tamo gde treba.
Naravno treba ulagati dalje u pogone za reciklažu.
Za gvožđe i papir to već postoji, to su fabrike papira i železare, takodje i za limenke.
Plastika takodje može da se reciklira.
Suština je u odvajanju otpada.
A to radiš onim što sam rekao na početku.
Naravno u tom poslu biće u posrednika ukoliko pojedinca "mrzi" da se bakće time. Ali je proces zaokružen.


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677250#p677250:1kd4betr je napisao(la):
Ultonia » Today, 15:31[/url]":1kd4betr]Ja za sada ovako...
Pogledajte prilog 1

file.php

file.php

Svaka čast. Gde sve to završi?
 
@astrodule
Čepovi idu za Čep za hendikep, ostalo u plave reciklažne kante koje smo dobili od Gradske čistoće svi mi koji živimo u kućama u Umci. Ranije su alu limenke i papir/karton išli u reciklažu preko reciklažnih dana koje smo organizovali u školi u saradnji sa FHB Papir servis, a pet flaše sam davao sugrađaninu koji ih je sakupljao i predavao na reciklažu.
 
Ultonia":d9jps2f7 je napisao(la):
@astrodule
Čepovi idu za Čep za hendikep, ostalo u plave reciklažne kante koje smo dobili od Gradske čistoće svi mi koji živimo u kućama u Umci. Ranije su alu limenke i papir/karton išli u reciklažu preko reciklažnih dana koje smo organizovali u školi u saradnji sa FHB Papir servis, a pet flaše sam davao sugrađaninu koji ih je sakupljao i predavao na reciklažu.
Super. Nego, da li su vas plaćali za to?

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
@drvopro
Dok smo organizovali reciklažne dane, FHB je otkupljivao i od tih sredstava smo kupovali lopte, vijače, mreže za golove, sprave za poligon i slične rekvizite za učenike škole. Pet je komšija predavao i njemu je plaćan otkup. Sada kada su nam podeljene kante, ubacujem u kantu bez naknade i to je manje više na dobrovoljnoj osnovi. Povremeno i dalje škola organizuje reciklažni dan za papir i to FHB otkupi.
 
Sve je to sjajno. Ali pojedinačno.
Zaista ogroman novac je naplaćen na ime eko taksi a ništa sistemski nije urađeno.
Bar ništa opipljivo za široko gradjanstvo.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Da, i svodi se na to da li pojedinac ima svest i dobru volju ili nema. Nažalost, dok država ne napravi ozbiljan model, sistemsko i sveobuhvatno rešenje, nema prevelikih mogućnosti. Depozitni sistem baziran na automatima je verovatno najbrži i najefikasniji način za rešavanje problema određenih vrsta ambalažnog otpada.
 
Iskustvo iz prve ruke u Nemačkoj. Plastične kese postoje i u pekarama (ako uzimate hleb stave ga u pakovanje koje je kao plastična kesa, ne znam kako bolje da objasnim, dok peciva daju u papirnim kesama) i u marketima pored voća i povrća. E sad, ovde su oni jako napaljeni na ekologiju tako da oni sami ne žele da koriste te kese nego kao Marka Žvaka guraju sve đuture u svoj ceger.

Depozitni sistem funkcioniše besprekotno. Odneseš flaše i limenke, dobiješ bon koji ili možeš da unovčiš u istoj toj radnji ili ti se umanji račun prilikom kupovine.

Đubre se sortira u žutu kesu (sve ambalaže), zelenu kantu (bio otpad), plavu (papir i karton) i braon (ostalo). Takođe postoje i posebne za baterije i električni otpad kao i za sva pakovanja sa opasnim hemikalijama (kućna hemija itd.). Sve je prilično jednostavno, zna se kad koji dan dolaze po šta.
 
I šta je problem prepisati taj sistem?

Ukidanje platičnih kesa dok unutar prodavnice iste postoje (za voće, za hleb...) je idiotluk. Izgleda da se ni detalji ne znaju, jer sam pitao male prodavce u kraju i ni sami ne znaju kako će raditi od 1. januara.

Da barem kažu da se ukidaju "tregerice" - to bi imalo smisla, ali dok god ja mogu u Maksiju da kupim voće i stavim ga u "tregericu" u koju na kasi mogu da stavim i ostale sitnice - ova odluka nema smisla.

Za voće, povrće, sir i hleb treba da se koriste platične kese bez drški i to recimo veličine 3-5 litara i onda bi već postojao smisao.
 
Vrh