Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Ово смо већ постављали и дискутовали на подтеми "Паркирање - зоне, гараже,..." од стране 134 (од 26. априла....) па следеће три стране даље.
 
Blok 45 /Šetalište uz reku/

281405880_10158805850710872_3955740250666595838_n.jpg


281374409_10158805850785872_114290365968894908_n.jpg


281323862_10158805850715872_1856158929767962002_n.jpg


281209364_10158805850705872_342677364786135350_n.jpg


izvor: FB
 
Такође у многим случајевима су "зелене површине" просто неизграђене парцеле које никад нису предвиђене да остану голе ледине али се до сада на њима ништа није градило

Ово је један од случајева где се човек пита да ли да прећути на просипање неистина ако ће бар лаж бити корисна у мотивисању јавног мњења да се боре за нешто позитивно
 
Баш ме интересује шта је данас било или одлучено на БИНА (Београдској интернационалној недељи архитектуре), а везано за Блок 37, односно радионицу "Заједничко планирање блока 37".

Zajedničko planiranje Bloka 37 na Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture - BINA
Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA
će, u saradnji sa partnerima projekta EU Višegrad fonda, 22. maja realizovati radionicu pod nazivom "Zajedničko planiranje bloka 37", čiji je cilj da ojača vezu između stanovnika i otvorenog javnog prostora ovog bloka.
https://www.gradjevinarstvo.rs/vest...ogradskoj-internacionalnoj-nedelji-arhitektur

Bina-radionica-blok-37-1.jpg
 
Може да се реши само изградњом гаража испод постојећих паркинг-површина, а да се паркирање унутар блокова строго контролише.

Нажалост - не би се ни тад строго контролисало; правдољубиви наш комшија желео би да и даље паркира за џабе - што би он куповао гаражно место кад је то право наследио (од деде-заставника ЈНА или од кеве којој је деда био "краљев официр", свеједно, исто је то).

Помучићемо се док овде не уведемо државу.
 
100%

Паркинг треба наплаћивати на нивоу целог града и од тог новца градити нове подземне гараже + увести закон којим се забрањује паркирање на улици у кругу од 100 метара од подземне гараже. Тиме би се Београд приближавао европским градовима попут Амстердама и имали би простора за више јавних садржаја, зеленила итд.

Ако се настави овако са "људским правом бесплатног паркинга" Хјустонизација Београда нам не гине.


Screenshot-23.png
 
Inače, od skoro je na samom ćošku otvorena Košnica. To je onaj lokal gde je počelo nešto da se gradi, pa je inspekcija zatvorila, ali onda je došla Košnica i eto nama novog lokala na dva nivoa.
Pisao sam već da su se "malo" proširili prilikom obnove posle požara. E pa, juče videh da je gradilište ponovo zatvoreno. Verovatno će tako biti dok se ne "podmaže" opet ko i koliko treba.
kosnica 2022 gabariti.jpg
 
100%

Паркинг треба наплаћивати на нивоу целог града и од тог новца градити нове подземне гараже + увести закон којим се забрањује паркирање на улици у кругу од 100 метара од подземне гараже. Тиме би се Београд приближавао европским градовима попут Амстердама и имали би простора за више јавних садржаја, зеленила итд.

Ако се настави овако са "људским правом бесплатног паркинга" Хјустонизација Београда нам не гине.


Screenshot-23.png
Moj svet čaroban i lep,
sigurnost mi daje,
ja verujem u to.
 
 
Pisao sam već da su se "malo" proširili prilikom obnove posle požara. E pa, juče videh da je gradilište ponovo zatvoreno. Verovatno će tako biti dok se ne "podmaže" opet ko i koliko treba.
Pogledajte prilog 136914
Zatvoreno zatvoreno, kao i sve kod nas. Kad sam prolazio pre neki dan samo se pojave likovi iza paravana, izbacuju puna kolica i bojažljivo gledaju da li ih neko vidi.
 
Blok 45 /Šetalište uz reku/

Kako su linkovi koje sam postavio istekli, postavljam ponovo fotografije, ovog putaq dopunjeno izdanje. I naravno linkovi koji će ovog puta duže trajati (nisu direktno copy - paste sa FB, jer tako ne funkcioniše trajno, nego kratko vreme).

































izvor: FB
 

Priroda Bloka 45 oživela na muralima: Ovako su građani oživeli sivi i zapušteni beton na Savskom keju


fotografije našeg člana Mateje Beljana

Pravo životinjsko carstvo islikano je na betonskim klupama u Bloku 45, tipskom mestu za odmor i predah, kakvo postoji duž celog Savskog keja. Već iz daljine vidi se jarko zelena boja, a kada se približite videćete slike raznih sitnih životinja koje i inače obitavaju uz obale reka. Ovo je pravo osveženje, jer su betonski elementi na keju obično išarani raznim grafitima.

Ipak, nađe se i poneki mural, kao ovaj inspirisan prirodom, koji je osvanuo proteklog vikenda.

- Separei su bili zapušteni, iškrabani nekim besmislenim grafitima, potpisima. O tome niko ne vodi računa, ni nadležni ali ni neka grupa koja bi uklanjala volonterski žvrljotine i da bude čisto. Mi smo odlučili da to uredimo i predstavimo prirodu koja se nalazi pored savskog nasipa, na samo nekoliko stotina metara od tih separea, da bi se više ljudi upoznalo sa blagom koje imaju pored svojih zgrada u kojima žive. Puno ljudi prvi put vidi neke od ovih životinja i svi utisci su pozitivni, ljude to interesuje, pogotovo decu. Želimo da podignemo svest kod ljudi, da se vredi boriti za Savski park prirode, gde bi sve te životinje imale mesta da žive a svi mi uživamo u prirodi pored reke - objavljeno je na fejsbuk stranici Savski nasip.

savski-kej-6-830x0.jpg


savski-kej-11-830x0.jpg


savski-kej-10-830x0.jpg


savski-kej-5-830x0.jpg


savski-kej-8-830x0.jpg


savski-kej-12-830x0.jpg


savski-kej-7-830x0.jpg


savski-kej-14-830x0.jpg


830-px-830x0.jpg


savski-kej-1-830x0.jpg


savski-kej-4-830x0.jpg


savski-kej-3-830x0.jpg


savski-kej-13-830x0.jpg

 
Ovakvim muralima jedino i može da se zaštiti od grafita jer ako bi samo obojili jednobojno betonske klupe opet bi neko iskoristio "praznu površinu" da škraba.
 
Добар пример су мурали у Поп Лукиној код бивше пумпе који су девастирани графитима.
 
Vrh