Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771442#p771442:p7j0qwy2 je napisao(la):
Дошљак » 03 Sep 2020 09:09[/url]":p7j0qwy2]Треба да постоји фонд зграде за текуће и инвестиционо одржавање, само што је код нас нижи стандард па то није заживело.
Pa plaća se za profesionalne upravnike svakog meseca, a ne ide celokupna suma na platu istog.
 
Treba razlikovati dva pitanja:

1) Da li građani Beograda (pa i Srbije) daju dovoljno novaca, tj da li to što daju državi i institucijama može da bude dovoljno da se, između ostalog, održavaju i renoviraju zgrade?
Da.

2) Da li se ti novci i sredstva posle adekvatno koriste?
Ne.

Dakle, nema priče ni o kakvim dodatnim haračima i nametima. Para ima sasvim dovoljno. Bilo bi ih još više kad bi država pritegla i razne divlje gradnje, kradljivce struje, uzurpatore površina, divljake s hostelima, i slično. Dakle, još jednom - PARA IMA. I nema potrebe ni izgovora za nikakvim dodatnim nametima.

Problem je u njihovom raspoređivanju i rukovanju.
 
@Rodrigez evo ja bi da mo daju da napravim prostornu analizu i potrebe svih ministarstava svih agencia svih fakulteta itd...
Pa popisao koliko kome treba kvadrata ...kakve su im zelje ...
Pa onda popisao sve zgrade koje koriste po ministarstvima i institucijama agencijama....
Pa onda pokusao da napravim novi razmjestaj....a ne da se bahate svi redom
pogotovo mup koj jos nije prepravio zgradu bolnice na bb u stanicu ...
 
Još da tu ubaciš analizu rezultata, pa procenu koliko ko zaista radi i onda realno shvatiš da ima viška ljudi koji ne rade ništa i da bi se uz dobru reorganizaciju napravili isti rezultati sa manje ljudi.
 
solecar":3b78sc0k je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771442#p771442 je napisao(la):
Дошљак » 03 Sep 2020 09:09[/url]":3b78sc0k]Треба да постоји фонд зграде за текуће и инвестиционо одржавање, само што је код нас нижи стандард па то није заживело.
Pa plaća se za profesionalne upravnike svakog meseca, a ne ide celokupna suma na platu istog.
U Švajcarskoj recimo svaka zgrada ima fond za renoviranje. Tu se godinama skupljaju pare (nezavisno od ostalih redovnih troškova) i onda posle 10-15 godina ima dovoljno novca za skupe sanacije kao što su fasada, krov, sistem grejanja, lift itd. Naravno, svaki vlasnik u svakom trenutku ima uvid u stanje na zajedničkom računu, komplet sa kamatama. Sredstva se oslobađaju konsenzusom na sednici vlasnika koja se obično održava jednom godišnje.

Država apsolutno ništa ne daje, naprotiv već uzima porez :)

Znam da je isto postojalo nekada i u Jugoslaviji ali su ti fondovi od 90tih ispražnjeni, imovina uvaljena privatnim vlasnicima za male pare a sa imovinom i obaveze oko održavanja.

Država sigurno neće krpiti sve zgrade već samo one u centru koje su pod zaštitom a njih ne sređuje isključivo jer misle na kulturno dobro već je drugi interes u pitanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Постоји то исто и у Београду. Свака зграда има свој "рачун" у Јавном стамбеном. Колико је то све фарса, сад, могу да питам председника кућног савета...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771289#p771289:1s9md5px je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Sep 02, 2020 4:02 pm[/url]":1s9md5px]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771278#p771278:1s9md5px je napisao(la):
direktor » Sre Sep 02, 2020 3:29 pm[/url]":1s9md5px]Ne nikako dati blok 39 cajcima ima drzava gomilu praznih zgrada mup dati zgradu greota savsku unutra nisu okreciki od kad je napravljena banda jedna plus inaju garaze iza savske koje stoje zamandaljene ba*** se parkira po ulici....
Pa sta bi ti, da ostane ovako kako je sad...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771587#p771587:1s9md5px je napisao(la):
direktor » Čet Sep 03, 2020 3:13 pm[/url]":1s9md5px]@Rodrigez evo ja bi da mo daju da napravim prostornu analizu i potrebe svih ministarstava svih agencia svih fakulteta itd...
Pa popisao koliko kome treba kvadrata ...kakve su im zelje ...
Pa onda popisao sve zgrade koje koriste po ministarstvima i institucijama agencijama....
Pa onda pokusao da napravim novi razmjestaj....a ne da se bahate svi redom
pogotovo mup koj jos nije prepravio zgradu bolnice na bb u stanicu ...
Ovaj moj prethodni post je bio samo da vidiš kako izgleda kad neko previše bukvalno shvati nečiji post, izvrne mu reči, i izvuče zaključak da ako nije za jednu krajnost, onda je sigurno za drugu. Kao što si ti uradio s mojim postovima na temi o fasadama.
 
To si ti nesto umislio morao sam da utvrdi detalje oko gipsanih radova i boja ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771609#p771609:1zy2m2ov je napisao(la):
Пантограф » 03 Sep 2020, 16:16[/url]":1zy2m2ov]Постоји то исто и у Београду. Свака зграда има свој "рачун" у Јавном стамбеном. Колико је то све фарса, сад, могу да питам председника кућног савета...

Da, da, najobičnija farsa...

Zgrade koje održava GS imaju otvoren račun, najčešće za tzv. tekuće održavanje zgrade.

Međutim, nema ništa od tzv. tekućeg održavanja, već ekipe iz GS reaguju samo u slučaju hitnih intervencija i ništa više od toga.
Nažalost, čak i za hitne intervencije ne reaguju na vreme.

S obzirom na ovakve vesti i novosti koje nam stižu iz GS - ne piše nam se dobro...
 
Hm, ja sam više puta pokušao da objasnim zašto država ne renovira zgrade na NBGu i zašto nema ni naznaka da će biti drugačije u budućnosti.
 
Neće ali pošto ne planiraju renoviranje zgrada tamo počeće da se ruše same od sebe, uostalom kao i svaka zgrada koja nije održavana, nevezano da li je NBG ili ne.
 
Ruše se straćare i propale fabrike da bi se zidale nove zgrade. Obnavlja se ono što država smatra da se treba obnoviti.

Ovo ostalo je prepušteno vlasnicima tih stanova u tim zgradama ili privatnom kapitalu raznih firmi koje kupe celu zgradu i obnove je.

E sad problem NBG zgrada je kako da se dogovore stotina stanara da se renovira fasada jedne zgrade poput televizorke.

Jedino sto vidim kao mogućnost za NBG je da kroz plan održivog razvoja država uloži pare i sprovede plan postavljanja izolacije na vecini zgrada (nekoliko milijardi evra samo za Beograd).
Samo sto se plašim da takvo rešenje na modernističkim objektima može lako da ispadne katastrofalno i da se na kraju dobiju turbo demituše.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771710#p771710:uhqfz7r6 je napisao(la):
Vladivoje » Thu Sep 03, 2020 9:02 pm[/url]":uhqfz7r6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771609#p771609:uhqfz7r6 je napisao(la):
Пантограф » 03 Sep 2020, 16:16[/url]":uhqfz7r6]Постоји то исто и у Београду. Свака зграда има свој "рачун" у Јавном стамбеном. Колико је то све фарса, сад, могу да питам председника кућног савета...

Da, da, najobičnija farsa...

Zgrade koje održava GS imaju otvoren račun, najčešće za tzv. tekuće održavanje zgrade.

Međutim, nema ništa od tzv. tekućeg održavanja, već ekipe iz GS reaguju samo u slučaju hitnih intervencija i ništa više od toga.
Nažalost, čak i za hitne intervencije ne reaguju na vreme.

S obzirom na ovakve vesti i novosti koje nam stižu iz GS - ne piše nam se dobro...

zbog ovoga se zgrada po zgrada odjavljuju sa njihovog odrzavanja, posto od para koje se vode na papiru da pripadaju zgradi, nista ne sme da se dira niti daju da se upotrebi. NI popravka krova, u fazonu nije hitno, a kroz krov lipti voda. Tako da uskoro nece imati ni za plate posto su ove fiktivne pare an racunima zgrada ionako vec potrosili.
 
To je tačno, Gradsko stambeno je jedna pljačkaška džiberska firma. Znam nekoliko ljudi koji su imali muke sa njima, iako ih uredno debelo plaćaju.
Mislim da znam jednog čija je cela zgrada podnela i tužbu protiv GS jer su izfušerisali radove na krovu koje je zgrada uredno ugovorila i platila.
 
spatiotecte":2fos2xcg je napisao(la):
Neće ali pošto ne planiraju renoviranje zgrada tamo počeće da se ruše same od sebe, uostalom kao i svaka zgrada koja nije održavana, nevezano da li je NBG ili ne.
Nema ko šta da planira. U jednom trenutku će država dati rok vlasnicima da srede fasadu i to je to. Tako je u Hrvatskoj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa pričalo se o tom nekom planu da se podigne energetska efikasnost zgrada u Srbiji, ali kao sto rekoh to je mnogo ambiciozni projekat vredan više miliardi evra.
Isto tako ne znam koliko je primereno da se modernistički objekti oblože demit fasadama. Ja lično mislim da će to biti katastrofa
 
fef89a880cfce91340d5b257ad56db87.jpg


Evo i primera modernističkog solitera u bg-u pretvoren u demitušu. Odvratan je.


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
 
Бљаки. Демитуше би иовако требало забранити

Те модернистичке и социјалистичке зграде једино примају мало квалитетније, скупље фасаде. Типа неке камене плоче или тако нешто. Доста скупље решење али боље.

Постоји разлог на пример зашто су зграде на Коњарнику фасадиране оним смешним сићушним плочицама. Боље једноставно.

Није ни проблем да се договоре сви, проблем је новчани. Ај како ће људи из Руда да скупе 4 милиона евра да обнове фасаду да буде по том стандарду, и то минималном.
 
Izolacija sa stiroporom prosto nije primerena za obnovu fasada tog tipa. Sa druge strane imamo 2 primera u gradu potpuno promenjenih fasada zgrada iz 60ih gde je izgled objekta izmenjen do neprepoznatljivosti time sto je uradjena fasada sa panelima. To su zgrade pored opstine stari grad i ona u bulevaru ali to su privatne firme otkupile i tako nešto se ne može očekivati za NBG.
 
ccd79a6273eda7060fe04851b22a3fc5.jpg

83e34ace3ed406c15004ec89a1001054.jpg



Po mom ovo je pravi način da se osavremene modernističke zgrade. Ali nažalost to je neizvodljivo za onoliki broj zgrada na NBG u privatnom vlasništvu stanara.


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
 
Pa jeste pravi nacin, ali je mnogo skuplji do klasicnog renoviranja, zato i jeste retkost ovde.
 
Pa to i ja kažem, teško ćeš naterati 100 stanara da se slože i plate obnovu fasade.
Zato i kažem da jedinu mogućnost koju vidim je podizanje energetske efikasnosti uz podršku države ali ni to nije rešenje jer će ispasti odvratno.
Iskreno ovo je veliki problem, a ne vidim kako je moguće rešiti ga.
 
Vrh