Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Ne kaže se bez veze Srbija do Tokija, Zemun do Pinokija :D
 
Mislim da se ključ za razrešenje ove dileme, i nelogičnosti oko granica između opština možda može naći u činjenici da je je opština Novi Beograd osnovana 1952, a da joj je tri godine kasnije, 1955. pripojena opština Bežanija, koja je zapravo bila susedna Zemunu, te je moguće da je granica jednostavno nasleđena...
 
I Novi Beograd i Zemun su preglomazne opštine. Zemun bi mogao da se podeli na 2 ili 3 (Zemun i Batajnica svakako, a možda i sva naselja okolo da pripadnu ili Batajnici ili da budu zasebna celina), a Novi Beograd na 3. Čitav grad se toliko promenio urbanistički da trenutna podela nema nikakvog smisla više.
 
Zemun je već doživeo jednu podelu, kada je sadašnja opština Surčin postala zasebna celina. Ako pogledamo malo širu sliku, videćemo da imamo dosta opština koje su daleko veće ili u rangu sa NBG / Zemunom, pa samim tim ispada da ove dve opštine i nisu baš toliko preglomazne. Inače, negde sam čitao, ne mogu tačno sda se setim godine, Batajnica je pripojena Beogradu i samim tim i opštini Zemun.
Problem koji generalno imamo sa opštinama, je taj što neke opštine zbog svoje konfiguracije nemaju baš najbolju povezanost svih delova sa zgradom opštine ili su pojedini delovi opština više okrenuti susednim opštinama. Pa smo tako imali predloge da se NBG podeli na sve opštine, što je po mom mišljenju nepotrebno, jer imaju toliko dobru mrežu linija da maltene svugde duž opštine može da se stigne lako i jednostavno. Takođe, bili su predlozi da se Banatski deo Palilule pretvori u opštinu "Dunavski venac", da deo Čukarice uz Obrenovački put postane samostalna opština ili se pripoji Obrenovcu, jer su dosta orijentisani ka njemu, te da podavalska naselja postanu zasebna opština, da Vrčin pripadne Voždovcu, kao i da Kaluđerica, Leštane i Vinča postanu samostalna opština ili se pripoje Zvezdari. Čak je bila i neka inicijativa da Mirijevo postane samostalna opština. Što se tiče , u igri su bila dva predloga, od autoputa ka Zemunu jedna opština, ka Savi druga, dok je drugi predlog bio da sve od Tošinog bunara / Vojvođanske bude zasebna opština.
 
Opštine bi morale da se dele jer su preglomazne po broju ljudi i prerasle su sve zamišljene i projektovane kapacitete. Ne može jedna opština kvalitetno da opsluži 200,000 građana i ko zna koliko privrednih društava, sve i sa Šapićem na petercu :)

Potrebe građana i privrede su na prvom mestu, a ne teritorijalna mapa.
 
Mesne zajednice, kao najniže organizacione jedinice lokalne samouprave, bi trebalo ponovo da imaju svoju funkciju, kao nekada davno.

Ali, naprotiv, ove vlasti će još više da "ukrupnjavaju", odnosno da centralizuju organe lokalne samouprave, sa ciljem potpune kontrole svih tokova novca.
 
NBG ne bih dalje delio, jer je sve blizu svakome (i usput) bez obzira na veličinu.

Sa druge strane da neko iz Borče ide do Takovske u svoju opštinu ili vojni odsek je zaista nebulozno.

Batajnica takođe.

Apsolutno se slažem sa Vladivojem da je potrebna decentralizacija i veća uloga mesnih zajednica.

Želim da se renovira parkić - odem u mesnu zajednicu i dalje oni rešavaju.

Želim da se uredi zamljana staza koju svi koriste - odem u mesnu zajednicu i dalje oni rešavaju.

Želim da organizujem humanitarnu akciju za komšiju - odem u mesnu zajednicu, oni mi daje prostoriju i pomognu oko reklamiranja

Naravno, neke stvari ne može da rešava MZ, ali za ovakve stvari mogu da budu apsolutno korisne.
 
Tako je, Dule.

Mesne zajednice bi mnogo toga mogle da odrade, ali...

Izgleda da su i po ovom pitanju potrebni ozbiljni protesti građana, sa ciljem da se ponovno aktivira uloga i funkcija mesnih zajednica, jer se na taj način mogu rešiti brojni aktuelni problemi koji tište stanovništvo na određenoj teritoriji.
 
Mislim da saobraćajna povezanost ne treba da bude determinanta potrebe za osnivanjem/ukidanjem/spajanjem opština. U krajnoj liniji, i u budućnosti, većina opštinskih usluga servisa bi trebalo da se preseli u onlajn prostor, i tu saobraćajni argument gubi smisao.

Poenta upravo treba da bude ono čemu je pričao Goje - ako želimo efikasnu i koordinisanu lokalnu samoupravu, ne možemo očekivati da 50-60-100 opštinskih službenika adekvatno odgovori na potrebe 150-200 hiljada stanovnika, i ko zna koliko hiljada preduzeća, i drugih organizacija, sprotskih društava, udruženja...

Reforma lok. samouprave nam bolno fali. Imate naseljena mesta koja se prazne, i spala su na par hiljda stanovnika, i po svim kriterijumima bi trebalo da izgube status opštine, dok bi duga mesta , koja se privredno i demografski razvijaju trebalo da postanu opštine, tj. da se veće i rastuće opštine podele. U suprotnom se gubi svrha samog postojanja opštine - ne doprinosi se "upravljaju javnim poslovima od neposrednog, zajedničkog i opšteg interesa za lokalno stanovništvo"...

Naravno, cela ova priča o opštinama važi i za mesne zajednice - neke su postale tolike da bi i same mogle biti opštine, a s druge strane, njihov realna nadležnost danas ne ide dalje od mogućnosti "pokretanja inicijative" po različitim pitanjima. Drugim rečima, MZ je danas samo kanal zvanične komunikacije građana njene teritorije sa nadležnosm opštinom, što je, priznaćete, skroro ništa.
 
Meni je najbolji pokazatelj kada su u jednom trenutku otvorili u bloku70 otvorili "servisni centar" bio je tu katastar, dosta drugih stvari je tu moglo da se završi. I građani su bili oduševljeni.
Kao i svaka dobra stvar, nije potrajalo.
A to i nije bila tragična udaljenost od opštine.
A mnogo je značilo ljudima.

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Ја бих направио општину Бежанија. То је и историјски и функционално оправдано: данас често уопште није тако лако стићи из блокова до општине.
 
Mala digresija, imam utisak da se nikad nista nece uraditi sa ovim placem ispred Palate Srbije. Koncept je poremecen izgradnjom crkve, ali se i dalje moze naci neko resenje. Prosto je neugledno, a nalazi se ispred jedne od najbitniji zgrada u drzavi.
 

Prilozi

  • Screenshot 2020-07-23 14.34.jpg
    Screenshot 2020-07-23 14.34.jpg
    470,8 KB · Pregleda: 2.269
  • Screenshot 2020-07-23 14b.jpg
    Screenshot 2020-07-23 14b.jpg
    625,3 KB · Pregleda: 2.269
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759418#p759418:1263rso7 je napisao(la):
Bezaninac » 23 Jul 2020 14:21[/url]":1263rso7]Mislim da saobraćajna povezanost ne treba da bude determinanta potrebe za osnivanjem/ukidanjem/spajanjem opština. U krajnoj liniji, i u budućnosti, većina opštinskih usluga servisa bi trebalo da se preseli u onlajn prostor, i tu saobraćajni argument gubi smisao.
Isto tako, tada gubi smisao i postojanje opština.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759410#p759410:10xm8znz je napisao(la):
astrodule » 23 Jul 2020 13:58[/url]":10xm8znz]Apsolutno se slažem sa Vladivojem da je potrebna decentralizacija i veća uloga mesnih zajednica.

Želim da se renovira parkić - odem u mesnu zajednicu i dalje oni rešavaju.

Želim da se uredi zamljana staza koju svi koriste - odem u mesnu zajednicu i dalje oni rešavaju.

Želim da organizujem humanitarnu akciju za komšiju - odem u mesnu zajednicu, oni mi daje prostoriju i pomognu oko reklamiranja

Naravno, neke stvari ne može da rešava MZ, ali za ovakve stvari mogu da budu apsolutno korisne.
Pre par godina je bila pokrenuta inicijativa da se linija 611 preusmeri da saobraća preko Maršala Tita i Beogradskom kroz Dobanovce i predata predsedniku MZ Dobanovci, koji je to maksimalno kočio, ubeđujući ljude da je mnogo svrsishodnije da se linija 603 skrati do Surčina sa jedne strane, a sa druge produži do Batajnice, tvrdeći kako su tako svi na dobitku, za razliku od pomenutog predloga za 611.
Ne znam koliko je ovo učestala pojava, ali jasno govori da čak ni tu ne možeš, mislim na nivo MZ, da odradiš nešto a da ne moraš da se "mačuješ" za najobičniju stvar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759440#p759440:3rus96sm je napisao(la):
Drakche » 53 minutes ago[/url]":3rus96sm]Mala digresija, imam utisak da se nikad nista nece uraditi sa ovim placem ispred Palate Srbije. Koncept je poremecen izgradnjom crkve, ali se i dalje moze naci neko resenje. Prosto je neugledno, a nalazi se ispred jedne od najbitniji zgrada u drzavi.
file.php

file.php

Koliko se sećam, postoji projekat za taj blok gde crkva štrči samo tako. U stvari, ne štrči bukvalno jer je na maketi bukvalno pojedena unutar većih zgrada.

Evo, nađoh

blok 26 smesno.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759464#p759464:39d70xij je napisao(la):
astrodule » Чет Јул 23, 2020 3:46 pm[/url]":39d70xij]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759440#p759440:39d70xij je napisao(la):
Drakche » 53 minutes ago[/url]":39d70xij]Mala digresija, imam utisak da se nikad nista nece uraditi sa ovim placem ispred Palate Srbije. Koncept je poremecen izgradnjom crkve, ali se i dalje moze naci neko resenje. Prosto je neugledno, a nalazi se ispred jedne od najbitniji zgrada u drzavi.
file.php

file.php

Koliko se sećam, postoji projekat za taj blok gde crkva štrči samo tako. U stvari, ne štrči bukvalno jer je na maketi bukvalno pojedena unutar većih zgrada.

Evo, nađoh


file.php

Узимајући у обзир колико је та црква бахато нагурана ту на силу без икакве бриге о даљем развоју блока искрено би ми било драго да је зазидају са свих страна. Буквално је грађена са свим обзиром и урбанистичком логиком оних несрећних сојеница на обали Саве.

Али генерално се не слажем да су куле сувишне, напротив. Овај блок је одличан кандидат за један кластер високих зграда.

Лично бих додао још три куле ове величине да испуне квадратуру ових ниских зграда а уместо њих изградио велике подземне гараже над којима би био један огромни парк са спортским теренима, дечијим игралиштима итд. Драстично би се олакшао паркинг свима и у том блоку и ван њега.

Чак би се тематски и спасило кестење из ватре ове цркве јер би могло да се уреди да ето као имамо црквицу у зеленом парку а не монструма на сред грађевинске парцеле до кога се долази колима.
 
Pitanje je cemu ce sluziti ti soliteri i objekti ispod njih? To je bas dosta prostora.

Steta sto Bg Arena nije mogla da se sagradi u liniji sa Palatom Srbije.
Na ovom planu je bilo dobro zamisljeno, ali sada je, kao sto to cesto biva, kasno da se nesto slicno izvede.
file.php


Vidi se da je crkva gradjena iz inata tu gde je gradjena, ali bih ja ipak od ovog 'divljeg' ugla od bloka napravio park i uklopio sa crkvom.
 

Prilozi

  • Screenshot 2020-07-24 14.jpg
    Screenshot 2020-07-24 14.jpg
    276,3 KB · Pregleda: 1.629
Тај зарасли ћошак наводно припада Милу Ђукановићу.
 
Aко он може да присваја целу историјску имовину СПЦ можемо и ми његов ћошак :)

Интересовало ме је сад јер сам добио позитивне реакције колико је то заиста простора па сам урадио на брзину у фотошопу:

Screenshot-5.png


Један правоугаоник је негде близу површине куле Ушће 1 (тешко је тачно одредити са слике). Oво са дијагоналним линијама би слободно могло да се искористи за подземну гаражу, нисам написао на слици.

Сигуран сам да би неко стручнији могао паметније да испројектује да се испуни простор и напуца квадратура али ето, да демонстрирам шта је отприлике било у мојој глави, свака зграда има доста простора и светла и остатак је слободан за зеленило, паркове, терене, игралишта итд. То је негде и цео Корбизијев идеал и сматрам да је далеко прикладнији за овај блок од тренутно предложених хоризонталних лего зграда-бедема.
 
Oko Arene je gomila slobodnog prostora koji bi mogao da se iskoristi za park, bojim se da će ako se ne napravi uskoro park, na toj površini krenuti da niču zgrade.
 
Mislim da nema potrebe za velikim parkom na tim livadama oko Arene. Sa malom decom moraš da ideš prevozom do Arene, a ako već ideš, bolje idi do ušća. Više mi se sviđa ideja, malih lokalnih parkića unutar blokova.

Za početak da se svi stari parkići unaprede sa novim mobilijarom i gumenom podlogom (to čak mislim i da mora do kraja sledeće godine). Gledao sam svojim očima kako takve rekonstrukcije povećavaju broj ljudi i dece 2-3 puta u tim parkićima.
 
Napravio sam skicu, kako bi, otprilike, mogao da se napravi neki minimalni sklad linija u ovoj pometnji od Palate do Arene.
Bez pretrpavanja sadrzajem, bez menjanja koncepta i stilova, sa dosta otvorenog prostora i zelenih povrsina. Roze je pescko-biciklisticka staza.
 

Prilozi

  • blok26.jpg
    blok26.jpg
    425,2 KB · Pregleda: 1.305
Vrh