Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

@Bender
Napisana je i knjiga, 'Tajna Novog Beograda', već treće izdanje (Sl. glasnik). Sa velikim brojem fotografija danskog nasipanja, tj. početka nasipanja Novog Beograda, počev od 20.5.1938.

11.4.1948. je samo nastavljeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=891545#p891545:2libvr2l je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Okt 2021 13:26[/url]":2libvr2l]Ove obaloutvrde koje su pravili tada pre 60 godina i to obični ljudi na radnim akcijama se i dan danas drže savršeno. Dok ove koje su pravili u BnV modernim mašinama i ''obučenim'' radnicima se krnje sve više i više a nemaju ni 5 godina.
Ovo danas su više pivske akcije, no radne. :)
 
Ево их Данци :)

29915_danska-grupa-novi-beograd.png
 
Doci ce i taj stepen razvoja i standarda da srusimo privremene i povremene trzne centre uz put i raznorazne pijace i dobiti urbanisticki uredjene povrsine na istim lokacijama... tenk ju dr strangelove na fotkama... :sesir:
 
Какве везе има стандард са постојањем тржних центара?

Они постоје да пруже тржишне објекте тамо где фале, нпр. у богатим америчким предграђима (single zone planning) и српским градовима који се нису развијали у складу са људским потребама већ по идеолошкој линији где је тржиште нешто лоше. Зато их и има највише на Новом Београду где су најпотребнији док су у нпр. Солуну махом ван града јер су сви комерцијални објекти већ доступни људима у приземљу зграда.

Још су за време позног социјализма грађени разни "центри" који треба да задовоље потребе становника као покушај исправке те грешке, почевши од разних "занатских центара" до Пирамиде, Фонтане и сл. То је природан след који је заслужан за то да не мора 200.000 људи да путује преко реке сваки пут кад хоће да купи нове патике
 
Zna li ko šta se gradi preko puta bloka 37, blizu nove stanice Tošin bunar, pored nehigijenakog naselja? Nema nigde a kopka me.. :grand:
 
Parkinzi kod ovih novijih zgrada me podsecaju na americke. Jeste da na NBG ima vise prostora, ali to ne znaci da ne treba voditi racuna o estetici vanjskog prostora.
 
Колико бих волео да се уклони овај насип од земље и тај простор испод пруге претвори у велики паркинг својом дужином за људе из пословних зграда а на паркинг места које сада заузимају посади дрвеће

Ем што би било лепше, ем што Нови Београд не би био расцепљен већ потпуно повезан, ем што би сва кола тако била у хладу, што испод пруге што испод дрвећа на садашњем паркингу
 
Тако је у Пекингу, испод кружних аутопутева.

Да, било би стопут боље да је све на стубовима, у Прагу су недавно тако дограђивали железнички чвор. И то су поставили 4 колосека на вијадукт.


А кад је већ овако, да су бар мало ширу "рупу" оставили у Омладинских бригада, као и направили одмах још по једну у Булевару уметности и Народних хероја...
 
У старту су требали да ураде целу трасу пруге на НБГ од моста до тунела на стубовима.
 
Money, money... Tamo krajem šezdesetih kad je to građeno, prosečna plata je bila 70$, pa su gradili jeftino (osim za Ljubičića, tj. za SSNO).
 
Kailan":1vuhccrt je napisao(la):
Колико бих волео да се уклони овај насип од земље и тај простор испод пруге претвори у велики паркинг својом дужином за људе из пословних зграда а на паркинг места које сада заузимају посади дрвеће

Ем што би било лепше, ем што Нови Београд не би био расцепљен већ потпуно повезан, ем што би сва кола тако била у хладу, што испод пруге што испод дрвећа на садашњем паркингу
Eeee, a grad odustao od probijanja nasipa za ulicu valjda bul. Crvene Armije i da rasterete OB, a ne nešto drugo....

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
А у суштини су сад могли да ураде ову нову брзу пругу на стубовима са обе стране постојећег насипа (без прекидања саобраћаја на истом), па по завршетку нове пруге да уклоне цео насип, и на њеновом месту изграде још два колосека на стубовима, и тиме побољшају капацитет железничког чвора на релацији Тошин бунар-НБГ и одраде све радове без већих обустава саобраћаја, а притом омогуће спајање булевара Црвене армије и Булевара уметности, и да се добије простор испод колосека за паркинг.
 
Јавна презентација УП за изградњу стамбено – пословних објеката КП 3898/17 КО Нови Београд

На основу члана 63. Закона о планирању и изградњи („Службени гласник РС”, бр. 72/09, 81/09- исп., 64/10 одлука УС, 24/11, 121/12, 42/13 , одлука УС и 50/13,132/14,145/14, 83/18, 31/19, 37/19, 9/20, 52/21),
ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА
Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове
Краљице Марије 1

Оглашава

ЈАВНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ
Урбанистичког пројекта за изградњу стамбено – пословних објеката КП 3898/17 КО Нови Београд

1. ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА обавиће се у згради Градске управе града Београда, у Улици 27. марта бр. 43-45 (сала 2 у сутерену) од 22. до 30. новембра 2021. године, сваког радног дана од 9 до 15 часова.

2. Носилац израде предметног Урбанистичког пројекта је Привредно друштво за пројектовање инжењеринг и консалтинг„АУЛА” д.о.о. из Београда, Улица Краљевачких жртава бр. 1а.

3. Захтев Урбанистичког пројекта поднело Привредно друштво за пројектовање инжењеринг и консалтинг„АУЛА“д.о.о. из Београда, Улица Краљевачких жртава бр. 1а из Београда.

4. У току јавног увида, елаборат за јавни увид за потребе израде Урбанистичког пројекта, биће изложен и на сајту Града Београда www.beograd.rs у рубрици “Градски огласи“.

5. Носилац израде предметног урбанистичког пројекта у току одржавања јавне презентације даваће обавештења о урбанистичко архитектонском решењу Урбанистичког пројекта, сваког радног дана од 9 до 15 часова, у згради Градске управе града Београда, Улица 27. марта бр. 43-45 (у сутерену).

6. За давање обавештења о садржају јавне презентације овлашћена је Весна Тешић д.и.а. Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове, Улица краљице Марије бр. 1.

7. Заинтересована лица могу током јавне презентације да изврше увид у урбанистички пројекат, као и да своје примедбе и сугестије на планирана решења у писаној форми доставе Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове, Улица 27. марта бр. 43-45, најкасније до 30. новембра 2021. године.

izvor: beograd.rs
 
Покретна канцеларија Горана Весића решава проблеме грађана у новобеоградским блоковима 23 и 19а

Заменик градоначелника Београда Горан Весић обишао је данас својом покретном канцеларијом новобеоградске блокове 23 и 19а и том приликом разговарао са грађанима о проблемима са којима се сусрећу, као и стварима које би требало унапредити у циљу повећања квалитета живота у овом делу града.

Догађају су присуствовали члан Градског већа Стево Марушић, секретар за саобраћај Душан Рафаиловић, те представници градских комуналних и других предузећа.

Весић је подсетио да су га станари Блока 23 замолили да дође у њихов крај недавно када је био у обиласку Блока 24.

– То је управо сврха покретне канцеларије, да могу да обилазим насеља и чујем све о проблемима са којима се сусрећу. Овде су проблеми мало другачије природе него у осталим деловима града, али то не значи да не би требало да их решавамо. Разговарали смо о уређењу унутарблоковских површина, које су до пре две године биле ван било чије надлежности. То смо решили преко новог Закона о главном граду, као и кроз Статут града. Биће урађена реконструкција степеништа, која су у лошем стању и која деценијама нико није одржавао – рекао је Весић.

Према његовим речима, овај Блок ће ускоро добити три игралишта.

– У питању су два мања игралишта у овој години и велико игралиште, Ракета, наредне године. До 10. децембра Блок 23 ће добити 794 зонирана паркинг места, чиме ће места бити „резервисана” за грађане који живе у Блоку 23. Причали смо и о томе како да наставимо озелењавање Блока 23, а обавестио сам грађане да је њихов Блок стављен под заштиту, чиме је спречен сваки евентуални покушај градње на слободним површинама. Такође, говорили смо и о томе како да побољшамо јавну расвету, као и о замени ђубријера, како их несавесни грађани не би користили уместо контејнера. Биће замењен и одређен број клупа, као и још много других ствари како би овај дивни блок постао још боље место за живот – додао је Весић.

Он је истакао да је посебно срећан јер су му станари Блока 23 рекли да је након доношења одлуке Града Београда решен проблем буке из угоститељских објеката.

– Буке више нема и то значи да је одлука била ефикасна. Причали смо и о буци која долази од ауто-пута, што је овде највећи извор буке. Информисао сам грађане да ће Град Београд до краја године усвојити План акустичних зонирања Београда. Тако ће од 1. јануара Комунална милиција почети са контролом буке. То значи да ће управљачи пута морати да почну са постављањем заштитних баријера или ће у супротном плаћати казне. У овом тренутку управљач ауто-пута су „Путеви Србије”. Звучне баријере су обавезне јер људи морају бити заштићени од буке – истакао је Весић.

Он је нагласио да је данашњи разговор показао да, како је рекао, ако саслушамо једни друге можемо и решимо велики број проблема.

– Кључна ствар је да надлежни чују све о проблемима грађана, Наравно да није могуће решити све проблеме, јер постоје они који траже много више времена, попут уређења фасада и лифтова. Ипак, када будемо урадили све оно што смо данас договорили, ови делови града ће бити много боље место за живот. Разговарали смо и о локалима који су у власништву Војске, а сличан проблем постојао је у Блоку 24, где већ завршавамо уговор са Војском како бисмо направили клуб за сениоре. То ћемо сада понудити и за Блок 23, као и за Блок 19а. Клубови за сениоре су важни јер је битно да имају што квалитетнији друштвени живот и да им се понуде различити садржаји. Могуће је да се ствари промене набоље када једни друге слушамо и разговарамо. Резултате ових разговора видећемо већ после неколико недеља – закључио је Весић.

izvor: beograd.rs
 
Morao je da napravi pokretnu kancelariju da bi obilazio grad i slušao građane?

Pa sedi u autobus, napravi neki TikTok iz njega, taman i to da malo središ!

No nema veze, barem napokon radi nešto korisno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899440#p899440:12pfk1r1 je napisao(la):
Drakche » Сре Нов 17, 2021 1:27 pm[/url]":12pfk1r1]Parkinzi kod ovih novijih zgrada me podsecaju na americke. Jeste da na NBG ima vise prostora, ali to ne znaci da ne treba voditi racuna o estetici vanjskog prostora.

Битна је естетика, али дрвеће је корисно за здравље и због лепоте изгледа и због стварања кисеоника, филтрирања загађеног ваздуха, јонизације, хлада...

Погледајте само дронослике, колико је паркинга засађено у претходних 15ак година на Новом Београду - без и једног јединог дрвета!
Посебан случај је -улица М. Миланковића, прави булевар, широки простор, у том раздобљу њене урбанизације уклоњене велике површине под растињем, а где је надокнађено? Дрвеће би могло да постоји и у депоу ГСП, не би заузело више квадрата од неколико аутобуса...

Уместо надокнаде тих десетина хектара под некад густим растињем, топола, багрема, багремца, врба и разног самониклог и сађеног растиња, било је и јаблана, борова, платана преко пута 23 блока, уместо надокнаде, већ деценијама се сади и вади дрворед у тој улици !

Али је зато пре неколико година уместо дрворедног травњака - успешно засађен паркинг и тиме на још једном примеру показана брига за микро климатске услове и допринос планетарном претопљавању.
 
Jako lepi kadrovi bloka 1 i okoline. Godina 1962
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TdvcFE1gRdI[/youtube]
 
Хм. Рекао бих да је то онај Ц маркет, тј. Макси у Гоце Делчева, близу окретнице 16-це. Ишла је трола кроз ту улицу.

Требало би да се тадашњи Макси звао Врачар, а Војводина је можда било име те конкретне трговине. Или је тад још било засебно предузеће.
 
Vrh