Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

A šta fali da ime bude broj?

Da nisu brojevi bile bi neke žargosnke reči, tipa Blok 30 bi bio Sneško, Blok 45 i 70 bi bile Konzerve, 6X blokovi bi bili Neretva, Sutjeska, Drina, Tara...

A da su ih zvanično nazivali pri izgradnji, ta imena bismo već uveliko promenili jer bi to bila imena slična onim imenima ulica koje su promenjene već uveliko.
 
Slažem se sa glasom prirode,
Brojevi su apsolutna glupost za naziv nekog kraja grada tj nekog bloka jer je krajnje bezlično poput broja nekog zatvorenika ili serijski broj nekog proizvoda. Čovek je humano i emotivno biće i zaslužuje za svoje okruženje mnogo više od jednog broja.
 
Ja mislim da se apsolutno niko sa NBG nije osetio nehumano zato što mu se kraj zove po broju.

Mogu ostali Novobeograđani da me opovrgnu ili potvrde.
 
To je samo stvar navike i razumem tvoj stav Astrodule.
Vama bi sad bilo jako čudno posle 70 godina da se ti brojevi zamene nekim imenima.
Isto tako na Dorćolu niko ne naziva bazen izmenjenim imenom Gale Muskatirovic već 25ti maj iako 90% tih ljudi verovatno ne gaji simpatije prema Titu.
 
Ali nehumano je da se zove kao datum (broj)!

:)
 
astrodule":2lvpqvsf je napisao(la):
Ja mislim da se apsolutno niko sa NBG nije osetio nehumano zato što mu se kraj zove po broju.

Mogu ostali Novobeograđani da me opovrgnu ili potvrde.
Nimalo mi ne smetaju brojevi...
Odrastao u 70-om, posle živeo u 45-om, sad opet u 70-om...
Sasvim ok...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Eto kome smetaju sami brojevi, neka da predlog za imenovanje blokova po nekoj velikoj licnosti ili geografskom pojmu koji misli da bi bio prikladan.

Recimo: Blok 70 - Blok Milutina Milankovica, Blok 19a - Blok Milene Dravic itd...

Meni isto ne smetaju sami brojevi kao takvi, pogledajte Njujork, sve je u brojevima skoro.

Najvise mi smeta sto NIGDE NE PISE smernica niti saobracajni znak na bilo kom bulevaru u kom pravcu se koji blok nalazi, ali to je Opstina NBGD davno trebala da odradi na svojoj teritoriji.
 
Tako je, putokazi za delove grada mnogo fale po celom gradu.
Umesto NBG Sava, bolje da pišu imena blokova. Ionako su to brojevi, pa ne zauzima mnogo mesta.

Poslato sa telefona
 
Генерално нам фале путокази за све и свашта по граду, а посебно за улице и за блокове.
 
То сам и ја раније мислио да би било далеко прегледније ако би се блоковима дала "нормална" имена, као на Новом Загребу. Међутим, НБГ је далеко већи од НЗГ, те би било и много више имена у оптицају, па би људима вероватно опет било тешко да попамте локацију сваког. А и вероватно би се и даље оријентисали према бројевима, који су се колико-толико примили у народу ("где је беше та Милена Дравић?", е то ти је бивши 19а).
 
Istina jeste da bi bilo lepše da nema brojeva u imenima naselja, ali kada se nešto primi u narodu, onda vrv nema smisla menjati nešto na silu.

Evo, imamo oznaku u Bulevaru heroja sa Košara za skretanje ka Univerzitetskom naselju. Pa ko još Belvil zove Univerzitetsko naselje?

Ali evo, imamo jedan primer promene imena, pa bi mogli stariji da pomognu. Kako su ljudi zvali Brankov most? Zvanično je bio Most bratstva i jedinstva dugo godina, ali da li ga je iko tako zvao. Pominjem njega, jer sam pre 20-ak godina morao da sačekam neke strance na proputovanju kroz Srbiju i oni su mi rekli da su upravo na Mostu bratstva i jedinstva (tako je ucrtan bio na karti koju su oni imali), pa mi je trebalo neko vreme da izvučem iz mozga to ime.
 
Sve je podložno promenama, ali postojeće blokove ne treba dirati. Prosto je besmisleno.

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Они који нису живели на НБГ не могу да разумеју колико су ти бројеви "ушли у крв" нас који јесмо или још увек ту живимо. Мени је на пример булевар Милутина Миланковића и даље Трећи булевар. Свака част Милутину Миланковићу, али мој Трећи булевар не дам, као ни блок 38 и тачка!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665079#p665079:12edwqsw je napisao(la):
Дошљак » 30 Сеп 2019 09:41 am[/url]":12edwqsw]Има прича о нумерисању блокова, то је ваљда било интерно међу радницима ПИМа али се одомаћило.
Ево те приче

Novobeogradska misterija brojeva: Ko je, kada i zašto ciframa bez reda "krstio" Blokove?
https://www.011info.com/upoznaj-beograd ... io-blokove

Rešena misterija rasporeda novobeogradskih blokova
https://mondo.rs/Info/Drustvo/a755777/K ... pored.html
 
Ко је навикао на бројеве и блокове нико му не би бранио да их тако зове и даље, као што нису заборављена и некад измењена имена улица.

Али не би требало користити имена људи као што се сад све могуће назива. Како би ви назвали своје или друге блокове?
 
Ovako kao što se sad zovu..? Netačan odgovor? :)
 
Неки блокови су пре заједно чинили месне заједнице са именима - Пионир, Старо сајмиште, Икарус, Едвард Кардељ, Козара, Кадињача, Сава, Браћа Рибар, Ужичка република и сл. Али мислим да су се у употреби више користили неформални називи - Шест каплара, Фонтана, Црвенкапа, Павиљони, Мерцедеси, Акрепи и сл.
 
Четири акерпа, солитери у блоку 23 :D Мада је то више надимак зградама него блоку, али су се људи пре тако оријентисали. За тај надимак ми је рекла бабина сестра која живи у блоку 21 од усељења.
 
Od tih imena mesnih zajednica, mislim da se samo Kozara primila kao naziv naselja. (možda i Ivana Ribara ako je to bilo ime MZ)

Doduše i na Bežanijskoj kosi se delovi zovu Prva, druga i treća mesna.
 
Дошљак":1c7rt3zz je napisao(la):
Четири акерпа, солитери у блоку 23 :D Мада је то више надимак зградама него блоку, али су се људи пре тако оријентисали. За тај надимак ми је рекла бабина сестра која живи у блоку 21 од усељења.
Akrepi!
Ahaaa to tamo gde skreće tramvaj u Treći bulevar

Ja mislim da smo ih zvali 4 idiota....

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666001#p666001:202ym8ni je napisao(la):
SerbPacker » 03 Oct 2019 09:55 am[/url]":202ym8ni]
Дошљак":202ym8ni je napisao(la):
Четири акерпа, солитери у блоку 23 :D Мада је то више надимак зградама него блоку, али су се људи пре тако оријентисали. За тај надимак ми је рекла бабина сестра која живи у блоку 21 од усељења.
Akrepi!
Ahaaa to tamo gde skreće tramvaj u Treći bulevar

Ja mislim da smo ih zvali 4 idiota....

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
А била је и верзија са Генексом: "Два идиота".

А и некаква "4 пендрека". Шта то беше, заборавио сам.
 
Vrh