Šta je novo?

Razni projekti

Novi objekat
bgd-jovanova-MALA.jpg


kuca-rusenje-braca-baruh-gospodar-jovanova-jg47-foto-tanjug-1407941031-550547.jpg


će biti 2Po+Pr+2
što valjda znači 2 podzemna nivoa? Vidim ulaz u garažu - makar jedna dobra stvar, obzirom na popunjenost parking mesta u Jovanovoj.
 
stf":1clna9x4 je napisao(la):
Аргумент? Потражи које су све то куће набројане планиране за рушење па ће ти се само казати кад већ игноришеш шта је био изворни план регулације Дорћола од стране самог Јосимовића. Има и репрезентативнијих здања од спорне приземне куће.

Приказао сам план који је направљен док је Завод још имао реалну одговорност и када није било приватних инвеститора. Дорћол није планиран ни замишљен са стамбеним фондом варошице из унутрашњости. То је све.

По поменутом ДУП-у за заштиту су планирани само најрепрезентативнији примерци градских кућа 19. и 20. века а не свака кућа и кућица са пластиком на фасади.
Не разумем, ДУП из 1986 године је изворни план Дорћола? Неко је планирао да поруши стамбене куће Дорћола па је то зато и данас оправдано и не може се довести у питање?

Приземне градске виле никако не представљају стамбени фонд неке варошице већ саставни и по мени равноправни и веома важан део београдског урбаног наслеђа.
 
uvek sve trebamo preispitivati...


ali ovde mislim da zaštita ove kuće je nepotrebna.


1. nisu živela braća baruh.
2. prosečne arhitekture čak i za ono vreme .
3 nabroj sam
 
MilisaV":2asrwmhg je napisao(la):
render sasvim lepo izgleda.

Ne bih imao ništa protiv kada bi se Karađorđeva od Brankovog mosta do, nadam se, obnovljene Đumrukane, popunila sličnim zgradama.
 
Predlozeno resenje je odlicno i ispostovalo je prostor u potpunosti.

Slicnu pricu i dilemu smo imali kada je u pitanju i potez oko slavije a tu je relja nesto mekseg stanovista bio sa cime se inace slazem ali ovde je malo tvrdje mozda vise potpomognuto mediskom hajlkom.

Pa pogledajte samo naslove Kurir: OVO JE ČOVEK KOJI JE SRUŠIO KUĆU BRAĆE BARUH: Ko je Majkl Đorđević?

A bilo je i slicnih naslova.

Kuca koja je tu bila je na pogled reklo bi se trosna a arhitektonski nije vrhunski dometa svoga vremena. Privatni je objekat u pitanju i apsolutno ne postoji interes da investitor poput starog mlina vrsi potpunu reizgradnju objekta tako malog gabarita. Da je u vlasnistvu drzave pa jos i da razmisljamo na tu temu mada se drzava sve pretrgla sa odrzavanjem svojih ojbekata.

I naravno cela prica oko brace Baruh je samo jedna od stvari koju pricu iz realnih okvira prebacuje u neke ni blizu strucne i spekulantske a na to su se nadovezali politicki akteri koji bolje da su cutali nego da su se javljali misilim i na jedne i na druge po obicaju.
 
Delija":3qyzuxbu je napisao(la):
Не разумем, ДУП из 1986 године је изворни план Дорћола? Неко је планирао да поруши стамбене куће Дорћола па је то зато и данас оправдано и не може се довести у питање?
Наравно да не разумеш, јер очито нећеш да разумеш.

Не, ДУП из 1986 није изворни план Дорћола већ га прати и усаглашава се са временом.

Delija":3qyzuxbu je napisao(la):
Приземне градске виле никако не представљају стамбени фонд неке варошице већ саставни и по мени равноправни и веома важан део београдског урбаног наслеђа.

Да, са тим што треба расчланити и наћи баланс између тога шта треба сачувати и у којој мери а не чувати сваку кућицу само зато што (оно чувено) "немамо довољно старих зграда"
 
Igor":2ss11mgi je napisao(la):
...Slicnu pricu i dilemu smo imali kada je u pitanju i potez oko slavije a tu je relja nesto mekseg stanovista bio sa cime se inace slazem ...

Podseti me... ako je nešto bitno. :) Ne sećam se....
 
Igor":1gww7ouc je napisao(la):
Predlozeno resenje je odlicno i ispostovalo je prostor u potpunosti.
Слажем се и то сам први овде написао али прича да оној кући ту није било место просто не пије воду. У осталом, само у овом једном кадру се виде две приземне куће.
 
relja":2wn0wamr je napisao(la):
Igor":2wn0wamr je napisao(la):
...Slicnu pricu i dilemu smo imali kada je u pitanju i potez oko slavije a tu je relja nesto mekseg stanovista bio sa cime se inace slazem ...

Podseti me... ako je nešto bitno. :) Ne sećam se....
Pa koliko me secanje sluzi mislim da si bio za rusenje udzerica prilicno slicnih ovoj sto je sada srusena na potezu oko slavije i srpskih vladara.
 
Igor":wj50g89x je napisao(la):
relja":wj50g89x je napisao(la):
Igor":wj50g89x je napisao(la):
...Slicnu pricu i dilemu smo imali kada je u pitanju i potez oko slavije a tu je relja nesto mekseg stanovista bio sa cime se inace slazem ...

Podseti me... ako je nešto bitno. :) Ne sećam se....
Pa koliko me secanje sluzi mislim da si bio za rusenje udzerica prilicno slicnih ovoj sto je sada srusena na potezu oko slavije i srpskih vladara.

Tačno. Nadam se da ćeš se složiti da jedna uska jednosmerna ulica na padini, kao Jovanova, ne može da se poredi sa glavnom gradskom ulicom, i to u baš u delu ispred velikog skvera.
 
Delija":3h46hvq7 je napisao(la):
Igor":3h46hvq7 je napisao(la):
Predlozeno resenje je odlicno i ispostovalo je prostor u potpunosti.
Слажем се и то сам први овде написао али прича да оној кући ту није било место просто не пије воду. У осталом, само у овом једном кадру се виде две приземне куће.

Pa naravno da joj je tu bilo mesto cak i taj deo ne bih sporio i ako nije reprezentativni objekat ali isto tako treba priznati i reci da je u makar odokativno losem stanju a znam kakvi su takvi objekti jel u bulevaru imam stan u jednom slicnom i jednostavno tu nema popravke vec samo ponovna izgradnja. U ovakvim situacijama mnogo je bitnije ispratiti investitora od pocetka do kraja i ne dozvoliti da na ovom i slicnim mestima nikne neko cudoviste kao sto se za Karadjodjevu predlazu cudovisna zdanja dostojna Kaludjerice.
 
@Relja

Imam razumevanje za takav stav i nisam mislio da ga direktno suprotstavim u odnosu na ovu lokaciju vec da pomenem da ni za tebe to nije nepoznanica i bauk. U postovima iznad sam izneo svoje misljenje koje se posle ove medijske hajke vecini ne bi ni svidelo ali sta da se radi.
 
@Igor
Naravno da nije bauk, svaka lokacija i svaki slučaj su priča za sebe.
Ja se nisam "primio" na priču o "kući braće Baruh" (u sećanju mi je priča o OŠ koja je podignuta u ulici u kojoj su živeli), mene je ovo najpre podsetilo na primer kuće u Karađorđevoj 7, i neke druge kućiće koje su na brzinu srušene.

I biće veoma interesantno ispratiti i taj slučaj, nakon ovih poslednjih najava iz gradske uprave:
"Ubuduće će se za sve objekte koji se nalaze u okviru prostorno kulturno istorijskih celina raditi detaljna analiza svakog pojedinačnog objekta sa posebnom pažnjom na one koji mogu biti oštećeni ili uništeni izgradnjom novih objekata".
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=887811


Neko bi trebao da otvori novu temu o Jovanovoj, u "projektima u izgradnji".
 
Ако би, пре но што и помислимо о рушењу неке старе зграде, узели у обзир пар чињеница о Београду, као нпр:
-да 1804 године малобројни Београђани углавном нису знали шта је застакљено прозорско окно.
-да је 1900 године имао тек 69.000 становника ( мање од Суботице), могло би се рећи паланка. И да су приземне породичне куће аутентична слика тог времена.
-Да је до почетка Другог светског рата имао мање од 400 хиљада становника и да се динамика досељавања драстично променила тек изградњом новобеоградских блокова.
-Да ће нас до 2050 у Србији , према најоптимистичнијим демографским проценама бити тек око 6 милиона тј исто као 1950a,a oбзиром на старосну структуру Београђана рачунам да нећи бити осетног повећања ни у Београду.Стога не разумем потребу да се вишеспратном новоградњом оптерећује старо језгро града.
-Да нема више ни једну очувану аутентичну амбијенталну целину.
-Што има само две згарде из 18.тог века и тек неколико стотина очуваних из 19.тог (резултат многобројних ратних рушења) ,мада ми волимо да се бусамо и да кажемо како је свака друга наша тараба старија од Сједињених Држава нпр.
-Да се од 1986 године (поменути ДУП) јако много тога променило,а поготово у предвиђањима.
-Да из града који је имао индустрију у ширем градском језгру изникао у град са неколико хиљда угоститељских објеката.
-Да је евидентиран раст броја ноћења страних туриста из године у годину.
-Да је урбани туризам тренд.

Можда би се мало замислили. Ако ништа ,онда бар због тога што је то губитак туристичког потенцијала.
Погледајте стари центар Боготе, све саме призмне кућице, али то не умањује њен шарм,напрорив. Богота има 10 пута већи број ноћења од Београда.
Шта је урбанизам и да ли је одвојив од демографских и економских трендова?
 
Zanimljiv pristup tematici ali postoji nesto sto se jednostavno zove traznja i trziste. Sad naravno uvek je u ovakvim situacijama pitanje da li i na koji nacin ovakvi objekti mogu naci mesto na trzistu. Ja sam vec pomenuo objekat je trosan i potrebno je u njega dosta uloziti a gabariti su mu mali da opravdaju troskove koje bi jedno domacinstvo samostalno moglo da ulozi. U takvim situacijama nastupa investitor koji preuzima objekat i gradi veci objekat.

Ovo govorim iz licnog iskustva jel imam stancic u zgradici trosnoj u bulevaru posle cvetka gde su drveno-slameni podovi i kada prodje tramvaj sve se bukvalno trese itd. Nijedna porodica koja ima stan u zgradici nema para da potpuno rekonstruise objekat koji ima svoje arhitektonske specificnosti u okviru dvorista u vidu terase i jedne terase koja se srusila jos pocetkom 70ih i kada je Branko Pesic obilazio i najavljivao sanaciju koja se naravno nije desila. Ja bih najvise zeleo da se pitanje objekta resi kao sto je resen Stari Mlin ali to jednostavno nije moguce jel postojeci gabariti nisu interesantni investitorima te bilo kakvo insistiranje na vracanju u prvobitno stanje nema ko da realizuje.

Tesko je ocekivati da grad i drzava mogu preuzeti tu vrstu obaveze na sebe da se takvi objekti srede. Ponavljam nije samo pitanje fasade to se jos da srediti mada i to kosta ali vecina tih objekata je toliko trosna da predstavlja opasnost po ljude koji zive u njima.
 
Без намере да вређам ,али имако прелеп, тај део Звездаре око Цветка не би поредио са горњим Дорћолом. Уосталом тај део града нажалост није заштићена амбијентална целина.
Тужно је што смо толико осиромашили да град из буџета не може да учествије у обнови и да је прсесудан параметар интерес инвеститора.
Смешно је да Србија као Европски рекордер по учешћу државних субвенција у БДП-у и као земља која је скрцала стотине милиона у губиташе не може да направи неку стратегију за развој Београда као града са туристичким потенцијалом који потенцијално доноси десетине милиона евра.
 
gpre kod cvetka je katasrofa mogao bi grad malo da se pozabav tim delom umesto da gradi po okrajcima beograda 200 metara od centra grada tj vuka kurs i lom
 
Imate u bliu odgovor investitora kupio je jos jednu kucu pored
 
Из текста се да наслутити да жели да обнови ту другу кућу, само да накнадно не закључи да се обнова не исплати
 
Babyaardvark":29jp623x je napisao(la):
Из текста се да наслутити да жели да обнови ту другу кућу, само да накнадно не закључи да се обнова не исплати
http://www.kurir-info.rs/vesti/beograd/ ... ak-1507281
...Inače, firma GJ4" je, rekao je njen direktor, prošle godine postala vlasnik kuće pored, u Gospodar Jovanovoj 45A, a koja će prema dobijenim uslovima Zavoda za zaštitu spomenika iz 2013. godine, biti restaurirana i vraćena u stanje pre intervencija iz 1936. godine, kada joj je narušen originalni izgled. Ta kuća je poslednji sačuvani stambeni objekat prve žene arhitekte Jelisavete Načić, koja je između ostalog projektovala i crkvu Aleksandra Nevskog, kao i stepenice na Kalemegdanu preko puta Francuske ambasade.

Stručni saradnici Zavoda će, u skladu sa svojim nadležnostima, na predviđenoj lokaciji, obavljati arheološko-konzervatorski nadzor.....

"Kurir" istražio priču iz svih uglova, razmontirao senzaciju i razjasnio nesporazum. Čuda su moguća.
 
Babyaardvark":35qn3ro9 je napisao(la):
-Да је урбани туризам тренд.

Можда би се мало замислили. Ако ништа ,онда бар због тога што је то губитак туристичког потенцијала.

Губитка чега?

За почетак, да бисмо од туризма заиста зарађивали треба да знамо ко смо, где смо и шта смо а не да се трипујемо да смо Богота, Париз или Амстердам јер нисмо нити ћемо икада бити. Ако се будемо такмичили са тим градовима на пољу амбијенталних целина, изгубићемо, јер немамо шта да понудимо.

У Београду постоје само две заштићене амбијенталне целине у архитектонском смислу: Косанчићев венац и Грочанска чаршија и обе су у стању запуштеног распадања без икаквог изгледа да се организовано туристима узимају паре и све се своди на "ако се сете да сврате, сете се".

Дорћол није амбијентална целина у смислу архитектуре већ у смислу урбанистичке намене - градско становање вишег нивоа. Нова планирана зграда прати и поштује ту амбијенталну карактеристику. Очување старе куће због архитектонске целине нема смисла, нарочито ако је у питању здање испод просека за тај период годинама запуштено и чија цена обнове није разумна. Зашто нема смисла? Јер нема архитектонске амбијенталне целине. Она је неповратно нарушена послератном стихијском изградњом соцреалистичких здања који су и архитектуром и амбијенталном наменом били чиста контра тадашњој средини. То се не може исправити. Нажалост. Зато се не треба триповати о целинама којих реално нема и то се недвосмислено види.
 
Kuća gospođe Lončarević na Dorćolu srušena dok je gospođa Lončarević bila u radnji

Obaveštenje o radovima je postavljeno nekoliko sekundi nakon što je gospođa Lončarević u papučama izašla iz kuće u kojoj je provela ceo svoj život

BEOGRAD, 15. avgust 2014, (Njuz) – Kuća iz 19. veka u Ulici kneginje Ljubice na Dorćolu, dom gospođe Snežane Lončarević (78), otišla je u istoriju dok je gospođa Lončarević bila u obližnjem supermarketu da kupi hleb i mleko, saznaje Njuz.

Investitor koji planira da na tom mestu izgradi trospratnu poslovnu zgradu je iskoristio potrebu gospođe Lončarević za svežim namirnicama i sravnio joj dom sa zemljom.

U komunalnoj policiji ističu da su investitoru napisali dve prekršajne prijave od po 10.000 dinara: zbog neobeleženog gradilišta i zbog prljanja javne površine.

- Ovo jeste težak prekršaj, jer vi rušite nekom kuću samo zato što je izašao na par minuta, a to je zabranjeno nakon 20 časova zbog buke – kažu komunalni policajci.

- Investitor je prijavio radove i dobio je i od Sekretarijata za urbanizam nalog za rušenje ako kuća bude napuštena duže od 10 minuta. Naravno, to se ne sme raditi tako da uznemiravate komšije, i zbog toga ova kazna – priča Nebojša Marjanović, gradski građevinski inspektor.

Obaveštenje o radovima je postavljeno nekoliko sekundi nakon što je gospođa Lončarević u papučama izašla iz kuće u kojoj je provela ceo svoj život, tvrde investitori.

- Stekli su se svi uslovi za postavljanje table i otpočinjanje rušenja. Ovde će biti izgrađen poslovno-stambeni objekat od 2.690 kvadrata, sa dve podrumske etaže, prizemljem i tri sprata u čeliku i staklu, ali tako da ne naruši postojeće okruženje – navodi inspektor.

Gospođa Lončarević je privremeno smeštena u dom za stara lica o sopstvenom trošku, nakon što je iz ruševina uspela da izvuče svoju staru deviznu štednju.

Viktor Marković
 
Oчигледно је да ће док схватимо ко смо и шта смо још много тога пропасти или бити срушено, да не помињем да коверта решава све проблеме па ће та самоспознаја вероватно бити и додатно одложена
 
Vrh