Šta je novo?

Razne rekonstrukcije

Hotel "Tamiš" Pančevo:
IMG_20230714_162424.jpg
IMG_20230714_162438.jpg
IMG_20230714_162443.jpg
 
Mislim da će samo da urade izolaciju sa unutrašnje strane inace zgrada jeste zrela za renoviranje
 
pa valjda mogu prozore da promene i barem stave maske na klime za 10 miliona
 
Nije li po novom zakonu o izgradnji uklanjanje klima obavezno ili to važi samo za novoizgrađene objekte? Ili je taj deo u zakonu uklonjen?
 
Skoro sam vodio prijatelje iz inostranstva po Beogradu. Mislim da je najvece ruglo i sramota, pored naravno staklenca i nadogradnje iza, krs i haos u Karadjordjevoj na mestu Djumurkane.
Dolazi EXPO u znaku kulture i naravno o Djumurkani ni pomena. Manje komplikovana i jeftinija rekonstrukcija od zgrade poste, a efekat na okolinu daleko veci...Samo jos jedan od prioriteta koji je skrajnut zarad BNV.
 
Па неће ЕХПО ни присмрдети центру града. Биће сва дешавања у комплексу иза Сурчина, а спортске дворане, сајам који гасе, базени, разне сцене и позорнице ће да зврје празне.
 
Mislim da će samo da urade izolaciju sa unutrašnje strane inace zgrada jeste zrela za renoviranje
Šalter sala, zapadno krilo zgrade (koje se ne vidi da ulice) i ceo sedmi sprat su dogradjeni pre nekih 15ak godina. Tada je i ostatak zgrade rekonstruisan. Ne vidim šta bi osim te unutrašnje izolacije moglo da se dodaje. Fasada je koliko znam zaštićena zakonom. Uz sve što stoji u tekstu i sa tom izolacijom, 10 Miliona eur mi se čino svakako baš, baš puno.
 
Pa za taj 7 sprat sam milso da je dosta ranije nadogradjen ono što moraju jeste novi liftovi ovi su ocajni i ne idu valjda do zadnjeg sprata
Neka urade centralnu klimatizaciju i poskidaju klime do ulice i repariijraju fasadu
To bi bio napredak a cijena sigurno naduvana
 
Kao što je već bilo reči. Svakako pohvalno.

Beograd dobija Palatu nauke​

Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda oglasio je javnu prezentaciju urbanističkog projekta za rekonstrukciju i prenamenu objekta u Ulici Kralja Milana 11, u Palatu nauke.

Investitor je Zadužbina Miodraga Kostića, a projekat je izradila Projektura doo iz Beograda.

Plan je da se postojeći stambeno-poslovni objekat prenameni u Palatu nauke u okviru koje je predviđeno formiranje različitih sadržaja u službi nauke, naučnog rada i edukacije.

Vrednost projekta procenjena je na oko 735 miliona dinara.

Objekat je izgrađen u periodu od 1922. do 1924. godine, po projektu nemačkog arhitekte Augusta Rajnfelza, u akademskom stilu gradnje, karakterističnom za period između dva svetska rata. Građen je za potrebe Jadransko Podunavske banke, u to vreme vodeće na ovim prostorima, koja je nakon završetka objekta u Kralja Milana 11 svoje sedište premestila iz Ljubljane u Beograd.

Arhitekturu postojećeg objekta odlikuje bogata fasadna dekoracija sa motivima grčke mitologije.
Ambijentom u prizemlju dominira kružna šalter sala sa vitražem – interpretacija severne tavanice rimskog Panteona. Vitraž je realizovala firma iz Sombora osnovana 1908, čiji naslednicio su izvršili i delimičnu restauraciju 2013.

U šalter sali je centralno postavljena skulptura Afrodite, vajara Petra Palavačinija.


Prema idejnom rešenju koje je uradio BIRO.VIA doo Beograd, sastavni deo idejnog rešenja rekonstrukcije, adaptacije objekta i prenamene prostora je planirano rušenje pregradnih zidova.

Prizemlje objekta je osmišljen kao otvoreni prostor, prvenstveno namenjen za izložbe naučnih eksponata i različite gostujuće izložbe. Prostor oko šalter sale je planiran je kao izložbeni prostor u prizemlju.

Na 1. spratu biće postavljen eksponat Digitalna zemlja.

Na ostalim etažama (drugi, treći, četvrti sprat i potkrovlje) formiraće se naučni centri za potrebe budućih korisnika prostora.

U potkrovlju je projektovan i restoran, a u planu je i rekonstrukcija postojeće staklene kupole - planetarijuma.

Javna prezentacija traje do 6. novembra.
 
Vrh