Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Ne znam gde da stavim pa reko ovde. Sinoc sam razgovarao sa ortakom o Darku Saricu. I on mi je rekao posto studira prava, a zna dosta ljudi iz pravosudja da je pricao sa nekim vrhovnim sudijom da je Saric uklonjen zato sto je placao drzavi penzioni fond. I onda kada je mislio da je jaci od drzave, i kada je prestao da placa, onda ga je drzava uklonila. Mislim ja u to ne zelim da poverujem jer smo onda mi stvarno u k...u. :bash:
 
Beograd podeliti na 25 opština

Ujedinjeni regioni Srbije (URS) juče su predstavili novu teritorijanlu organizaciju grada po kojoj bi prestonica imala 25 umesto dosadašnjih 17 opština. Prema toj ideji, one koje imaju više od 200.000 stanovnika, poput Palilule, Voždovca ili Čukarice, mogle bi u perspektivi da budu podeljene, uslovno rečeno, na urbane i ruralne delove, kako bi svaka za sebe rešavale svoje probleme.

Ovaj posao bi se, smatraju u URS, mogao obaviti bez dodatnih troškova i gomilanja administracije jer bi, kako kažu, zaposleni u postojećim opštinama mogli da budu podeljenji, odnosno raspoređeni, u novoformirane lokalne samouprave.

- Nigde u Evropi nema opštine koja rukovodi teritorijom sa po 200.000 građana. Neke opštine, poput Palilule ili Novog Beograda treba podeliti na dve manje. To bi bilo značajno za same građane jer trenutna situacija odavno ne zadovoljava njihove potrebe - kaže Miroslav Čučković, član predsedništva URS istakavši da je neophodno da Beograd ima više manjih, ali funkcionalnijih opština.

Predlog URS je da se opština Palilula podeli na Dunavski venac (naselja sa leve obale Dunava) i Staru Palilulu, da se od Grocke odvoji naselje Kaluđerica koje bi bilo zasebna opština, kao i da se od opštine Zemun odvoji Batajnica. Takođe, predlog je da se Novi Beograd podeli na tri opštine (Novi Beograd 1 i 2 i Bežanijsku kosu), od Voždovca bi se odvojio Avalski venac (podavalska naselja), od Čukarice Posavski venac (Umka, Sremčica, Moštanica...), dok bi se Resnik odvojio od opštine Rakovica.

83037_9_origh.jpg


Nove opštine bi mogle da se smeste u postojeće gradske objekte, a deo zaposlenih u postojećim opštinama, koji žive u delovima grada koji bi se odvajali, mogli bi samo da nastave da rade u njima.

- Budžeti koje opštine trenutno imaju mogli bi da se podele, pa bi svaka opština rešavala svoje probleme. Oni nisu isti, primera radi, u podavalskim naseljima i u gradskom delu Voždovca - rekao je Čučković.

On je kao primer za ovo izdvojio opštinu Surčin i pojedine projekte iz oblasti infrastrukture i turizma koji, da je Surčin ostao u sastavu opštine Zemun verovatno, kako kaže, nikada ne bi bili prioritet. Opština Surčin inače ima najveći privredni rast od svih beogradskih opština.

- Ovo je projekat za narednu deceniju o kome ćemo tek razgovarati i sa građanima ali i sa našim koalicionim partnerima. Želimo da se ovaj predlog predstavimo i u Skupštini grada i da se nađe i na javnoj raspravi, s tim što bi konačnu reč trebalo da daju žitelji opština koje treba da se dele - istakao je Čučković.

On kaže da ne postoje zakonske prepreke da se ova inicijativa realizuje i da će ona apsolutno zavisiti od političke volje. Ideja URS je da u radnoj grupi koja bude razmatrala opravdanost ovog projekta, osim političara, budu i stručnjaci.

Postojeće incijative
Inicijativa URS se jednim delom poklapa sa već postojećim inicijativama za odvajanje od postojećih opština, a koje su podnosili njihovi građani. To je slučaj sa Dunavskim (Palilula), Avalskim (Voždovac) i Posavskim vencom (Čukarica). Takođe, podneta je i inicijativa za podelu opštine Grocka na dva dela.
Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/212660/Beograd-podeliti--na-25-opstina
 
stranac":2jp94r5c je napisao(la):
Beograd podeliti na 25 opština

...
Predlog URS je da se opština Palilula podeli na Dunavski venac (naselja sa leve obale Dunava) i Staru Palilulu, da se od Grocke odvoji naselje Kaluđerica koje bi bilo zasebna opština, kao i da se od opštine Zemun odvoji Batajnica. Takođe, predlog je da se Novi Beograd podeli na tri opštine (Novi Beograd 1 i 2 i Bežanijsku kosu), od Voždovca bi se odvojio Avalski venac (podavalska naselja), od Čukarice Posavski venac (Umka, Sremčica, Moštanica...), dok bi se Resnik odvojio od opštine Rakovica.
...
Nekako mi nezgrapno deluje imenovanje ostina sa "1", "2", i slicno... Koliko vidim po slici, za predlog podele sadasnje opstine Novi Beograd, mozda bi bilo prikladnije da se nove celine nazovu "Dunavski Novi Beograd" (od usca do Zemuna), "Savski Novi Beograd" (vecina taj deo zove 'Blokovi' ili nesto sire 'Savski Blokovi') i "Bezanija"... ali NBG1, NBG2, deluje nekako prazno... :gobb:
 
Nemojmo da se lazemo - ovaj plan G17 nema u interesu bolje funkcionisanje grada nego obezbedjivanje glasova pred izbore 2012te izmisljanjem stotinjak novih radnih mesta, u drzavnim institucijama ( a znamo sta one simbolizuju, odnosno koji nivo rada ) na koje ce posaditi svoje kumove, pasenoke i stranacke kolege koji najverovatnije nece biti ni kvalifikovani niti zainteresovani ni za rad, a kamoli za neki prosperitet koji zahteva ipak tezak rad.

Ja zivim u Batajnici, naselju koje ima oko 40 hiljada stanovnika ali sam poslednji za plan koji ce josh 10-15 neradnika da stavi na drzavnu sisu. Ako hocemo da nam grad napreduje, ne treba da izmisljamo nove administrativne podele, nego da disciplinujemo zaposlene u postojecim gradskim sluzbama, koji (90% njih, siguran sam) dolaze i odlaze na posao kada hoce, na poslu vishe kafenishe i diskutuje o Ceci, Farmi ili diznama za Golfove ili o poslednjoj tekmi Partizana nego sto zaista rade. Da li ste ikada culi da je neko dobio otkaz u drzavnoj firmi zbog nerada, neispunjavanje kvote rada ili nepostovanje osnovne radne obaveze?
 
Evo licnog primera,Nosio sam dopise na trg nikole pasica sefovima odbornickih grupa stranaka u vezi sume pre neki dan.Bilo je dakle u utorak,radni dan oko 11,od 6-7 stranaka,samo su 2 sekretarice bile tu,posle nekoliko dana,bile su 3 a kada sam bio juce samo jedna!Sekretarica URS-a,ovaj mislim g17 kao ni sekretarica LDP-a nikad nisu bile tu.Ako se tako ponasaju sluzbenici na tom(prakticnom najvisem gradskom nivou) mogu misliti kako je sa ostalim upravama.Ove predloge ne treba ni komentarisati :violina:

E,da,u Obrenovcu g17 ima nekoliko zaposlenih koji svi imaju diplomu ekonomiste,sa istim ocenama u toku skolovanja i ocenom sa diplomskog,mora da je to slucajno :lol:
 
To je samo ‚‚uhlebljavanje‚‚ par stotina partijskih kadrova. Plus je bezobrazno usitnjavati NBG, jer se time smanjuje povrsina za koju su oni zaduzeni, a prigradske opstine ostaju ogromne, sa stotinama kilometara infrstrukture vise, a dobijaju para manje.
Vrlo zrelo, od ‚‚eksprerta‚‚ Dinkica.
 
Irinej:"Crkva brod", duhovni luksuz
20. oktobar 2010. | 16:13 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Patrijarhu srpskom Irineju predstavljen je projekat buduće "crkve broda" koja će biti izgrađena na Adi Ciganliji, a koju je on nazvao "duhovnim luksuzom".


Patrijarh Irinej (Beta,arhiva))
Patrijarhu je projekat "crkve broda" predstavljen tokom obilaska Hrama svetog Đorđa na Čukarici.

Prva crkva ovakvog oblika u Srbiji biće, kako je rečeno, posvećena svetom Nikolaju Mirlikijskom čudotvorcu.

Patrijarh je rekao da je delimično informisan o izgradnji ovakve crkve ocenivški da je dobro to što se grade hramovi i što u tome Crkva ima podršku vlasti.

"Na taj način nam je omogućeno da nastavimo tradiciju građenja crkve i manastira", rekao je patrijarh Irinej i upozorio da je građenje takve crkve, ipak, "duhovni luksuz".

On je ukazao da je neophodno graditi hramove, pre svega tamo gde ih nema, a gde ima naroda.

Patrijarh Irinej obišao je i prvi crkveni vrtić koji se nalazi u porti Hram svetog Đorđa i tom prilikom je naveo da mladi predstavljaju budućnost grada i naroda.

On je upozorio da je za mlade vrlo važno kakav osnov i temelj imaju u detinjstvu.

Idejno rešenje "crkve broda" uradio je studio "Atriumidea", po zamisli protoreja - stavorofora Slavka Božića, koji je rekao da je upoznao patrijarha Irineja sa idejom koja "lebdi nad Beogradom već pet godina".

Božić je naveo i da početak izgradnje crkve zavisi od gradskih urbanista i podsetio da se trenutno radi detaljna regulacija Ade Ciganlije, kao i da je cilj upoznavanja patrijarha sa idejom početak konkretnije realizacije projekta.

"Brod predstavlja jedan od najranijih simbola hrišćanstva, koji prethode krstu, a simbolika lađe koja okuplja, spasava i odoleva svim burama i iskušenjima, očuvala se, posebno u hrišćanskoj pisanoj reči, sve do danas", kazao je Božić.

On je rekao da je sa projektom izgradnje "crkve broda" bio upoznat patrijarh Pavle.

Patrijarhu je predstavljena i inicijativa srpskih sportista za postavljanje spomen obeležja prvom predsedniku Olimpijskog kluba, danas komiteta Srbije, Svetomiru Đukiću, u okruženju buduće crkve broda.

Kako je ranije najavljeno unutrašnjost "crkve broda", kao i prostor oko nje biće obogaćen raznolikim umetničkim sadržajima, od održavanja duhovnih rasprava do izložbi fotografija, ikona, likovnih i umetničkih dela.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=10&dd=20&nav_category=12&nav_id=466638
 
Strašno - i ono što je najgore, ukoliko bismo protestovali protiv te očigledne gluposti, kapiram da bi dobili batine.
 
Koliko se sećam rendera, biće pravo osveženje na području religioznih objekata. :kk:
 
jovanovm":9u3unsv0 je napisao(la):
Strašno - i ono što je najgore, ukoliko bismo protestovali protiv te očigledne gluposti, kapiram da bi dobili batine.
Pobogu jovanovm-e! Ti si jedan neprijatelj srbskog naroda! Ako mogu Hrvati da imaju bojni brod - crkvu za mlade, kako mi ne možemo da imamo jednu barku!Uostalom, mi smo valjda bolji od njih - sledeća instanca je - Jatov avion između Niša i Beograda (naravno, dobrovoljno doniran od strane Jata) uz pratnju sva tri lovca u kojima će biiti popovi i moleban na visini - bliže Bogu! (Sa nedeljnim preletima i vršenja molebana nad svetom srbskom zemljom Metohijom (koja ipak nije Srbija jer samo Kosovo je Srbija!).


ps Dabog da ti se seme zatrlo, i večno imao čukljeve i kurje oči na nogama.
 
stranac":1w4ajudz je napisao(la):
Koliko se sećam rendera, biće pravo osveženje na području religioznih objekata. :kk:
rep-crkva-na-adi_310x186.jpg


Ne razumem taj fetis,da se crkve grade usred zelenih povrsina i suma.Uskoro ce biti jedna crkva po jednom verniku.

Recimo u Banjickoj sumi,takodje cu ja u Zvezdarskoj sumi dobiti crkvu,a imamo tri pravoslavne i jednu katolicku na 5-10 minuta hoda od sume.

@ambasadore +1
 
Crkva na Adi nije losa zamisao, ali pitanje je gde, jer ne bi bilo dobro da narusi neki lep predeo Ade , jer nisu svi delovi Ade jednako vredni sto se raznovrsnosi flore, tj drveca, izgleda i sl. Sta MISLITE KOJE MESTO BI BILO NAJPOGODNIJE?
 
Alo ljudi, šta će nam crkva na Adi? Kolika je uopšte posećenost tih crkava? Nema nikakvog smisla, ovo se gradi iz dva razloga:
a) neko misli da treba
b) neko će time da zgrne pare

U oba slučaja, taj "neko" nisu ni građani ni vernici.
 
Glas prirode":3b0drf9u je napisao(la):
Crkva na Adi nije losa zamisao, ali pitanje je gde, jer ne bi bilo dobro da narusi neki lep predeo Ade , jer nisu svi delovi Ade jednako vredni sto se raznovrsnosi flore, tj drveca, izgleda i sl. Sta MISLITE KOJE MESTO BI BILO NAJPOGODNIJE?
gradice je do 2013te ako dobro razumeh,na ulazu na adu kod onog stounhedza...ima clanak u novostima danas.po meni je idiotizam tezak.Ada je staniste ptica.Takodje su stavili u Banjicku sumu crkvu,cak su i dobili neke molbe ili dopise da ne zvone zvonima da ne bi uznemiravali ptice,al ne vredi.Mislim da je priroda i cist vazduh vaznija od religije.
 
Pa zar nerece Patrijarh da je to luksuz ja protumacih da neodobrava gradnju a njegova je zadnja.Mogo bih da prosetam do crkve na brdu [ipak je to moja parohija] pa da porazgovaram sa svestenikom :kafa:
 
И ја сам стекао утисак да му се није свидела та идеја.

Питам се само у облику чега су замислили парохијски дом, тврђаве са пристаништем?
 
Ni meni se ne sviđa da se verski objekti grade svuda i da ih toliko ima ali kad već mora da se gradi neka bar bude nešto što ne viđamo svaki dan.

EDIT: Može i poslužiti kao turistička atrakcija.
 
teshke":2j6jo6vx je napisao(la):
stranac":2j6jo6vx je napisao(la):
Beograd podeliti na 25 opština

...
Predlog URS je da se opština Palilula podeli na Dunavski venac (naselja sa leve obale Dunava) i Staru Palilulu, da se od Grocke odvoji naselje Kaluđerica koje bi bilo zasebna opština, kao i da se od opštine Zemun odvoji Batajnica. Takođe, predlog je da se Novi Beograd podeli na tri opštine (Novi Beograd 1 i 2 i Bežanijsku kosu), od Voždovca bi se odvojio Avalski venac (podavalska naselja), od Čukarice Posavski venac (Umka, Sremčica, Moštanica...), dok bi se Resnik odvojio od opštine Rakovica.
...
Nekako mi nezgrapno deluje imenovanje ostina sa "1", "2", i slicno... Koliko vidim po slici, za predlog podele sadasnje opstine Novi Beograd, mozda bi bilo prikladnije da se nove celine nazovu "Dunavski Novi Beograd" (od usca do Zemuna), "Savski Novi Beograd" (vecina taj deo zove 'Blokovi' ili nesto sire 'Savski Blokovi') i "Bezanija"... ali NBG1, NBG2, deluje nekako prazno... :gobb:
Dinkiceva demagogija. Shvatili su da kao "Unija regiona" nece imati neku veliku prodju u Beogradu (jer ce se ciniti da zastupaju samo interese 'unutrasnjosti') pa su kao ovi smislili, regionalizacija na beogradskom nivou - a sta su radili, samo su u svoj program uvrstili sve inicijative i predloge gradjana iz prethodnih 10-15 godina o novim opstinama.
 
Ne bi to bio toliki gradjevinski uzas da nema jedro. Ali, ni ja ne podrzavam gradnju. Lepsi mi je stounhendz.
 
Te nove opstine bi mogle da se nazovu Savski grad, Velika Bezanija, Dunavski grad i ostataK kao i sada Novi Beograd.
 
hazard":21yimy4m je napisao(la):
teshke":21yimy4m je napisao(la):
stranac":21yimy4m je napisao(la):
Beograd podeliti na 25 opština

...
Predlog URS je da se opština Palilula podeli na Dunavski venac (naselja sa leve obale Dunava) i Staru Palilulu, da se od Grocke odvoji naselje Kaluđerica koje bi bilo zasebna opština, kao i da se od opštine Zemun odvoji Batajnica. Takođe, predlog je da se Novi Beograd podeli na tri opštine (Novi Beograd 1 i 2 i Bežanijsku kosu), od Voždovca bi se odvojio Avalski venac (podavalska naselja), od Čukarice Posavski venac (Umka, Sremčica, Moštanica...), dok bi se Resnik odvojio od opštine Rakovica.
...
Nekako mi nezgrapno deluje imenovanje ostina sa "1", "2", i slicno... Koliko vidim po slici, za predlog podele sadasnje opstine Novi Beograd, mozda bi bilo prikladnije da se nove celine nazovu "Dunavski Novi Beograd" (od usca do Zemuna), "Savski Novi Beograd" (vecina taj deo zove 'Blokovi' ili nesto sire 'Savski Blokovi') i "Bezanija"... ali NBG1, NBG2, deluje nekako prazno... :gobb:
Dinkiceva demagogija. Shvatili su da kao "Unija regiona" nece imati neku veliku prodju u Beogradu (jer ce se ciniti da zastupaju samo interese 'unutrasnjosti') pa su kao ovi smislili, regionalizacija na beogradskom nivou - a sta su radili, samo su u svoj program uvrstili sve inicijative i predloge gradjana iz prethodnih 10-15 godina o novim opstinama.
ne znam samo zasto ovo dodje kao quote mog post-a... :) ja sam samo komentarisao imena opstina... ideja mi se svidja za podelu i nije nova... da li je i ostvariva, to je druga prica... a kako stranke (pogotovo Dinkic) skupljaju politicke poene na necemu sto znaju da se trazi u narodu pred izbornu (ili 2) godinu, to je prica za neki drugi forum ;)

sve jedno cu ponoviti... ako vec treba izdeliti NBG na vise opstina, teba da imaju prikladna imena novonastale opstine... a da li ce to biti "Bezanija", "Savski blokovi" i "Novi Beograd" ili neka manje ili vise egzoticna (ali prikladna) imena, to je vec nesto drugo... samo kazem... nikako NBG 1, 2... itd :) a nekako mi je na 'prvu loptu' palo na pamet da bi moglo biti 'Dunavski' i 'Savski' NBG ...

pozdrav :pob:
 
Ne mogu da odolim da ne pomenem u vezi imenovanja mogucih novih opstina jednu pojavu, koja donekle odrazava i stanje razuma nihovih stanovnika, naime u upotrebi je cak i u medijima sve vise naziv Blokovi , sto me je isprva zbunjivalo koji blokovi kad je ceo novi Bg. jos uvek u blokovskoj podeli sveta, tj svoje teritorije, neverovatno je ko je mogao da smisli tako pametno ime i Savsko bezanijski deo nazove tako, licno mislim da su najprimereniji nazivi , a drago mi je da su i neki sa foruma to brzo prihvatili, jednostavno, Nova Bezanija za blokove do SELA Bezanija i Savski grad za blokove pored Save.
 
GRAD BUDUĆNOSTI: VIZIJA RAZVOJA BEOGRADA DO 2020. GODINE
Prestonica lepih obala i dobrog saobraćaja

Lana Gedošević | 29. 10. 2010. - 00:02h | Foto: A. Isaković | Komentara: 0
Moderna saobraćajna infrastruktura, ažurnija priprema lokacija za veće investicije, ali i veći stepen zaštite kulturnog i prirodnog nasleđa glavnog grada samo su neke od oblasti kojima bi prestonica u narednom periodu morala da se pozabavi.


Grad kojem terba „renoviranje“: Beograd iz vazduha
I ove, ali i neke buduće gradske vlasti, moraće posebnu pažnju da posvete povećanju šumskih površina u Beogradu, uređenju i korišćenju priobalja Save i Dunava, prečišćavanju otpadnih voda, ali i brojnim aktivnosti oko smanjenja zagađenosti vazduha i buke.

Ovo su samo neki od prioriteta kada je u pitanju Beograd, i na koje ukazuje Zakon o prostornom planu koji se trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri. Ovaj dokument će dati osnovne smernice za dalji razvoj prestonice, ali i za ostale delove Srbije do 2020. godine.


- Prostorni razvoj Beograda usmeren ka jačanju njegove pozicije među metropolama Evrope, ali to istovremeno zahteva i uklanjanje i ublažavanje brojnih slabosti. To se između ostalog odnosi i na neuređene i nepovezane prirodne sisteme i celine, rečne obale, brdska područja, bespravnu gradnju, nepoštovanje i uzurpaciju javnog dobra od rečnih obala, preko parkova i trgova do ustanova od javnog značaja. Takođe, u pitanju je i nedovoljno razvijena ekološka svest kod građana, neregularno korišćenje prirodnih resursa, nedovoljno uređeno uklanjanje otpada, slabosti u saobraćajnom sistemu, slabo održavanje zgrada i , naročito, slabu poziciju rubnih opština Beograda koje nemaju status lokalne samouprave - kaže Prof dr Borislav Stojkov, direktor Republičke agencije za prostorno planiranje i rukovodilac izrade Prostornog plana Srbije.

Kao probleme sa kojima će prestonica morti da se izbori on ističe i to što najznačajniji objekti kulture, kulturno i prirodno nasleđe i simboli grada zahtevaju veći stepen uređenosti i zaštite.

- Građenje bez jasnih kriterijuma i stila, inicijativa građenja prepuštena privatnom kapitalu i njegovom (ne)ukusu, sveprisutna ugroženost javnog interesa i javnog dobra, u značajnoj meri ugrožavaju poziciju Beograda i perspektivu njegovog razvoja - kaže Stojkov.

Iako Beograd ima odlične mogućnosti za razvoj, među stvarima na koje posebno treba da obrati pažnju je i obezbeđenje adekvatne i moderne saobraćajne infrastrukture za sva četiri vida transporta (putni, železnički, vazdušni i rečni)...

- Prostorni plan Srbije među prioritete svrstava i dovršetak obilaznice na autoputu, aktivnosti oko izgradnje budućeg metro-sistema, nastavak izgradnje železničkog čvora sa oslobađanjem Savskog amfiteatra, proširenje aerodroma „Nikola Tesla“ sa kargo centrom i modernizaciju Luke „Beograd“ uz istovremeno ispitivanje mogućnosti za njeno premeštanje na drugu lokaciju - objašnjava Stojkov.

Prostorni plan Srbije predviđa i brojne aktivnosti kada su u pitanju prirodna i kulturna baština, zaštita životne sredine, uređenja teritorije grada... Recimo, posebna pažnja se posvećuje povećanju šumskih površina grada Beograda za oko 3.000 hektara do 2014. godine, ali i na zaštitu, uređenje i korišćenje naročito priobalja Save i Dunava.

- Posebno se ističe i značaj povećanja površina pod zaštitom prirode i uređenjem predela na potezu Avala-Trešnja-Guberevačke šume-Kosmaj, kao i priobalnih površina u Podunavlju i Posavini. Kod životne sredine među prioritetima je čišćenje Beograda, prečišćavanje otpadnih voda koje se ispuštaju u Dunav i Savu, sanacija industrijskih i rudarsko-energetskih površina, izgradnja regionalne deponije za čvrsti otpad, kao i aktivnosti oko smanjenja zagađenosti vazduha i buke - objašnjava Stojkov ističući da će Grad Beograd kao najveći urbani centar Srbije morati da posveti pažnju i klimatskim pomenama, ali i razmotri mogućnost korišćenja obnovljivih izvora energije, uvođenje energetske efikasnosti u građenju, industriji, saobraćaju i komunalnim uslugama.

- Kao turistički centar od međunarodnog značaja, ali i kao glavni grad koji obeležava identitet Srbije, Beograd će prema Prostornom planu Srbije da posveti posebnu pažnju kulturnoj baštini. Među kulturno-pejsažnim celinama od republičkog značaja istaknuto je područje Kosmaja, Beogradska tvrđava, područje Topčidera, kao i priobalje Dunava sa starovekovnim objektima (Vinča ). Tu spada i dalje uređenje centralnih delova i njegovih urbanih centara - kaže Stojkov.

Kakva će tačno biti vizija razvoja prestonice do 2020. godine preciznije će definisati Strategija razvoja Beograda i Regionalni prostorni plan koji će biti završene do kraja ove godine.

Ušće simbol Beograda
Postojeća Strategija razvoja Beograda predviđa da ušće Save u Dunav sa Velikim ratnim
ostrvom bude glavni simbol evropskog
identiteta Beograda. Ono po čemu bi prestonica mogla da bude još prepoznatljiva su i stara jezgra Beograda i Zemuna,
Beogradska tvrđava sa Kalemegdanom, Hram svetog Save, Park prijateljstva i park Topčider, kao i Ada Ciganlija i Avala sa
tornjem.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/214291/Prestonica-lepih-obala-i-dobrog-saobracaja
 
101026-MarketOverview-01.jpg


Kvalitetna i lako dostupna informacija može predstavljati ključni faktor u donošenju značajne životne i poslovne odluke. A kako je kvalitet i dostupnost informacija jedan od bitnih zadataka našeg sajta, pokrenuli smo novu sekciju koja treba da upotpuni naš sadržaj i približi tržište nekretnina investitorima i drugim akterima na domaćem tržištu.
Celu vest o novoj sekciji na prvoj strani sajta mozete pogledati na sledecem linku http://www.beobuild.rs/read.php/446.html
 
Novih 11 pasarela na prilazima gradu

Beograd bi uskoro trebalo da dobije 11 pešačkih mostova koji će u velikoj meri povećati bezbednost pešaka. Postoji i okvirni plan na kojim mestima će pasarele biti građene, a predložene su i tačne lokacije. Pešačke mostove dobiće gotovo svi regionalni putevi kojim se dolazi u grad, Ibarska magistrala, Zrenjaninski i Smederevski put kao i autoput Beograd-Zagreb.

Beograd je, geografski veoma pogodan za postavljanje pasarela, ali taj vid zaštite pešaka u saobraćaju još nije dovoljno zastupljen.

- Pokrenuta je izrada celokupne dokumentacije, postoje predložene lokacije, a u toku je i proces dobijanja lokacijskih i građevinskih dozvola. Nakon toga pokrećemo projektovanje ovih mostova za pešake čijom gradnjom će u velikoj meri biti povećana bezbednost ovih učesnika u saobraćaju - kaže za „Blic“ Aleksandar Bijelić, gradski menadžer.

Kao najkritičniji za pešake u poslednje vreme pokazao se Zrenjaninski put gde Grad Beograd planira da postavi dva pešačka mosta i tako u potpunosti odvoji kretanje pešaka od drumskog saobraćaja. Peticija pod nazivom „Pasarela košta manje nego jedan ljudski život“ pokrenuta je prošle godine u februaru, nakon pogibije još jednog pešaka na ovoj crnoj deonici. Peticiju za izgradnju pasarele na popularnom Zrenjanincu potpisalo je više od 700 ljudi koji svakodnevno prelaze ovaj magistralni put. Procenjuje se da postavljanje jedne pasarele košta oko dva miliona dinara, a u gradskoj upravi naglašavaju da su sve predložene lokacije za postavljanje pešačkih mostova dobijene upravo na osnovu podnetih peticija i zahteva građana.

Osim pomenute deonice, pešački mostovi biće građeni i na Ibarskoj magistrali, u Stepojevcu i Vraniću. Kako je ranije najavljeno jedna pasarela koja se planira u blizini samog centra grada biće podignuta kod Ade Ciganlije, na samom ulazu u halu 14 Beogradskog sajma. Sve pasarele će biti moderne, sa adekvatnim prilazima za osobe sa invaliditetom, osim u delovima grada gde ne borave osobe koje se kreću uz pomoć kolica.

- Biće pun pogodak ukoliko ljudi budu koristili ono što budemo izgradili. Ukoliko tako bude, bezbednost pešaka povećaće se do najveće moguće mere - zaključuje Bijelić.

Osim što u mnogim delovima grada nedostaju, problem je i što pešački mostovi koji postoje već godinama nisu rekonstruisani. U najgorem stanju su onaj kod pumpe „Steko“ na autoputu i kod Veterinarskog fakulteta.

- Pasarela iznad autoputa Beograd-Zagreb, koja povezuje Deligradsku i Gučevsku ulicu, do kraja godine biće u potpunosti zamenjena. U zavisnosti od dinamike kojom bude pristizao materijal trudićemo se da i drugu u potpunosti zamenimo do kraja 2010. godine - najavljuje Dragan Milošević, šef sektora za građevinsku delatnost JKP „Beograd put“.

Kružni tok
Zrenjaninski put već dugo je jedna od najopasnijih saobraćajnica na prilazu gradu. Zato je u planu izrada projekta za izmenu režima saobraćaja na ovom delu saobraćajne mreže grada. Ideja je da se izgradi nekoliko kružnih tokova po uzoru na prilaze mnogim evropskim gradovima, jer kružni tokovi imaju nekoliko prednosti. Smanjuju brzinu kretanja vozila, smanjuju potrebu za postojanjem semafora, i povećavaju opreznost vozača.
Predložene lokacije
- Ibarska magistrala (prelaz u centru Stepojevca)
- Ibarska magistrala (prelaz kod motela Šarić)
- Ibarska magistrala (prelaz u Meljaku, kod skretanja za centar naselja)
- Kružni put - 900m od Avalskog puta
- Autoput Beograd - Zagreb (kod naselja Radio far, naspram salona Autokomerc)
- Kružni put - skretanje za Resnik
- Zrenjaniski put (skretanje za Ovču i Borču)
- Avalski put - Jajinci
- Avalski put - selo Rakovica
- Kružni put - lokacija Kijevo
- Zrenjaniski put (kod skretanja za Mali zbeg - groblje)
Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/214285/Novih-11-pasarela-na-prilazima-gradu
 
Vrh