http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... gu.sr.html
Обнова Пионирског града на прагу
Реновирање дела главне зграде, исељење станара из бунгалова и њихова реконструкција, решавање спорних уговора о закупу, проблеми су које треба што пре решити. – Прва фаза радова биће завршена до септембра, најављује Синиша Мали
У централном објекту тренутно се дотерује амфитеатар (Фото Беоинфо)
Чим Градско правобранилаштво провери уговор на основу којег је продукцијска кућа „Имоушн” закупила простор од 2.000 квадрата по цени од 400 евра месечно у делу СРЦ „Пионирски град”, али и када део главне зграде буде комплетно обновљен некада славни град у граду моћи ће поново да постане домаћин школарцима. Неопходно je и да за 150 расељених који око две деценије живе у пет павиљона буде пронађен други смештај.
Решавањем најважнијих проблема, део комплекса у срцу Кошутњака могао би, најављује Синиша Мали, председник привременог органа Београда, већ од наредне школске године да буде поново отворен и враћен најмлађим корисницима.
– У претходних десет година центар је изгубио праву намену и постао познат по ријалити програмима, кући „Великог брата”, сумњивим уговорима захваљујући којима су поједине компаније долазиле до закупа грађевинског земљишта у Пионирском граду. Међу њима је и уговор о издавању спортских терена на 15 година без надокнаде, али и овај са „Имоушном” чија садржина није сасвим јасна ни транспарентна. Због тога смо недавно од правобранилаштва затражили податке о начину на који је ова продуцентска кућа закупила 2.000 квадрата – поручио је Мали.
„Пионирски град” се простире се на 40 хектара, и осим главне зграде од 4.500 квадрата, обухвата седам бунгалова, пет спортских терена, стазу за трчање... У централном објекту налазе се ресторан, амфитеатар, кабинети, дискотека, ликовни атељеи... Једине активности су организовање летњег и зимског кампа за децу и прослава Нове године. Центар се не финансира из градског буџета, а тренутно има 12 запослених.
– Реновирање бунгалова и главне зграде финансираће град, за шта је потребно неколико стотина хиљада евра. Прва фаза требало би да буде завршена до септембра – додаје Мали. Радовима би требало да буде обухваћен део здања који се простире на око 1.500 квадрата, а за обнову ће, према појединим проценама, бити издвојено између 200 и 300 евра по квадрату.
Да „Пионирски град” не грца у дуговима, потврдио је Слободан Јакшић, новоименовани директор центра.
– Једини већи дуг од 2,5 милиона динара је за воду, с тим што су око 90 одсто износа направили станари бунгалова који никада не плаћају рачуне, па је обавеза пребачена на нас. Тих 150 грађана у међувремену је изгубило статус избеглих лица, тако ћемо ускоро морати да решимо проблем њиховог пресељења. Павиљони су у веома лошем стању, неки су чак изграђени пре Другог светског рата – подсећа Јакшић.
У току прошле године „Пионирски град” је остварио укупан приход у износу од око 27 милиона динара, од тога 16 милиона динара на име закупа простора. У централном објекту тренутно се дотерује амфитеатар, о трошку куће „Имоушн”, која је овај кутак користила за организовање шоу програма „Операција тријумф” и „Твоје лице звучи познато”.
-----------------------------------------------------------
° „Имоушн” закупац 2.000 квадрата по цени од 400 евра месечно
° Неопходно je да за 150 расељених који око две деценије живе у пет павиљона буде пронађен смештај
°Спортски терени издати на 15 година без надокнаде
° У претходних десет година центар је изгубио праву намену и постао познат као кућа „Великог брата”
М. Бракочевић
објављено: 12.02.2014.