Dragi moji, evo daću Vam neke smernice i imena da Vam bude lakše...
-prva liga PVC profila su VEKA, GEALAN, KOEMMERLING, REHAU, THYSSEN, TROCAL, KBE, ALUPLAST, SCHUCO, ROPLASTO, ALPHACAN i to su uglavnom nemački. Druga liga su razni profili koji imaju definitivno nemačka imena ili su ''designed in Germany'', kako vole da napišu i kažu njihovi poljski, bugarski, rumunski, turski proizvođači. Treba izbegavati domaći Vujić , Roloplast, i neke stvarno loše turske i kineske profile. Svaki sistem PVC profila mora da ima čelično ojačanje (čelični lim od 1,3-1,5mm savijen u specifičan oblik) i ubačen u štok i krilo.
-zapadnoevropski (nemački) proizvođači okova su SIEGENIA, ROTO, GU, MACO, i po kvalitetu su tu još italijanski AGB i turski VORNE. Ostali su nešto slabiji.
-dubina profila ne bi trebalo da bude manja od 70mm za dvoslojno staklo, dok min 80mm za troslojno staklo.
-mislim da sada ne postoji manje komora od 5, što je sasvim u redu. idu i do 7, 8, 9, ali to je samo marketinški trik, i ne znači toliko puno u smislu toplotne ili zvične izolacije.
-dvoslojno staklo ako je kvalitetno, a to znači da ima bar jedno staklo sa nekim niskoemisionim filmom, 16mm međulajsnu gde je taj prostor ispunjen sa argonom 90%, njegov Ug ne bi trebao da bude veći od 1,2 W/m2K (od 1,0 do 1,2), dok za troslojno staklo bi trebalo da bude od 0,6 do 0,8 W/m2K
-Uf prozora sa dvoslojnim staklom bi trebao da bude od 1,2 do max 1,5 (po zakonu), dok je sa troslojnim staklom od 0,8 do 1,1.
-spoljno staklo bi trebalo da bude neko 4 godišnja doba ili slično, koje ima film sa unutrašnje strane, i eventualno još neki premaz solar za manje sunčeve svetlosti. Unutrašnje staklo je neko niskoemisiono, eventualno pamplex sa antifonskom folijom protiv buke (u varijanti troslojnog stakla).
Lajsna između stakala bi trebalo da je 16mm, jer argon 90% kojim se puni taj deo, najbolje karakteristike daje u toj debljini. Sve manje ili veće, daju nešto lošije rezultate. Još su bolji rezultati ako se umesto čelične ili aluminijumske međulajsne od 16mm koriste tkzv thermix lajsne ili warm-edge.
-za prozor sa dvoslojnim staklom su dovoljna i dva dihtunga, dok za troslojno staklo bi trebalo da budu tri dihtunga. Znači dosta u toplotnoj izolaciji, zvučnoj , i za prolazak vetra i vode.
-broj tačaka bravljenja na nekom prozoru zavisi od širine i visine. Sve firme koje proizvode okov, imaju neke svoje usvojene standardne šablone. broj tačaka bravljenja ide od 4 kod kupatilskog prozora, pa do 12-13 kod jednokrilnih balkonaca.
-i na PVC prozore skoro uvek idu aluminijumske roletne. To su letvice od savijenog tankog čeličnog lima, ispunjene poliuretanom. Kutije za roletne su takođe od aluminijuma, sa nekim stiroporom ili stirodurom iznutra u smislu izolacije. PVC roletne se nisu pokazale baš najbolje, jer one nekvalitetne mogu da požute, na niskim temperaturama može da otpadne parče plastike jer je krta, manje se uvijaju kod udara vetra, pa mogu i da puknu, itd...
-ručice se dele u dve kategorije - obične i SEKUSTIK (to su one što se čuje krckanje pri upotrebi, i u sebi imaju mehanizam koji ne može spolja nekim pajserom ili šrafcigerom da se pokrene, tj imaju kao neku kočnicu). Uglavno se ručice biraju po estetskom kriterijumu investitora.
-već sam pisao da RAL montaža jako puno znači, ali se koristi i radi uglavnom samo na novogradnjama. Problem kod zamene starih prozora za nove, ta špaletna (to je rupa u zidu gde se montira prozor) morala bi da se obradi zidarski bar grubo, kako bi površine bile koliko-toliko ravne, da RAL trake i ceo taj sistem montaže imaju smisla.
Moja preporuka je, da ako možete, birate firme koje su već neko duže vreme na tržištu, koje su porodične, ili najvažnije, po preporuci. O mnogim ovim stvarima ne morate da razmišljate ili da se pitate da li je sve to stvarno ugrađeno, ako to radi takva firma.
Ne preporučujem da kupujete (samo u ekonomskoj nuždi, ako baš mora) ništa od već gotovih prozora sa nekih stovarišta, kojima se ne zna poreklo ili je poreklo tursko ili slično. Jeste da su to najjeftinije varijante, ali su samim tim i najnekvalitetnije. Majstori iz branše imaju pune ruke posla da takav neki prozor našteluju, promene neki puknut deo, i to ne za male pare.
Znate ono - nisam toliko bogat da kupujem najjeftinije......
Svaku sreću Vam želim, deka u akciji