Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Pozdrav. Imam pitanje, da li je moguce menjati izgrebane delove profila na prozoru? Nadam se da je moguce, da ne mora ceo nov prozor.
 
Pozdrav. Imam pitanje, da li je moguce menjati izgrebane delove profila na prozoru? Nadam se da je moguce, da ne mora ceo nov prozor.
Na žalost, nije moguće menjati samo parče profila koje je izgrebano. Ili celo krilo ili ceo štok.
Nekad je bilo da se kupi neki kit za popravku belih pvc prozora, ali za sitne ogrebotine i oštećenja.
 
Hvala @deka u akciji . U pitanju je antracit boja, novi su prozori, ali imaju dosta ostecenja po sebi. Vidim da ima neki marker, ali ne verujem da to moze da zavrsi posao. Da li preporucujete mozda farbanje, vidim da se i time bave pojedinci?
 
Hvala @deka u akciji . U pitanju je antracit boja, novi su prozori, ali imaju dosta ostecenja po sebi. Vidim da ima neki marker, ali ne verujem da to moze da zavrsi posao. Da li preporucujete mozda farbanje, vidim da se i time bave pojedinci?
Ne preporučujem farbanje, jer je originalno boja na profil naneta potpuno drugačijim metodama.
Ako baš ne može da se zameni novim nikako, onda eventualno probajte neki marker, farbanje.
 
Farbanje na kraju sam mislio to u smislu nekog flomastera ili nešto slično. Recimo, auto lak u toj boji u početku će odraditi posao, ali će tokom vremena da počne da se klobuči i ljušti. Potpuno različite hemije i jedinjenja.
 
Pozdrav svima,
Imam neke nedoumice vezane za konkretan model/marku PVC prozora, a u pitanju je Veka Swingline (petokomorni profili zaobljenih kontura). Prozore ugrađuje firma Kumont za koju imam preporuke od dvojice prijatelja koji su ugrađivali gorepomenute PVC prozore, ali oni osim podataka da su profili petokomorni sa dvostrukim staklom ne znaju ništa više o tome. Na Veka sajtu sam pronašao sl. podatke:

• Višekomorni sistem osnovne ugradne dubine od 70 mm
• Dva nivoa zaptivanja pouzdano štite od buke,
• Termička vrednost profilskog sistema: Uf = 1,3 W (m²K)
• Termička vrednost prozora (u zavisnosti od vrste stakla) npr.:
Uw = 1,0 W (m²K) sa staklom Ug = 0,7 W/(m²K), ψg = 0,050 W/(mK)
Uw = 0,76 W (m²K) sa staklom Ug = 0,4 W/(m²K), ψg = 0,035 W/(mK)
• Unutrašnje rastojanje prozorskih stakala od 24 mm
• Debljina stakla (za krilo i štok prozora) od 4-42 mm

Ako sam dobro protumačio podatke širina profila je 70 mm (kako za dvostruka tako i za trostruka stakla), dva dihtunga (i za dvostruka i za trostruka stakla), Uw = 1,0 W (m²K) za dvostruka stakla i Uw = 0,76 W (m²K) za trostruka stakla.
Podatak za vrstu stakala (clima guard, low-e...) nisam pronašao.

Samu firmu još nisam kontaktirao, prvo sam mislio da ovde nađem potrebne podatke ako je moguće pre nego što ih kontaktiram.

Hvala svima koji imaju bilo kakve informacije vezane za ovaj model PVC prozora.
 
Најбоље је да контактираш фирму, па ће они да ти кажу каква стакла имају у понуди и који је Uw.
VEKA не производи целе прозоре, него само ПВЦ профиле, а свака фирма у те профиле уграђује ова или она стакла, тако да ови подаци са VEKA сајта су веровтано за неке идеалне услове, а не за конкретан производ.
(Нисам стручан за ову област, али мислим да је тако.)
 
Најбоље је да контактираш фирму, па ће они да ти кажу каква стакла имају у понуди и који је Uw.
VEKA не производи целе прозоре, него само ПВЦ профиле, а свака фирма у те профиле уграђује ова или она стакла, тако да ови подаци са VEKA сајта су веровтано за неке идеалне услове, а не за конкретан производ.
(Нисам стручан за ову област, али мислим да је тако.)
Hvala puno na odgovoru. Zvaću ih ili poslati email, pa ću videti šta dalje.
 
Hvala puno na odgovoru. Zvaću ih ili poslati email, pa ću videti šta dalje.
Inace ne stite od buke ( ako vam je to bitno tu se najvise oglusavaju i prave ludi po firmama) samo gume za zaptivanje, nego debljina profila kvalitet i najbitnije staklo, bilo bi dobro da izbegnete unutrasnju roletnu i da vam dobro ugrade prozore i urade spaletne svaki segment je bitan sto za zvucnu sto za toplotnu izolaciju. Imam tri vrsta prozora i stakla ceo stan gleda na istu stranu i u svakoj prostoriji je zbog ovog sto sam napomenula drugacije. Pitajte i samo pitajte jedini cete tako saznati sta vam treba sta da trazite i na kraju sta mozete sa priustite. Srecno i tu smo za sva pitanja. Pozdrav
 
Inace ne stite od buke ( ako vam je to bitno tu se najvise oglusavaju i prave ludi po firmama) samo gume za zaptivanje, nego debljina profila kvalitet i najbitnije staklo, bilo bi dobro da izbegnete unutrasnju roletnu i da vam dobro ugrade prozore i urade spaletne svaki segment je bitan sto za zvucnu sto za toplotnu izolaciju. Imam tri vrsta prozora i stakla ceo stan gleda na istu stranu i u svakoj prostoriji je zbog ovog sto sam napomenula drugacije. Pitajte i samo pitajte jedini cete tako saznati sta vam treba sta da trazite i na kraju sta mozete sa priustite. Srecno i tu smo za sva pitanja. Pozdrav
Koliko sam video kod obojice drugara, kvalitetno su ugradili (makar se oni za sada ne žale) i obojica imaju spoljašnje roletne. Buka mi nije problem, više je toplota, mada to zavisi i od izolacije same zgrade koja nije baš najbolja. U svakom slučaju videću sa njima kakva stakla uopšte nude, pa ću onda i odlučiti šta dalje. Do sada sam pročitao skoro sve strane sa ovog "thread-a", pa mogu slobodno da kažem da sam PVC edukovan 😁.
Vama se zahvaljujem na savetima i biću slobodan da postavim još koje pitanje ako bude bilo još nekih nedoumica.
Srdačan pozdrav
 
Koliko sam video kod obojice drugara, kvalitetno su ugradili (makar se oni za sada ne žale) i obojica imaju spoljašnje roletne. Buka mi nije problem, više je toplota, mada to zavisi i od izolacije same zgrade koja nije baš najbolja. U svakom slučaju videću sa njima kakva stakla uopšte nude, pa ću onda i odlučiti šta dalje. Do sada sam pročitao skoro sve strane sa ovog "thread-a", pa mogu slobodno da kažem da sam PVC edukovan 😁.
Vama se zahvaljujem na savetima i biću slobodan da postavim još koje pitanje ako bude bilo još nekih nedoumica.
Srdačan pozdrav
Ne znam gde zivite, ali vidite da su zime sve manje zime. Svakako naravno raspitajte se najbolje sto mozete. Velika stvar je da imatw preporuku i da ste licno videli kako to sve izgleda. Pozdrav i vama
 
Ne znam gde zivite, ali vidite da su zime sve manje zime. Svakako naravno raspitajte se najbolje sto mozete. Velika stvar je da imatw preporuku i da ste licno videli kako to sve izgleda. Pozdrav i vama
Samo da dodam jos, mozete sa unutrasnje strane spoljasnjeg zida da stavite neku izolaciju, znam sa su ljudi stavljali nor stiropor i da su zadovoljni. Eto mali tip ☺️
 
Prvo da pohvalim @deka u akciji na nesebičnom pomaganju sve ove godine.

Jedno pitanje za deku. Trebalo bi da menjam dvokrilan balkonski prozor. Pošto sam na osnovu svega isčitanog na temi doneo odluku za prozore sa roletnom sa spoljnom kutijom. Tada mi ispada da bi visina krila trebala da bude 250cm verovatno koji centimetar manje. Da li ima potrebe za nekim svetlarnikom od 30-40cm kako bi se smanjila visina vrata? Da li visina od 250 cm ima neki dugoročan uticaj na same prozore tj. da li neće da se iskrive ili nešto slično?

A drugo pitanje je i za ostale učesnike foruma. Da li ima neko nekog majstora/firmu da preporuči za izradu PVC stolarije? Pošto kod ovih velikih firmi vidim da jedan dan urade i ugrade odličnu stolariju, a posle par dana maksimalno zabrljaju( možete mi i pp poslati).
 
Vrh