Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Sta raditi u slučaju kad stara stolarija već ima predviđeno mesto za nagradne/unutrašnje roletne koje nikada nisu instalirane. Vidim da je bolje ugraditi spoljne, zbog zvucne i toplotne izolacije, ali šta sa ovom rupom koja već postoji? Popuni se samo stiroporom, ili... ako je tako da li je baš toliko bolja izolacija u odnosu na unutrasnju roletnu? Jer mi ponudjaci kažu da kada se ugradi unutrašnja roletna opet se stavlja izolacija od stiropora u toj rupi, naravno manja količina. Hvala unapred!
Rupu iznad prozora može moler da popuni stirodurom, nekom izolacijom i da završi gipsom i da lepo obradi.
Te ispune od stiropora u unutrašnjoj kutiji roletne nisu dovoljne, ni približno.
Mnogo je bolja i efikasnije roletna sa spoljnom kutijom.
 
Hvala! Imam u ponudi za troslojni paket 4mm/20mm/4mm/20mm/4mm, tj 52mm niskoemisiono tps distancer. Sta mislite i tome? Da li ovih 20mm umesto predloženih 16mm narusava zvucnu/termoizolaciju? Profil je Trocal 88+
Da li je moguce i da li ima smisla za dvoslojni paket da se ide sa 4mm clima guard solar (4 god doba) /16mm argon/ 4mm niskoemisiono i da li to samo povećava termo ili i zvučnu izolaciju?
 
Hvala! Imam u ponudi za troslojni paket 4mm/20mm/4mm/20mm/4mm, tj 52mm niskoemisiono tps distancer. Sta mislite i tome? Da li ovih 20mm umesto predloženih 16mm narusava zvucnu/termoizolaciju? Profil je Trocal 88+
Da li je moguce i da li ima smisla za dvoslojni paket da se ide sa 4mm clima guard solar (4 god doba) /16mm argon/ 4mm niskoemisiono i da li to samo povećava termo ili i zvučnu izolaciju?
Poštovani, pročitajte na prethodnih nekoliko strana ove teme, pisao sam preporuku i za dobru zvučnu a i za dobru termo izolaciju.
U samo par postova ranije sam napisao da u dvoslojni staklopaket ne mogu da idu oba niskoemisiona stakla, već samo jedno.
 
Zanima me kakav je ovo paket za svucnu izolaciju 442 zvuk pampleks+4flot+4low-e ?
 
Zanima me kakav je ovo paket za svucnu izolaciju 442 zvuk pampleks+4flot+4low-e ?
Rupu iznad prozora može moler da popuni stirodurom, nekom izolacijom i da završi gipsom i da lepo obradi.
Te ispune od stiropora u unutrašnjoj kutiji roletne nisu dovoljne, ni približno.
Mnogo je bolja i efikasnije roletna sa spoljnom kutijom.
Jao Deko ako verujete evo mesec dana tacno posle novih prozora i uporedjivanja jer imam i stare u kuhinji ne vidim tj ne cujem znacajny razliku i ako je roletna spoljasnja. Kako je moguce da troslojni paket od 4mm tako lose stiti od buke. Svi mi rekose da je to odlican paket i za buku. Kad nesto prodje identicno se cuje kao iranije tj kao da nisam prozor ni zatvorila. Tutnji buka plus ona konstantna. Sad radim roletne pa cu im se svakako zaliti da vidim sta ce reci. Sa roletnama nadam se da ce biti bolje. Al sam razocarana da nije bar 20 posto bolje.
 
@deka u akciji
U nedoumici sam oko ponuda koje sam dobio, pa bi mi jako značila vaša pomoć.
Posle čitanja ove teme, stvari su se delimično iskristalisale, ali su ponude tako koncipirane da ne uspevam da se odlučim.
U pitanju je stan kome dve sobe gledaju na istok i jedna na sever, koja izlazi na terasu. Menja se stolarija u sve tri sobe i zastakljuje se terasa.
Ukupno dva trokrilna prozora u sobama na istoku i jedan dvokrilni prozor sa vratima ka terasi i 5 krila za zastakljivanje terase sa fiksnim panelima ispod i iznad prozora.
Spoljne roletne sa komarnicima na dve istočne sobe.
Ponude koje sam dobio su sledeće:
komoreprofilokovstaklogarancijaukupno
Sunce Marinkovic5aluplast energetosiegenia titan4Flot+16+4Flot+18+4C.G.Premium5 godina, 2g roletne4472
Alkon6rehau synegosiegenia aubi4-16ar-4-16ar-4 LowE2 godine6000
Danito7veka softline 82mdrotoLowE+FLOAT+4GD 4-16-4-16-45g profil, 10g okovi5610
I&B Capital6rehau synegoroto nt 4-16-4-16-4 guardian10g profil, 2g okovi, stakla5518
Mr.Pvc7, 5SCHÜCO Living 82MD
SCHÜCO CT70 na terasi
winkhouse activepilot4-16-4-16-4 LowE, 4-16-4 LowE na terasi5267

Hvala vam unapred :)
 
@deka u akciji
U nedoumici sam oko ponuda koje sam dobio, pa bi mi jako značila vaša pomoć.
Posle čitanja ove teme, stvari su se delimično iskristalisale, ali su ponude tako koncipirane da ne uspevam da se odlučim.
U pitanju je stan kome dve sobe gledaju na istok i jedna na sever, koja izlazi na terasu. Menja se stolarija u sve tri sobe i zastakljuje se terasa.
Ukupno dva trokrilna prozora u sobama na istoku i jedan dvokrilni prozor sa vratima ka terasi i 5 krila za zastakljivanje terase sa fiksnim panelima ispod i iznad prozora.
Spoljne roletne sa komarnicima na dve istočne sobe.
Ponude koje sam dobio su sledeće:
komoreprofilokovstaklogarancijaukupno
Sunce Marinkovic5aluplast energetosiegenia titan4Flot+16+4Flot+18+4C.G.Premium5 godina, 2g roletne4472
Alkon6rehau synegosiegenia aubi4-16ar-4-16ar-4 LowE2 godine6000
Danito7veka softline 82mdrotoLowE+FLOAT+4GD 4-16-4-16-45g profil, 10g okovi5610
I&B Capital6rehau synegoroto nt4-16-4-16-4 guardian10g profil, 2g okovi, stakla5518
Mr.Pvc7, 5SCHÜCO Living 82MD
SCHÜCO CT70 na terasi
winkhouse activepilot4-16-4-16-4 LowE, 4-16-4 LowE na terasi5267

Hvala vam unapred :)
Poštovani, mislim da su nijanse u pitanju što se tiče profila i okova.
Ako se dobro sećam, Aluplast Energeto ima 3 dihtunga, što onda ovu ponudu čini najboljom (cena / kvalitet).
Da bi troslojno staklo imalo smisla i efekta, tražite da spoljno staklo bude 4 godišnja doba (clima guard) ali nikako solar!, dok unutrašnje mora da bude niskoemisiono ili low-e, sa argonom i sve ostalo kako treba. To će malo podići cenu, ali će i dalje biti najpovoljniji.
 
Ako se neko kao ja čudi zašto nema prozora sa 4 sloja, postoje dobri razlozi:

Za slabiju primenu četvoroslojnih prozora postoji nekoliko razloga:


Visoki troškovi proizvodnje. Zbog veće količine materijala i složenijeg procesa izrade, četvoroslojno staklo je skuplje za proizvodnju. Takođe, veći broj slojeva znači veću težinu i veće troškove transporta i montaže. Cena prozora sa četvoroslojnim staklenim panelima je za oko 200% puta veća od klasičnih dvoslojnih i troslojnih prozora. Mnogi kupci smatraju da je to previše i da se tako velika investicija ne isplati. U našoj klimatskoj zoni energetska ušteda nije dovoljna da opravdaju visoku cenu. Četvoroslojni prozori nude za 20% bolju toplotnu izolaciju u odnosu na troslojne ili dvoslojne prozore, što jeste poboljšanje, ali nije proporcionalna sa dodatnim troškovima.

Težina i strukturalna ograničenja. Četvoroslojni prozori su znatno teži od prozora sa manje slojeva. Što više stakla, to je veća i težina prozora, što može da izazove probleme s nosivim kapacitetom ramova prozora i zidova. Potrebni su veći i snažniji ramovi, masivnije i izdržljivije šarke i dodatna podrška, što povećava troškove njihove izrade i ugradnje. Osim toga, i zidovi moraju da budu deblji, što otežava posao građevincima, posebno prlikom renoviranja i zamene stare stolarije. Postaviti ovako teške prozore na već postojeće zidove nije uopšte ni lako ni praktično.

Manja prozirnost četvoroslojnog stakla. Dodavanje više slojeva stakla utiče na smanjivanje prozirnosti prozorskog okna i manju količinu prirodne svetlosti koja ulazi u prostorije.



Estetska komponenta. Neki ljudi smatraju da su četvoroslojni prozori ružni, neugledni, “debeli”. Veći broj stakala mogu da stvaraju optičke distorzije (poput dupliranja ili izobličenja slike), refleksije, neprirodne odsjaje ili promene u boji stakla pod određenim uglovima. Deblji ramovi smanjuju vidljivost spoljašnjeg okruženja, što može da stvori osećaj zatvorenosti i smanjivanje vizuelne povezanosti sa spoljnim svetom. Ne preporučuje se njihova primena na objektima gde je estetika fasade veoma važna. Izvor
 
Zanima me kakav je ovo paket za svucnu izolaciju 442 zvuk pampleks+4flot+4low-e ?
Poštovana, ovo nije paket za zvučnu izolaciju.
Evo, još jednom ću vam napisati kako treba da izgleda troslojni paket za dobru zvučnu izolaciju (oko 44-45 dB).
Spoljno staklo 4mm (4 godišnja doba/clima guard običan bez solar premaza) /16 mm thermix lajsna ili warm-edge sa argonom 90% (može eventualno 14 mm), /srednje staklo 6mm float extra clear/ 16 mm thermix ili warm-edge sa argonom 90%(može eventualno 14 mm) / unutrašnje staklo pamplex 4.4.2., koje se sastoji od 4mm low-e (niskoemisiono staklo) koje je preko antifonske folije zalepljeno sa 4mm float extra clear staklom.
 
Ako se neko kao ja čudi zašto nema prozora sa 4 sloja, postoje dobri razlozi:

Zato se sada koriste vakum stakla koja imaju Ug 0.45, što je ekvivalent najboljem troslojnom, a težina kao dvoslojno.
Cena im je od 250-350€ po m² zavisno od proizvođača.
 
Poštovana, ovo nije paket za zvučnu izolaciju.
Evo, još jednom ću vam napisati kako treba da izgleda troslojni paket za dobru zvučnu izolaciju (oko 44-45 dB).
Spoljno staklo 4mm (4 godišnja doba/clima guard običan bez solar premaza) /16 mm thermix lajsna ili warm-edge sa argonom 90% (može eventualno 14 mm), /srednje staklo 6mm float extra clear/ 16 mm thermix ili warm-edge sa argonom 90%(može eventualno 14 mm) / unutrašnje staklo pamplex 4.4.2., koje se sastoji od 4mm low-e (niskoemisiono staklo) koje je preko antifonske folije zalepljeno sa 4mm float extra clear staklom.
Hvala Deko, poenta je da vidite sta sve nude kao specjalni staklo za izolaciju 🙄 Ne firma kod koje sam radila prozore neki random.
 
Hvala Deko, poenta je da vidite sta sve nude kao specjalni staklo za izolaciju 🙄 Ne firma kod koje sam radila prozore neki random.
Ovde nije situacija gde oni vama treba da nude nešto, već vi INSISTIRATE na ovom staklopaketu. I oni jedino mogu da tvrde da je upravo to što insistirate ugrađeno na način da ostane original nalepnica od proizvođača stakla na kojoj piše tačna specifikacija stakla. Ako su ugradili drugačije staklo vi vratite prozore i ne platite ništa.
A ova firma koja vam je ugradila VEKU sa onim troslojnim staklom, je više nego random. Ne znaju osnovne stvari.
 
Ovde nije situacija gde oni vama treba da nude nešto, već vi INSISTIRATE na ovom staklopaketu. I oni jedino mogu da tvrde da je upravo to što insistirate ugrađeno na način da ostane original nalepnica od proizvođača stakla na kojoj piše tačna specifikacija stakla. Ako su ugradili drugačije staklo vi vratite prozore i ne platite ništa.
A ova firma koja vam je ugradila VEKU sa onim troslojnim staklom, je više nego random. Ne znaju osnovne stvari.
Mond Line mi je ponudila ako se secate i onaj bolji staklopaket za buku al sam ja izabrala ovaj na svoju ruku. Moja greska. A za ove druge bezobrazluk da nude tako nesto lose a tvrde da je protiv buke.
 
Inace ja trazila da mi ta random firma posalje koji je koeficijent zvucne izolacije oni mi poslali ovo.
 

Prilozi

  • IMG_2227.png
    IMG_2227.png
    296 KB · Pregleda: 56
Да ли има смисла дати 100€ више по m2 за ролетне VEKAVARIANT у односу на неке грчке? (У оба случаја у питању су алу ролетне са испуном.)
 
Kakvi su DECCO profili?

U pitanju je Decco 70, 6 komora, 2 stakla (4+16 Ar+4 Nisko emisiono [UG 1.1W/m2k] 24mm) sta god to znaci.

Trenutno je stara dupla stolarija koja je i kriva, bukvalno kada dune vetar kroz zatvorena vrata moze da pomeri i sobna, TOLIKO dihtuju

Opcije su ovo ili Hammerplast
 
Kakvi su DECCO profili?

U pitanju je Decco 70, 6 komora, 2 stakla (4+16 Ar+4 Nisko emisiono [UG 1.1W/m2k] 24mm) sta god to znaci.

Trenutno je stara dupla stolarija koja je i kriva, bukvalno kada dune vetar kroz zatvorena vrata moze da pomeri i sobna, TOLIKO dihtuju

Opcije su ovo ili Hammerplast
Izvinite ako nije problem pitanje, a sto ste se toliko ogranicili na ta dva profila? Pored toliko profila i opcija na trzistu. Inace UG vam je koeficijent toplotne provodljivosti trebalo bi da bude ispod 1 koliko ja znam. A 24mm vam je debljina staklopaketa. Pogledajte vi to jos potrazite. Rehau vam je svakako bolji Trocal. Za ta dva prakticno prvi put cujem. Reci ce vam Deka ali svakako meni ovo ne zvuci nista spec.
 
Kakvi su DECCO profili?

U pitanju je Decco 70, 6 komora, 2 stakla (4+16 Ar+4 Nisko emisiono [UG 1.1W/m2k] 24mm) sta god to znaci.

Trenutno je stara dupla stolarija koja je i kriva, bukvalno kada dune vetar kroz zatvorena vrata moze da pomeri i sobna, TOLIKO dihtuju

Opcije su ovo ili Hammerplast
Samo jos da vam dodam komentar, ne podcenjujte drvenu stolariju, cak i kad tako duva ne znaci da ne stiti. Mozete da stavite uvek dihtung gume. Moja je odlicno stitila, za buku da ne pominjem svi znaju ovde koliko sam se napatila, menjala sam naknadno i stavila sve naj i opet nije kao drvena( verovali ili ne). Svakako ako vam je bas propala a i nije svuda ista vidjala sam i bas lose drvene menjanje ne gine. Samo se ne zalecite, zima nece jos a i kakve su nam zime postale veca briga nam je leto i ove vrucine. Jedino ako ste na planini bas. Nadam se da sam malo pomogla.
 
Izvinite ako nije problem pitanje, a sto ste se toliko ogranicili na ta dva profila? Pored toliko profila i opcija na trzistu. Inace UG vam je koeficijent toplotne provodljivosti trebalo bi da bude ispod 1 koliko ja znam. A 24mm vam je debljina staklopaketa. Pogledajte vi to jos potrazite. Rehau vam je svakako bolji Trocal. Za ta dva prakticno prvi put cujem. Reci ce vam Deka ali svakako meni ovo ne zvuci nista spec.
Nasla sam vam na forumu sta je Deka jednom rekao za te Decco. Ne obecaba ovaj komentar.
 

Prilozi

  • IMG_2253.png
    IMG_2253.png
    256,3 KB · Pregleda: 27
Ni DECCO ni HAMMER nisu u boljoj varijanti profila. Ali, i od ovih profila mogu da se naprave prozori.
Ovo staklo teško da može da ima Ug od 1,1 W /m2K, mislim da ne može da bude ispod 1,2/1,3. Tražite da vam spoljno staklo bude 4 godišnja doba (clima guard) /16mm argon 90 % sa thermix/warm edge staklolajnom/unutrašnje staklo 4mm float extra clear. Ovo staklo će dobaciti do 1,1 što je u redu.
Pretpostavljam da tražite neku ekonomičniju varijantu, pa šta god da izaberete, biće bolje od stare drvene stolarije.
 
Ni DECCO ni HAMMER nisu u boljoj varijanti profila. Ali, i od ovih profila mogu da se naprave prozori.
Ovo staklo teško da može da ima Ug od 1,1 W /m2K, mislim da ne može da bude ispod 1,2/1,3. Tražite da vam spoljno staklo bude 4 godišnja doba (clima guard) /16mm argon 90 % sa thermix/warm edge staklolajnom/unutrašnje staklo 4mm float extra clear. Ovo staklo će dobaciti do 1,1 što je u redu.
Pretpostavljam da tražite neku ekonomičniju varijantu, pa šta god da izaberete, biće bolje od stare drvene stolarije.
U mom slucaju nije tako ispalo 😂 Al po pitanju toplotne izolacije moguce. Ja sam hejter pvc a postala 😁 Za zvuk umesto da budu navodni bolji u mom slucaju gori.
Ni DECCO ni HAMMER nisu u boljoj varijanti profila. Ali, i od ovih profila mogu da se naprave prozori.
Ovo staklo teško da može da ima Ug od 1,1 W /m2K, mislim da ne može da bude ispod 1,2/1,3. Tražite da vam spoljno staklo bude 4 godišnja doba (clima guard) /16mm argon 90 % sa thermix/warm edge staklolajnom/unutrašnje staklo 4mm float extra clear. Ovo staklo će dobaciti do 1,1 što je u redu.
Pretpostavljam da tražite neku ekonomičniju varijantu, pa šta god da izaberete, biće bolje od stare drvene stolarije.
@deka u akciji imam pitanje, sada poale ovog pljuska na svakom prozoru ovim novima Veka je usla vodu na prvu liniju posle prve dihtung gume gde su one rupice. Prozori su bili zatvoreni. Da li je to ok ili znaci da ne dihtuju dobro? Cekam roletne pa kad budu verujem da nece ali me zanima sta to znaci.
 
Vrh