Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Deko,
Ako može jedno kratko pitanje: Koji je bolji podizno klizni sistem, Alumil S560 ili Feal termo 120? I generalno je li bolji Alumil od Feala (strukturalna fasada M5, obični prozori sa termo prekidom...)?
 
Mislim da je FEAL 120 bolji od Alumil S560 podizno kliznog sistema.
Što se ostalih serija tiče, zavisi šta se upoređuje. I jedni i drugi imaju svoje dobre, ali i loše varijante.
 
Mislim da je FEAL 120 bolji od Alumil S560 podizno kliznog sistema.
Što se ostalih serija tiče, zavisi šta se upoređuje. I jedni i drugi imaju svoje dobre, ali i loše varijante.
Hvala na odgovoru. Ja sam laički mislio da je Alumil bolji (cijena profila je tuda negdje ali je Feal malko teži).
Mislio sam još i na Alumil S67 Vs. Feal termo 65 i na fasade Alumil M50 Vs. Feal 50 FK.
Ako sam dobro shvatio ponude, to su pandami.
Vidim da se kod nas u Crnoj Gori dosta rade veliki objekti sa Feal-om. Pretpostavljam da je to radi blizine zapadne Hercegovine (Mostar/Široki Brijeg). Alumil je takođe godinama dosta prisutan.
 
Hvala na odgovoru. Ja sam laički mislio da je Alumil bolji (cijena profila je tuda negdje ali je Feal malko teži).
Mislio sam još i na Alumil S67 Vs. Feal termo 65 i na fasade Alumil M50 Vs. Feal 50 FK.
Ako sam dobro shvatio ponude, to su pandami.
Vidim da se kod nas u Crnoj Gori dosta rade veliki objekti sa Feal-om. Pretpostavljam da je to radi blizine zapadne Hercegovine (Mostar/Široki Brijeg). Alumil je takođe godinama dosta prisutan.
Verovatno svaka serija Alumila može da se uporedi sa nekom serijom FEAL-a. Ne znam baš sitne detalje i tačne tehničke karakteristike, to bi trebalo da Vam predoče proizvođači stolarije.
Alumil je duže prisutan u Crnoj Gori od FEAL-a, blizina Hercegovine je samo logistička prednost.
 
pozdrav, kakav je Fapim okov za alu stolariju? Ako ima boljih, koji bi to bili?
 
FAPIM je među najboljim u svetu. Ima neopravdano skupljih kao SOBINCO, GIESSE, SAVIO, ali nisu bolji.
 
@deka u akciji pozdrav, vidim da ste ekspert za stolariju, jel možete da mi kažete koliko je sledeća specifikacija kvalitetna? U pitanju su prozori koji se ugrađuju u zgradama u kompleksu Sunnyville.

Hvala vam unapred!

Aluminijumski profil ELVIAL MULTILOCK systems 4600 I²
1-Dvoslojni staklopaket sa niskoemisionim-low staklom punjen plemenitim gasom Argonom
2-Visoka toplotna izolacija sa koeficijentom prolaza toplote Ug=1,1W/m2K
3-WK2 bezbednosni nivo sa 21 tačkom zaključavanja po obimu
4-Tehnologija I² - dodatna izolaciona zona sa komorom punjenom penom (vrednost toplotne provodljivosti λ 0,022 W/mK)
5-Zvučna izolacija paketa Rw 34dB
6-Solarni faktor (EN410) 42%
7-Koeficijent transmisije svetlosti kroz staklo 66%
8-Staklo proizvođača GUARDIAN
9-Rezultata vodonepropusnosti: E900, IFT Rosenheim, Nemačka
10-Spoljne roletne na elektro-motorni pogon sa WI-FI upravljanjem
 
@deka u akciji pozdrav, vidim da ste ekspert za stolariju, jel možete da mi kažete koliko je sledeća specifikacija kvalitetna? U pitanju su prozori koji se ugrađuju u zgradama u kompleksu Sunnyville.

Hvala vam unapred!
Na žalost, ponuda je dosta osrednja.
Profil jeste aluminijumski, ali je ta serija prevaziđena i zastarela.
Staklo poprilično bazično.
Pola stvari koje pišu, nisu tačne.
Pohvala za spoljne roletne.
 
Koji PVC profili su najlepsi, a opet da su u prihvatljivom kvalitetu.
Na izlazu na balkon imamo vrata 80*200 i dvokrilni prozor 180(širina)*140. Razmišljamo da jedan prozor bude fiksni, tako da bi se samo jedan otvarao. Da li mislite da je ovo u redu ili možda ne? Za unošenje nekih stvari u kuću, imaćemo velika klizna balkonska vrata.

Planiramo i da boja bude antracit, pa imate li iskustva i sa bojenim pvc, da li ce brzo da se promeni boja itd...
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li neko ima iskustva sa firmom "beozan", konkretno oko ugradnje?

Njihov 5-komorni rehau (siegenia okov) je sa ugradnjom skoro pa duplo jeftiniji od danita (veka isto 5k.) na primer...
 
Da li neko ima iskustva sa firmom "beozan", konkretno oko ugradnje?

Njihov 5-komorni rehau (siegenia okov) je sa ugradnjom skoro pa duplo jeftiniji od danita (veka isto 5k.) na primer...
Malo je neverovatno da Veka bude toliko skuplja od Rehau. Mislim da neko nešto nije dobro sabirao.
 
Koji PVC profili su najlepsi, a opet da su u prihvatljivom kvalitetu.
Na izlazu na balkon imamo vrata 80*200 i dvokrilni prozor 180(širina)*140. Razmišljamo da jedan prozor bude fiksni, tako da bi se samo jedan otvarao. Da li mislite da je ovo u redu ili možda ne? Za unošenje nekih stvari u kuću, imaćemo velika klizna balkonska vrata.

Planiramo i da boja bude antracit, pa imate li iskustva i sa bojenim pvc, da li ce brzo da se promeni boja itd...
Trebalo bi da pozovete par firmi da dođu, snime situaciju, uzmu mere, pokažu vam uzorke, kažu šta mogu i kako mogu, koliko će to da košta, pa onda razmatrajte.
Ono što je meni "lepo" možda nije nikom.
 
Malo je neverovatno da Veka bude toliko skuplja od Rehau. Mislim da neko nešto nije dobro sabirao.
Ni meni, koristio sam kalkulator cene na sajtu danita sa dimenzijama datim na cenovniku beozana kako bi uporedio cene za slične 5komorne profile sa dva stakla od kojih je jedno 4s i tako ispada...
 
Pozdrav svima na forumu treba mi stručno mišljenje prvenstveno dekino ugradio sam troslojno staklo, profil je REHAU SINEGO okov je sigenija Titan AF i ima tri dihtovanja. A na nalepnici na staklu piše ovako CGS+FLOT+CGP 4.16.4.16.4
 
Sve je ovo super.
Staklo je onako kako treba da bude. Spolja 4 godišnja doba, unutra niskoemisiono.
 
Hvala vam puno na odgovoru, inače stolariju je radio Sunce Marinković Kragujevac za jednog pod izvođača iz mog mesta. Inače i oni su veoma dobri majstori su dobro postavili stolariju veoma precizno i svaki moj zahtev su uvažili.
 
Možete li mi preneti iskustva sa bojenim PVC? U upitu sam naveo PVC u antracit boji, troslojno staklo, tri dihtunga. Dobio sam ponudu Rehau Synego, Sigenia titan, stakla kako deka preporučuje, ali primetim da u ponudi stoji belo unutra, antracit spolja. Ispravio ih i tražio da sve bude antracit.

Mislio sam da je PVC farban u masi, a ne da je u pitanju folija. Koliko su te folije izdrzljive na fizička oštećenja, ogrebotine na primer?

Deko, par puta si napisao da PVC u boji doseže cenu Aluminijumskih profila. Koje bi onda preporučio ALU profile a da su u cenovnom rangu kao Synego, a da smatraš da su dobrog kvaliteta, ili ne bi preporučio ALU? :)
 
Možete li mi preneti iskustva sa bojenim PVC? U upitu sam naveo PVC u antracit boji, troslojno staklo, tri dihtunga. Dobio sam ponudu Rehau Synego, Sigenia titan, stakla kako deka preporučuje, ali primetim da u ponudi stoji belo unutra, antracit spolja. Ispravio ih i tražio da sve bude antracit.

Mislio sam da je PVC farban u masi, a ne da je u pitanju folija. Koliko su te folije izdrzljive na fizička oštećenja, ogrebotine na primer?

Deko, par puta si napisao da PVC u boji doseže cenu Aluminijumskih profila. Koje bi onda preporučio ALU profile a da su u cenovnom rangu kao Synego, a da smatraš da su dobrog kvaliteta, ili ne bi preporučio ALU? :)
Postoje pvc profili u antracit boji i spolja i iznutra. Rehau Synego je samo jedan od sistema koji je na tržištu. Jeste kvalitetan, ali daleko od toga da je jedini ili najbolji. Potražite još ponuda.
Folije u boji na PVC-u su sada veoma kvalitetne i postojane, za razliku od pre 10, 15, 20 godina. Jeste da skoro dostižu cenu aluminijuma.
Ali, pandan nekom 5, 6, 7-komornom pvc profilu može eventualno da bude samo alu sistem sa minimum 35 mm termo mostom, kako bi imao približno iste karakteristike i performanse. A u tom slučaju je ipak skuplji alu.
Naravno, tražite ponudu i za to, pa uporedite. Skoro sve firme u Srbiji rade i jedno i drugo.
 
Dobar dan svima
Da li neko zna gde mogu da dobijem više detalja o pomoći opštine za subvencije za energetsku efikasnost?
Koliko sam shvatio, postojao je fond za 2023, no za 2024 ne vidim ništa o tome. Koliko se to isplati čekati /nadati se tome?
Živim na Novom Beogradu, prošle godine ova opština nije imala sredstva, šta mislite da li će ove godine biti nešto drugačije?!

Pozdrav i hvala
 
Ja sam tražio ponude i od firmi koje rade sa subvencijama i od onih koji ne rade.
Cena na kraju izađe ista ili su ovi sa subvencijama skuplji i kada odbijem iznos subvencije. Jedna firma mi je čak ponudila lošiju varijantu, a za vece pare nego svi ostali.

Verujem da se ljudi ne informišu na više mesta, pa misle da će najjeftinije proći sa subvencijama.

od proizvođača do proizvođača, cene se dosta razlikuju.
 
I moja su iskustva takva.
Moze da se uzmu subvencije samo od nekih firmi a njihove ponude budu taman toliko skuplje da mogu da uzmem na drugom mestu isto to bez subvencija i maltretiranja sa papirima.
Ako se nije nesto promenilo mislim da nije previse isplativo bar za sada.
 
hvala @It is I Leclerc @NutanK
Kako da znam koja firma radi sa subvencijama?
Koga da zovem da se detaljnije raspitam kako je za ovu godinu?
Nema ništa na sajtu Ministarstva za energetiku.
 
Pa ne znam, to zavisi od opštine do opštine.

Pogledajte i bez subvencija.

Evo primera
Firma koja radi sa subvencija mi je ponudila 11200 - 1300 subvencije = 9900, dok mi je druga firma, za sve sve isto, dala ponudu 8100, treca 8600 . Tako da eto, možete pogledati i neke koji ne rade sa subvencijama.

Ja nisam iz BG, pa ne znam kako to ide u BG. Iz IB Capital su mi rekli da je konkurs do 2026., ali postoje neki ciklusi. Opstine konkurisu po tim ciklusima, mislim da je tako. Može neko da me ispravi.

Poslaću Vam u poruci koga sam sve kontaktirao i koga su Deda i ostali preporučili.
 
Vrh