Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Imali smo ovde situaciju i da je renomirana firma Hram032 katastrofalno uradila i ugradila prozor.

U ovoj zemlji treba samo da se poštuje zakon i da građani imaju instituciju kojoj mogu da se obrate i da ista takvim firmama naloži da sve ponovo urade kako to treba i naravno lupi po džepu a ako im se takve stvari često dešavaju onda i zabrana obavljanja delatnosti.
Ocigledno nisu renomirani kad imaju toliko reklamacija, ovde sam procitala vise puta. A zamislite koliko ih ima ovako onda. Ja sam mislila na firme kao sto su Rehau i slicno. Profesionalce. Sve te male firmice koje samo uzimaju profile i igraju se sa njima i klijentima treba zatvoriti. Kao sto ne moze svako da bude inzenjer tako ne bi smelo ni ovo. Prozori su jako bitni i najbitniji deo stolarije na domu. Ako oni nisu dobri nekretnina praktixni nije upotrebljiva, a oni to uzimaju zdravo za gotovo. Sta ako “malo” curi sta ako je “malo” buka sta ako malo ne znam sta. Strasno.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Lj.
Zdravo svima
Nov sam ovde, pročitao sam vaša prethodna iskustva i video sam da baš dosta ljudi ima problem sa majstorima i kvalitetom pvc stolarije. Ove godine sam rešio da zamenim stolariju na prizemlju kuće. S obzirom da opština daje subvencije iskoristio bih to. Imam ponudu od jedne firme koja je da kažemo pouzdanija, ne bih rizikovao sa drugima. Firma je dala dve ponude Rehau i ProfiLink, okačiću slike ponuda, pa ako ne može da pogleda i posavetuje me šta je najbolji izbor. Rehau sa subvencijama izlazi skuplje za 40000 dinara od profilinka. Kod oba profila se koristi okov WinkHaus, jedina je razlika u vrsti profila i stakla kao što piše u ponudi. Majstor mi je još rekao da ima razlike i u kvalitetu dihtung guma, ali to ne piše u ponudi. Koje je vaše mišljenje, da li vredi uzeti Rehau i da li su cene realne s obzirom na subvencije? Hvala
Profilink ponuda.jpg
Rehau ponuda.jpg
 
Od celog teksta najbitnije je

Zamena stolarije prilikom renoviranja – Dugoročna investicija koja se isplati​

Uvećanje vrednosti nekretnine​

Unapređivanje vaše stolarije nije odluka koja će vaš dom odmah učiniti privlačnijih, već predstavlja i pametnu dugoročnu investiciju. Energetski efikasna vrata i prozori predstavljaju privlačne karakteristike za potencijalne kupce, potencijalno povećavajući tržišnu vrednost vašeg doma. Potencijalni kupci više vole prostore koji odišu energetskom efikasnošću i modernim izgledom, a ako se bavite ovim aspektima tokom renoviranja, svoju imovinu ćete učiniti privlačnijom za svakoga ko bi želeo da je kupi. Najzad, ovako ćete moći da postignete bolju cenu na tržištu nekretnina, što je upravo rezultat kom teže svi prodavci.

Prilikom renoviranja vašeg doma, zamena vrata i prozora predstavlja strateško ulaganje koje nudi niz prednosti. Od poboljšanja estetskog izgleda i povećanja energetske efikasnosti do unapređenja sigurnosti, prednosti koje dolaze sa novom stolarijom su zaista mnogobrojne. Odabir pravih vrata i prozora koji se uklapaju u vaš stil i funkcionalne potrebe može transformisati vaš prostor u udoban i moderan dom u kom ćete uživati u decenijama koje su pred vama. Ako i vi započinjete svoje renoviranje upravo sada, razmotrite vrednost koju vam može doneti nova stolarija koja će učiniti vaš dom pametnim i stilizovanim utočištem za sve članove porodice.

Kada sam tražio stan, prvi pogled mi je bio na instalacije u kupatilo, drugi na stolariju, treći na parket. Ako nisu bili kako trba, odmah sam tražio manju cenu
 
Pozdra svima,


Potrebna mi je pomoć jer mjesecima odlazem konačnu odluku za izbor PVC vrata.


Prozore sam rijesila. Radi se o TROCAL profilu sa Profine - GR sistemom 76 - AD, Termopan 2*4/16argon/4low-e Guardian, ClimaGuard Premium. Dvojslojno staklo, bočni dihtunzi. Roto NT okov.


Što se tiče ULAZNIH vrata, dobila sam samo cijenu bez karakteristika, te mi je bilo potrebno dodatno istrazivanje na njihovoj web stranici:


- Dubina 76mm, 5 komora, troslojno staklo
- perfektna zaštita od kiše i vjetra, visoka toplotna izolacija zbog termički razdvojenog praga,
- zaštita od provale RC2(wk 2)
- velika nepropusnost zbog duplog dihtunga uz prag (da li ovo znači da ima 2 dihtunga ili 3?)

Ova TROCAL firma pravi isključivo vrata ovakvih karakteristika bez mogućnosti izmjene/odabira. Cijena je ista bez obzira na dimenzije, broj ili veličinu stakla...Vrata djeluju čvrsto, 5 ključeva koji se teško mogu kopirati. Porodična firma. Tradicija firme preko 10godina. Vlastita proizvodnja profila. Ono što me spriječava je izgled vrata. Pomalo su dosadnjikava, previše jednostavna. Ne rade ukrasne panele. 10 godina garancije.


S druge strane je Rehau sa ukrasnim Veka panelima. Cijena je gore/dole ista kao i kod trocala.

Mogu da biram izgled, dizajn, broj komora, broj stakla, broj dihtunga, dubinu ugradnje. Firma je relativno mlada, dvije/tri godine na tržištu

Ne znam da li ti ukrasni paneli utiču na kvalitet, stabilnost ili na bilo šta što se tiče vrata? Priznajem da su mi vrata sa tim ukrasnim panelima ljepša...

Prave uglavnom dva modela vrata, čije sam karakteristike zguglala na zvanicnoj Rehau stranici.

Rehau Synego:

- širina okvira/ krila 174mm
- širina okvira/krila 136
- 80 ugradnja
- broj komora 7/5
- dihtung: MD, AD
- debljina prozora maks.41
- toplo.izolacija 1.2w/m2k
- zvučna Rw do 45db
- provala: do RC2
- dvije zaustavne brtve
- Otpor na vjetar B2, otpor na kisu 4A, propusnost zraka 4.


I Rehau brilliant Design:
Širina okvira/krila 166mm
Širina okvira/krila 128mm
Dubina 70
Broj komora 5/4
Debljina prozora maks. 41
Dvije zaustave brtve
- toplo.izolacija 1.6 w/m2k
- zvučna ovisi o punjenju
- sprečavanje provala RC3
- vjetar B2, kiša 4A, zrak 4



Ako sam dobro shvatila,

3 stakla nemaju smisla ako nema srednji dihtung? Trokal vrata ima 3 stakla ali ne i srednji dihtung?

Znači srednji dihtung može samo ako je troslojno staklo, ne može dvojslojno?

Dubina ugradnje zavisi od broja stakla?

Ili može i 70 dubina, 3 stakla ali lajsna je tanka i to ne valja?

Ne može 5 komora i troslojno staklo, već troslojno staklo ide isključivo na 7 komora?

Da li se PVC vrata provaljuju lomljenjem stakla i da li udaljenost stakla u odnosu na bravu olakšava odnosno otežava taj pokušaj?


Možete li mi barem malo pomoći, ako ništa da se pomjerim s mjesta, jer već sam dugo u nedoumici..


Hvala
 
Poslednja izmena:
Poštovana,
ulazna vrata od pvc-a imaju nekoliko ograničenja tj problema.
Prvo je da li se kroz vrata ulazi u neki hodnik, predprostoriju ili se direktno ulazi u, recimo, dnevnu sobu.
Ako je hodnik u pitanju, više nego dovoljno je da bude dvoslojno staklo ili običan ukrasni panel, 2 dihtung gume. Ako se direktno ulazi u dnevnu sobu, onda troslojno staklo, 3 dihtunga, deblji i bolji ukrasni panel. Upitno je šta je u ponudi od debljih panela recimo 40 ili 44 mm.
Kod prve varijante može da prođe prag, koji je nešto niži, ali postoji. Na pragu postoji jedna ili max 2 gume, koje definitivno nisu dovoljne za ozbiljno dihtovanje. Ozbiljno dihtovanje može samo da se ostvari ako i u donjoj horizontali postoji štok sa 2 ili 3 dihtung gume, ali je taj štok relativno visok prag od oko 7 / 8 cm.
Na žalost, svaka vrata mogu da se obiju i razvale. Samo je pitanje koliko vremena ima lopov, da li ima profesionalni alat, da li može da pravi buku, koliko je "stručan". Može i da se ciglom razbije staklo i gotovo.
Morate znati da ne postoje Trocal ili Rehau vrata. Tako se reklamiraju firme koje koriste njihove profile, ali ostale stvari - staklo, običan ili ukrasni panel, okov, šarke, cilindri, kvake i još par stvari su odabir tih malih proizvođača i svi biraju drugačije. Ne postoji Trocal ili Rehau standard. Ako tako kažu, lažu vas.
 
Poštovana,
ulazna vrata od pvc-a imaju nekoliko ograničenja tj problema.
Prvo je da li se kroz vrata ulazi u neki hodnik, predprostoriju ili se direktno ulazi u, recimo, dnevnu sobu.
Ako je hodnik u pitanju, više nego dovoljno je da bude dvoslojno staklo ili običan ukrasni panel, 2 dihtung gume. Ako se direktno ulazi u dnevnu sobu, onda troslojno staklo, 3 dihtunga, deblji i bolji ukrasni panel. Upitno je šta je u ponudi od debljih panela recimo 40 ili 44 mm.
Kod prve varijante može da prođe prag, koji je nešto niži, ali postoji. Na pragu postoji jedna ili max 2 gume, koje definitivno nisu dovoljne za ozbiljno dihtovanje. Ozbiljno dihtovanje može samo da se ostvari ako i u donjoj horizontali postoji štok sa 2 ili 3 dihtung gume, ali je taj štok relativno visok prag od oko 7 / 8 cm.
Na žalost, svaka vrata mogu da se obiju i razvale. Samo je pitanje koliko vremena ima lopov, da li ima profesionalni alat, da li može da pravi buku, koliko je "stručan". Može i da se ciglom razbije staklo i gotovo.
Morate znati da ne postoje Trocal ili Rehau vrata. Tako se reklamiraju firme koje koriste njihove profile, ali ostale stvari - staklo, običan ili ukrasni panel, okov, šarke, cilindri, kvake i još par stvari su odabir tih malih proizvođača i svi biraju drugačije. Ne postoji Trocal ili Rehau standard. Ako tako kažu, lažu vas.
Zahvaljujem @deka u akciji na detaljnom odgovoru.

U konkretnom slučaju, radi se o ulazu u manji hodnik, ali nemam vrata niti za jednu prostoriju i ne znam kad ću ih imati.

Da li ova lijeva slika liči na taj prag od 7/8 cm kojeg spominjete? Ovo su vrata koja je majstor napravio ovakva jer je ulaz s vana direktno u dnevni boravak..

Ovo desno su vrata firme koja pravi vrata od TROCAL profila. Mi ovdje imamo

Znači, ako ja dobro razumijem, nebitno je u konačnici koji je profil odaberem, bitno je da pogodnim idealnu kombinaciju broja komora, panela, stakla i to je to?
Bila sam spremna uložiti u "TROCAL vrata" jer ih proizvodi ozbiljna firma koje je još 98 potpisala partnerstvo o zastupništvu sa profine gmbh za brend TROCAL. Pa sad, šta god to značilo..
IMG_20231111_185338.jpg
Screenshot_20231111-174341.png
 
Levo je slika štoka u krug, gde je izolacija i dihtovanje bolje.
Desno su vrata sa pragom, gde je izolacija i dihtovanje nešto lošije, ali je prag niži od štoka.
Naravno, Vi odlučujete ko će Vam raditi, a pogotovo ako imate preporuku za neku firmu, ili Vam ulivaju poverenje.
 
Zdravo svima
Nov sam ovde, pročitao sam vaša prethodna iskustva i video sam da baš dosta ljudi ima problem sa majstorima i kvalitetom pvc stolarije. Ove godine sam rešio da zamenim stolariju na prizemlju kuće. S obzirom da opština daje subvencije iskoristio bih to. Imam ponudu od jedne firme koja je da kažemo pouzdanija, ne bih rizikovao sa drugima. Firma je dala dve ponude Rehau i ProfiLink, okačiću slike ponuda, pa ako ne može da pogleda i posavetuje me šta je najbolji izbor. Rehau sa subvencijama izlazi skuplje za 40000 dinara od profilinka. Kod oba profila se koristi okov WinkHaus, jedina je razlika u vrsti profila i stakla kao što piše u ponudi. Majstor mi je još rekao da ima razlike i u kvalitetu dihtung guma, ali to ne piše u ponudi. Koje je vaše mišljenje, da li vredi uzeti Rehau i da li su cene realne s obzirom na subvencije? HvalaPogledajte prilog 179855Pogledajte prilog 179856
Zdravo. Da li bi Deka i još neko mogao da odgovori na moje pitanje, glavna dilema je da li uzeti Rehau ili Profilink?
Cena je 50% manja ukoliko odobre subvencije. I da neko je upitao, firma je na spisku za subvencije.
 
Postovani, clan familije pokusava da iskoristi ove subvencije, i ponuda koju su dobili je sledeca:
1699738024477.png


Cemu se mozemo nadati sa ovakvom konfiguracijom stakla?
 
Koji proizvod dostupan na srpskom trzistu je najbolje koristiti za podmazivanje sarki i ostalih pokretnih delova na PVC stolariji? Meni su nekad davno rekli da je najbolje koristiti neki Wurth silikonski sprej ali iz nekog razloga ga izgleda nema vise kod nas. Drugu stvar koju su pominjali je grafitna mast, ali mi tad rekose da ume da zaprlja belu PVC stolariju pa su zbog toga i preporucili ovaj Wurth gore.
Hvala unapred.
 
Zdravo. Da li bi Deka i još neko mogao da odgovori na moje pitanje, glavna dilema je da li uzeti Rehau ili Profilink?
Cena je 50% manja ukoliko odobre subvencije. I da neko je upitao, firma je na spisku za subvencije.
Po meni, tražite da Vam u PROFILINK stave ovo staklo iz Rehau ponude, sa 4 godišnja doba. I samo napred.
 
Postovani, clan familije pokusava da iskoristi ove subvencije, i ponuda koju su dobili je sledeca:
Pogledajte prilog 180137

Cemu se mozemo nadati sa ovakvom konfiguracijom stakla?
Ovo sve je vrlo bazično i najjeftinije moguće. Staklo bi trebalo da bude 4mm clima guard /16mm argon 90 %/4mm float extra clear. To je sada neka najosnovnija konfiguracija.
I sa ovim "najgorim" staklom će biti bitno bolje nego sa starim trulim drvenim prozorima.
 
Koji proizvod dostupan na srpskom trzistu je najbolje koristiti za podmazivanje sarki i ostalih pokretnih delova na PVC stolariji? Meni su nekad davno rekli da je najbolje koristiti neki Wurth silikonski sprej ali iz nekog razloga ga izgleda nema vise kod nas. Drugu stvar koju su pominjali je grafitna mast, ali mi tad rekose da ume da zaprlja belu PVC stolariju pa su zbog toga i preporucili ovaj Wurth gore.
Hvala unapred.
Za podmazivanje treba koristiti ili silikonski sprej ili wd40 ili neku mašinsku mast svetle boje.
 
Ovo sve je vrlo bazično i najjeftinije moguće. Staklo bi trebalo da bude 4mm clima guard /16mm argon 90 %/4mm float extra clear. To je sada neka najosnovnija konfiguracija.
I sa ovim "najgorim" staklom će biti bitno bolje nego sa starim trulim drvenim prozorima.

To mi je i bila pretpostavka. Na zalost, finansijska situacija je takva kakva je. U sustini, najbitnije mi je ovo sto ste rekli u poslednjoj recenici, da ne bude da uloze neke pare, a da zapravo dobiju losije nego sto su imali.
Da li znate mozda koliko procentualno bi podiglo cenu ako bismo jurili stakla koja predlazete?

Hvala Vam puno na pomoci!
 
Hvala najlepse, stvarno je impresivno koliko svog vremena trosite da nam svima pomognete.
 
Postovanje svima ,

Citao sam dosta po forumu o pvc profilima Schuco i Veka i zakljucio da se radi u oba slucaja o slicnom kvalitetu. Imam ponudu 7 komora troslojno staklo za oba profila medjutim oko 800-900e me izadje jeftinije ako idem na Schuco. Iskreno navijali smo za Veku od pocetka i dosta ima informacija o njima i van foruma , dok o Schuco, sem alu profila za koji svi kazu da su vrhunski , nisam nasao puno o pvc ( sem na ovom forumu ) . Da li se isplati ta razlika u ceni i da li ipak postoji neka razlika izmedju njih? Hvala
 
Pitanje za @deka u akciji i ostale, da li je moguce pvc prozor sa laznom preckom prepraviti u prozor sa pravom T preckom? I koje su prednosti i mane jednih i drugih?
 
Postovanje svima ,

Citao sam dosta po forumu o pvc profilima Schuco i Veka i zakljucio da se radi u oba slucaja o slicnom kvalitetu. Imam ponudu 7 komora troslojno staklo za oba profila medjutim oko 800-900e me izadje jeftinije ako idem na Schuco. Iskreno navijali smo za Veku od pocetka i dosta ima informacija o njima i van foruma , dok o Schuco, sem alu profila za koji svi kazu da su vrhunski , nisam nasao puno o pvc ( sem na ovom forumu ) . Da li se isplati ta razlika u ceni i da li ipak postoji neka razlika izmedju njih? Hvala
Ne isplati se.
Veka je veoma dobar profil, a takođe i Schuco. Ako Vam je sve ostalo isto - staklo, okov, 3 dihtunga, i dodaci, nema razloga ni potrebe plaćati uopšte više ni dinara.
 
Pitanje za @deka u akciji i ostale, da li je moguce pvc prozor sa laznom preckom prepraviti u prozor sa pravom T preckom? I koje su prednosti i mane jednih i drugih?
Da, moguće je, ali uz dosta posla i obrade.
Kada je lažna prečka u pitanju, sa unutrašnje strane je zazor između krila 5 ili 6 mm, zavisi od pvc profila.
Sa T prečkom, koja sa unutrašnje strane sama ima širinu oko 30 do 40 mm, krila su onda nešto uža.
U ovom slučaju bi se jedno krilo moralo suziti za širinu T prečke, moralo bi novo staklo, uže takođe. I krila ne bi bila ista po širini.
Onda na krilu koje je bilo pomoćno, mora da se frezuje za getribu i za ručicu, treba okovati to krilo sa kompletnim okretno-nagibnim okovom.
Teško ćete naći majstora koji bi se igrao sa tim.
Jedina prednost kod prozora sa T prečkom je što komarnik i roletna mogu da budu posebno za svako krilo.
Sve ostalo je isto, čak kod dvokrilnog prozora sa lažnom prečkom nema prepreke kada se otvore oba krila, pa je i lepši pogled.
 
Poštovani, ovi profili koje ste pomenuli su veoma dobar izbor. Dovoljno je 5, 6 komora, ali je mnogo bitnije 3 dihtung gume.
Najvažnije od svega je staklopaket. Best buy varijanta za veoma dobru termoizolaciju je
4mm clima guard (4 godišnja doba) /16mm argon 90 % sa thermix pvc lajsnom/6mm float extra clear (ili 4 mm) /16mm argon 90 % sa thermix pvc lajsnom/ 4mm low-e ili niskoemisiono ili clima guard premium.
Ovakav staklopaket ima oko Ug=0,5 W /m2K, što je veoma dobro, u stvari izvanredno.
Sa gore pomenutim pvc profilima Uf za ceo prozor će sigurno biti ispod 0,8 što je u vrednostima pasivne kuće. I ova vrednost je bolja kod većih površina, dok je kod manjih površina lošija.
Roletna sa unutrašnjom kutijom NIKAKO. Može spoljna kutija.
Dobra, kvalitetna montaža sa RAL trakama ili sa ekspandirajućom trakom. Može i pur pena, ali malo i ograničeno.
Ovakav odličan prozor ima smisla i svrhe samo ako zid u koji se ugrađuje prozor ima takođe veoma kvalitetnu termo izolaciju.
Ovakav prozor će samo delimično i nedovoljno pružiti svoje odlične prednosti i karakteristike u nedovoljno kvalitetno izolovanom zidu.
Deko, da li to znaci da je bitan i nacin obrade spaletni?

Ja sam zamenila prozore, ali je od tad dosta hladno u kuci, hladnije nego sto je bilo sa drvenim. Pitala sam izvodjaca o tome i on kaze da je to zbog spaletni jos neuradjenih i da to sto pre uradim. Zgrada mi je prilicno dobro izolovana, ali da li kasnije na toplotu u stanu utice materijal od koga se prave spaletne, i ako da, koji bi bio dobar materijal? Da li je svejedno koji materijal se koristi za to?

Pozdrav!
 
Špaletne su u stvari ivice zida oko prozora.
To radi i popravlja moler, eventualno zidar. Oni znaju veoma dobro koji se sve materijali mogu koristiti. Ako je veća rupa između novog prozora i zida, popunjava se i nekim izolacionim materijalom, pa onda preko toga ide malter ili građevinski lepak ili nešto slično.
Zna moler odlično.
 
Hvala Deko. Oni to obicno i rade sa svojim materijalima, jedan je spomenuo knauf, dok drugi nije i malo sam zbunjena zato, potpuno sam inace izgubila poverenje u majstore u zadnje vreme, na stranu sto evo cak i sada u novembru ne mogu da se nadju dobri a da se ne ceka. Svako se danas izdaje za majstora, ali dobro, bice.

Pozdrav i Vama.
 
Vrh