Šta je novo?

PSP Farman West 65 - [ Multifunkcionalni kompleks - 152.437 kvm ]

Merkator će da se ruši jedino ako se bude pravio mnogo veći na istom mestu. Ili nešto sa poslovnim kulama. Treća opcija je da se proširi postojeći objekat. Četvrte nema :wink:
 
Mene zanima kada ce doci trenutak kada ce neki arhitekta zastati u sred projektovanja i udahnuti i reci: Jeste ovo moderno, ali majku mu, ruzno je kao k.... :lol: Ne mislim na samu zgradu nego na ove trzne centre i enterijere.

Zaista se pitam kada ce doci trenutak da stanemo na trenutak pogledamo u sliku ispod i zapitamo se sta je ovo koji moj :lol:

file.php
 
Kada se pogleda iz Omladinskih brigada prema glavnom ulazu - izgleda kao da tržni centar nije ni otvoren. Niti ima ljudi, niti deluje da se nešto unutra dešava... Nije da sam prošao tuda jednom. Ovo je trebalo da sačeka proleće, neka bolja vremena ili su mogli da posade još tri ove niske zgrade kao u ostatku West-a i prodaju kvadrate - to bi sada trebalo da ide, za razliku od izdavanja prodajnog prostora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911411#p911411:qz2u0kbt je napisao(la):
Пантограф » Sub Dec 25, 2021 12:45 pm[/url]":qz2u0kbt]Merkator će da se ruši jedino ako se bude pravio mnogo veći na istom mestu. Ili nešto sa poslovnim kulama. Treća opcija je da se proširi postojeći objekat. Četvrte nema :wink:
Хвала. А, Зира?
sjcam":qz2u0kbt je napisao(la):
Kada se pogleda iz Omladinskih brigada prema glavnom ulazu - izgleda kao da tržni centar nije ni otvoren. Niti ima ljudi, niti deluje da se nešto unutra dešava... Nije da sam prošao tuda jednom. Ovo je trebalo da sačeka proleće, neka bolja vremena ili su mogli da posade još tri ove niske zgrade kao u ostatku West-a i prodaju kvadrate - to bi sada trebalo da ide, za razliku od izdavanja prodajnog prostora.
Заиста, шта ће ту тржни центар?

Сем, станова, ко купује некретнине код нас?
Од Славије до Теразија има доста празних локала. Галерија још није испуњена, а има да се гради тек локала по Београду на води који морају да се попуне.
 
Заиста, шта ће ту тржни центар?

Taj tržni centar, kao i Galerija, je planiran u neko drugo vreme, mnogo pre nego što je Covid19 situacija drastično ubrazala trajnu promenu navika potrošača i generalno retail tržište i okretanje ka novim kanalima prodaje kao što su e-tail/e-commerce/q-commerce itd.

Pre Covid19 je bilo nezamislivo da lokal u razrađenom TC kao što je Delta City zvrji prazan - unapred se znalo mesecima ko izlazi i ko je novi zakupac, sada imaš čak i u Delta City-ju prazne lokale, a nema više tako stroge selekcije ko može da uđe.

Ovaj TC u West65 će teško da zaživi i od stanara samog naselja, ko zna koliko će vremena biti potrebno da se useli kula, pričamo o godinama... Slična situacija kao i u BW samo što su tamo gabariti mnogo veći, pa i sam problem...
 
Ma, da, posto nije bilo jasno da ce propast poceti pre ili kasnije, sa kovidom ili bez. Ne tako davno smo imali samo Usce i Delta Siti koji su imali ok posetu tada, ali isto nista spektakularno. Dodjete tipa radnim danom u podne i nema deset ljudi unutra.

Sada, par godina kasnije, isti broj ljudi, para jos manje, a trznih centara deset puta vise. I kao cudno je sto propadaju... Ja bih rekao u stvari da i vise ljudi sopinguje nego pre, mnogi koji su se ranije oblacili po sajmu i ko zna gde su sada otkrili Waikiki i slicne brendove i siguran sam da ce sutra biti veci broj ljudi u trznim centrima nego sto je bio pre pet godina u isto vreme, samo su ljudi umesto na dva mesta rasporedjeni na 15.
 
Ja ne znam u koje si soping centre isao al ja nemam takav utisak, svaki do sad ukljucujuci i rajicevu i ada mall se vremenom razradio a galerija se polako puni. Cak i big u visnjickoj ili onaj retail park u rakovici su puni. Jedini zaista los primer je zira.
 
Tačno. Sve to u proseku dobro radi.

Drugo, ovo nije naročito veliki objekat, ovome je konkurencija TC Merkator, kome je, opet, teško konkurisati, jer ima ključnu prednost, najbolju samoposlugu u Srbiji. Zato postoji izvesna opasnost da će proći kao Zira, mada, okolo se naseljava dosta imućnog sveta, kojem ovo može da postane rejonski TC. Uostalom, da je Beograd npr. Talin, imao bi 50 ovakvih centara, samo na NB jedno deset.
 
To je sve prevaziđena priča... Svi shopping mall-ovi koji se oslanjaju isključivo na klasičan big box retail koncept su izgubili trku sa novim kanalima prodaje. To dolazi i kod nas. Koncepti koji mogu opstati su npr. tematski centri kod kojih je ključna neka centralna atrakcija i koju prate sadržaji kao npr. Mall of Emirates koji je, čini mi se, spominjan ovde. Više će biti značajna ta socijalna uloga (kafići, restorani, bioskopi, drugi sadržaji) u odnosu na retail.

To što nekome, onako od oka, deluje da su tržni centri puni i da se tu i dalje prave prometi - prave se, ali puno manje nego ranije. Znam iz prve ruke, pojedini poznati domaći lanci drže radnje u određenim tržnim centrima samo zbog prestiža, jer bi loše izgledalo da izađu.

Domaći retail lanci koji imaju viziju uveliko pojačavaju centralne magacine, osnivaju svoje kurirske službe ili kupuju postojeće što se već desilo sa najvećom kurirskom službom u Srbiji.

Besmisleno je očekivati da fizička radnja parira online prodavnici, jer je online asortiman uvek puno veći i jeftiniji. Umesto da čekaš vikend da odeš u tržni centar, naručiš u ponedeljak i kući ti je u sredu, a vikend provedeš npr. sa porodicom umesto da ideš u kupovinu.

Komentarisati ovaj West65 Mall u tom svetlu je besmisleno - to ne bi ni gradili u današnjoj situaciji, sada - šta je tu je.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911538#p911538:d8l2q1yu je napisao(la):
Пантограф » Sub Dec 25, 2021 10:47 pm[/url]":d8l2q1yu]Uprostio si mnogo, neće nestati fizička trgovina, samo će se smanjiti.

:roll:
 
Jeste ovaj prokleti virus promenio navike ali opet vidim ovaj TC kao lokalni koji će posećivati stanovnici iz okoline koji ne bi da uskaču u auto da bi otišli do Merkatora ili Delte. Ponavljam da nisam bio unutra ali mislim da su pogrešili što nemaju veću samouslugu.

Da, u americi se zatvaraju tržni centri i pretvaraju uglavnom u poslovni prostor ali su to objekti koji su skoro uvek u nekom predgrađu daleko od centra i imućnih potrošača.
 
U Americi ima toga toliko da su poređenja sa Srbijom komična. Da se kod njih narednih 10 godina samo zatvara, a kod nas samo otvara, još se ne bismo našli na pola. Ni u teoriji ne možemo da imamo iste trendove. I ima još sijaset faktora (demografski, ekonomski), koji, kad se ukrste, verujem da navode na zaključak da bi sudbina ovog konkretnog TC-a bila manje-više jednako neizvesna i u starom i u novom normalnom. I ranije su propadali TC-i, a neki nisu.

Inače, sjcam, reaguj građanski pristojno na pristojne postove, mojne da kolutaš očima ko seoska snajka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911609#p911609:2ydzb1cz je napisao(la):
vucko » Ned Dec 26, 2021 10:31 am[/url]":2ydzb1cz]Jeste ovaj prokleti virus promenio navike ali opet vidim ovaj TC kao lokalni koji će posećivati stanovnici iz okoline koji ne bi da uskaču u auto da bi otišli do Merkatora ili Delte. Ponavljam da nisam bio unutra ali mislim da su pogrešili što nemaju veću samouslugu.

Da, u americi se zatvaraju tržni centri i pretvaraju uglavnom u poslovni prostor ali su to objekti koji su skoro uvek u nekom predgrađu daleko od centra i imućnih potrošača.

To je upravo u suprotnosti sa poslovnim modelom tržnih centara kojima treba masovnost da bi opstali i parirali retail prostoru izvan tržnih centara. Ko ne nađe model da privuče ponovo mase - nije se prilagodio novoj realnosti. Svakako ih neće spasiti fashion brendovi kao što su Armani, Gucci i sl - to je besmisleno, niti ti brendovi primarno targetiraju tržne centre.

Što se tiče West-a, ako im je Maxi zaista male površine, to je problem, jer u West-u već ima prostran Maxi, a prekoputa je veliki Maxi u Delti kao i Roda slične površine.

Slažem se da je za stanare West65 zgodno da imaju to sve u blizini, ali ja nikada ne bih uzeo skup zakup zbog nekoliko zgrada koje bi gravitirale ka lokalu. Mislim da je to premalo za ozbiljan promet. Iz okolnih naselja opet niko neće dolaziti, jer što bi tu dolazio neko kada može da ode u mnogo veći Delta City koji je pored i kome će izbor uvek biti veći.

Evo ja živim prekoputa - nije mi palo napamet da idem u West65 Mall - šta ima da vidim tamo: Maxi i Lilly - to sve ima u Delti na 5x većoj površini. Ne znam zašto bih trošio vreme da idem tamo.
 
Verujem da će ceo blok 65 kao i Airport city gravitirati ka mallu jer je odlazak do Delte sedanje u auto ili pešačenje koje smanjuje atraktivnost istog. Ovo je zapravo modernizovani lokalni tržnjak kao ranije što su bili recimo TC Konjarnik i slični po blokovima na NBG-u.
 
Можда им ту буде и пошта. Слажем се да је уствари модернизована фенси верзија некадашњих локалних тржних центара. Плус за локацију, а неће бити оптерећено купцима из удаљених делова као што је случај са већим и извиканијим објектима.
 
ТЦ "Вест 65" има своје двориште и функционални наставак у стамбеном блоку на који се надовезује како у просторном, тако и у трговачком и угоститељском смислу. У приземљу зграда има кафића, агенција, трговачких и услужних радњи које ТЦ мора да узме у обзир при планирању и издавању својих локала. Зато у њему вероватно неће бити, на пример, онолико кафића, посластичарница и ресторана колико би било да их нема у самом блоку.
Најбоље за њих би било да на ТЦ и Блок у том смислу гледају као на две блиске целине које се међусобно надопуњују. То значи да ће се испунити првобитна замисао планера Веста 65 - да буде град у малом. Ко оде у Тржни центар, проћи ће и сокацима између стамбених зграда, и обрнуто. Неће бити свега ни у једној од две целине.
 
sjcam":j7f0bpnf je napisao(la):
To je sve prevaziđena priča... Svi shopping mall-ovi koji se oslanjaju isključivo na klasičan big box retail koncept su izgubili trku sa novim kanalima prodaje. To dolazi i kod nas. Koncepti koji mogu opstati su npr. tematski centri kod kojih je ključna neka centralna atrakcija i koju prate sadržaji kao npr. Mall of Emirates koji je, čini mi se, spominjan ovde. Više će biti značajna ta socijalna uloga (kafići, restorani, bioskopi, drugi sadržaji) u odnosu na retail.

To što nekome, onako od oka, deluje da su tržni centri puni i da se tu i dalje prave prometi - prave se, ali puno manje nego ranije. Znam iz prve ruke, pojedini poznati domaći lanci drže radnje u određenim tržnim centrima samo zbog prestiža, jer bi loše izgledalo da izađu.

Domaći retail lanci koji imaju viziju uveliko pojačavaju centralne magacine, osnivaju svoje kurirske službe ili kupuju postojeće što se već desilo sa najvećom kurirskom službom u Srbiji.

Besmisleno je očekivati da fizička radnja parira online prodavnici, jer je online asortiman uvek puno veći i jeftiniji. Umesto da čekaš vikend da odeš u tržni centar, naručiš u ponedeljak i kući ti je u sredu, a vikend provedeš npr. sa porodicom umesto da ideš u kupovinu.

Komentarisati ovaj West65 Mall u tom svetlu je besmisleno - to ne bi ni gradili u današnjoj situaciji, sada - šta je tu je.
Zapravo, po meni dostupnim informacijama kako iz Evrope, tako i iz Kanade i Australije, Taj vid "mačka u džaku" trgovanja je verovatno blizu svog maksimuma i sledi mu padza većinu proizvoda.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Ne može se sve kupiti online je... .a, ja prvi ne kupujem ništa bitno online jer neću da poručujem nešto dok ne vidim uživo.
 
Zbog toga postoji tzv. cooling off / regret period od 14 dana u kom možeš bez obrazloženja da vratiš robu i prodavac je dužan da ti vrati pare. A ni ja lično ne volim online kupovinu, ako ima da se kupi u prodavnici, otići ću i kupiću tamo.
 
pogotovo jer novac dobiješ obično mesec dana nakon vraćanja robe, u najboljem slučaju.
 
Vise puta sam vracao robu kod nas i svaki put su mi legle pare na racun za manje od nedelju dana.
 
Vrh