Šta je novo?

Psihoaktivne supstance i njihova zloupotreba u Beogradu i Srbiji.

OK, hvala na odgovorima.

Hteo sam to da pitam, jer sam lično u suprotnoj poziciji kada je alkohol u pitanju; uživalac sam (povremeni/rekreativni) ali bih podržao *de*legalizaciju istog, barem do nivoa koji je u Makedoniji tj. da ne može da se legalno kupi posle 19h, čak ni za punoletna lica, osim u restoranu gde zbog finansijskih ograničenja i ne možeš toliko mnogo da popiješ.

Deluje šašavo, ali napr. noćni saobraćaj stvarno je pitomiji.

EDIT - ne koristim ni duvan, dakle samo alkohol na nivou jednog piva nedeljno recimo, ali sam za zabranu alkohola i droge, a žestoku destimulaciju ne samo potrošnje nego i proizvodnje duvana. Moj osnovni argument protiv legalizacije marihuane, iako je ne držim za jednako opasnu kao ostale droge od eksera naviše, jeste što ne znam kako bih svom sinu objasnio da je to pogrešno, kada država i društvo legalizacijom kažu da je to dozvoljeno a samim tim i u redu.
 
Hteo bih još da dodam da ne znam koliko ima smisla upoređivati stopu korišćenja droge u Americi i u Holandiji, jer nije stepen legalizovanosti opijata jedino po čemu se pomenute države razlikuju. Prosto, Amerika i Evropa su kao dva različita sveta, i pri upoređivanju ta dva društva trebalo bi biti krajnje obazriv.

Bilo bi interesantno ako neko ima podata o stepenu korišćenja droga u, recimo, Japanu. Imam osećaj da bi cifra bila drastično manja nego bilo u Evropi ili Americi, ali to društvo, opet, ima neke svoje probleme sasvim drugačije prirode. (Napr. skoro sam čitao neku studiju u kojoj se navodi da je u Japanu frapantan procenat incestuoznih seksualnih veza).
 
BOKI SMOKI":33clla5n je napisao(la):
Kod marihuane, se samo u pocetku covek smeje i veseo je.Kasnije to nije tako.
To je zato sto je marihuana prisutna na nasem trzistu, miks razlicitih vrsta travuljica, i plus raste na Kosovskom uranijumom yaprasenom zemljistu. Cista, markirana marihuana nema negativne stond efekte.

Zato da preformulisem. Ja sam za legalizaciju marihuane, ali sa kontrolom kvaliteta.
 
@ACR

ne znam kako bih svom sinu objasnio da je to pogrešno, kada država i društvo legalizacijom kažu da je to dozvoljeno a samim tim i u redu.
Isto kao što mu objašnjavaš da je loše da se napija, kocka, ide u striptiz barove i juri prostitutke (ovo zadnje nije levglno, ali recimo da je dovoljno tolerisano da se očigledno dešava i u Skupštini :)). Verujem da možemo da odgajamo pametnu i odgovornu decu koja neće biti zavisnici od droga jer takva praksa vodi lošem životu /ili smrti/, a ne zato što su droge zabranjene.

Pušenje marihuane svaki dan je... pa, dosadno. Ima lepših stvari u životu, kao što je šetnja Adom (sa lepom devojkom, npr), dobra klopa, pecanje na Dunavu, dobra čaša vina (nisam ja protiv alkohola već za umerenost), i mnoge druge stvari. Umerenost je za neke ključ, a neke ne interesuje čak ni malo da probaju. Najvažnije je da niko zbog toga ne ide u zatvor, da niko zbog toga ne upada u kriminal ili umire, da niko ne bude zavistan.

I da se razumemo, mislim da trebamo kao društvo mnogo toga da uložimo u borbu protiv bolesti zavisnosti. Treba nam pažnja i socijalni rad da izvedemo zavisnike na pravi put, jer je to prava bolest. Kriminalizacijom supstance, mi zavisnike teramo u podzemlje, a trebamo ih izvesti na svetlo dana, gde će ih društvo prihvatiti i pomoći im. Ili to, ili da ih batalimo, ali onda kao Amerikanci možemo i da gradimo getoe i ograde oko kuća i da se plašimo da li će neko u dotičnu da nam provali...

Evo ti drugi primer iz Evrope - Portugal. Portugal je 2001. dekriminalizovao sve droge, i marihuanu, i heroin, i kokain. Šta se desilo? Pa pogledajmo....

(rezultati su iz ovog izveštaja Cato instituta - link je PDF)

Za učenike između 7. i 9. razreda (13-15 god), stopa korišćenja marihuane bar jednom u životu je pala sa 14.1% (2001) na 10% (2006) i i dalje pada...
Za starije učenike 10. do 12. razreda (16-18 god), stopa koja je rasla vrtoglavo pre uvođenja zakona (sa 14% u 1995. na čak 27.6% 2001.) je pala na 21.6% u 2006 i nastavlja da pada.
Ono što je interesantno je da je stopa upotrebe droga pala za sve supstance od uvođenja ovog (neki bi rekli suludo) liberalnog zakona.

Evo primera:

uVenQ.png


Ali šta to znači? Da li su te cifre male ili velike? Uporedimo ih sa ostalim zemljama u Evropi...

wmgk3.png


Ali reći ćete... pa čekaj malo, to su ipak zapadna društva, različita kultura, razvijene i bogate države. E, pa uporedimo onda Portugal sa Hrvatskom:

Ndf0j.png


Zbog ovih rezultata, kao i logičnosti sistema koji gleda na zavisnost od droga kao socijalni, a ne kriminalni problem sam ja za dekriminalizaciju opijata u Srbiji.

U izveštaju ćete takođe naći smanjenje broja smrtnih slučajeva, drastično smanjenje novih HIV infekcija, kao i druge podatke koji će vam bolje objasniti zašto u Portugalu postoji nacionalni konsenzus da je dekriminalizacija bila dobra opcija.
 
@jovanovm

U redu je da se izvrši dekriminalizacija u smislu toga da niko ne ide u zatvor zato što koristi (btw, nisam siguran ni da li je to u zakonu sada, ili i ako jeste, da li se primenjuje) ali da li stvarno misliš da bi, recimo, kokain trebalo legalno privatnici da prodaju u nekakvim nadri-apotekama na ulici?

Ako neko ko je do tada bio čist legalno kupi da proba i onda se predozira -- ko će da bude ogovoran??

BTW, država nema šta da pomaže narkomanima koji ne žele da ostave narkotike. Dovoljno problema ima zdrav i produktivan segment populacije (napr. što stavlja glavu u torbu svaki put kad krene kolima na izlet na Zlatibor) da bi država izigravala dadilju. Ako želi da se bode u venu pozajmljenim špricem i rizikuje HIV infekciju - neka ga. Eto, špriceve bar mogu legalno da kupe. :kafa:
 
@јовановм

Богами, нисам знао за овај податак о Португалији, али он је више него упечатљив.
 
ACR":3s2ulyi5 je napisao(la):
kokain trebalo legalno privatnici da prodaju u nekakvim nadri-apotekama na ulici?
Ne. Mislim da postoji ozbiljna razlika između marihuane i kokaina u smislu izazivanja bolesti zavisnosti. Ali mislim da bi (po primeru Portugalije) korišćenje svih droga trebalo da bude dekriminalizovano.

ACR":3s2ulyi5 je napisao(la):
Ako neko ko je do tada bio čist legalno kupi da proba i onda se predozira -- ko će da bude ogovoran??
i

ACR":3s2ulyi5 je napisao(la):
Ako želi da se bode u venu pozajmljenim špricem i rizikuje HIV infekciju - neka ga.
Ja vidim mali sukob logike u ove dve rečenice.

Činjenica je da je zavisnost (od svega, ali posebno od droge) bolest. To znači da ljudi koji su zavisnici (posebno od droga koje izazivaju fizičku zavisnost, kao što je to heroin) ne mogu do odlučuju na isti racionalan način. Oni imaju fizičku potrebu da uzmu tu drogu. Mnogi opisuju osećaj kao kad ideš pustinjom 3 dana i žedan naiđeš na vodu - ona može biti prljava, ali ti jednostavno ne možeš bez nje. Isti je osećaj i sa takvim tipom narkotika. Nisu narkomani glupi da ne znaju za HIV, ali imaju dve alternative - ili da rizikujem sad pa da možda dobijem sidu od koje ću se razboleti za 10 godina i koja je manje-više podnošljiva sa lekovima danas, ili da mi bude mnoooogo loše sad. I onda to razmišljanje pomuti razum. Kad na to dodaš razmišljanje: ili da nosim uvek čisti špric i da me trkeljišu ili uhapse panduri, i onda u zatvoru da dobijem sidu i ovako i onako, ili da rizikujem sad.

Zavisnost je bolest, ne neki lični ćef, i ona bi se trebalo lečiti ako želimo da ti ljudi budu punopravni članovi društva. Svi smo mi odgovorni.

Inače, od marihuane se čovek ne može predozirati, jer zbog umirujućeg efekta uvek zaspi pre nego što unese i 5% količine koja je potrebna za tako nešto.
 
Ja vidim mali sukob logike u ove dve rečenice.
OK, dozvoljavam da sukob logike možda postoji, u smislu toga da se i u jednom i u drugom slučaju samo radi o izostajanju reakcije države da spreči nepoželjno ponašanje. Razlika je možda u tome što je potrebno puno para, vremena i truda da se neko ko je već narkoman i ko se sam dobrovoljno ne prijavljuje u rehab, dakle da se takva osoba rehabilituje, dok smatram da se neko ko nije probao nijednu drogu sa drastično manje para može očuvati u produktivnom stanju.

Da ilustrujem, lično moj najbliži kontakt sa drogama je bilo to što sam prisustvovao situacijama u kojim su ljudi oko mene duvali. Kada bi meni nešto sada kvrcnulo u glavi, na primer neko teško razočaranje na poslu ili tome slično, i kada bih poželeo da probam, to ne bih mogao da učinim jer zaista, stvarno ne znam ni gde se okupljaju dileri, ni kojim se kanalima to nabavlja itd. Držim da je poželjno da to tako i ostane. (naravno ovo je samo teorijski primer, ne mogu da zamislim situaciju u kojoj bih uzeo drogu.)

Nisu narkomani glupi da ne znaju za HIV, ali imaju dve alternative - ili da rizikujem sad pa da možda dobijem sidu od koje ću se razboleti za 10 godina i koja je manje-više podnošljiva sa lekovima danas, ili da mi bude mnoooogo loše sad. I onda to razmišljanje pomuti razum. Kad na to dodaš razmišljanje: ili da nosim uvek čisti špric i da me trkeljišu ili uhapse panduri, i onda u zatvoru da dobijem sidu i ovako i onako, ili da rizikujem sad.
A ovde ja vidim manu u logičkom razmišljanju - narkomane ni sada niko ne sprečava da koriste čist špric, jer je špric i sada (verujem) sasvim legalno kupiti a cena bi trebalo da mu bude krajnje zanemarljiva u odnosu na cenu narkotika na crnom tržištu. Ipak, narkomani očigledno i dalje koriste prljave špriceve. Kako bi legalizacija droge ovde pomogla, osim ako se u tim prodavnicama droge ista ne bi samo prodavala, već i ubrizgavala, pošto se njima očigledno ne može verovati da će je sebi ubrizgati na bezbedan način?

U vezi portugalske studije:
mislim da bi merodavno bilo videti kolika je bila prevalencija droge u Portugalu pre i posle legalizacije droge, jer ovako ne možemo izolovati uzrok manifestnog efekta tj. zašto je tačno stopa korišćenja droge u Portugalu najmanja u Evropi. Ima tu i još interesantnih stvari, napr. sa grafikona vidimo da je u Mađarskoj isto izuzetno niska stopa korišćenja, tik uz Portugal, a sa druge znamo da je u Mađarskoj ubedljivo najveća stopa samoubitstava u Evropi. Dakle, možda možemo zaključiti da se sklonost dela stanovništva ka nepoželjnom ponašanju u Mađarskoj jednostavno manifestovala na još drastičniji način nego što je to upotreba droga. (edit - sad sam video da je i u Portugalu duplo veća stopa samoubitstava nego u UK u kojoj je veći stepen korišćenja droga - ne želeći time, naravno, da dovedem u vezu ta dva koncepta, već naprotiv želim da plasiram tezu da od parametra samog društva zavisi u kojoj meri i u kom pojavnom obliku će se nepoželjno ponašanje pojaviti).
 
Ja sam 2003 Uhapšen zbog posedovanja veće količine marihuane i svoje skidanje sa heroina sam doživeo u centralnom zatvoru bez bilo kakve pomoći lekara pa čak i bez jedne tablete za smirenje što je bilo jako teško.
Pušten sam posle 20 dana da se branim sa slobode i prvo što sam uradio po izlasku iz pritvora je bio poziv dileru da kupim heroin novcem koji nisam potrošio u zatvorskoj kantini a koji je moja nezaposlena majka sa teškom mukom meni uplaćivala.
Do početka suđenja 2005 godine sam uništio sve što su moji roditelji teškom mukom sticali čitavog života i na moj užas dok sada ovo pišem nisam osetio ni trunku sramote za svoje mizerne postupke :(
Suočen sa mogućom kaznom zatvora od tri do dvanaest godina zatvora i očajnim roditeljima obratili smo se za pomoć institutu u Drajzerovoj i Dr.Vujoševiću.
Od tada nisam pravio recidive i čist sam,zaposlio sam se uz pomoć oca koji na moju veliki radost ima ponovo poverenja u mene na poslu koji volim i na kom se osećam društveno korisnim.
Ne možete zamisliti koliko sam ponosan na sebe bio kada mi je sudija okružnog suda dao uslovnu kaznu zatvora i priliku da nastavim sa svojim lečenjem,poslom i zdravim životom.
Jako je teško narkomanima koji nemaju sreću da imaju divne i strpljive roditelje kao ja i kojima se ne prašta jer ja bez toga ne bi uspeo da se izlečim.
Svakome ko nije probao nikada drogu mogu samo da kažem da trava sama po sebi nije opasna sama za sebe ali je jako veliki stepenik ka ostalim drogama i NIKADA NE TREBA DA JE PROBAJU!
Budite zadovoljni slobodom i mirom koji imate jer je to naj vrednije što možemo da imamo u našim životima.


:pob:
 
Bravo explorere,svaka cast sto si imao volju i snagu da prebrodis to!
 
ACR":1ebfzg8m je napisao(la):
@zhaba

pa ostavio sam gore link :)
inače mislim da se radi o procentu koji je u životu probao, ne koji kontinualno koristi...

takođe, na ovoj slici:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:European-cannabis-laws.png
Španija je označena kao "Legal/Esentially legal"...
Tu mapu je interesantno upored posmatrati sa mapom prevalencije kanabisa:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cannabis_use_among_adults_(aged_15-64).svg

Možda su u Kataloniji, gde si ti, drugačiji zakoni?
Mozda je mapa stara. Nigde u Spaniji nije moguce koristiti marihuanu! U Barseloni vise ne postoje ni barovi/klubovi koji je tolerisu!
PS evo nasao sad na netu: Nije krivicno delo konzumiranje na privatnom posedu. Svako javno konzumiranje je kaznjivo.
 
Bilo kako bilo, na pomenutoj mapi su Litvanija, Poljska, Mađarska, Bugarska, Grčka označene kao "confirmed illegal" kada je marihuana u pitanju, pa opet je stopa korišćenja narkotika u njima daleko manja nego kada su u pitanju Nemačka, Austrija, Češka, Italija u kojima je korišćenje droge dekriminalizovano. Otkud to?

Bojim se da ne postoji apsolutno nikakva korelacija između korišćenja droge i (de)kriminalizacije iste, već će biti da je nešto drugo u pitanju.
Zapravo, izgleda da je mnogo jača korelacija sa stepenom razvijenosti zemlje - najbogatije zemlje EU imaju i najveću stopu korišćenja droge.
 
Pa sad, mozda imaju bojli uvid u broju uzivaoca, znaj da na svakog narkomana ide barem 3 koja nisu registrovana.A oni su razvijeniji i samim tim obavesteniji, jel su im i zakoni drugaciji a i razvijeniji su.
 
Statistička korelacija postoji između broja cipele i IQ, odnosno osobe koje nose veći broj cipele imaju veći IQ. Čista statistika ti ne znači ništa, moraš da imaš teorijski osnov na osnovu kojeg ćeš da ispituješ neke stvari.
A reći da ne postoji apsolutno nikakva korelacija između korišćenja droge i (de)kriminalizacije je apsolutni bullshit - da postoji čitav drugi niz faktora koji takođe utiču je više nego očigledno, i zato kriminalizaciju/dekriminalizaciju/legalizaciju treba gledatiu preseku sa nizom tih drugih faktora - u suprotnom možemo izvesti pogrešne zaključke. (Kao na primer da vaš IQ zavisi od veličine patika koje kupujete.)
 
boca-ica":30vpx20d je napisao(la):
11 October 2007 12:30:38
Steva
Он има чудесну моћ....

Svakome treba mali odmor od urbanističkih tema, a za to je stvoren ovaj forum. Ovde možemo da diskutujemo o raznim neobaveznim i opuštajućim temama kao npr koncerti u beogradu, kulturna dešavanja u srbiji, kinematografiji i o ostalim temama. Sigurno ima dosta forumaša koje dele slične (nearhitektonske) interese i bilo bi lepo podeliti ih

Prepucavanja su dozvoljena ali samo na "laganom" nivou rasprave, sva teža prepucavanja će biti sankcionicana

Uživajte!

OVA TEMA NIJE ZA UŽIVANJE
pa Admine hočeš li reagovati ?
Posto Steva nije vec neko vreme u mogucnosti da odgovori odgovoricu ja kao moderator.

Relax sekcija jeste otvorena i za ovakav vid diskusije koja se itekako tice svih nas gradjana Beograda i Srbije naravno. Mislim da tema dosada nije bila zloupotrebljena sta vise izneti su pokazatelji iz drugih zemalja kako su prisli ovoj temi a cak smo i procitali direktno iskustvo jednog forumasa koji se sa tim problemom izborio i koji sada ucestvuje u zivotu grada i njegovom srednjivanju (sredjivanje fontana u gradu... - i hvala mu na tome). Mislim da ne treba stvari gledati crno belo i da treba pricati o svemu pa i o ovoj temi zato sto smo ili cemo biti roditelji ili smo pak bas u godinama kada je izlozenost porocima najveca.

Sa druge strane mislim da treba uvaziti interesovanja ostalih forumasa po pitanju ove teme kao i svake druge. Da nisam moderator moguce je da ovu temu ne bih redovno posecivao u odnosu na svoja interesovanja kao sto i svaki posetilac foruma ima svoje prioritete kada je poseta i i izbor tema u pitanju ;)
 
Serum istine, pobogu. Previše Harry Pottera.

I ja se slažem za dekriminalizaciju.
 
Vrh