Šta je novo?

Psihoaktivne supstance i njihova zloupotreba u Beogradu i Srbiji.

Stoji jedna stvar a to je da neko ko je naduvan da se tako izrazim ne moze biti nikako agresivan kao neko ko je pijan.Ni sam ne znam kako regulisati stvari,mozda treba legalizovati u maloj meri sve sto je prirodno?
Licno mrzim drogu ali hm ne znam,teska tematika zaista.
 
Alkohol se po nekim merilima svrstava u teske droge a to je zato sto od njega covek moze da umre od prevelikog konzumiranja.I da, od alkohola se nemogu dobiti nikakve psihoze, ali ako si tezk alkoholicar jos kako moze.

Cinjenica da od trave nisi agresivan, ali vremenom postajes neproduktivan. Cak sta vise naucno je dokazano da trava smanjuje agresivnost.


Najbitnije je da ljudi stvore samokontrolu, karakter, a posle cemo lako.MIslim generalno konzumiranje trave jednom u 4-5 meseca nikom nije stetilo, ali je to mali broj slucajeva.Kada bi svi tako radili ne bi bilo dilera, i ne bi bilo narkomana.Trava bi tad verovatno bila i legalna.


To legalizovati sve sto je prirodno ,pa ne bas.I otrov od zmije se stvara pirodnim putem pa ubija.
 
Mmmm... psihoaktivne supstance.

homer%2Bdrool%2B2%5B1%5D.JPG
 
@hazard @acr

Zapravo, naucno je pokazano da je alkohol daleko stetniji u svim pogledima od marihuane... Izaziva vecu zavisnost, vece zdravstvene probleme, vece (i opasnije) poremecaje u ponasanju.

Naravno, ne kazem to za sve droge... na primer, heroin se tesko moze porediti sa bilo cim...

Jos jedna ocrnjena, a pritom prilicno ok supstanca je LSD. Ova "droga" ne izaziva zavisnost i nije stetna po zdravlje, i cak ima terapeutske primene. Jedini efekat LSD-a (ako se umereno koristi) su (fascinantne) halucinacije, koje same po sebi nisu stetne (inace bi i sanjanje trebalo zabraniti). Prica o otkricu i daljem zivotu LSD-a je vrlo interesantna i lako se moze naci na internetu.

Cela prica o drogama i njihovoj (ne)legalnosti je puna nelogicnosti i politike i jasno je pokazano da su dekriminalizacija i lagalizacija pravi put.
 
azbuki":3bpovfp7 je napisao(la):
Jos jedna ocrnjena, a pritom prilicno ok supstanca je LSD. Ova "droga" ne izaziva zavisnost i nije stetna po zdravlje, i cak ima terapeutske primene. Jedini efekat LSD-a (ako se umereno koristi) su (fascinantne) halucinacije, koje same po sebi nisu stetne (inace bi i sanjanje trebalo zabraniti). Prica o otkricu i daljem zivotu LSD-a je vrlo interesantna i lako se moze naci na internetu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Syd_Barrett
 
Pa sad, droga je zabranjena upravo zbog promene licnosti ponasanja, psihickih problema. Moj bivsi ortak jetesko reci skrenuo od LSDija.Uzimo ga je barem jedno 40 puta.Dok je jedna moja poznanica uzimala i do 50 puta i sasvim je normalna.To je sve do licnosti.
meni bi licno LSD stetio, jel mi je i trava posle izversnog vremena jako stetila. Citao sam i ja o LSDju dosta zanimljiva temtika zaista.
Ja sam planirao da uzmem LSD jos ranije, ali sma resio d aga ne uzmem zbog gore navedenih stvari.Dok je moj otac naprimer u veselim 80 probao LSD.

Alkohol je stetniji u nekim pogledima.On te lagano ubija i covek tek kasnije oseti posledice, dok je to kod droge mnogo brze.
Da je zaista stetniji alkohol pa trava bi bila legalizovana. Ja se secam kada sam bio zaludjenik za travom, i stvarno mi je bilo lepo.Posle je danak uzeo svoje.

Mada sad se setih ne znam da li mi je to neko rekao, ili sam negde procitao, da svako ko je uzivalac, mora da napravi pauzu od jednog dzointa ili LSDija barem 5-6 meseci do godinu dana, da ne bi doslo do vecih psihickih promena u mozgu.I da droga utice na mozdak tako sto menja elektricna kola u mozgu, npr kod strejt coveka, spoje se 3 kola i nastaje jedna misao.A kon narkomana usled konzumiranja supstanci nespoje se 3 kola nego 4 i nastaje potpuno druga misao.Zato i nastaju psihoze, jel covek pocinje da misli o raznim stvarima.Ja sam kada sam dobijao psihozu a jos sam duvao stlano mslio o losim stvarima. Dakle droga ti odredjuje sta ces da kazes o cemu ces da mislis i tako.I to nemislim ono kada s enavuces pa upravlja tobom, nego mislim bas na bezazlene misli koje vremenom postaju ozbiljnije.


Ako se neko vec i drogira mora da zna neke stvari.Nikad ne mesati droge, jel se tako jos vise unistava.Osoba koja je uzimala samo heroin mnogo je inteligentnija, pribranija od osobe koja je mesala droge, isto vazi i za alkohol. I ako se vec neko drogira nikako nesme da dozvoli da bude sam dok je pod narkotikom.Jel osobe koje same konzumiraju drogu mogu lako da skrenu upravo zbog milsi koje im dolaze u glavu a nemaju sa kim da pricaju i svasta se istripuju sto na kraju moze dovesti do sumlje paranoje.Eto mog primera. Ja sam jedan mali period duvao sam i mislio sam o nekim stvarima sto sam pricao sa drugaricama i ortacima, sitne prepirke i sl.I na kraju sam ja jedno vreme stekao utisak da me oni sazaljevaju, mislim ono sve najgore o meni, ali ne zato sto se drogiram vec zato sto tako msle, zato sto sam to ja.I tako je nastala paranoja.
 
ACR":4tscm217 je napisao(la):
Pa ne znam za druge, ali ja kad popijem alkohol, nemam nikakve fleševe, psihoze, ili bilo kakvo udaljavanje od realnosti. Ne prikazujem ni agresivno ponašanje, čak naprotiv, mada razumem i da na neke ljude to tako utiče.

Prema tome, nikada se nisam slagao sa svrstavanjem alkohola u droge. Alkohol je alkohol, droga je droga. Verovatno bi najbolje bilo da ljudi ne koriste ni jedno ni drugo, ali znak jednakosti baš i ne može da se stavi.
Tacno, popijes casu dve zestine i zaista nemas probleme a ni zavisnost. Ali npr. popusis jedan dzoint, markirane marihuane(ne ove nase uranijumske kosovarske) i takodje nemas problema, vec samo prijatan osecaj. Ako krenes svak dan po par casa viskija , to vec nije dobro, kao sto nije dobro, da svaki dan pusis po 2-3 dzointa.......poenta i rezultat je isti!
Druze, a cemu sluzi alkohol u kafanama, klubovima, zurkama.....svuda......pa za napijanje, a kakvi ljudi postaju od njega......uglavnom agresivni, ali u svakom slucaju van sebe i potpuna opasnost po sebe i druge. takodje, vecina na ta mesta odlazi ponovo, da bi se opet nalpila....pa ponovo....i eto zavisnosti.
Prema tome, razlike izmedju alkohola i lakih droga nema, tako da ili zabraniti alkohol na tim mestima, ili dozvoliti i lake droge. Ja ne razumem zasto ljudi prave razliku, kada razlike u stetnom uticaju nema......
Da se razumemo, apsiolutno sam protiv legalizovanja droga, samo skrecem paznju da se potpuno legalno koristi jednako losa
"droga".....ALKOHOL ....a kada neko poput mene izjednaci alkohol i lake droge, ljudi se zgranjavaju....ajde molim te, otvori oci!
 
Narkomanija je bolest, i ti ljudi su bolesni. E sad ako vidite ludaka na ulici koji prodje pored vas i nista vam ne uradi, dakle on je bezopasan.Ako vas doticni ludak napadne, onda je on opasan po drustvo, i zahteva intervenciju drzave.Isto tako i sa narkomanima, jedan deo njih je uslovno dobar, dok drugi krade, napdada ljude radi novca, i za takve po meni ne treba lecenje nego zatvor.Ja sam imao tu srecu u nesreci da vidim svasta, hvalili su se kako su krali, i sad je deo tog drustva bivseg na uslovnoj ili u zatvoru.I ne samo to samo misle na sebe, zaje*******avaju, uopste nisu racionalni imaju iskrivljeni pogled na drustvo na svet, nemaju emocije.Jel se tokom konzumiranja duzeg, ljudima gube emocije.Pa se zato a i zbog navucenosti i ponasaju tako kao sto se ponasaju.
 
Ma marihuana je najmanji problem tu, kako god da okreneš; nemam ništa protiv za nju da se legalizuje, ali mislim da bi ipak trebao da imaš bar 18 godina da legalno kupiš. Isto važi i za alkohol. A onda, ako su takvi uslovi propisani - totalni crackdown na te "prskane" varijante.

Dekriminalizacija heroina itd., pa čak i eksera je sasvim druga stvar i mislim da oko toga ne može biti razgovora. Ne marim mnogo ni za predlog o deljenju čistih špriceva; licemerno je da država na taj način obezbeđuje sredstva za dalje kršenje zakona koje je sama propisala. Ne mislim, dalje, ni da je uloga države da bude dadilja svojim razmaženim stanovnicima, ako je neko nameran da uništava svoj život i ne misli da tu nešto treba da menja - neka ga. Bolje tako nego da legalizacijom umanjuje stigmu narkomanije i tako ohrabruje još ljudi da krene tim putem.
 
ACR":3fz7n7k8 je napisao(la):
Ne marim mnogo ni za predlog o deljenju čistih špriceva; licemerno je da država na taj način obezbeđuje sredstva za dalje kršenje zakona koje je sama propisala.
Ako država to ne radi, obezbeđivaće sredstva za lečenje tih ljudi od side. U pitanju je problem javnog zdravlja. Jesi li uopšte pogledao link koji je ostavio šmeksi na prethodnoj strani? Preporučujem da ga vidiš, ima veoma pametne odgovore na neka od pitanja koja smo ovde postavili.

ACR":3fz7n7k8 je napisao(la):
e mislim, dalje, ni da je uloga države da bude dadilja svojim razmaženim stanovnicima, ako je neko nameran da uništava svoj život i ne misli da tu nešto treba da menja - neka ga. Bolje tako nego da legalizacijom umanjuje stigmu narkomanije i tako ohrabruje još ljudi da krene tim putem.
Slažem se da uloga države nije da bude dadilja svojim stanovnicima, jer država se sastoji od tih istih stanovnika. Pitanje je sledeće - da li želimo da platimo više (društveno, finansijski, politički), ili manje? Ja tvrdim da sa trenutnom politikom prema drogama plaćamo više jer imamo;
a) veći broj zavisnika nego što bi imali
b) nasilne kriminalne aktivnosti koje se asociraju sa (nelegalnom) trgovinom drogom koje ne bi postojale da je ta trgovina legalna ili dekriminalizovana
c) širenje bolesti i zaraza (kao što je HIV) koje su opasne za javno zdravlje putem intravenoznih korisnika droge

hazard":3fz7n7k8 je napisao(la):
Btw jovanovm odakle to da je duvan dokazano toksicniji od marihuane? Duvan je valjda veca navlakusa, a marihuana je toksicnija i dugorocno npr. po mozak ima gore posledice nego duvan (koji uglavnom utice na pluca, grlo i tako to). Mislim, valjda se ja tako secam nekih prica iz skole (ne srpske skole, da se razumemo smile) kad smo o drogama diskutovali.
Ne postoji nijedna ozbiljna naučna studija koja je napravila bilo kakvu vezu između marihuane (tj. njenog aktivnog sastojka tetra hidro kanabinola) i štetnosti za ljudski organizam. Jedini zdravstveni problemi korisnika marihuane su povezani sa načinom njenog unošenja, tj. slični su kao i oni korisnika duvana - emfizema, respiratorni problemi, i u nesrećnim slučajevima mogućnost raka usta. Iz toga razloga dosta medicinske marihuane se distribuira u drugim formama, kao što su pilule, lizalice, ili žvake. Malo informacije o tim primenama: http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_cannabis

ACR":3fz7n7k8 je napisao(la):
Ma kakva dekriminalizacija droge... notok Distribucija čistih špriceva? Hoćemo da ih prodajemo i u osnovnim školama, kao što je ženin bratić na Zapadu od 10-te godine mogao da kupi kondom na automatu u školskoj biblioteci!?
Ja sam u Srbiji mogao da kupim kondom u školskoj knjižari sa 10 godina. Zamisli, haos, Zapad! I još nije bila opština u krugu dvojke nego periferija! ccc! Bože, pa valjda je distribucija kondoma dobra stvar? Ne misliš valjda da će ljudi koji imaju više kondoma imati više seksualnih odnosa? Pokaži mi jednu ozbiljnu studiju koja to tvrdi, molim te! Voleo bih da znam, pa da trknem da kupim par kondoma, možda mi se popravi situacija... :)


Poredjenje sa prohibicijom alkohola je lose. Alkohol je supstanca kojom se ljudi 'drogiraju' vec vekovima, tj. milenijumima, i duboko je ukorenjen u ishrani, kulturi, obicajima, prihvacenom obrazcu ljudskog ponasanja. I onda naravno da prohibicija takvog neceg ne funkcionise. Isto je i sa duvanom. Kao sto rekoh, da se duvan prvi put pojavio recimo 1950. godine bio bi verovatno zabranjen i danas ne bi bilo ni blizu toliko pusaca. Ista je stvar npr. sa kokom u juznoj Americi gde je domoroci tradicionalno koriste.
U Srbiji se ljudi takođe drogiraju vekovima (kao i svuda na svetu!). Šta misliš za šta je služila bunika? Da ne spominjemo ogromne plantaže konoplje i opijuma kod nas... http://sr.wikipedia.org/sr/Конопља Inače, nusprodukt pogrešno usmerenih zakona o drogama je i uništenje konoplje kao veoma korisne industrijske biljke...
 
Da ponovim: Distribucija spriceva postoji ali po apotekama.cak i da dele besplatno u nekoj ustanovi, kao sto rekoh pajdomani kada se nevuku nemaju vremena da kupe spric, pa koriste tudj.Tako isto ne bi imali vremena da idu do mesta gde dele spriceve radi sprecavanje zaraze.

Marihuana steti najvise na mozak , a mnogo manje na telo.U tome je razlika izmedju duvana i marihuane. Izgleda da i vi preskacete moje postove. :notok: :mad: :bash:
 
@BOKI SMOKI

Distribucija špriceva je ozbiljan program u kome socijalni radnici distribuiraju kondome, rade razmenu špriceva, i daju medicinsku pomoć zavisnicima na mestima na kojima se oni okupljaju. Špriceve čovek može da kupi u svakoj apoteci svuda u svetu i to nije ista stvar.

Više o tome (sa 32 dobro argumentovana razloga za distribuciju špriceva od strane svetskih zdravstvenih organizacija) možeš naći na: http://drugwarfacts.org/cms/?q=node/66

Druga stvar: mozak je deo tela. BOKI SMOKI, molim te pojasni šta želiš da kažeš:

a) marihuana /koja supstanca u marihuani, THK ili nešto drugo?/ šteti mozgu fizički
b) marihuana šteti psihi
c) zavisnost od marihuane šteti psihi

To su tri vrlo različite stvari.
 
@BOKI SMOKI
Shvatam tvoja lična iskustva su možda različita, ali moja i iskustva mnogih drugih kažu upravo suprotno. Ukoliko pogledamo nivo korišćenja marihuane u SAD, gde je više od 50% ljudi probalo marihuanu u životu, onda ta teza nema smisla - ipak je to vrlo funkcionalna i produktivna država. U Srbiji je 15.1 odsto učenika probalo drogu, no opet imamo jednu od najnižih stopa uličnog kriminala u Evropi, i relativno standardan broj mentalno obolelih osoba. Statistika i naučni radovi sugerišu da marihuana ne dovodi do ozbiljnog poremećaja u društvenom funkcionisanju osoba. (više o tome možeš pročitati ovde ovde)

Naravno, ne govorim u ovom trenutku o heroinu i drugim drogama, za koje postoje potpuno suprotni podaci. Možeš li me usmeriti na neke studije koje sugerišu suprotno?
 
Na internetu razni ljudi mogu da pisu svasta.A jos da i negovorim o suceljnim misljenjima odredjenih ljudi koji se bave posovima koji imaju veze sa dejstvom i uticajem droga.
 
Ja sam u Srbiji mogao da kupim kondom u školskoj knjižari sa 10 godina. Zamisli, haos, Zapad! I još nije bila opština u krugu dvojke nego periferija! ccc! Bože, pa valjda je distribucija kondoma dobra stvar? Ne misliš valjda da će ljudi koji imaju više kondoma imati više seksualnih odnosa? Pokaži mi jednu ozbiljnu studiju koja to tvrdi, molim te! Voleo bih da znam, pa da trknem da kupim par kondoma, možda mi se popravi situacija...
OK, bez želje da pravim veliku digresiju i time skrenem diskusiju, u pitanju je bila škola iz koje učenici izlaze sa nekih 12 godina, dakle odredišna populacija za distribuciju kondoma su bila deca do 12 godina. Sada možda ću ispasti konzervativan i regresivan, ali mene su sa 10-11 godina zanimale druge stvari, recimo fudbal na travnjaku, kompjuterske igrice, avanturistički romani itd. - u tom ili bilo kom drugom redosledu. Distribuciju kondoma u tom razdoblju bih možda shvatio kao "pusti to sad, ne budi klinac, daj radi ovo".

A za ovo drugo, pa, možda ipak da kupiš, zbog psihologije prethodne investicije itd. :D Šalim se....
Inače, nije sve u studijama - lako se sve to namesti da se slaže sa zaključkom koji želiš da izvedeš.
 
@ACR
Pa ne znam, sa 10-12 godina počinju određena interesovanja, koliko se ja sećam... mada od interesovanja do akcije ima mnogo... :) Sećam se da je prošlo mnogo godina između moje prve kupovine kondoma i prvog korišćenja dotičnog :) Ne mislim da si konzervativan i regresivan, na kraju krajeva, na svakom ćošku nam masovno prodaju seksualizovanje dece kroz masovnu kulturu. Mislim da je detinjstvo jedno od lepših stvari tekovina modernog doba i da ne bismo trebali da ga se tako lako odričemo. E sad, problem su dve stvari - što pubertet dolazi ranije nego što je dolazio pre 50 godina (ponajviše zbog bolje ishrane), i što imamo epidemiju polnih bolesti među mladim ljudima... E sad, s obzirom da je kod nas veoma komplikovano i skupo (da ne pominjem sramotno) lečiti se od takvih stvari, možda je i bolje znati šta je kondom i gde ima da se kupi sa 10 godina, nego da budemo kao Amerikanci gde veliki broj tinejdžera ne zna kako nastaju deca (ne zezam se). Sećam se kad sam ja bio mali nekih ranih 90tih u školi, imali smo sekciju za 5te razrede i više gde su nas učili šta je SIDA-HIV, kako se stavlja kondom, i tako to... I opet je jedna devojka iz našeg odeljenja zatrudnela u 8-om razredu. :( Koliko se sećam, to je išlo paralelno sa počecima predavanja biologije i uopšte učenja o seksualnosti. Ne vidim da je to nešto čega se trebamo stideti - ne trebamo seksualizovati decu, ali mislim da ih trebamo učiti o odgovornosti i bezbednosti, bolje ranije nego kasnije.

Inače, slažem se da studije mogu da se nameste (evo ovo naše o platanima kao prvi primer), samo mi malo pada pod kategoriju "teorija zavere" kad studije desetak različitih organizacija u 5-10 zemalja kažu jedno te isto. Ozbiljno ti kažem, pogledaj snimak koji je postavio šmeksi, veoma je edukativan, a naravno.. odluči sam. :)
 
Drugari, konstantno furate svoju pricu a niste pazljivo razmislili o postu coveka sa suprotnim misljenjem. Svi ste u pravu. Marihuana, ima nezeljene i lose posledice po mozak ako se stalno uzima. Duvan , ako se precesto pusi, takodje razara organizam. Alkohol, razara jetru i mozak ako se precesto uzima.....

Rezime: Ako se sa necim preteruje, i pritom konzumira los kvalitet (i alkohola, i marihuane, i duvana), losih efekata ce biti, kao i posledica, ali ako se doticne supstance konzumiraju povremeno, i dobrog kvaliteta, nema niceg loseg, i ja to podrzavam.
 
Sve je ok to sto si rekao stf, ali koliko je takvih ljudi? NI 5%. Kada bi svi mogli da se kontrolisu pa droga ib bila legalna.Bas zbog toga sto nemogu je zabranjena.Jel covek posle prestanka dejstva ulazi u depresiju koja traje mali vremenski period, ali bas zbog tog jako dobrog osecanja, dok konzumira drogu, i zbog jako loseg stanja posle prestanka dejstva, covek je u nedoumici da li da uzme jos. Jos i kada su mu sve koze na broju i ode na neku zurku ili negde bleji sa drustvom dobice zelju da uzme jos, pa jos, ako nije karakter.
 
Ti sad mesas babe i zabe. Ko hoce da se otruje pa nece piti vodu, nego ce uzeti otrov.
 
Evo i moja dva centa! ;)
Ja povremeno koristim marihuanu, i to otvoreno priznajem! I do sada nisam imao nikakvih problema, ni fizičkih ni psihičkih. Što se marihuane tiče, ona bi mogla slobodno da se legalizuje, ali uz nametanje ograničenja prilikom prodaje, koja važe kao i za alkohol i duvan. Time, i nametanjem adekvatnih akciza, povećala bi se cena, bila bi moguća kakva-takva kontrola konzumacije, a policija i sudstvo ne bi gubili vreme na gluposti.

Što se ostalih droga tiče, posedovanje do doređene količine (npr. do 2 grama) bi trebalo dekriminalizovati, jer većina narkomana se ne javlja na lečenje upravo zato što se boji krivičnog gonjenja. U Portugaliji su iznašli veoma zanimljivo rešenje: ako određena osoba poseduje manju količinu droge, policija je zaplenjuje, a dotičnu osobu šalje pred panel, u kome se nalaze lekar specijalista, socijalni radnik i, ako me sećanje ne vara, inspektor, koji mu daju uput za lečenje ako je zavisnik. Međutim, u Srbiji danas trgovina drogom, kao i pranje love od trgovine, je jedna od najvažnijih privrednih grana, koja donosi neverovatno puno para. Tako da sumnjam da se ovde zaista radi na usvajanju progresivnih rešenja. :mad:
 
Da vidimo koje su to prednosti alkohola u odnosu na marihuanu...

Alkohol je ekonomicniji. Sa parama potrebnim za paket trave, mozes se bukvalno otrovati od alkohola. A sa parama za dva paketa mozes doci I do kvalitetnijih alkoholnih proizvoda… Od 1L rakije koji sigurno mozes nabaviti I za manje para potrebnih za paket trave ces se sto posto mnogo vise odvaliti nego od paketa trave…

Za konzumiranje alkohola nije ti potrebna obimna dodatna oprema I komplikovana procedura. Flasu jednostavno otvoris otvaracem za privezka za kljuceve I vec mozes osetiti kako ti isti klizi niz grlo ( za neka pakovanja nije ni potreban ) a da bi pusio travu potrebnan ti je flop, rizle ( povremeni dodatni novcani izdatci za kupovinu istih ), komadic cigarete ( I to ima svoju cenu ako nisi pusac ) neka podloga… Rad na rolanju koji obuhvata mrvljenje po potrebi, mesanje s duvanom, vadjenje semenki I granja, kao I sam zahvat rolanja koji je potrebno nauciti.

Alkohol se pojavljuje u mnogo vise razlicitih jacina I ukusa na trzistu nego sto je to slucaj sa marihuanom. Uz to uvek ces pri nabavci moci da biras kakav ces alkohol da pijes dok sa travom to nije uvek slucaj…

Kada policija kod tebe u stanu pronadje recimo karton vinjaka neces imati nikakvih zakonskih posledica ( nemogu ti nista bez obzira koliko alkohola imas u kuci ) Ali kada bi ti pronasli samo 1 gram trave u dzepu mogao bi se suociti sa zakonskim sankcijama novcanim ili zatvorskim.

Nabavka marihuane iziskuje vece napore kao I poznanstva sa raznim ljudima sa kojima inace ne bi morao da se poznajes. Moras poznavati bar 10-tak, Jer se desava da nema svako robe onda kada ti je potrebno. Ti ljudi ne prodaju to na odredjenom mestu I nemaju radno vreme kao sto ima dragstor tako da moras trositi novac na telefoniranje a I vreme za odlazenje na sastanke sa njima. Moras zavisiti od njihovih dnevnih obaveza kao I od trenutnog raspolozenja. Za nabavku ti je potrebno od 10 minuta u najboljem slucaju pa do nekoliko sati u losijem slucaju dok u najgorem slucaju mozda neces ni nabaviti travu. Usput mozes naici na mali milion problema kao sto su los izbor robe, posrednici I njihov procenat, nedostatak zeljenih kolicina, udaljenost dilera u km I sl… Dok je kod alkohola postupak nesto jednostavniji - odlazis do prodavnice kada zelis, uzimas sta I koliko ti je potrebno I za minut dva mozes poceti da pijes…

Kada posaljes nekoga da ti nabavi alkohol on nemoze da te prevari I donese ti manje nego sto si platio. Dok kod trave moze da otvori paket izvadi koliko smatra da mu treba I ponovo ga zatvori pa ti vidi dal je to ta kolicina ili nije. Cak I kada bi direktno kupovao opet ne mozes biti siguran koliko si zaprav dobio za svoj novac. Sa alkoholom je jednostavnije kupis 2L dobijes 2L.
Alkohol je deo nase nacionalne tradicije I njegovo konzumiranje je drustveno prihvaceno. Ako te svet na ulici vidi sa alkoholom u rucinece nista lose pomisliti ali ako te recimo vide kako duvas travu mnogi ce reci jao eno narkomana drogira se. Mada je ovo vec stvar pojedinca da li ce mu negativna reakcija smetati ili ne.
Cuti da se neko opija je mnogo manje strasno nego cuti da se neko drogira.

Alkohol mozes neometano da proizvodis I sam u kucnoj varijanti bez posledica dok ako bi uzgajao marihuanu onda bi vec morao da razmisljas o posledicama.

Alkohol u koliko ga nemas mozes zameniti drugim supstituentima kao sto su spiritus ili stoprocentni u vodenom rastvoru. Pored toga alkohol je laksi za proizvodnju I jer se moze dobiti iz skoro svake biljke koja sadrzi secer. Dok se marihuana moze dobiti samo od marihuane koja nije u stanju da raste u svim geografskim sirinama tako da je kvalitet domace ili losiji ili se moze desiti da zavisis iskljucivo od uvoza. Dok biljke koje se koriste za proizvodnju alkohola imaju siroko rasprostranjenje.

Alkohol se u nekim prilikama besplatno deli narodu za razne praznike I slicno. Dok se marihuana ne deli besplatno ni u onim zemljama u kojima je legalna.

Ako ne zelis da pijes sam pre ces naci nekoga ko ce s tobom otici na pice nego sto ces naci nekog ko bi popusio dzoint sa tobom.

Alkohol mozes u nekim kolicinama preneti preko granice a travu ne mozes preneti sa sigurnoscu.

Neki alkoholi mogu da imaju I dodatne funkcije kao sto je recimo mogucnost da ugasis zedj ili cak glad dok kod marihuane to neces uspeti. Alkoholom mozemo da dezinfukujemo rane ili neke druge povrsine.

U slucaju tucnjave pojedina ambalaza od alkohola ( staklene flase ) moze posluziti kao oruzije dok ambalaza od marihuane to ne moze biti.
 
Sve je to ok sto si rekao sem, ovog zadnjeg, mada mislim da je to sarkazam.Ali mi pricamo o stetnosti na ljutsko telo, mozak, i po celo drustvo, dilere, narko kartele.To sto si rekao je najmanji problem.Vrh ledenog brega, ma ni to.
 
jovanovm":1ct18t8u je napisao(la):
Ne postoji nijedna ozbiljna naučna studija koja je napravila bilo kakvu vezu između marihuane (tj. njenog aktivnog sastojka tetra hidro kanabinola) i štetnosti za ljudski organizam. Jedini zdravstveni problemi korisnika marihuane su povezani sa načinom njenog unošenja, tj. slični su kao i oni korisnika duvana - emfizema, respiratorni problemi, i u nesrećnim slučajevima mogućnost raka usta. Iz toga razloga dosta medicinske marihuane se distribuira u drugim formama, kao što su pilule, lizalice, ili žvake. Malo informacije o tim primenama: http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_cannabis
http://www.drugabuse.gov/ResearchReports/marijuana/marijuana3.html

Heavy marijuana use impairs a person's ability to form memories, recall events (see Marijuana, Memory, and the Hippocampus), and shift attention from one thing to another.
http://www.drugabuse.gov/ResearchReports/marijuana/marijuana3.html#hippo

Marijuana has the potential to promote cancer of the lungs and other parts of the respiratory tract because it contains irritants and carcinogens. In fact, marijuana smoke contains 50 percent to 70 percent more carcinogenic hydrocarbons than does tobacco smoke.
Marijuana's damage to short-term memory seems to occur because THC alters the way in which information is processed by the hippocampus, a brain area responsible for memory formation. Laboratory rats treated with THC displayed the same reduced ability to perform tasks requiring short-term memory as other rats showed after nerve cells in their hippocampus were destroyed.66 In addition, the THC-treated rats had the greatest difficulty with the tasks precisely during the time when the drug was interfering most with the normal functioning of cells in the hippocampus.

As people age, they normally lose neurons in the hippocampus, which decreases their ability to remember events. Chronic THC exposure may hasten the age-related loss of hippocampal neurons. In one series of studies, rats exposed to THC every day for 8 months (approximately 30 percent of their lifespan), when examined at 11 to 12 months of age, showed nerve cell loss equivalent to that of unexposed animals twice their age.
U Srbiji se ljudi takođe drogiraju vekovima (kao i svuda na svetu!). Šta misliš za šta je služila bunika? Da ne spominjemo ogromne plantaže konoplje i opijuma kod nas... http://sr.wikipedia.org/sr/Конопља Inače, nusprodukt pogrešno usmerenih zakona o drogama je i uništenje konoplje kao veoma korisne industrijske biljke...
Daj, nemoj sad da relativizujemo stvari. U evropskoj kulturi, nijedna droga nije bila toliko prihvacena kao deo kulture i usadjena u nju kao alkohol. Jer da jeste, sad bi se sve te druge droge konzumirale u istoj kolicni kao alkohol i duvan. A to nije slucaj.
 
Vrh