Šta je novo?

Protivpožarna zaštita (Vatrogasci i vatrogasne jedinice)

Išao je u paru sa tehničkim vozilom zbog mogućnosti gašenja vodom i penom, prahom,a pošto je uvek stizao(150km/h) mnogo pre tehničkog vozila, imao je prenosni agregat za struju i električni razvalni alat.
 
Aha ok… A na tehničkom kompletna oprema. To bi mogli i sada da naprave komotno sa toyotama hilux na isti fazon.
Inače kad sam kod toyota, oni ih u brigadi i na Voždovcu koriste kao komandna vozila za komandira i vozača bez korišćenja u intervencijama?
 
Bilo bi lepo da barem neka od ovih izuzetno retkih americkih vozila zavrse u Muzeju nauke i tehnike... Mislim i na Energoprojektove Mackove!
 
Нажалост тај музеј није дорастао изазову чувања возила. Био је стари Шевролет ватрогасни из 1936. код њих, нису испустили воду из цистерне па је пропала, па су га ватрогасци узели натраг и сад га чувају на Звездари. Имају неке предратне ватрогасне аутолестве, али скроз зарђале. Добили су два аутобуса и тролејбус од ГСП, али нису хтели да се бахћу са сређивањем, само су један дан утоварени Икарус аутобус и Зиу тролејбус на приколице и нико не зна тачно где су завршили, а последњи Санос су вратили у ГСП, и ГСП штеточине га исеку. Имају у згради музеја чини ми се Фолцику Бубу, Југића и Форд Т. У дворишту има паркиран поред олупине ватрогасних лестви и стари ватрогасни камион америчке производње из ХИП Панчево, неке Трабанте, стари војни ГМЦ.

Са друге стране за време министровања Вулина планиран је музеј МУП, али та идеја је изгледа пропала са са његовим одласком. Широм Србије се чувају различити експонати, знам да у Панчеву имају сређен стари Мерцедес њушкаш из 70их, у Сомбору имају Заставицу 615, и по осталим местима се могу наћи и други стари модели коришћени код нас, посебно у ДВД.
 
Ima li slike tog americkog vatrogasnog kamiona HIP Pancevo?
uvek sam ga vidjao negde u pozadini raznih reportaza

Zaista tuzno da u dvoristu muzeja ne moze da se postavi najobicnija limena nadstresnica za vozila...
 
Voždovački Ziegler, Mercedes 1926,4x4.Tada je nosio oznaku Munja 20-06,kasnije avala 55-816.Najbolji vatrogasni kamion koji je vatrogasna brigada imala i koji više neće imati.
IMG_20240207_104919.jpg
 
A koliko i koji povodom su nabavljene ove zveri od starih MB NG?
 
Fazon većina vozila u upotrebi i danas

IMG-91764e7a008cb9f8157fc03e98a53c2f-V.jpg

Ja bi mu izgurao vozilo kamionom lagano
Pa nek se žali vodovodu i kanalizaciji ...
 
Честа појава у НС нажалост. И овако је лоша локација, а град их редовно израђује за нову станицу. Било би добро да имају камион са куком за вучу возила.
 
Moguće je da je neko njihov privemeno parkirao.

Ali u principu se slažem da se kamionima uvedu kuke i šipke da mogu da odvuku ili izguraju vozila.

U Americi kad neko parkira pored hidranta, oni razbijaju prozore i provlače crevo kroz auto. Nema uopšte rasprave i polemike.


Naravno, možemo samo da sanjamo i da se nerviramo jer pravni okviri koji bi omogućili ovo u Srbiji nikada neće biti implementirani, a još manje sprovođeni.
 
Vozač vatrogasnog vozila nema nikakvu zaštitu. Odgovara za svaki prekršaj, udes, ide na sud, plaća kazne, a bogami i štetu na vozilima.a posle redovnog suda te čeka disciplinsi postupak u okviru mup-a. Pa ti razbijaj.
 
Ovo je očitavanje na mom prečišćivaču nakon što je izbio požar.
photo_2024-02-07_13-36-27.jpg
 
Мислим да је то овај камион, само су му скинули танкове за прах.
1707421156988.png
 
Mislim da nije, ovaj je sa pokretnim agregatom i reflektorima ali moguće da je šasija vrlo slična.
 
Да, агрегат је накнадно додат што се види по боји.
 
Aha misliš da je isti kamion samo izbačeno jedno i stavljeno drugo?
 
Чини ми се, али није нужно. Агрегат је свакако додат накнадно.
 
Vrh